.

Poslanecká sněmovna bude projednávat novelu, která snižuje ochranu obyvatel před hlukem z dopravních staveb

Novinky

Poslanecká sněmovna bude projednávat novelu, která snižuje ochranu obyvatel před hlukem z dopravních staveb

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky ve středu 20. května 2015 ve 3. čtení bude projednávat novelu zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, která také upravuje podmínky ochrany obyvatel před hlukem. Uvedené pozměňovací návrhy snižují v konečném důsledku ochranu obyvatel před hlukem, což je v rozporu s cílem směrnice Evropského parlamentu č. 2002/49/EU, která požaduje snižování hlukové zátěže obyvatel.

bud

V průběhu projednávání tohoto zákona byly předloženy i některé zásadní pozměňovací návrhy, které oproti původní novele zákona předložené Ministerstvem zdravotnictví bohužel snižují ochranu obyvatel před hlukem z dopravních staveb. Například byl zcela vypuštěn požadavek na hodnocení zdravotních rizik před vydáním časově omezeného povolení provozu stavby s nadlimitním hlukem a nově by také mělo být umožněno požádat o časově neomezené povolení dopravních staveb s nadlimitním hlukem. 

Dopady těchto pozměňovacích návrhů jsou následující:

 • nebudou vyhodnocena zdravotní rizika pro obyvatele. Bez tohoto hodnocení nelze ani porovnat náklady na případná protihluková opatření se zdravotními riziky pro obyvatele;
 • zrušení ochrany před nadměrným hlukem až pro 1 milion obyvatel ČR;
 • po vydání časově neomezeného povolení (výjimky) provozovat stavbu již nebude důvod se zabývat hlukovou zátěží obyvatel v okolí staveb, které překračují hygienické limity hluku;
 • bude možné udělit trvalé výjimky na všechny hlavní komunikace, dálnice, železnice, letiště bez ohledu na to, zda hluk z těchto staveb bude způsobovat zdravotní problémy obyvatelům;
 • investoři se nebudou snažit o stavby šetrné k životnímu prostředí. Raději prokáží, že nejsou schopni dodržet hlukové limity, aby dostali výjimku, než aby budovali protihluková opatření.

Co říkáte na tento pozměňovací návrh?

Zdroj: tisková zpráva

   
20.05.2015 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Mickey Mouse [*]

  Mickey Mouse — #5 Ještě bych chtěl doplnit, že v článku není vůbec zmíněna hlavní změna v zákonu.

  Doteď investor nebo majitel dopravní stavby platil protihluková opatření i lidem, kteří si v okolí dopravní stavby dodatečně postavili bydlení nebo kanceláře a provozovny. Takže pak třeba železnice musely platit drahá opatření za hluk v okolí historických tratí "podnikatelům", kteří si postavili novostavbu v blízkosti tratě.

  Nově investor nebo majitel dopravní stavby na tyto pozdější stavby nemusí doplácet. Protihluková opatření se totiž stávají povinností investorů těch novostaveb!

  Čili ochrana proti hluku zůstává! Ale náklady na ni se rozloží spravedlivěji.

  superkarma: 0 20.05.2015, 16:35:57
 2. avatar
  [5] Mickey Mouse [*]

  To chce o problematice něco vědět.

  Hlukové limity a rizika pro zdraví obyvatel se posuzují u každé dopravní stavby již mnohem dříve, před vydáním územního rozhodnutí a znovu při vydávání stavebního povolení. Takže první odrážka je úplně nepravdivá.

  Další je také nepravdivá - ochrana se neruší, jen se někde uvolní z dnešní přílliš přísné a plošné ochrany. Budou se více zkoumat místní podmínky a bude se více opatření požadovat také od vlastníků přilehlých staveb (např. bytových domů), aby se zbytečně nedělaly drahá plošná opatření.

  Tetí a čtvrtá odrážka také nejsou pravdivé. Taková výjimka nemůže být vydaná bez limitů, jen tyto limity místně zvýší. Čili se stejně dál bude hlídat překročení těch zvýšených limitů. Ony totiž jsou dnes plošně uplatňované nejpřísnější limity, což někde je zbytečně drahé. Zdravotní rizika ale vznikají až u mnohem vyššího hluku (s výjimkou citlivých osob). Zároveň s tou výjimkou majitelé přilehlých nemovitostí získávají nárok na finanční odškodné, což jsou každoroční příspěvky na odhlučnění jejich pozemků a budov.

  Vzhledem k tomu, že zkoumání hlukové zátěže je povinnou součástí řízení o územním rozhodnutí a protihluková opatření podmínkou stavebního povolení, tak se investoři této problematice vyhýbat nemohou. Jen je nebude možné dodatečně nutit do nesmyslně drahých změn. Což někdy majitelé okolních nemovitostí vyžadují (např. protihlukové stěny vyšší než okolní zástavba nebo snížení rychlosti tak, že komunikace nemůže plnit svůj hlavní úkol - zrychlit a zlevnit dopravu).

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #6
  superkarma: 2 20.05.2015, 10:33:37
 3. [4] kimil [*]

  Už mě vůbec nic nepřekvapuje, jen nebrat ohled na lidi. Jak už tady zaznělo, oni si zvyknou a rozhodně jsou přednější zájmy lobistů než zdraví lidí.

  superkarma: 0 20.05.2015, 10:22:16
 4. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Vzhledem k tomu, že se mnohde tyto stávající limity nedodržovaly nebo se obcházely různými výjimkami, tak asi ani po odhlasování této změny občan nic nepostřehne.

  superkarma: 1 20.05.2015, 09:42:20
 5. avatar
  [2] gerda [*]

  Však oni si lidi zvyknou, vždycky si museli zvyknout. Staří vymřou a mladým kravál nevadí, soudíc dle toho, že si ho dobrovolně pouštějí do hlavy. Jinak - nevěřím, že u nás se myslí na zdraví lidí, kdyby tomu tak bylo, vypadalo by to u nás naprosto jinak.Sml24Vláda si schválí jen to, co vyhovuje jí.

  superkarma: 1 20.05.2015, 09:06:22
 6. avatar
  [1] amphora [*]

  Sml16 jo, lobbisti zatlačili, zaplatili, podplatili,korupce jen kvete....a politici přece mají malé platy,náročné manželky, ještě náročnější milenky a peníze z úplatků nesmrdí...takové milionové přilepšení, za schválení paskvilu, není na škodu. A že obyčejný člověk snese všechno ? On se s tím nějak vyrovná,chvíli bude prudit, pak ho to přestane bavit a bude klid,ne? Tu chvíli to vydžíme a pak zase schválíme další hrůzu a situace se bude opakovat.....Pěkný den Sml59Sml59Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 20.05.2015, 08:59:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme