Domácnost

Poslední šílenství? Maxivaničky!

Nejen majitelé malých koupelen si asi musí myslet, že se návrháři a výrobci sprchových vaniček zbláznili. Na posledním velkém veletrhu v Německu totiž představili jako hit na následující léta vaničky, které mají velikost 150×150 nebo třeba 75×170 cm. Tedy zabírají stejný prostor, který potřebujete na klasickou vanu.
Většina lidí však řeší zcela opačný problém - jak sehnat co nejlevnější a nejlepší obyčejnou vaničku.


Za standardní velikost sprchových vaniček se považuje rozměr 80×80 nebo 90×90 cm. Dostanete i menší, které mají strany dlouhé 70 nebo 75 cm a jsou určené právě do menších bytů. Vybíráte si přitom nejen z různých velikostí, ale také z množství tvarů - od nejjednodušších čtverců a obdélníků, přes pěti či šestihrany, čtvrt a půlkruhy až po různé asymetrické tvary - hranaté i zaoblené. Vaničku tak můžete "nacpat" i do různých výklenků, nik a rohů, které byste jinak využili jen těžko.Poměrně nově si ale můžete u vaniček vybírat nejen velikost, ale také různou hloubku. Kromě klasických 15cm se prodávají mělké typy vysoké zhruba 2,5 až 4 cm. Když si připočtete tloušťku dlaždiček a lepidla a někde i podlahové topení, vaničky nakonec tvoří s okolní podlahou jednu rovinu. Samozřejmě že firmy pamatovaly i na to, aby z nich nepřetekla voda. Proto jsou doplněné širším odpadem - místo klasického průměru 52 milimetrů mají 90milimetrový odtok a voda tudy odtéká rychleji.

Většina zákazníků sice vybírá vaničku podle ceny a velikosti, ale ti znalí ví, že si mohou vybrat i z různých materiálů. Léta prověřila vaničky ocelové se smaltovaným povrchem. Většina lidí jim sice říká plechové, ale smalt patří k nejtvrdším materiálům. Proto ho nepoškrábete ani hřebíkem, na okraj vaničky si můžete před sprchováním odložit cigaretu, klidně ji lze mýt i savem, protože odolá i kyselinám. Cena těchto vaniček začíná na 2 500 Kč. Vyrábějí se v několika tloušťkách, přitom platí, že čím silnější tím lepší a kvalitnější. A také delší záruční doba.Za posledních patnáct let si na našem trhu našly své místo také akrylátové, tedy plastové vaničky. A stávají se čím dál oblíbenější. Na omak jsou totiž teplé a také bývají levnější, zvlášť pokud si vyberete složitější tvary. Značkové koupíte už od 2 000 korun. Jejich základ tvoří polyuretanová pěna se skelným vláknem, které pokrývá vrstva akrylátu. Bývá to zpravidla šest milimetrů. Pozor na ně třeba v domácnostech, kde máte psy a také jim v koupelně pravidelně myjete tlapky. Akrylát totiž snadno poškrábete, zničí ho i hořící cigareta. Kupujete-li si tyto vaničky v supermarketech, ověřte si, že jsou od nějakého známějšího výrobce. Vyvarovat byste se v tomto případě měli i no-name výrobků. Máte tak větší jistotu, že nenarazíte na méně kvalitnější typy, které prorazí třeba padající voňavka nebo je v horším případě i prošlápnete.
Nově se na trhu objevují i lité vaničky vyrobené z 93 % z rozemletého dolomitu a zbytek tvoří polyesterové pryskyřice. A možná v tomto materiálu je budoucnost. Jsou totiž velice pevné a stabilní. Lze jim snad vytknout pouze jednu chybu, která se ale brzy promění ve výhodu. A to je vysoká hmotnost. Řemeslníci sice budou nadávat při jejich osazení, ale vy ji v následujících letech oceníte. Bude totiž skoro nezničitelná. Zato však zaplatíte vyšší počáteční cenu, která je kolem šesti tisíc korun.

archiv firem Ravak, Sapho, Kaldewei  
   
03.11.2005 - Dům a byt - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Žábina [*]

  mě osobně vana nic neříká, ale nějaký pěkný sprchový kout třeba i s masážními tryskami bych brala
  a ještě bych uspořila plno místa

  superkarma: 0 03.11.2005, 13:45:59
 2. avatar
  [10] Žábina [*]

  kamarádka si pořídila /bydlí v domku/ krásnou velikou rohovou masážní vanu
  ale moc se v ní nekoupou, spotřebuje totiž hodně vody

  superkarma: 0 03.11.2005, 13:45:24
 3. avatar
  [9] Aja [*]

  http://www.ravak.cz/?page=sabius_cz
  třeba tohkle...

  superkarma: 0 03.11.2005, 13:28:10
 4. avatar
  [8] Vivian [*]

  Aja: myslíš víc než 15 cm? To už je regulérní vana
  Kdysi jsem bydlela v bytě, kde byla 15 cm hluboká vanička, a tam už se dalo v pohodě sedět

  superkarma: 0 03.11.2005, 12:54:21
 5. avatar
  [7] Deafina [*]

  Já oceňuji sprchové kouty akorát v hotelích a tak. Vůbec nevím, proč bych doma měla při sprchování stát. Je pro mne blaho při tom pohodlně sedět či pololežet. Kdyby se mi domů nevešla vana, asi bych se pídila po nějaké té sprše, kde bych stát nemusela, tak to asi myslí Aja.

  superkarma: 0 03.11.2005, 12:51:49
 6. avatar
  [6] Aja [*]

  Vivian: Mám na mysli ty opravdu hluboké.... Bývá v nich i plocha na sezení...třeba.

  superkarma: 0 03.11.2005, 12:22:33
 7. avatar
  [5] Vivian [*]

  Aja: třetí odstavec

  superkarma: 0 03.11.2005, 11:59:47
 8. avatar
  [4] Meander [*]

  Mně se do koupelny nevejde ani minivanička

  superkarma: 0 03.11.2005, 11:39:17
 9. avatar
  [3] Aja [*]

  Když jsme u těch rozměrů...nestálo by za to zmínit i hloubku vaniček? Docela praktická záležitost

  superkarma: 0 03.11.2005, 10:55:10
 10. avatar
  [2] zeva [*]

  Včera jsme si šli nový sprchový kout vybrat. Ale je jich opravdu tak velký výběr, že jsme si domů zatím odnesli jen náruč katalogů, že se ještě rozmyslíme. Zato jsme ale nikde nesehnali bidet, kerý by měl trysku ve spodní části nádoby. Prý se už dnes dělají hlavně s tryskou na zadní části pod baterií. Nevíte, prosím, někdo, kde by se dal tak klasický sehnat? Předem moc děkuji.

  superkarma: 0 03.11.2005, 09:13:12
 11. [1] hblaziko [*]

  Smalt - nejodolnější materiál - pcha! Máme 2 roky smaltovanou vanu a aniž víme co do ní spadlo, odloupl se nám kus 3*3 cm smaltu a co hůř, neexistuje žádný opravář, který by to spravil. Smaltovací lak nepomůže, protože ten jen zabělí, ale nevyvýší tu prohlubeň. No smalt teda už nikdy víc.
  Ve sprcháči máme akrylátovou vaničku a ta je v poho. A že ji může propálit cigareta? To nás opravdu nepálí, my jsme nekuřáci.

  superkarma: 0 03.11.2005, 07:35:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme