Bulvár

Poslední sbohem pro symbol Londýna


A je to tady – konec! Nostalgicky jsem si prohlížela pohlednici z Londýna. Big Ben, Trafalgar Square, typický „bobík“ v helmě na rušné křižovatce a kolem něj projíždí jeden z londýnských symbolů – červený doubledecker.

Cože to je? Slavný červený patrový autobus. Už nebude jezdit. Vymění ho za nový, lepší. Hlavním důvodem jsou vysoké náklady na provoz, malá spolehlivost a špatný přístup pro postižené. Zároveň se uvádí nebezpečnost nástupních plošin, které způsobují několik úmrtí cestujících ročně.

Poprvé vyjely typické červené doubledeckery do ulic Londýna před padesáti lety. V dobách největší slávy jich jezdily téměř tři tisíce. Původně se předpokládalo, že budou v provozu pouze sedmnáct let, tento odhad ale výrazně překonaly.

Ovšem první patrový autobus jezdil mnohem dříve.
Od roku 1847 ho bylo možné spatřit v Londýně, ovšem s koňským potahem (tehdy jej nazývali omnibusem). Patrové autobusy s uzavřeným horním poschodím a dieselovým motorem se tu objevily v roce 1930. Autobusy tažené koňmi však nezmizely ihned po zavedení spalovacích motorů. Poslední britský autobus s koňským potahem dosloužil v Newmarketu v roce 1932, když pošel jeden z tažných koní. A ty, co jezdily do dnešních dob – typu Routemaster, se objevily až v padesátých letech.

Teď žádný kůň nepošel, ale ekomičnost a bezpečnost se dostaly do popředí. Staré autobusy nahradí nové dvoupatrové nebo kloubové modely, bez průvodčích a nástupních plošin. Mnozí Londýňané se s tím nechtěli smířit. Založili dokonce organizaci bojující za jejich záchranu. K nim se přidali i průvodčí autobusů, kteří přišli o práci - nahradily je automaty. Marně.

A tak se poslední pravidelná linka č. 159 vydala v pátek 9. prosince 2005 na svou poslední jízdu. Vyjela jako vždy ze stanice Marble Arch. Kolemjdoucí se zastavovali a tleskali. Rozloučili se se svým doubledeckerem, jak se sluší a patří. Nezapomněli a dlouho nezapomenou. Skončila tím jedna éra dopravy. Staré autobusy přesto z Londýna nezmizí úplně. V provozu zůstanou dvě nostalgické linky, které povedou centrem města. Budou to jakési vyhlídkové jízdy. Ale už to nebude ono. K vyřazeným vozům se zachovají milosrdně – do šrotu nepůjdou, budou prodány.

A mně zůstane jen ta pohlednice a stesk, že jsem se tímhle autobusem nikdy neprojela a neprojedu. Protože vyhlídkové jízdy – to není ono.

   
12.12.2005 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. [8] kose [*]

  jen chci rict ze doubledeckery furt jezdi , tahle linka co byla vyrazena byl stary bus (zvlastne zahnuty predek a kabina ridice + nemely dvere)
  Jinak tu busy funguji, jen jsou to ty novejsi - s dverma, rampou pro vozickare atd, ale porad je to doubledecker

  superkarma: 0 12.12.2005, 18:08:11
 2. avatar
  [7] Meander [*]

  Jela jsem s ním jednou v životě a kruci, jak jsem ráda, že jsem to stihla!

  superkarma: 0 12.12.2005, 14:31:54
 3. avatar
  [6] zakaria [*]

  svetluszka: presne tak....hlavne to byla svym zpusobem atrakce londyna, na kterou se vsichni turisti tesili...

  superkarma: 0 12.12.2005, 13:39:06
 4. avatar
  [5] lucis [*]

  Zaslechla jsem, že se mají rušit i typické červené telefonní budky - taky něco, co k Londýnu tak nějak patří. Je to škoda , budky snad nebezpečné nejsou?

  superkarma: 0 12.12.2005, 13:18:47
 5. avatar
  [4] svetluszka [*]

  zakaria: ...jj, a nevěřím v ty důvody, co se tu uvádějí....hlavně že jsou nebezpečné.... ....

  superkarma: 0 12.12.2005, 09:38:04
 6. avatar
  [3] zakaria [*]

  ja jsem v Londyne uz byla a jsem moc rada,ze jsem se jeste stihla projet tzv. double decker patrovym cervenym autobusem. Je to ale hrozna skoda,ze tam uz jezdit nebudou. byl to takovy symbol anglie

  superkarma: 0 12.12.2005, 09:34:34
 7. avatar
  [2] Žábina [*]

  je to škoda, ale pokud opravdu jsou nebezpečné pro lidi - podle mě není co řešit

  superkarma: 0 12.12.2005, 09:04:21
 8. avatar
  [1] svetluszka [*]

  ..nikdy jsem v Londýně nebyla , ale tyhle autobusy k němu určitě patří. Je to opravdu škoda.....

  superkarma: 0 12.12.2005, 07:55:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme