Zdraví

Poruchy buněčné imunity

Co je to buněčná imunita?

Je to soustava několika druhů buněk, které svými různorodými funkcemi zabezpečují obranyschopnost organizmu proti nežádoucím vnějším i vnitřním vlivům. Pro zjednodušení se budeme věnovat především hlavním účastníkům procesů buněčné imunity - bílým krvinkám zvaným lymfocyty.

Jaké lymfocyty existují a jaká je jejich funkce?

V lidském těle se nacházejí takzvané B-lymfocyty, které se po setkání s cizorodou látkou dokáží změnit tak, že jsou schopny vyrábět specifické protilátky proti této cizorodé látce. Další velkou skupinu tvoří T-lymfocyty; část z T-lymfocytů dokáže přímo likvidovat nežádoucí vetřelce, proto se jim říká buňky zabíječi, druhá část poskytuje výše jmenovaným nezbytnou pomoc při jejich práci, proto se jim říká buňky pomocníci. Dosud zmíněné lymfocyty mají velmi důležitou vlastnost, a to imunologickou paměť: při opakovaném setkání s jednou cizorodou látkou (i po mnoha letech) se dokáží na ni velmi rychle rozpomenout a rychle zahájit efektivní akci. Tuto vlastnost nemá poslední skupina lymfocytů, zvaná NK buňky. Funkce těchto buněk vyplývá už z jejich názvu, který je zkratkou anglického Natural Killer čili přirozený zabíječ. NK buňky rychle a účinně zabíjejí některé nádorové a virem infikované buňky.

Jak se v organismu projevuje nedostatek lymfocytů nebo porucha jejich funkce?

Těmto stavům se souhrnně říká buněčné imunodeficity. Je jich celá řada a kompletní výčet těchto chorob je nad rámec tohoto článku. Nejzávažnější jsou takzvané primární imunodeficity. To jsou vzácné vrozené choroby způsobené genetickou vadou. Postihují častěji chlapce a projevují se velmi často již záhy po narození těžkými infekcemi způsobenými viry, plísněmi, bakteriemi, závažnými zánětlivými komplikacemi při očkování, neprospíváním, těžkými průjmy, kožními chorobami a jinými abnormalitami. Získané imunodeficity jsou mnohem častější než primární. K přechodnému snížení buněčné imunity dochází po prodělaných virózách, zejména po spalničkách, zarděnkách a po infekcích viry napadajícími lymfocyty. Opakovaným imunologickým vyšetřením je třeba prokázat, zda je porucha imunity druhotná, či zda se jedná o primární imunodeficit, na který daná viróza nasedla. U dospělých pacientů jsou druhotné (získané) imunodeficity častým průvodním jevem těchto chorob: cukrovka, choroby ledvin, poruchy výživy, závažná poranění a popáleniny, stavy po virových infekcích a chronické infekce, nádorové choroby a jejich léčba cytostatiky a zářením, chronické stresové situace. V celosvětovém měřítku je významnou příčinou infekce virem HIV.

U jakých dalších chorob se vyšetřuje buněčná imunita?

Vyšetření lymfocytů a dalších bílých krvinek je důležité u krevních onemocnění, nádorových chorob, revmatických onemocnění nebo u transplantací. Jedná se velmi specializovanou problematiku a tato vyšetření se provádějí zpravidla ve specializovaných centrech.

Jak se v imunologické laboratoři vyšetřuje buněčná imunita?

Lymfocyty se vyšetřují především v krvi. Na vyšetření se odebírá malé množství krve ze žíly do speciální zkumavky (vyšetřovaná krev se nesmí srazit). Vzácněji se lymfocyty vyšetřují v jiných tělních tekutinách, například v mozkomíšním moku, ve výplachu průdušek nebo v zánětlivých výpotcích. K hodnocení počtu lymfocytů slouží speciální přístroje, které dokáží roztřídit buňky podle jejich vzhledu a typických povrchových znaků a následně je přesně spočítat. Výsledek vyšetření je udáván v procentuálním zastoupení jednotlivých skupin buněk (%) i v absolutních počtech. Snížení počtu lymfocytů ve výsledku laboratorního vyšetření ještě nemusí znamenat přítomnost defektu buněčné imunity. Změny v krvi by měly být prokázány opakovaně a měly by být v souladu s klinickým stavem pacienta, který je pro stanovení diagnózy rozhodujícím faktorem. 

 

   
31.03.2004 - Zdraví - autor: Karin Malíčková

Komentáře:

 1. [17] Marika11 [*]

  my sme od lekára dostali doporučenie na lieky na posilnenie imunity. myslím že fungujú celkom dobre :)

  superkarma: 0 28.01.2015, 09:36:12
 2. [16] EvikMacik [*]

  Taky jsme potřebovali o víkendu něco, co nám zabere rychle a našli jsme ho v 5Prevemax. Líbí se mě, že je přírodní a nestojí moc ;-)

  superkarma: 0 27.10.2014, 11:03:57
 3. [15] Monika43 [*]

  Vyzkoušeno :) Prevemax je super! Přes Vánoce jsme byli oba dva s přítelem, pod peřinou a neuměli jsme se z toho dostat. Vzpomněla jsem si na něho a koukala jsem, jak rychle účinkuje. Můžu jen doporučit.

  superkarma: 0 15.01.2014, 08:39:37
 4. [14] Jarkkka [*]

  Poruchy buněčné imunity jsou opravdu problematické, když byla dcerka malá tak jsme kolem toho strávily spoustu hodin u lékaře.

  superkarma: 0 29.09.2013, 13:27:11
 5. [13] Monika43 [*]

  Děkuji za radu, teď jsme doma všichni pořád postupně nemocní, tak jej určitě vyzkouším. Už jsem o něm četla a vypadá zajímavě!

  superkarma: 0 03.09.2013, 10:55:37
 6. [12] Verusskaa [*]

  Na imunitu je pro mě osobně z věcí,které mám už odzkoušené nejlepší 5Prevemax, jsem spokojená jak s cenou, balením, chutí tak i s výsledky a doma se ho naučili cumlat všichni a celou zimu jsme fit.

  superkarma: 0 15.01.2013, 16:17:24
 7. avatar
  [9] manki [*]

  Moje dcera měla sníženou buněčnou imunitu, zjistila ji paní doktorka na infekčním, když prodělala v jedenácti letech dvakrát po sobě pásový opar, z toho jednou na obličeji. Bylo to hrozné období, ale dostaly jsme se na imunologii k bezva doktorce a ta jí nasadila léky, které jí opravdu zabraly a dokonce se z toho i dostala. Na kontroly chodila do svých devatenácti let a pak už musela přestat chodit, byla to dětská doktorka. Nedávno jí dělali vyšetření a udělali rovnou i na buněčnou imunitu a má ji v pořádku, dostala se z toho!!! Ale bylo to hrozné období, kdy každá banální rýma nebo chřipka, cokoliv u ní probíhalo s vysokými teplotami a různými komplikacemi. Brrr, jsem ráda, že už je to za náma a že se z toho dostala, moc jsem tomu ale nevěřila.

  superkarma: 0 31.03.2004, 22:20:10
 8. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Daduna: Videokazeta? Hned bych si ji taky pořídila!!! Ale kde...???

  superkarma: 0 31.03.2004, 16:34:02
 9. avatar
  [7] Ťapina [*]

  luc: Já si myslím, že pro děti je. Sledovala jsem ho asi tak ve dvanácti letech a moc se mi líbil. No a co, že jsem předtím nevěděla, co jsou lymfocyty? PAK už jsem to věděla a začalo mě to zajímat. A možná to i mělo vliv na výběr budoucího povolání

  superkarma: 0 31.03.2004, 14:09:00
 10. avatar
  [5] Daduna [*]

  mi se ten seriál náhodou moc líbí. Ráda bych to sehnala na videokazetě. Nevíte kde bych..?

  superkarma: 0 31.03.2004, 11:59:44
 11. avatar
  [3] evusche [*]

  debi: ty myslíš ten serial Byl jednou jeden život? Tak ten byl opravdu moooc dobrý

  superkarma: 0 31.03.2004, 08:56:09
 12. avatar
  [2] debi [*]

  Ted myslim,ze kazdou nedeli v kouzelne skolce bezel sice program pro deti /kresleny miniserial/,ale dobre vystizny.Prave o krvi,slozeni lymfocytu,druhu bunek-hned me zaujala bunka,ktera ma na starosti alergie . Nicmene ten serial nebyl zas tak spatny,ale clanek je preci jenom clanek.. Mimochodem,kolik bude dilku?

  superkarma: 0 31.03.2004, 08:42:17
 13. avatar
  [1] Fifinka [*]

  Mám syna s primárním imunodeficitem

  superkarma: 0 31.03.2004, 08:20:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme