Bohužel všichni stárneme a s přibývajícím věkem se snižuje i naše výkonnost. A to platí i pro myšlení. Proto se vědci a lékaři po celém světě snaží přijít na to, jak proces stárnutí mozku zpomalit.

mozekTyto otázky se totiž týkají úplně každého z nás. Vždyť kdo by měl radost z toho, že čím je starší, tím není moudřejší, ale naopak roztržitější a zapomnětlivější? Naštěstí existují metody, jak udržet mozek v dobré kondici i v pozdějším věku.

Co se děje, když mozek stárne?

Ubývají v něm nervové buňky. Ty se podílejí na přenosu informací, a aby správně fungovaly, potřebují kyslík. A ten je přiváděn do mozku krví. Proto je třeba pravidelně se hýbat, abyste rozproudili krevní oběh. Není nutné denně zdolávat alpské vrcholy, ale měli byste aspoň na chvilku každý den vyrazit na procházku na čerstvý vzduch. A ideálně třikrát týdně sportovat.  Je důležité najít cvičení, které vás bude bavit, a kterému se budete věnovat pravidelně. Naštěstí dnes existuje spousta možností. Můžete zkusit různé druhy jógy, aquaerobik, jumping, prostě cokoliv, co budete dělat s chutí. Pak se budete nejen lépe cítit líp, ale podpoříte tím i krevní oběh a současně funkci mozku.

Učte se novým věcem

Mozek je třeba také často procvičovat a dávat mu nové podněty. Za pravdu nám dala i kadeřnice Eva Vacková z Brna.

„Tak do čtyřiceti jsem neměla žádné problémy s pamětí, ale pak jsem najednou začala zapomínat. Nevěděla jsem, kam zrovna jdu, pro co jsem šla do obchodu. Nevzpomněla jsem si ani na to, jak jsem se jmenovala za svobodna. Cítila jsem, že ztrácím samostatnost,“ přiznala paní Eva, která na naléhání svých dětí zašla k doktorovi. Ten jí poradil, jak trénovat paměť. „Doporučil mi, abych se začala učit cizí jazyky, luštila křížovky, sudoku a různé hlavolamy, hrála šachy a dokonce pexeso.  Tak jsem na stará kolena začala se španělštinou. Zatím mi to sice moc nejde, ale je to pro mě úžasná motivace. Hned na jaře se chci jet podívat do Barcelony,“  řekla nám paní Vacková. „Cítím, že se mi paměť pomalu, ale jistě zlepšuje. Nejdůležitější ze všeho je cvičit pravidelně,“ dodala.

cviceni

Tip: trénujte svůj mozek každý den pomocí jednoduchého cvičení

Zkuste pojmenovat všechny druhy zvířat, na které si vzpomenete. Můžete to obměňovat a říkat si různé druhy ovoce, zeleniny, kousky oblečení z vašeho šatníku nebo si opakujte recepty oblíbených jídel.

Těžší varianta: sčítejte si nebo násobte. Zkuste si zopakovat malou násobilku, a pokud si troufnete i na složitější počty, tím lépe.

Rozhlédněte se po místnosti kolem sebe a zkuste si zapamatovat 15 věcí, které jsou kolem vás. Pak zavřete oči a zkuste je vyjmenovat.

Čtěte také:

Reklama