Novinky

Poslední dva řemeslnické příspěvky

A na závěr sloučím dva kratší řemeslnické příspěvky od čtenářek Jarmila356 a čtenářky s nickem tinkib. Určitě stojí ještě za přečtení.

Čtenářka Jarmila356:

Zdravím všechny čtenářky,
dnešní téma je opravdu zajímavé. Asi neřeknu nic nového, když budu konstatovat, že dnešní mladí to nemají jednoduché - každý chce „vydělávat“ a prací řemeslníka se asi těžko zbohatne rychle. Všude kolem sebe mají spoustu „lákadel“ a hlavně také chtějí slušně žít a zabezpečit partnera a děti....Je to běh na dlouhou trať. Nejprve musíte získat praktické zkušenosti.... a to je ten kámen úrazu.

Každý řemeslník si drží svoje know-how. Nechce se dělit a předat dál. Toto platí i pro ostatní obory, i kanceláře. Dnes se každý bojí o svoje místo a tím je vše dáno. Je to velká škoda, protože nám budou chybět odborníci na řemesla. Možná tento trend vyhovuje prodejcům, protože zákazníka tato situace nutí kupovat stále nové věci a neudržovat to, co máme. Zase na druhé straně je to ohromná radost, když se setkáte v životě s mladým řemeslníkem, kterého jeho práce velmi baví a je to na ní vidět. Měla jsem to štěstí! Při rekonstrukci bytu mi pár bezva nápadů mladého řemeslníka ještě vylepšilo koupelnu i kuchyň. .... snad bude mít více takových kamarádů i v jiných oborech.

Jarmila356

Čtenářka s nickem tinkib

Hezký pracovní den přeji!
Řemesla a řemeslníci, to je v poslední době věčné téma...
Lidé práci hledají a nenacházejí, řemeslnických profesí radikálně ubývá a když člověk potřebuje opravdového odborníka, jako by hledal jehlu v kupce sena.
S řemeslníky zatím mám jen dobrou zkušenost, pokud jsme nějakého sháněli, naštěstí se našel. Ale k dnešnímu tématu bych ráda vzpomněla na své „rodinné“ řemeslníky. Můj dědeček byl truhlář, vynikající truhlář. Měl doma svou vlastní dílnu a v té já se vždycky ráda lovila - ty nástroje a laky a vůně dřeva...nádhera. Jednou jsem se rozhodla, že si v dědově dílně budu taky chvíli vyrábět, jenže něco jsem přemístila, některý nástroj maličko zašantročila a když to viděl děda, radost ze mě neměl. I přesto mi láska ke dřevu a práci s ním vydržela stále. Po dědovi štafetu truhlářů v rodině převzal strýc a následně i jeho syn, šlo to po naší mužské linii. Když jsem končila základní školu, strašila jsem s tím, že taky půjdu na truhlářku, od čehož mě všichni odrazovali. Nakonec jsem tedy od truhlařiny svým povoláním velmi daleko, ale kutil a truhlářka srdcem jsem stále. Ale vím, na koho se můžu obrátit, pokud budu něco z tohoto oboru potřebovat - kluci mi spíchnou od psí boudy, přes králíkárnu, kadiboudu se srdíčkem až po stůl do kuchyně. Jsem moc ráda, že tyhle šikovné chlapy v rodině máme, takových už dnes bohužel moc není.

Hezký den, čtenářka tinkib

pozn.red.: texty nebyly redakčně upraveny

_____________________

Oběma pisatelkám děkuji za jejich pěkné příspěvky – jo a tinkib, o to „spíchnutí“ kadibudky bych měla enormní zájem. Je už veřejným tajemstvím, že nám před nedávnem na chalupě spadla :)
Saša

Tématem dne 30. 7. 2012: řemesla a řemeslníci

 • Máte doma řemeslníka?
 • Jaké jsou vaše zkušenosti s řemeslníky?
 • Myslíte, že jich ubývá? Zejména mezi mladými lidmi.
 • A proč?
 • Věříte, že řemeslo má i dnes zlaté dno?
 • Jsou dnešní řemeslníci placeni dobře nebo špatně?
 • A jaký je váš názor na nabírání nekvalifikovaných pracovních sil?
 • Je to nevyhnutelné?
 • A co říkáte na rušení učilišť?

Téma je to závažnější, než se zdá. Doufám, že mě v tom nenecháte samotnou a třeba jen krátce se vyjádříte. Těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem (vhodným i pro řemeslníka)), tělovou kosmetikou Avon / planet spa

foto

   
30.07.2012 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] hubajda [*]

  ekleinovka — #8 to jo jsou to sikulove

  superkarma: 0 30.07.2012, 23:37:06
 2. avatar
  [8] ekleinovka [*]

  Oba příspěvky se dobře četly a truhláři - to jsou kluci šikovní - co umí vykouzlitSml67

  1. na komentář reaguje hubajda — #9
  superkarma: 0 30.07.2012, 22:18:32
 3. avatar
  [7] Jindriska8 [*]

  Pěkné příspěvkySml59

  superkarma: 0 30.07.2012, 22:15:42
 4. avatar
  [6] Kytinkak [*]

  mám kamaráda ten je také truhlář a i syna dal na učení i když se mu nechtělo a dnes dělá s ním, má práci jistou, vůbec nestíhají co mají zakázek

  superkarma: 0 30.07.2012, 22:09:19
 5. avatar
  [5] ondrasek74 [*]

  truhlář je hezké povolání dřevo krásně voní Sml67

  superkarma: 0 30.07.2012, 22:00:52
 6. [4] dadma [*]

  Oba příspěvky jsou pravdivé.A je pravda,že dobří řemeslníci dnes neradi (pokud to není v rodině) předávají své znalosti a zkušenosti.Ani se jim nedivím ,proč by to  jen tak dělali? Mám vynikající pedikérku,která ovládá mokrou pedikuru,práci se skalpelem,vyndá kuří oko i zarostlý nehet,kde by vás jinde již poslai na chirurgii,což dnes v rekvalifikacích,které pořádají Úřady práce se za tři týdny nikdo nemůže naučit.Ti by vám nejradši jen nalakovali nehty.Také říkala,že by lidi chtěli jít k ní do "učení",ale že nemá čas nikoho učit a taky proč by to dělala,ona se na pedikérku učila tři roky na učňovské škole.

  superkarma: 0 30.07.2012, 19:04:33
 7. avatar
  [3] ladouch [*]

  Oba dva moc hezké příspěvky, truhláře bych také  potřebovala.Sml22Sml22

  superkarma: 0 30.07.2012, 18:09:38
 8. [2] Trefa [*]

  Trefa:hned naproti tady ve vsi ,jsou dva truhlari oba remeslnici.stary pan to naucil syna a ten ted ma tady ve vsi peknou firmu.dela na zakazky.

  superkarma: 0 30.07.2012, 17:25:45
 9. avatar
  [1] jazuzinka [*]

  Sašo, jestli chcete, tak kadibudku Vám spíchneme! Sml58

  superkarma: 0 30.07.2012, 17:20:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme