Mobilní telefon položený na prstech a hranou opřený o dlaň... a palec ťuká na klávesnici o sto šest. Zatímco někteří rozvážně pokládají jedno písmenko za druhé, jiní – převážně – mladší ročníky – píší přímo kosmickou rychlostí. Že je občas bolí zápěstí a trpí šlachy? To vůbec neřeší.

 

Problémy, vzniklé díky jednostrannému přetěžováním ruky, a to palce a s ním souvisejících šlach. Protože se fyzioterapeuté čím dál častěji setkávájí s problémy šlach na zápěstí díky tak nevinné činnosti jako tipování, začala Unie fyzioterapeutů ČR řešit tento problém. Doc. PaedDr. Dagmar Pavlů, CSc., odpovídá na naše otázky.

 

Dalo by se říci, že následky tipování jsou vlastně civilizační nemocí?

 

To jistě ano, neboť k nim dochází v důsledku návyků a faktorů typických pro civilizační vývoj (ačkoliv se dosud běžněji užívá tohoto označení např. u hypertonie, neuróz apod.).

 

Co se vlastně při výše popsané činnosti – tedy vyťukávání textu palcem na klávesnici, v těle děje?

 

Je nepřiměřeně resp. nadměrně a jednostranně zatěžován systém drobných svalů, šlach, šlachových pochev a vazů palce i ostatních prstů příslušné ruky velmi rychlou opakující se činností. Stěžejní význam má zvláště zatížení palce, nejen vzhledem k velikosti jeho zatížení, ale i proto, že nepříznivý účinek se výrazněji projeví u jednokloubového palce než u dvoukloubových prstů.

 

Problémy se šlachami díky jednostrannému přetěžování trpí nejenom smskující lidé. Mezi podobně postiženými se nacházejí i maminky na mateřské, lidé pracující s počítačovou myší, fyzioterapeuté...

 

Samozřejmě veškeré opakující se činnosti podobného typu zatěžující jednostranně ruku mohou vést k podobným problémům.

 

Kdy člověk pozná, že se „zrodil“ problém se šlachami?

 

Objevují se postupně mírné a pak i silnější bolesti v oblasti postižených šlach, lehké zduření i jiné nepříjemné pocity, bránící např. dalšímu smskování stejným tempem jako dosud. Bolesti se mohou dokonce rozšířit i na předloktí a nakonec může být postižena i oblast lokte, ramene a krční páteře.

 

Jak tomu předcházet a jak vzniklý problém léčit?

 

Účinnou prevencí může být především střídmější posílání sms a určité omezení rychlosti tipování. Dále hraje určitou roli také nácvik vhodných pozic a sledů pohybů a především zařazování přestávek mezi smskováním. Velkou pomocí, jak předcházet obtížím, jsou i cílená kompenzační cvičení, se kterými nejlépe poradí fyzioterapeuté.

 

Rada na závěr

Obtíže, které přetrvávají delší dobu, je vhodné konzultovat se svým lékařem.  

 

Pozn.

Obrázky jsou převzaty se souhlasem Unify ČR - leták týkající se problému nadměrného "tipování".

 

 

 

 

Reklama