Rodina

Posíláte své dítě na tábor?

camp

Pojede vaše dítě v létě na tábor? Už máte pobyt zajištěný nebo teprve váháte, zda vůbec svoji ratolest svěříte do rukou „někoho cizího"?  Možná vám bude přínosem rozhovor s psycholožkou Mgr. Kateřinou Beerovou.

Jsou dětské tábory pro děti nějak přínosné nebo je lepší poslat dítě k babičce na venkov?
Dětské tábory jsou zpravidla velmi přínosné, děti se učí bez dozoru rodičů větší samostatnosti, ohleduplnosti i týmové spolupráci. Pokud se rodiče rozhodují mezi dětským táborem a prázdninami na venkově u babičky, může to být u každého dítěte velmi individuální. I u babičky se dítěti dostane určité svobody, které s rodiči nemá, navíc pokud je zvyklé k babičce jezdit každý rok, určitou partu kamarádů tam také již má.
Pokud nejde zrealizovat obě dvě možnosti, doporučuji rodičům dát především na názor samotného dítěte a jeho přání, kde by chtělo vytoužené prázdniny trávit.

 "Nezvlčí" děti na táboře?
Dle mých zkušeností s dětskými tábory je to spíše opačné. Děti často své vedoucí považují za větší či jen jinou autoritu než své rodiče a mohou se naučit mnoho důležitých věcí pro život.

Jak se díváte na zájmové tábory s různým zaměřením?
Pokud jede dítě na tábor, které je zaměřené na aktivitu, jež dítě nezajímá či ještě hůře nemá ji rádo, pobyt dítěte na takovém táboře může být pro něj velmi nepříjemný a někdy až traumatizující. Samozřejmě i toto je velmi individuální a i dítě, které o danou aktivitu nejeví zájem, může z tábora přijet jako její největší fanoušek.
Pokud se rodiče rozhodnou pro specializovaný tábor, doporučuji nejprve danou aktivitu vyzkoušet o víkendu s celou rodinou, snažit se dítě povzbudit a chválit jej, i když mu daná činnost hned nepůjde. Pokud bude jeho nezájem trvat, zkuste najít jinou činnost.

Lze zabránit stesku po rodičích? Jak často dětem psát?
I stesk po rodičích je v určitém věku přirozený. Dle mého názoru je v dnešní době mobilních telefonů mnohem snazší stesku předcházet nebo jej minimalizovat. Pokud rodiče vědí, že jejich dětem se bude velmi stýskat, doporučuji psát dopisy obden, někdy stačí i jen pohled či dopis s obrázkem, který potěší. Pokud je stesk opravdu velký, je důležité dětem vysvětlit, že odloučení od rodičů má omezené trvání a jednou skončí i s koncem tábora.
Při smutcích dětí hrají také velkou úlohu samotní vedoucí, kteří pokud vymyslí dostatečně zajímavé a plnohodnotné aktivity, velmi rychle tím zaměří pozornost dětí na něco jiného a ty pak už nemyslí tolik na rodiče.

A co šikana, může dítě takový zážitek nějak poznamenat?
Šikana na táborech existuje, stejně jako v jakémkoli jiném školském zařízení. Předcházet šikaně se musí dlouhodobě, rodiče by měli své děti podporovat v jakékoli aktivitě, která jim jde, vychovávat z nich zdravé, sebevědomé osobnosti, které jsou však také tolerantní k nedostatkům ostatních.
Dítě by se mělo naučit účinně bránit, znát svou hodnotu a mít důvěru ve své rodiče, aby se jim nebálo vše svěřit. Dítě by mělo vědět, že pokud se on někomu nebude líbit nebo o něm bude někdo říkat něco ošklivého, problém není v něm samém, ale v tom, který jej napadá. Je potřeba o šikaně s dítětem mluvit a nebát se jej podpořit v tom, aby na táboře vyhledalo, pokud je šikanováno, pomoc dospělého.

Rodiče se někdy bojí poslat své dítě na tábor kvůli zneužívání, znáte takový případ?
I zneužívání dětí je potřeba předcházet dlouhodobě. Děti by měly vědět, které dotyky jsou ty správné a které nesprávné, které již zasahují do jeho osobního tělesného prostoru. Měly by umět se ohradit a rychle zastavit tento nepříjemný dotyk. Agresor pak zpravidla v dalším obtěžování nepokračuje. Dítě by se pak nemělo bát vše svěřit blízkému dospělému, kterému věří.
Pokud děti znají svá práva a vědí, že i něco takového se může stát, jsou připravené zareagovat tak, aby to pro ně mělo co nejmenší následky. Pokud se rodiče chtějí sami ujistit, že nic takového se nemůže na táboře stát, mohou se informovat u jiných dospělých na tábor, kam posílají své dítě, z předchozích ročníků.
Na internetu existují diskuse rodičů, kde si mohou předat zkušenost s určitým táborem. Sám rodič může vyhledat vedoucího táboru a ujistit se, že on zná dobře všechny vedoucí, které s ním na tábor jedou. Dle mého názoru nemají pedofilní vedoucí tolik možností zneužít nějaké dítě na táboře, neboť velmi málo kdy je s nimi dítě o samotě. Větší riziko tvoří vedoucí skautských či jiných stálých oddílů, kteří mají možnost se svými svěřenci scházet opakovaně.

   
25.06.2010 - Děti - autor: red

Komentáře:

 1. [29] Tobbi [*]

  Dimsy — #22 Zajímavá volba slov "tchýně NECHTĚLA a můj táta by tři děti NEZVLÁDL"Sml57Sml57Sml57

  superkarma: 0 28.06.2010, 16:25:43
 2. avatar
  [28] Barbucháč [*]

  linde — #27 Sml16tak to jsem ráda, podívej se sem http://www.dobrytabor.cz/index.php?loc=13

  Taky je mi jasný, že každá máma je starostlivá a zodpovědná. Jenže pokud by měla chtít předem eliminovat úplně všechny nedostatky v péči o její dítko, tak jí za chvíli hrábne.  A je úplně fuk, jestli je ta kulhající péče na táboře, nebo otcova, popř.dědečkova apod. Protože, co si budeme povídat, děti jsou nemytý vcelku spokojený, nezdravá strava jim taky vrásky nedělá, tak ať si od nás odpočinou. Je to užitečný pro obě strany.

  superkarma: 0 26.06.2010, 14:36:51
 3. avatar
  [27] Linde [*]

  Barbucháč — #26 ta informace, že vedoucí sami na děti dohlížejí (kšiltovky, klíšťata) je pro mě důležitá a není to o tom, že by dítě nebylo samostatné. Spíše já jsem ta starostlivá-zodpovědná. Moje dítě by jelo kamkoliv s kýmkoliv Sml32. Tak děkuji za podnětný postřeh a nebudu se tolik bát Sml67

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #28
  superkarma: 0 26.06.2010, 14:25:39
 4. avatar
  [26] Barbucháč [*]

  Sama jsem jezdívala pravidelně každé léto na dva tábory, jeden třítýdenní, druhý dvoutýdenní. Kromě jednoho, kde se mi opravdu velmi nelíbilo (důvod: nejkrásnější kluk si vybral jinou a já pak nepředstavitelně trpělaSml52), mám z táborů jen příjemné zážitky, zkušenosti, dokonce i několik přátel s kterými jsme dodnes v kontaktu.

  Moje děti začaly jezdit na tábory ještě před první třídou a jezdí pravidelně každé prázdniny. Ze začátku jsem taky měla strach, to je jasné. Na první tábor jela dcera tam, kde dělal oddíláka náš kamarád, byla jsem klidnější. Dítku to bylo fuk, ani mě nechtěla k telefonu, když jsem tam volala.

  Dnes jezdí na tábory s dětmi a vedoucími s kterými jsou v kontaktu celý rok na pravidelných schůzkách, jezdívají spolu na různé víkendové akce, popř.i jarní prázdniny.  Když mě naštvou, vyhrožuju, že nepojedou nikam.

  Musím se trochu usmívat těm starostem o kontrolování klíšťat, mazání krémy, div taky ne utírání prdelky apod. Prostě jsou děti na táboře samy za sebe, naučí se samostatnosti. Klíšťata jim v dnešní době prohlídnou 100% všude (tedy úměrně věku samozřejmě), zrovna tak mazání krémem, kšiltovka na hlavě, vhodná obuv apod. Ale prostě se musí bobánci taky snažit sami a nespoléhat na matku-kvočnu, která všechno odmyslí a nejlépe i vykoná za ně.

  molly — #23 ano, tohle je povinností pořadatele tábora, vrátit dítě s informací o odstraněných klíšťatech a jak jsem mohla pozorovat, běžně to dělajíSml67

  1. na komentář reaguje linde — #27
  superkarma: 0 26.06.2010, 14:20:34
 5. avatar
  [25] Linde [*]

  molly — #24 poptat se známých mi nepomůže. Moji známí jsou v mém věku (tzn 30Sml57) a všichni mají děti roční až dvouleté. To jenom já mám 10-ti letou ratolest a tříletou k tomu, holt jsem s dětmi začala brzy Sml30. Spíše já sloužím jako vševědma, kde se dá plácat z písku a kde mají jaké brouzdaliště a kde se dá jet s miminy Sml30, všichni těží z mých zkušeností Sml24.

  superkarma: 0 26.06.2010, 14:01:39
 6. [24] molly [*]

  linde — #20 klíč ke správnému výběru je v informacích, nikdy bych děti neposlala na tábor jen na základě nějakého inzerátu v novinách. Chce to poptat se známých, a vycouvat v případě jakýchkoliv pochybností.Částečnou zárukou jsou tábory s určitou tradicí,tam se těch referencí dá nasbírat nejvíc.

  1. na komentář reaguje linde — #25
  superkarma: 0 26.06.2010, 11:31:36
 7. [23] molly [*]

  děti pojedou letos na tábor potřetí a už se moc těší.Jede tam spousta jejich kamarádů,více než polovinu vedoucích známe osobně a protože tam děcka vezeme sami máme i jakousi kontrolu prostředí kde budou. Problém s klíšťaty jsem částečně vyřešila očkováním. Ale stejně když loni přijeli měli na papírku přesně napsáno na jakém místě na těle měly klíště přisáté (a samozřejmě i odstraněné) abychom si případně ohlídali nějaké reakce(borelioza).

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #26
  superkarma: 0 26.06.2010, 11:26:33
 8. avatar
  [22] Dimsy [*]

  Jitulinka — #17 U nás tchýně taky nechtěla hlídat a můj táta by tři děti nezvládl. Pamatuju se, že na začátku prázdnin chvíli fungovala družina, pak jsme byli společně a na konci prázdnin jely na tábor. Ony jsou děti mnohem samostatnější, než si často rodiče myslí. Přežily to až na pár škrábanců bez úhony, jen si občas přivezly vši. Sml30

  1. na komentář reaguje Tobbi — #29
  superkarma: 0 26.06.2010, 10:30:21
 9. [21] Rikina [*]

  Synci jezdili na skautské tábory, sami chtěli, a líbilo se jim tam, aspoň dle toho, co vyprávěli. Ovšem tam je teda nikdo neprohlížel, ani kvůli klíšťatům, ani jestli se něčím mažou. Naopak si sami štípali dřevo, vařili, myli se v potoce, pokud vůbec, spali ve stanech, a dozor se omezoval na občasné přepočítání, jestli jsou všichni a nikdo se nezapomněl v lese u borůvek. Sml57 Dvakrát jsem na takovém táboře byla jako výpomoc, když byl přechodný nedostatek vedoucích, a upřímně řečeno, kolikrát byl tábor bez dozoru úplně, protože jeden dospělý šel s dětma do lesa, druhý s jinýma dětma k rybníku, třetí s další skupinou nakupovat zásoby do vsi, což bylo s dvoukolákem přes les na celé dopoledne, no a v táboře vždycky zbylo pár dětí, co nechtěly jít nikam, tak tam holt byly chvíli samy.Sml80 No ale skautský tánor jaksi předpokládá u dětí jistou samostatnost, ke které jsou vedeny celoročně na oddílových schůzkách a výpravách.

  superkarma: 0 26.06.2010, 08:16:09
 10. avatar
  [20] Linde [*]

  Jitulinka — #19 jojo, přesně tak to myslím. Anebo že tam nebude dost dobrý dozor a buď se někde utopí, nebo ji někdo bude prohlížet až moc Sml15. Za nás takový starosti vůbec nebylySml80

  1. na komentář reaguje molly — #24
  superkarma: 0 25.06.2010, 21:16:47
 11. avatar
  [19] Tulinka [*]

  linde — #18 jj.taky mě děsí,zda někdo bude denně děti kontrolovat,jestli někde nemají klíšťata,budou se pravidelně mazat opalovákem a tak....

  1. na komentář reaguje linde — #20
  superkarma: 0 25.06.2010, 21:09:29
 12. avatar
  [18] Linde [*]

  já jsem tábory měla ráda, starší dceru jsem vloni otestovala na příměstském - moc se jí líbil, ale to dojíždění ráno tam a večer pro ni zpět bylo fakt moc náročný. a naopak poslat ji najednou na tři týdny kamsi do Čech, do cizího tábora, kde nemám něja možnost ověřit profesionalitu, to se mi nechce. Bojím se klíšťat a že ji tam nikdo tři týdny neprohlídne, to se mi nelíbí Sml80.

  Ocenila bych tak týdenní tábor, někde poblíž...ale takový snad ani nejsouSml80, vždy jsou specializované - cyklo, flétna, angličtina....prostě žádný neutrální u nás nepořádají Sml80

  1. na komentář reaguje Jitulinka — #19
  superkarma: 0 25.06.2010, 21:00:49
 13. avatar
  [17] Tulinka [*]

  Dimsy — #16 Přesně tak.Já jsem sice doma,ale co dělat celý prázdniny Sml80 Nedovedu si představit denně organizovat výlety,nebo opak být zavřená v paneláku.

  My už máme jednu dovču za sebou.Teď jsou na řadě zoo,hrady a zámky apod.Bohužel babička(tchyně) nefunguje Sml31

  1. na komentář reaguje Dimsy — #22
  superkarma: 0 25.06.2010, 20:25:01
 14. avatar
  [16] Dimsy [*]

  Sama jsem byla na táboře dvakrát a bylo mi líto, že mě tam naši naposlali častěji. Maminka byla doma a tak to nebylo potřeba. Mé děti jezdily na tábory rádi a vždycky se moc těšily.

  Teď mě napadá, co děláte s dětmi o prázdninách, když musíte do práce, nemá je kdo hlídat a na tábor nejedou?Sml80

  1. na komentář reaguje Jitulinka — #17
  superkarma: 0 25.06.2010, 16:01:47
 15. [15] Tobbi [*]

  secret — #12 Já bohužel musela od 6 do 15 let. Každý rok, tři týdny až měsíc, jako do výkonu trestu. Sml31

  Mně se nestýskalo, jenom jsem nenáviděla organizovanou zábavu, nástupy, počítání a rádoby vtipné "tábornická" aktivity, jako házení malých dětí do ledové vody atd.

  Rodiče mi slíbili, že až po patnácti už jezdit nebudu muset, když jsem patnáctku dovršila, zkoušeli to na mě, ale, ačkoliv jsem byla poměrně hodné dítě, zasekla jsem se na "slíbili jste mi to!".

  Tak mi řekli, že budu muset jet k tetě na vesnici na brigádu do deset kilometrů vzdáleného obchodu a budu tři tejdny vstávat v 5:15, abych byla v šest tam a makat budu za 15 korun na hodinu, byla jsem strašně ŠŤASTNÁ! A to si mysleli, že mě odradí. Chacháááá

  superkarma: 0 25.06.2010, 14:22:39
 16. avatar
  [14] 13042000 [*]

  Na tábory moc ráda vzpomínám, bylo to super, všichni moc fajn, asi před 3 lety jsme se tam s manžou byli podívat ( ne v době táborů samozřejmě) a pořád se tam ještě konají tábory, tak jsem z toho byla nadšená.

  superkarma: 0 25.06.2010, 13:15:09
 17. avatar
  [13] skolacka [*]

  Jitulinka — #4 njn jednak ti co se jim stýská tak akorát trpí, že je tam rodiče znovu nechají a přitom když rodiče nevidí, tak jsou v pohodě a druhak proto že né vždycky přijedou všichni rodiče a těm co nepřijedou je to pak líto Sml80

  superkarma: 0 25.06.2010, 13:12:25
 18. [12] murat [*]

  Sml22 taky jsem tam trpěla jak zvíře. naštěstí jsem byla jen dvakrát. Sml10

  1. na komentář reaguje Tobbi — #15
  superkarma: 0 25.06.2010, 12:49:26
 19. [11] Tobbi [*]

  Tábory!!! To svým rodičům NIKDY nezapomenu. Trpěla jsem tam jak zvíře, oni to věděli, ale bylo jim to jedno. Jezdila jsem každý rok na tři týdny až měsíc už od šesti let. A návštěvy? Cha! Nikdy, to se tehdy nenosilo. Pěkně jeden dopis a tři pohledy. Sml31

  superkarma: 0 25.06.2010, 12:18:01
 20. avatar
  [10] Agátka [*]

  myše — #6 přesně na takový dcera taky jede :) byla tam už loni a moc se těší ,  3 týdny bude doma klid i když smutno

  superkarma: 0 25.06.2010, 12:11:24
 21. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Ne ne, pokud o to samy nepožádají, nikam je nutit nebudu. Ani se o táborech před nimi nebavím. já v tom od mala spatřovala ztělesněné zlo a vím, že se dá celkem úspěšně dospět i bez těchto aktivit.

  superkarma: 0 25.06.2010, 11:40:38
 22. avatar
  [8] peetrax [*]

  Jednou (a naposled) mě poslali po páté třídě na 17 dní, dvakrát nadšená jsem z toho nebyla. Moje ideální prázdniny tenkrát představovalo lítání po venku a čtení, nikoliv povinné srocování se při různých hrách a ve společných sprchách atd. Ale aspoň tu zkušenost mám a už nikdy jsem na takovou akci jet nechtěla. Sml39

  superkarma: 0 25.06.2010, 11:08:42
 23. avatar
  [7] Pajinka [*]

  Jitulinka — #4 my jsme jezdívali i na tři týdny a nikdy se návštěvy nedoporučovaly - neboj se, on to zvládne Sml67

  superkarma: 0 25.06.2010, 10:01:46
 24. avatar
  [6] myše [*]

  posílám... každý rok na stejně místo se stejnými vedoucími... Absolutně nejlepší tábor v lese, pod stany u řeky, bez elektřiny... SUPER!

  Dcera se těší úplně šíleně - už si začíná chystat věci a to jede až druhou půlku července... Sml22

  1. na komentář reaguje Agátka — #10
  superkarma: 0 25.06.2010, 09:32:51
 25. avatar
  [5] heligona [*]

  Na tábory jsem jezdila hrozně ráda. Konečně chvilku od té naší bláznivé famílie Sml30

  superkarma: 0 25.06.2010, 09:29:49
 26. avatar
  [4] Tulinka [*]

  Letos to u nás bude premiéra.Syn je prvňáček,tak jsem zvědavá jak těch 10dnů beze mne zvládne.

  Jen mne trochu zamrzelo,že si nepřejí během těch 10dnů žádné návštěvy dítěte na táboře Sml15 No aspoň se naučí psát dopisy.

  Má to už za pár a snad mu bude přát i počasí Sml62 Sml61

  1. na komentář reaguje Pajinka — #7
  2. na komentář reaguje skolacka — #13
  superkarma: 0 25.06.2010, 09:28:05
 27. avatar
  [3] Alenka0010 [*]

  Posíláme kluka jen na příměšťák, takže bude každý den spát doma. To se nebojím....i když loni mi přišel úplně spálený z koupaliště, tak to jsem moc nadšená nebyla....asi paní vedoucí, která je hlídala, ještě nemá děti Sml15.

  superkarma: 0 25.06.2010, 09:01:16
 28. avatar
  [2] maje [*]

  u nás je to jasný. nikam nepojede, protože - jak sama říká a já to už několikrát psala - mě by se moc stýskalo a ona mě má ráda a nechce, abych byla smutná. takže trošku závidím rodičům, že si od těch svých ratolestí trochu odpočinou.Sml24

  superkarma: 0 25.06.2010, 07:57:25
 29. avatar
  [1] Pajinka [*]

  posílám, těší se už od loňska, kdy ze stejného tábora přijel Sml59

  superkarma: 0 25.06.2010, 07:20:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme