Tahle příhoda se nestala mně, ale mému bratrovi.

Ze zásady nikdy nejdl ryby. Proč? Protože v nich jsou kosti. Odmítal riskovat, že se udusí, považoval vybírání kostí za nechutné a složité a vůbec měl pocit, že pozřít jakoukoliv rybu, tak to nepřežije. Pokud vím, tak v rodině se jeho zvyk toleroval a vždycky, když jsme my ostatní pracně lovili kostičky z kapříka, tak brácha měl na talíři řízek a pěkně se krmil.

Pak se ale  - už coby vážně nemocný člověk - podruhé oženil. Jeho druhá žena je moc príma, hodná, snaživá a zdravotní sestříčka. Přesvědčila bráchu ke spoustě věcí, o kterých si nikdy v životě nechtěl ani pomyslet, že by je vyzkoušel. A k těm mnoha věcem, které bráškovi zjevně prospívají, patří i zdravá strava - přesněji zdravější, než bylo jeho stravování po bufetech.

A ke zdravé stravě patří i ryby, a ty se nejčastěji jedí na Štědrý večer. Švagrová samozřejmě věděla o bráchově nenávisti k rybím kostičkám, a tak mi svoji první a poslední „rybí" večeři popsala takto:

Já blbec jsem koupila místo kapra filé, aby se fakt nemohlo nic stát. Pro nás obyčejné a Liborovi mleté - takové ty karbenátky pro děcka, ty co se dávají už v jeslích. My všichni jsme se krmili, pět nás tam bylo, všichni jsme byli v pohodě a Libor, rozumíš, jediný Libor našel ve své porci rybí kost!!! V životě jsem neviděla kost v mletým filé!!!"

Kdo bude u bráchy na večeři, to tedy nevím, ale jistě vím, kdo tam nebude - cokoliv, co jen zdálky připomíná rybu, má k bráchovi vstup zakázán.

Pajda


Gratuluji, to je přímo fejeton! :-)
My jsme dělávali filé pro děti, dokud byly ještě malé. Jinak ale nikdo neměl nárok na nějaké výjimky, i když rodinka taky není z ryb nějak zvlášť na větvi...


 

Reklama