Rodina

Porodnice: Peklo a ráj pod jednou střechou

porod

Mě se to vlastně netýká a doufám, že ani týkat nebude. Přesto by mě zajímalo, jestli je tohle nějaký všeobecně platný model, nebo jen ženy v mém okolí měly to „štěstí“.

Mluvím o rozložení personálu v porodnicích. Konkrétně o charakterech sester zde se vyskytujících.

Podle vyprávění různě starých žen, s různým počtem dětí a různými místy bydliště, se totiž zdá, že sestry pracující na porodním sále trpí 365 dní v roce PMS, nebo jsou tam zcela záměrně posílány ty méně příjemné exempláře. Naopak na poporodním oddělení se lze potkat s pannou Marií v několika různých provedeních.

Je to až neuvěřitelné, kolik porodů se odehrává podle stejného scénáře. Opět jen tlumočím cizí zkušenosti.

Přijdou kontrakce po třech až pěti minutách, nastávající maminka prosí o přivolání lékaře. Sestra s výrazem, jenž dává na vědomí, jak moc je chování pacientky obtěžující, mávne rukou a prohlásí: „Prosím vás, vy máte ještě času…“  A zmizí na chodbě.

Tatáž situace se zopakuje ještě alespoň třikrát. Jenže dítě nemá pocit, že by mělo ještě pár hodin s příchodem na svět počkat, a tak se vydá na cestu samo, bez pomoci porodníků. Na to matka opět upozorní nevrlou sestru, která musí přepnout z režimu „máte ještě hromadu času“ na režim „ježišmarja, vona rodí, zastavte to“. „Ještě ne, ještě netlačte, není tady doktor,“ křičí na rodičku, jež by ji nejraději poslala do temných končin.

Za různě dlouhý čas se rodička i se svým novorozencem ocitnou na oddělení poporodním, kde si připadají jako v ráji. Alespoň co se personálu týče.

Jak jste to měla vy?

   
30.03.2010 - Těhotenství a porod - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [28] musilovahana [*]

  Svoje třetí dítě jsem málem porodila do záchodové mísy, protože jsem tam neměla manžela a sestřičky na mě neměly čas. Věnovaly se rodičkám, u kterých byl manžel.

  superkarma: 0 11.09.2012, 22:08:19
 2. avatar
  [27] špíta [*]

  Palu — #17 Brrr, připomněla jsi mi asi nejhnusnější větu od zdravotnického personálu. Po císaři jsem chytla zánět do jizvy a vůbec se mi nespouštělo mlíko, velmi ochotná sestřička (myšleno ironicky, páč jsem si k ní nechodila na placený předporodní kurz, tak mi ukázala kulový) hodila na stůl elektrickou odsáváčku a prohlásila: "Tak si pohoňte prsa". Připadala jsem si jak největší póvl, no naštěstí taková můra tam byla jen jedna........ fuj Sml31

  superkarma: 0 17.05.2010, 20:57:56
 3. [26] sarka13 [*]

  Já jsem rodila na bulovce v Praze,minulej rok v srpnu,měla jsem stoho strach všichni mi říkali že bulovka je nejhorší,měla jsem vyvolavánej porod a nemůžu si stěžovat sestřičky tam jsou velice ochotné i doktoři prostě uplně v pohodě,chodila jsem tam od záčátku těhotenství na kontroly.

  superkarma: 0 04.04.2010, 23:37:47
 4. avatar
  [25] denkas [*]

  Já rodila 2X u Apolináře a jednou v Benešově. Prvně sem přenášela-no tenkrát ty výpočty termínu nic moc. Napřed mě napsali do průkazu ,že budu rodit v dubnu,pak zas 15.1,pak zas v únoru a pak když sem ještě začátkem února chodila do práce ,tak mě hnali na mateřskou ,že budu 14. rodit. Takže jsem už 8.den přenášela a každý den chodila na kontrolu do porodnice. Z nuselskýho údolí (kdo zná) do zemský prostě nic nejelo ,tak pěšky.Ráno mě při vyšetření praskla voda ,ale mudr mě dovolil jít ještě domu.Tak sem pěšky došla ,ale bylo to v pohodě ,nakonec jsem rodila až ve 22hodin. Porod dobrý ,personál taky šel.

   A za 3 roky,2.porod, mě vzali do porodnice ,že mě uspíší porod-nevim proč,nijak nevysvětlil,prej ,že sem hodně přibrala-12kg!? Tak mě ráno píchli vodu ,pak hodná pani doktorka stále za mnou chodila,jestli už! ale já nic. Ve 2 hodiny šla domu a tím péče o mě skončila. Když mě začli bolesti,řikám sestře.Ona jdu pro doktora. Přišla  za hodinu,kouká na mě a povídá:vy tu jen tak hekáte a nebo budete rodit? tak zas ,že jde pro doktora,přišla zas asi za hodku,bez doktora.Tak se na mě sama koukla a dcera už zřejmě na ní zamávala. Tak mě honem zbalila a -nevim proč -pěšky sme mazali tou dlouhou chodbou z gynekologickýho oddělení a pak zas dlouhou chodbou-teda aspoň mě připadali děsně dlouhý-na porodnické oddělení ,já se zastavovala ,sestra mě popoháněla!No dorazili jsme tam a za 1/4hodky byla dcera na světě! Takže já byla dva dny předem v porodnici a málem sem porodila na chodbě. Porod byl nervózní, sestra tam vykřikovala ,že sem ji štípla,když sem se jí v bolestech chytla. No nebyl to hezký porod.  A třetí porod byl v pohodě ,akorát ,že když sem porodila ,tak mě dali na ten vozejk a několik hodin sem na něm ležela na chodbě ,než se uvolnila postel. Pak na novorozenecký bylo vše v pohodě,a prádlo nám převlíkali,naopak při první holce sem se první noc bála otočit ,že umažu postel  a pak sem ráno koukala ,jak sestřičky ochotně každý měnili prostěradla a i cichy.

  superkarma: 0 30.03.2010, 23:10:34
 5. [24] mafi [*]

  No tak ja jsem mela lekare u sebe kazdou chvili, kdyz videl, ze se dite skoro dere, napolohoval me, aby se mala dorotovala a vydrzel u me skoro pul hodiny pred samotnym porodem a skoro 2 hodiny po porodu (neodesla mi placka). Uzasne povzbuzoval a byla u me i porodni asistentka, ktera pomahala. Super pristup na porodnim sale az neuveritelne prijemne sestry, porodni asistentky i doktori. Jedine stinne misto pobytu v porodnici byla jedna sestra na sestinedeli. Fakt strasna kr... Jo a rodila jsem u Apolinare.

  superkarma: 0 30.03.2010, 22:16:57
 6. [23] sarahf38 [*]

  No,přesně takto nějak,jen ta sestra tam ani nebyla,prostě si odešla a mě nechala ležet na posteli připevněnou k nějakému měřiči.Pak nestačili ty drátky odepínatSml15

  superkarma: 0 30.03.2010, 21:36:45
 7. avatar
  [22] diblice [*]

  tak já dva porody za soudruhů, kdy si netroufl stěžovat nikdo, tak docela fajn, po revoluci dva porody ve Vrchlabí a tam teda velice nadstandartní péče, všichni velice příjemní

  superkarma: 0 30.03.2010, 19:35:22
 8. avatar
  [21] evusche [*]

  na porodním sále dobrý, nemůžu si ztěžovat, ale oddělení šestinedělí bylo docela peklo Sml68

  Ale je fakt, že na tom porodním sále jsem se chovala spíš tak, abych nikoho neobtěžovala, když jsem nevěděla, co můžu očekávat.

  Na šestinedělí jsem naopak žadonila o pomoc a místo spásné pomoci a podpory, chodila štěkna, že ji obtěžuju Sml68

  superkarma: 0 30.03.2010, 16:43:51
 9. avatar
  [20] Vivian [*]

  Já jsem tohle hrozně řešila do porodu, x let před otěhotněním... Kde budu rodit, jak budu rodit... A potom mně to bylo všechno úplně jedno... ačkoliv věřím, že i způsob příchodu na svět nás ovlivňuje, asi jako všechno, co v životě zažijeme...

  superkarma: 0 30.03.2010, 14:02:04
 10. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  Po porodu jsem měla pocit selhání a řekla jsem to porodní asistentce. ještě jí říkám...vy na to máte školy a praxi, vy jste to musela mít raz dva a ještě jste po sobě uklidila...pak mi vyprávěla své tři hrůzostrašné porody. Všichni jsme jenom lidi:)

  superkarma: 0 30.03.2010, 12:11:08
 11. [18] lonkue [*]

  Jak to tak ctu tak porodnice jsou spise peklem nez rajem... Kolem sebe slysim same horor story. Takze uz ted jsem rozhodnuta si nasetrit na soukromou nemocnici, kde si domluvim cisare...

  superkarma: 0 30.03.2010, 12:09:08
 12. [17] Palu [*]

  Po přečetení článku Porodnice: Peklo a ráj pod jednou střechou jsem měla pocit, že pisatelka byla přímo u mého porodu- jak přesné!! " Jste prvorodička, houby tomu rozumíte, nemůžete mít kontrakce po 5-3minutách, to by jste vyváděla jinak." Za maličkou chvíli: " Doktora, volejte doktora, ona fakt rodí, kruci,jde to rychle!! " A pak bohužel pokračování na poporodním oddělení: " Pijte, hodně pijte,když chcete, aby se vám rychle tvořilo mlíko, hodně pijte a přikládejte dítě. " A když pijete jak dromedár před pobytem v poušti a přikládáte a přikládáte děťatko, jste šťastná, mlíka je na rozdávání, takže odstříkáváte i pro druhé a jste celá od mlíčka, dostanete za uši: " Ježišmarijá, vy zase chcete převléct postel, to snad není možné!!!" Takže raději mlčíte, povlečení tvrdne a vaše srdce taky- tedy naštěstí jen ve vztahu k těm můrám, jinak je nebezpečně zjihlé ( a už takové zůstane ).

  1. na komentář reaguje špíta — #27
  superkarma: 0 30.03.2010, 11:19:02
 13. [16] lleennaa [*]

  paprika — #14 já malou zvážila jen jednou (nikdo mi neřekl, že to mám dělat). Když jsem to udělala, zdrbala mě sestřička, že malá toho vypila moc, ať uberu...už jsem tam nešla Sml57

  superkarma: 0 30.03.2010, 11:15:54
 14. [15] lleennaa [*]

  Poškrábané zdi, sprostá slova, prokouslé hrdlo mojeho a křik: vyndejte to ze mě, já už to tam nechci!!!!!

  Tomu se říká mateřská láska Sml79

  superkarma: 0 30.03.2010, 11:14:15
 15. [14] paprika [*]

  Tak při porodu byli všichni milí a super, na oddělení šestinedělí taky, ale jedna vrchní sestra byla tak protivná, že jsem kvůli ní párkrát brečela. No jo, hormony. Teď už tam naštěstí nepracuje. Třeba mě nepříjemně zdrbla, když jsem zapomněla děcko zvážit před kojením.

  1. na komentář reaguje lleennaa — #16
  superkarma: 0 30.03.2010, 11:02:08
 16. avatar
  [13] Laliari [*]

  Já mám pocit, že je to spíš naopak - na porodním sále profesionání personál, docela i milý, byť jakýmsi neosobním způsobem, zato na šestinedělí horor. A podobné zkušenosti jako já má i spousta jiných mamin, soudě dle různých článků a ohlasů...

  superkarma: 0 30.03.2010, 10:52:44
 17. avatar
  [12] karinečka [*]

  Já podruhé rodila ve 34 týdnu,sestřička mě přesvědčovala,že to ještě porod není a manžela posílala pryč,že se mnou bude sedět zbytečně.Naštěstí se moje drahá polovice nenechala vyhodit,sestra se nechala přesvědčit,že jde opravdu o porod a do pár hodin byl na světě dvoukilový uzlík,který mi nenechali samozřejmě ani pochovat,poněvadž musel do inkubátoru.Jinak si ale nemůžu stěžovat,všechno proběhlo v rámci možností dobře,za 10 dnů jsme byli doma.Po prvním porodu jsem dostala od sestřičky nadáno,že bodejť by jim tam dcera nekřičela,když já si žeru hrozny a ji pak bolí břicho.Že jsem se těch hroznů nestačila ani dotknout a dítě řvalo proto,že mělo zlomenou klíční kost,což mi laskavě sdělili až při propuštění,beru jako velkou špatnost.

  superkarma: 0 30.03.2010, 10:20:58
 18. avatar
  [11] Sonne [*]

  Jak jsem to měla já? Na chlup stejně, jak je popsáno v článku Sml32 (duben 1991). Ale hodně se už asi změnilo a hlavně, pokud to teď čte nějaká prvotěhulka, na všechno špatné se rychle zapomíná příchodem Sml50 Sml72

  superkarma: 0 30.03.2010, 09:09:15
 19. avatar
  [10] Krišpína [*]

  akna — #6 s porodnicí, respektive s personálem, v Rokycanech mám stejnou zkušenost. Poprvé to byl příšerný zážitek, ani ne tak samotná porod, jako ten přístup. Riskla jsem to a zopakovala si to tam ještě jednou. Po 16ti letech. A nedalose to srovnat. Super porodní asistentka i doktor. Prostě záleží na lidech, na které člověk zrovna narazí. Stačí, aby se vyměnila směna a všechno může být jinak.

  superkarma: 0 30.03.2010, 09:09:05
 20. avatar
  [9] Odemětobě [*]

  Porod 1987-OK, rodila jsem sama, sestra mě při tlačení držela za ruku,pak jsem se jí i zapírala o bok/to jsem si myslela,že tu křehotinku skopnu/,doktor taky v pohodě.

  Podruhé v r.89 to byla takový fofr, že 2 sestry kmitaly mezi 5 prvorodičkami a mnou nebývalou rychlostí. Doktor taky dobrý,jen jsem na šití čekala až pozašívá ty holčičky předemnou.

  Bohužel sestry na poporodním byly hnusné.Káraly za každou pitomost,v nocí nás chodily okřikovat že nám pláče dítě, jakoby nestačilo, že díky jednomu nespí další 3 mimina a jejich mamky.Hádky o každou košilku a plínku.Díky žloutence jsem tam byla 11 dní, tolik slz jsem už nikdy nevyplakala.Sml16

  Švagrová rodila v r.95 a tytéž sestry byly najednou úplně jiné. Snažily se ji i rozkojit, všechno v klidu, bez křiku.

  superkarma: 0 30.03.2010, 09:03:16
 21. avatar
  [8] enka1 [*]

  Dvakrát bez stížností. Ono taky často záleží na tom, jak se chová rodička k sestrám.

  superkarma: 0 30.03.2010, 08:45:30
 22. avatar
  [7] Tanzi [*]

  poprve - sestry ok, primář kretenSml68jak to dopadnulo většina z vás ví.Sml15

  podruhé -s úsměvem jde všechno lípSml67Sml59

  superkarma: 0 30.03.2010, 08:12:59
 23. [6] akna [*]

  Rodila jsem v roce 1988. V noci ve 12.15 hod mě praskla voda.Měla jsem hned kontrakce po 5 minutách.Tenkrát ještě nebyly moc rozšířené telefony,tak manžel utíkal zavolat z budky.Sanitka přijela asi za čtvrt hodiny,naložili mě a spěchali jsme do porodnice.V Plzni se akorát v porodnici malovalo,tak přijímala porodnice v Rokycanech.Když jsme jeli přes Plzeň,tak se mi porodní asistentka ptala,jestli má sanitka odbočit.I když mi už bylo ouvej,tak jsem hrdinně řekla,že ne ( po zkušenostech s prvním porodem,kde se mi před porodem nikdo nevšímal a když jsem chtěla pana doktora,tak mi také říkali,že mám času dost). Byla tma,tak jsem vůbec netušila jak je ještě daleko do Rokycan.Bolesti jsem už měla po minutě .Konečně jsem uviděla ceduli Rokycany.Věřte,že mi docela spadl kámen ze srdce,protože jsem si už myslela,že porodím v sanitce.Porodní asistentka mě naložila do výtahu a vyjely jsme několik pater .U dveří ,kde se přijímaly pacientky ,které šly rodit zazvonila (byla na ní vidět veliká úleva,že mě dovezla).Otevřely se dveře a vyšla sestra s dost překvapující otázkou : "Co tady chcete?"Co asi člověk může v jednu ráno chtít v porodnici? Asi rohlíky né-honilo se mi hlavou.....Porodní asistentka vrazila sestřičce tašku a řekla: "Vezu porod" a zbaběle zdrhla.Sestra mě odvedla do místnosti a řekla,ať se převléknu.Chtělo se mi na záchod,jak se už miminko tlačilo ve.Zeptala jsem se,kde je záchod,že si potřebuji odskočit,ale překvapila mě odpověď."Vy nevíte kde je záchod?" odpověděla.Odpověděla jsem jí,že to opravdu nevím,že jsem tu poprvé.Tak šla a záchod mi ukázala.Pak mě chtěla oholit,ale zjistila,že dítě chce už opravdu docela rychle na svět,tak mě odvedla na porodní sál.Sedla si k papírům a začala je vypisovat.Datum narození,nemoci rodičů,sestry,operace,datum operace...Nemohla jsem si honem vzpomenout,kdy mě operovali,tak to už byla docela hodně naštvaná,ale já už na nějaké datum neměla ani pomyšlení,jen jsem myslela na to,kdy už přijde doktor a porodím.Pak už i sestra viděla,že jí víc neřeknu a šla ke mě.Jenon zařvala : "Ještě netlačte,já nemám připravené věci..."  Netlačte,to se jí snadno řekne,když dítě už samo leze ven.Naštěstí si rychle natáhla rukavice a dítě chytla.Dítě ,ale nedýchalo.Řekla jenom máte holčičku a odnesla jí někam dozadu.Nekonečná chvíle ticha...Bála jsem se cokoliv říci,aby malé neublížili.Najednou jsem konečně uslyšela pláč.Spadl mi opravdu veliký kámen ze srdce.Malá se narodila ve čtvrt na dvě ( 15 minut po tom co mě přijali).Byla jsem ráda,že je všechno v pořádku.Pak mě ještě sestra zašila  a nechala mě odpočívat.Asi ve 4 hodiny ráno přišel doktor,dal mě nějakou injekci-nic neřekl,jenom stále zíval a odešel.Pak mě odvezli na pokoj,kde už se o nás staraly báječné sestřičky.Pak se na nás přišel podívat pan doktor a mě řekl jen " Jó vy jste ta rychlá paní" a zase odešel.Tak jsem se zapřísáhla,že tohle byl už můj poslední porod!!!Nechtěla jsem raději riskovat zdraví nejen svoje,ale hlavně dítěte.

  1. na komentář reaguje Krišpína — #10
  superkarma: 0 30.03.2010, 08:03:15
 24. avatar
  [5] liva99 [*]

  No v té "chvilce" si každá připadáme, že nám nikdo nechce pomoct. Sestry jsou taky jen lidé a je pravda, že povahy jsou různé. Když mi řekla sestra něco v tom smyslu, že když jsem si "to" dělala, tak jsem u toho určitě neřvala, neměla jsem čas jí ani náležitě odpovědět. Když jsem byla 2x prosit sestru, že potřebuju pomoct s kojením a přišla až za hodinu smrdící kávou a cigaretou, tak mi to taky nepřidalo. Stalo se před 11 lety v prostějovské nemocnici.

  Před 5 lety tamtéž mi porodní asistentka podávala ruku, abych se při stazích zachytila, byla opravdu empatická a sestry na poporodním byly opravdu úžasné.

  No ale před 2 roky se na mě velmi zle dívala, když jsem ji slušně po prohlídce na ambulanci požádala o vložku, že jsem si v té rychlosti nestihla vzít. Nicméně dala.

  Že jsem stála přes půl hodiny na chodbě s krvácením a doktory to nezajímalo jistě nebyla chyba sester. Přišoural se po obídku a tvářil se, cože tu straším.

  Je to prostě o lidech. Zažila jsem můry, kterým nepřeji nic dobrého, ale i pravé anděly :), kterým tímto moc děkuji!

  superkarma: 0 30.03.2010, 07:53:25
 25. avatar
  [4] *modrá [*]

  já  jsem měla všechny sestřičky milé, laskavé, ochotné...žádný problém

  superkarma: 0 30.03.2010, 07:50:06
 26. avatar
  [3] navia [*]

  Já jsem měla u obou porodů sálovou sestru skvělou..a sestry na novorozeneckém byli také jak andělé. Při prvním porodu byl Sml57 doktor, kterého jsem zjevně obtěžovala, ale, hlavně že se syn narodil zdravý. U druhé ho sloužil jiný a ten byl Sml67 Prostě je to o lidech.

  superkarma: 0 30.03.2010, 07:45:20
 27. [2] gerberka7 [*]

  Já teda s tímhle vůbec nemůžu souhlasit. Rodila jsem už 3x v liberecké porodnici a všechny sestřičky byly skvělé. Jak na porodních sálech, tak na šestinedělí a taky dětské sestřičky Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 30.03.2010, 07:36:05
 28. avatar
  [1] maje [*]

  evo, tak přesně tohle jsem si říkala ve chvíli, kdy jsme rodině oznámili, že jsem těhotná. každá mě chtěla poctít přesně takovou historkou. u každé jsem měla pocit, že zažily ten nejhorší porod v historii lidstva a já si říkala: hlavně přežít. a nakonec to byl císař a já byla fakt hrozně šťastná, že jsem nemusela nikde skučet a rozdýchávat stahy. a  na každém oddělení jsou jenom lidi. jako všude.

  superkarma: 0 30.03.2010, 07:04:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme