FaitO poruchách menstruačního cyklu ve vztahu k plodnosti žen hovoří MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN Praha.

Funkční menstruační cyklus je základem možnosti otěhotnět...

Menstruační cyklus zdravé ženy trvá průměrně 28 dní s možnou odchylkou pěti dní. Jedná se o sled pravidelně se opakujících změn ženského organismu, kteryý řídí vazby mezi vaječníky, podvěskem mozkovyým a mozkem. Tyto změny se projevují menstruačním krvácením (důsledek odloučení sliznice dutiny děložní na konci cyklu) a schopností ženy otěhotnět díky ovulaci (uvolnění vajíčka v polovině cyklu).

Neplodnost postihuje 20 % všech párů...

Neschopnost otěhotnět po roce nechráněného pohlavního styku je označována jako neplodnost. Dnes postihuje neplodnost asi 20 % všech párů a stává se ve vyspělých zemích problémem. Příčiny mohou být ve stejném procentu na straně mužů, u nichž počet spermií v posledních letech klesl o miliony, stejně jako žen. Příčiny neplodnosti žen jsou rozmanitější.

Déle trvající neplodnost páru, v praxi dva roky, je tedy již důvodem k vyšetření...

K základním vyšetřením patří hodnocení kvality spermií, hormonální profil zobrazující funkci menstruačního cyklu ženy, ultrazvukové vyšetření malé pánve k vyloučení změn na děloze a zobrazení aktivity vaječníků.
Je-li řízení hormonálních procesů narušeno, nedochází k uvolňování vajíček z vaječníku nebo není správně připravena sliznice děložní k jejich přijetí. Kratší a delší cykly jsou spojeny s chybějící ovulací. Extrémně silná či velmi slabá menstruace může být pro změnu znakem špatného dozrávání sliznice děložní.

Jaká jsou řešení...

Všechny takové poruchy lze samozřejmě řešit přidáním či naopak zablokováním hormonů. Přesto mnoho žen upřednostňuje alternativní metody léčby.

Alternativní metody zvyšují účinek klasické léčby sterility o 40-60 %...

Vý́znamnou psychickou podporu v léčbě přinášejí fytofarmaka. Fytofarmaka jsou léky, které mají čistě přírodní původ. Obsahují vý́tažky z různých léčivých bylin. Některé léčivé byliny dokážou regulovat hormonální hladiny. Fytofarmaka mohou vést k zpravidelnění menstruačního cyklu, a tím i k řešení neplodnosti. Při samotné léčbě neplodnosti mohou být kombinována s klasickou hormonální léčbou.

mad

Reklama