Rodina

Poruchy kojení a onemocnění prsů

Poruchy kojení mohou být způsobeny nepravidelnostmi prsů, např. nedostatečným vývojem žlázy, nepravidelnostmi bradavek, které mohou být ploché, malé nebo vpáčené, či poruchami tvorby mléka.

Nedostatečná tvorba mléka je porucha, která se vyskytuje asi u 10 % nedělek. Vzniká buď při málo vyvinutých prsech, nebo vzniká druhotně v průběhu kojení jako následek nesprávné techniky kojení. Příčinou mohou být ploché a vpáčené bradavky, nesprávný způsob přikládání k prsu, narušená psychika nedělky, strach o osud dítěte apod. U dítěte to může být nedostatečně vyvinutý sací reflex, to ale jednoznačně posoudí váš dětský lékař.

U některé maminky se může naopak vyskytnout nadměrná produkce mléka, takže ho po kojení ještě značné množství odsaje. Někdy se tvoří tolik mléka, že to ženu i fyzicky vysiluje, neboť vznikají problémy se ztrátou tělesných tekutin.

Samovolné odtékání mléka i mimo kojení se projeví tím, že při kojení z jednoho prsu odkapává samovolně mléko z druhostranné bradavky. Příčinou je pravděpodobně nedostatečné napětí (odborně tonus) svalů bradavek a mlékovodů.

Poranění bradavek. Povrchová poranění vznikají nejčastěji při nesprávné technice kojení na začátku kojení, častěji u prvorodiček. Na bradavce se vytváří oděrky, které se sice brzy pokryjí stroupkem, ten se ale při dalším kojení odloupne. Větší poranění jsou trhlinky na vrcholu bradavky nebo podlomky při základu bradavky, které při kojení bolí, často i krvácí. Poranění bradavek však mohou být i vstupní branou infekce.

Zánět prsu v šestinedělí se vyvine pronikáním bakterií z infikovaných odřenin a trhlinek do žlázy. Zdrojem infekce je často nosohltan kojence, v menší míře nedostatek hygieny ze strany nedělky a ošetřujících. Onemocnění začíná vysokou teplotou, pocitem napětí a bolesti v prsu, který je zarudlý a kdy v hloubi je hmatné prosáknutí. Mízní uzliny v odpovídající podpažní jamce jsou zduřené a citlivé. Vytvoří-li se hnisavé ložisko, bývají velmi vysoké teploty, zimnice a celková vyčerpanost maminky. Nedělku se zánětem prsu je třeba i s jejím dítětem hospitalizovat, podávat antibiotika.

Zejména u nezánětlivých poruch kojení je obtížné, ne-li nemožné, dávat v knize jednoduchý návod na vlastní pomoc. V lékařství platí obecné pravidlo, že ke každému pacientovi se musí přistupovat individuálně, a v případě kojení toto platí dvojnásob. Doporučuji vyhledat při jakémkoliv problému s kojením vždy odbornou pomoc. Největší zkušenosti s kojením mají obvykle porodní asistentky na odděleních šestinedělí nebo dětské sestry. V České republice vznikla i centra, kde je dostatek odborníků, kteří ochotně a zejména správně poradí. Existují i internetové adresy, kde maminky získají rychle a hlavně non-stop první pomoc – např.: www.kojení.cz, www.porodnice.com apod.

Zastavení laktace

Laktaci lze zastavit a může tak udělat jen lékař. Zástava laktace je však pro lékaře v naprosté většině případů smutná událost. Laktace se totiž dnes zastavuje jen v opodstatněných případech, kdy je nutné zastavit tvorbu mléka např. po porodu mrtvého plodu nebo zemře-li novorozenec po porodu, není-li možné kojit ze zdravotních důvodů matky, která má třeba tuberkulózu, epilepsii nebo duševní poruchu. Podávají se pak léky působící proti hormonu prolaktinu. Přitom se pevně vyváží prsy, dávají se na ně studené obklady a současně se omezí přísun tekutin.

MUDr. Antonín Pařízek, CSc
Ivana Ašenbrenerová
Z připravované knihy o těhotenství a porodu

   
14.06.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [10] peguša [*]

  Závidím všem, které můžete nebo jste mohly kojit alespoň pár týdnů. Já to štěstí neměla ani u jednoho z dětí. Už z porodnice jsme odcházely s lahvičkou. Moc mě to trápilo, ale nedalo se nic dělat. Mléko prostě nebylo a nebylo. Dcery sály dobře, ale nic neteklo. I sestry v porodnici se mi snažily pomoci, ale všechno marné. Tak jsem to vzdala. Obě dcerky celkem bez problémů vyrostly, ale když ten úžasný pocit mi hodně dlouho chyběl.

  superkarma: 0 14.06.2004, 20:24:05
 2. avatar
  [7] Nanet [*]

  Tanzánie: jo tvaroh se osvědčil a nebo taky omytej zelnej list mírně naklepanej. Bolavý prsa a v podprdě lupení to jsem byla

  superkarma: 0 14.06.2004, 13:48:10
 3. avatar
  [3] Gabi [*]

  Nevím, jak to je míněno s "poruchou - Samovolné odtékání mléka" ... To je přece přirozené, že z druhé bradavky, kde mimi nepije, samovolně odtéká mléko. A často, hlavně v prvních 3 měsících, odtéká mléko samovolně i mimo kojení. Proto se nosí prsní vložky, ne?!

  superkarma: 0 14.06.2004, 09:02:35
 4. avatar
  [2] Tanzi [*]

  Zánět prsu se u mě objevil přibližně 14 dní po porodu. V noci se objevily veliké horečky a levý prs měl přesně ohraničený tmavě červený flek, který byl tvrdý a horký. Na gyndě jsem dostala antb určená na toto a měla jsem i nadále kojit. Také jsem od paní dr dostala ještě jednu radu k nezaplacení! Abych si přes den / i v noci/ na ten prs přikládala zábal z tvarohu. A ono to fakt pomohlo. Ten tvaroh byl vždy!!!! tak za 3 hodiny úplně suchej na troud.
  Takže přibližně do týdne byl klid. Akorát z toho prsu mléko nechutnalo, tak jsem odstříkávala.
  Do 14 dní se mě na tom samém prsu udělalo to samé. MRTVICE! akorát už nebyly tak vysoké horečky...a opět to samé antb a tvaroh.
  Pak už byl klid.
  po tolika letech má moje neteř také mimi a také se jí zánět objevil...šla k dr a opět jí poradili tvaroh. A to bydlí víte kde??? Ve Francii, v Paříži. Takže jak je vidět babské rady jsou známé po celém světě.
  /antb ale dostala také/.

  superkarma: 0 14.06.2004, 07:25:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme