A na závěr sloučím dva kratší řemeslnické příspěvky od čtenářek Jarmila356 a čtenářky s nickem tinkib. Určitě stojí ještě za přečtení.

Čtenářka Jarmila356:

Zdravím všechny čtenářky,
dnešní téma je opravdu zajímavé. Asi neřeknu nic nového, když budu konstatovat, že dnešní mladí to nemají jednoduché - každý chce „vydělávat“ a prací řemeslníka se asi těžko zbohatne rychle. Všude kolem sebe mají spoustu „lákadel“ a hlavně také chtějí slušně žít a zabezpečit partnera a děti....Je to běh na dlouhou trať. Nejprve musíte získat praktické zkušenosti.... a to je ten kámen úrazu.

Každý řemeslník si drží svoje know-how. Nechce se dělit a předat dál. Toto platí i pro ostatní obory, i kanceláře. Dnes se každý bojí o svoje místo a tím je vše dáno. Je to velká škoda, protože nám budou chybět odborníci na řemesla. Možná tento trend vyhovuje prodejcům, protože zákazníka tato situace nutí kupovat stále nové věci a neudržovat to, co máme. Zase na druhé straně je to ohromná radost, když se setkáte v životě s mladým řemeslníkem, kterého jeho práce velmi baví a je to na ní vidět. Měla jsem to štěstí! Při rekonstrukci bytu mi pár bezva nápadů mladého řemeslníka ještě vylepšilo koupelnu i kuchyň. .... snad bude mít více takových kamarádů i v jiných oborech.

Jarmila356

Čtenářka s nickem tinkib

Hezký pracovní den přeji!
Řemesla a řemeslníci, to je v poslední době věčné téma...
Lidé práci hledají a nenacházejí, řemeslnických profesí radikálně ubývá a když člověk potřebuje opravdového odborníka, jako by hledal jehlu v kupce sena.
S řemeslníky zatím mám jen dobrou zkušenost, pokud jsme nějakého sháněli, naštěstí se našel. Ale k dnešnímu tématu bych ráda vzpomněla na své „rodinné“ řemeslníky. Můj dědeček byl truhlář, vynikající truhlář. Měl doma svou vlastní dílnu a v té já se vždycky ráda lovila - ty nástroje a laky a vůně dřeva...nádhera. Jednou jsem se rozhodla, že si v dědově dílně budu taky chvíli vyrábět, jenže něco jsem přemístila, některý nástroj maličko zašantročila a když to viděl děda, radost ze mě neměl. I přesto mi láska ke dřevu a práci s ním vydržela stále. Po dědovi štafetu truhlářů v rodině převzal strýc a následně i jeho syn, šlo to po naší mužské linii. Když jsem končila základní školu, strašila jsem s tím, že taky půjdu na truhlářku, od čehož mě všichni odrazovali. Nakonec jsem tedy od truhlařiny svým povoláním velmi daleko, ale kutil a truhlářka srdcem jsem stále. Ale vím, na koho se můžu obrátit, pokud budu něco z tohoto oboru potřebovat - kluci mi spíchnou od psí boudy, přes králíkárnu, kadiboudu se srdíčkem až po stůl do kuchyně. Jsem moc ráda, že tyhle šikovné chlapy v rodině máme, takových už dnes bohužel moc není.

Hezký den, čtenářka tinkib

pozn.red.: texty nebyly redakčně upraveny

_____________________

Oběma pisatelkám děkuji za jejich pěkné příspěvky – jo a tinkib, o to „spíchnutí“ kadibudky bych měla enormní zájem. Je už veřejným tajemstvím, že nám před nedávnem na chalupě spadla :)
Saša

Tématem dne 30. 7. 2012: řemesla a řemeslníci

  • Máte doma řemeslníka?
  • Jaké jsou vaše zkušenosti s řemeslníky?
  • Myslíte, že jich ubývá? Zejména mezi mladými lidmi.
  • A proč?
  • Věříte, že řemeslo má i dnes zlaté dno?
  • Jsou dnešní řemeslníci placeni dobře nebo špatně?
  • A jaký je váš názor na nabírání nekvalifikovaných pracovních sil?
  • Je to nevyhnutelné?
  • A co říkáte na rušení učilišť?

Téma je to závažnější, než se zdá. Doufám, že mě v tom nenecháte samotnou a třeba jen krátce se vyjádříte. Těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem (vhodným i pro řemeslníka)), tělovou kosmetikou Avon / planet spa

foto

Reklama