Styl

Poseďte si u baru. A nemusíte zrovna do hospody.

Kuchyně se nám mění. Kdo by si pomyslel, že na návštěvě u známých budete sedět u barového pultu a popíjet kávu? Ne, nemají bar ani hospodu, jen domácí barový pult. A barové pulty se v našich domácnostech zabydlely. Pokud si však myslíte, že si je mohou dovolit jen obyvatelé prostorných místností, jste na omylu. Barové posezení je totiž ideální i do miniaturních kuchyní!

Barové pulty mají vícero použití. Jako klasický jídelní stůl – to u malých bytů; odkládací nebo servírovací plocha – to u těch větších. Oceníme je hlavně v otevřeném prostoru, kde tvoří předěl mezi kuchyní a obývacím pokojem, a to jak v malých, tak i velkých bytech. Kromě toho, že jsou zajímavým zpestřením prostor. Kam takový bar umístit? Zatímco v malé kuchyni je vhodnější instalovat barový pult spíše ke stěně, ve velké místnosti je ideální umístit jej do prostoru, a využít jej tak z obou stran, případně jím oddělit místo určené k vaření od jídelní nebo obývací části. Bar umístěný v prostoru tak plní funkci prostředníka mezi těmi, kdo na baru sedí, a mezi tím, kdo připravuje drinky nebo pohoštění. „Barman“ či hospodyňka tak nemusí odbíhat do kuchyně pro další várku pití a jídla, ale může obsluhovat hosty a zároveň být v centru dění. Některé bary mají skrytou odkládací plochu s poličkami. Že nevíte, kam s ubrousky, příbory, sklenicemi? Máte tu další úložný prostor. A také nezapomeňte bar umístit blízko kuchyňské linky a ledničky – budete mít vše při ruce. Ale na to je asi zbytečné upozorňovat.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ke správnému baru patří samozřejmě židličky Přece u něj nebudete postávat jak pistolníci z divokého západu. A dnes máte velký výběr – ať už jde o materiál nebo o tvar. Nejklasičtější je samozřejmě dřevo.Je univerzální a hodí se do všech domácností. Často se kombinuje s jinými materiály – především s kovem. Sedadlo a opěrka dřevěné, nožky kovové. Na trh vtrhl plastový nábytek, takže do moderních bytů se skvěle plastové židličky hodí – navíc jsou lehké a jednoduché na údržbu. Z dalších materiálů se používá například ratan. U něj bývají barové židle opatřeny čalouněným sedákem, který má teflonovou úpravu, která jej chrání před promáčením, ale hlavně na samotném ratanu se nám ne vždy pohodlně sedí – sedák nám sezení zpříjemní. Jinak bychom se za chvíli začali vrtět a pokukovat, kam bychom se vrtli, protože sedací část našeho těla už je poněkud rozbolavělá. Sedák ale není součástí jen ratanových židliček, používá se i jiných materiálů.


A kov samotný? Možná působí studeně, ale jeho hlavní předností je pevnost a stabilita. A přiznejme si – stabilní posezení u baru je to nejdůležitější. Nechce se vám přece klouzat ve chvíli, když jste si nabrala špagety z talíře nebo máte v ruce hrnek horkého kafe.


Už jsem se zmínila o pohodlí. Výše zmíněný sedák je vyráběn ve všech možných tvarech a velikostech, takže  určitě najdete ten správný. Kdo chce u baru trávit víc času, měl by pomyslet na opěradla. Pak už můžete jen sedět a sedět a sedět – u baru...

 

U barových židliček je tu ale nebezpečí. Ne snad, že spadneme, ale v podobě nezbedných dětí. Rády by si totiž udělaly domácí rozhlednu. Budou na ni šplhat a průšvih je dílem okamžiku. Jenže i na ně můžete vyzrát – židličkami upevněnými v podlaze. Tak můžeme aspoň trochu zabránit pádům a úrazům.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Líbí se vám domácí bary?
Jsou praktické?
Máte je doma?
A co židličky?

   
10.09.2007 - Krása - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [25] Ťapina [*]

  Manx: To jo, já jsem tam přežívala s tím dvouvařičem jen pracovní týden, na víkend jsem si jela domů normálně uvařit

  superkarma: 0 10.09.2007, 16:27:23
 2. avatar
  [21] Meander [*]

  Manx: No jasně, linka i s dřezem. Prostě garsonka.

  superkarma: 0 10.09.2007, 16:23:31
 3. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Manx: No, tam byl dvouvařič. Sice tam bylo něco jako kuchyňská linka, ale sporák ne. Ale taky záleží na zařízení. V bývalé práci jsem bydlela taky v pokojíku, kde bylo všechno v jednom, a přišlo mi, že tam je hrozně moc místa

  superkarma: 0 10.09.2007, 16:10:49
 4. avatar
  [18] Meander [*]

  Manx: Mívala jsem garsonku 23 metrů, včetně chodby, koupelny a lodžie. A bydlely tam se mnou dvě kočky.

  superkarma: 0 10.09.2007, 16:09:34
 5. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Manx: Můj Ex bydlel jeden čas v garsonce, z toho jsem šílela, když jsem tam měla něco vařit. To byla taková ta klasická s oddělenou předsíňkou a sociálním zařízením a jinak všechno v jednom malém pokoji. Když se zadařilo, tak jsem dokázala naprskat olej z pánve až do postele

  superkarma: 0 10.09.2007, 15:55:01
 6. avatar
  [15] tyrkys [*]

  Manx: takhle a včetně sprcháče to má jeden známý .

  superkarma: 0 10.09.2007, 15:53:43
 7. avatar
  [12] Meander [*]

  Amálie: Já tě nepřesvědčuju, vím, že to nepotřebuješ. Taktéž jsem vyjádřila svůj názor, který se s tím tvým holt neshoduje.

  superkarma: 0 10.09.2007, 15:24:32
 8. avatar
  [11] Amálie [*]

  Meander: Vyzkoušela jsem obě varianty v praxi a vyjádřila jsem svůj názor. Nepotřebuju přesvědčovat.

  superkarma: 0 10.09.2007, 15:09:26
 9. avatar
  [9] Meander [*]

  Amálie: není nad obývací kuchyň. Všechno dění se tam soustřeďuje, jsi pohromadě s návštěvou, i když připravuješ pohoštění, necamtáš kafe po bytě ve snaze donést ho do obýváku... Proto nenávidím panelákové byty. A aroma vaření? Když není v ložnici... Navíc pořádná digestoř vyřeší každý problém. Myslím tím FAKT POŘÁDNÁ.

  superkarma: 0 10.09.2007, 14:36:31
 10. avatar
  [8] Amálie [*]

  Nemám ráda kuchyň spojenou s obývákem (aroma vaření má zůstat v kuchyni s jídelnou a ne v obýváku). Bar se mi v některých bytech líbil, ale jen výjimečně a domu bych to nechtěla. Na barových židlích nesedím ani v barech a hospodách, nejsou pohodlné.

  superkarma: 0 10.09.2007, 14:22:34
 11. avatar
  [7] MEK [*]

  taky jsme si do nového bytečku pořídili novou kuchyňskou linku s barem,byl to náš sen a vyplnil se

  superkarma: 0 10.09.2007, 14:20:03
 12. avatar
  [6] Olka [*]

  Když jsme se před dvěma lety nastěhovali do našeho velkého bytu, tvořil barový pult předěl mezi miniaturním kuchyňským koutem a obývákem. Kolem něj byl tak úzký průchod, nebo mám tak široká ramena, že jsem si při první cestě do kuchyně vyrobila modřinu na levé paži a při cestě zpět na pravé paži. Tím pádem se u nás barpult dlouho neohřál, ten jsme demontovali jako první. Kuchyň jsme se chystali celou předělat, ale každý "profesionální" návrh začínal barovým pultem v tom místě, odkud jsme ho odstranili. Připadalo mi, že asi nejsme normální, když chceme při jídle sedět kolem stolu pokud možno všichni (v základní sestavě jsme doma 4, občas míváme i návštěvy) a ne se střídat po dvou u pultíku. Nakonec jsem si navrhla místo koutku s pultíkem kuchyň podle svých představ, průchod jsem nechala volný, a stůl máme pro 8 lidí s klasickýma židlema. Bar, pokud se tak říká té skříňce, co v ní jsou lahve s alkoholickými nápoji, šejkr, atd., máme taky, ale bez pultu.

  superkarma: 0 10.09.2007, 14:01:53
 13. [5] drobek [*]

  Kámoš vrazil do svého baru (hlavně do chlastu) tolik peněz, že uvažoval o připojištění bytu. Na návštěvu k němu chodíme rádi, takovou piňacoladu nám nikdo jiný neumíchá . Občas mu samozřejmě doplňujeme zásoby. Ale říkal cosi, že vymyslet použitelný bar do kuchyně je umění. Bar by měl ledacos zakrýt a měl by mít tu správnou výšku a šířku a hloubku...A na ergonomii se vám i jinak šikovný a pečlivý řemeslník spíš vykašle. Ten sice zná doporučené normy v kuchyni, ale bar většinou končí jako divná překážející nefunkční police s tyčí a hnusným drátěným programem na kraji nebo jako zvýšený stůl...

  superkarma: 0 10.09.2007, 13:36:01
 14. avatar
  [4] Meander [*]

  Když u toho nejsou stříbřitě eloxované židličky, tak klidně. Fuj, nechápu, jak někdo může mít doma ten jako že postříbený hnus.

  superkarma: 0 10.09.2007, 10:50:39
 15. avatar
  [3] femme [*]

  ne
  ne
  ne, ale málem jsem se neubránila
  ne

  superkarma: 0 10.09.2007, 10:17:19
 16. [2] Pavla_b [*]

  ne
  nepřipadají mi zrovna praktické
  ne
  taky ne

  superkarma: 0 10.09.2007, 08:13:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme