Rodina

Porodnice hrůzy

 

Při výběru porodnice nastávající rodiče pečlivě zkoumají kvalitu jednotlivých zařízení. Co když to i přes počáteční pozitivní dojem dopadne jinak?

V současnosti si budoucí maminky mohou místo porodu dítěte vybírat a oproti letům, kdy byla rodička automaticky přidělována ke zdravotnímu ústavu dle bydliště, můžeme kvitovat pozitivní vývoj. To, co však nacházíme za stěnami porodnických zařízení, mnohdy v lecčems nese stigmata dob před dvaceti lety i dříve. A to nejenom prostředím samotným.

Jistě, mechanismy blížící se ideálu porodního průmyslu v rámci splnění cílů sedmé pětiletky jsou již pasé. Na druhou stranu v čele řady tradičních ústavů stojí odborníci, kteří si své ostruhy vysloužili právě v letech, kdy moderní porodnictví bylo u nás pouhým prázdným souslovím.

K takové úvaze mě přivedlo setkání se zástupkyní primáře jedné z předních pražských porodnic. V rámci své přednášky se pokusila prezentovat ústav, za který „kope“, jakožto pokrokové zařízení zastřešující komplexní péči prenatální i gynekologickou. To všechno samozřejmě v souvislosti s akademickou kvalifikací praktikujících lékařů a supermoderním vybavením porodnice. Nezapomněla zmínit možnosti alternativních způsobů porodu a maximálně vstřícného přístupu personálu.Děti v porodnici

V té chvíli jsem měl sto chutí s paní docentkou začít polemiku, zakládající se na protichůdných zkušenostech mé velmi dobré kamarádky, která v té stejné porodnici zažila něco, co se evidentně představivosti vedoucí pracovnice ústavu vymykalo. Možná jen lobbovala za kvalitu svého zařízení, nicméně evidentně neměla o reálném stavu ani páru. Tady je stručná zpověď Kristýny A., která souhlasila, že zavzpomíná na svůj porod v přední české porodnici.

„Jsou to tři roky, kdy přišel můj den „D“ a kdy jsem musela vzít telefon a vyřídit dvě čísla. Jedno svému manželovi, který už tři dny v kuse slavil očekávaný příchod prvního dítěte, a hned na to sanitku se žádostí o převoz do porodnice, protože ani já, ani muž jsme řídit nemohli. Stahy byly pravidelné a já neměla důvod se domnívat, že dítě bude chtít v břiše ještě setrvat. Cesta byla v klidu a já už se psychicky připravovala na samotný porod. Velké bolesti jsem neměla, což mě naplňovalo optimismem a věřila jsem, že všechno zvládnu bez problémů. Navíc mě uklidňovala přítomnost mého muže.

Po příjezdu jsem absolvovala vstupní vyšetření, načež jsem byla odvedena na čekací pokoj. Díky plné kapacitě porodnice pro mě bylo místo jen v oddělení rizikového těhotenství, kde mě přidělili postel na čtyřlůžkovém pokoji s vystresovanými nastávajícími maminkami s předporodními komplikacemi. Přiznávám, že to nebylo moc povzbudivé prostředí, ale držela jsem se. Moje podvědomí asi cítilo, že to je teprve začátek celého martyria. Lékař mi oznámil, že na porodní sál to ještě není a že počkáme do rána. To se mi popravdě nechtělo, ale bylo to nejlepší řešení. Manžel domů nejel a noc strávil na chodbě v čekárně.

Na sáleBohužel ani celý následující den se mimču na svět nechtělo a já už už podepisovala revers, že se ještě vrátím domů. Jako by to mrňous vycítil, začal se čile projevovat a já měla konečně pocit, že to začalo. Problém byl v tom, že mi stále neodešla plodová voda, ale to už mě vezli na porodní sál. Byl tam nějaký lékař, který se rozhodl, že tomu pomůže. „To byste tady mohla ležet ještě další den, kam bysme to přišli?“ Aniž by to se mnou konzultoval, nechal mi píchnout provokačku a zároveň během inspekčního vyšetření protrhl vnitřní obal s plodovou vodou.

Mezitím se vystřídala služba a převzala mě mladá a moc příjemná asistentka. Manžel taky dorazil, ale přes všechny příznaky stále k posunu dítěte nedocházelo. Asistentka mi řekla, že asi spí. Bylo už po půlnoci a já stále střídala porodní lehátko s míčem ve sprchovém koutě a popravdě jsem začínala být trochu unavená. Do sedmi do rána se nic nestalo. Manžel musel celou dobu sedět na nepohodlné židli, tak toho moc nenaspal. Opět výměna směny a teď to začalo. Vyčerpání po poroduMísto usměvavé a milé samaritánky na porodní sál napochodovala chlapina, která, aniž by se mi podívala do tváře, mě celkem bolestivě vyšetřila a řekla, že jsem moc uzavřená a musím tlačit, jestli nechci, aby nastaly komplikace. Bez vysvětlení se sebrala a zmizela. Od té chvíle jsem ji neviděla celých pět hodin, kdy se na nás občas přišla podívat mladá sestra, rutinérka bez zájmu a soucitu.

Jako třešnička na dortu před osmou začaly v areálu porodnice přímo pod okny bušit sbíječky a frézy z rekonstruovaného křídla. Protože bylo uprostřed léta, bylo okno otevřené. Mohla jsem si vybrat - buď nesnesitelné vedro, nebo nesnesitelný rachot. Protože jsem byla už celkem dlouho vzhůru a taky nervózní, nebylo to nic moc. Snažila jsem se tlačit, jak to šlo, ale pořád to bezvýsledně - děcko zase spalo a nejevilo chuť vylézt ven.

V tu dobu už mě to celkem bolelo a pomalu docházely síly. Když se lékařka konečně uráčila přijít, tak mě opět bolestivě vyšetřila a oznámila mi, že mi může pomoct jen epidurálem nebo císařským řezem. A ještě měla nepříjemné řeči, že jsem hysterická a ukňouraná. Nechtěla jsem ani jedno, ale za další dvě hodiny jsem o zavedení epidurálu do páteře sama požádala. Nešlo to vydržet. Chudák můj muž už byl taky běsný z nezájmu personálu a zároveň mi nemohl nijak fundovaně prospět. Takže běhal po porodnici a hledal sestru nebo doktorku, která nás měla na starosti. Do toho nepřetržitá směna dělníků pokračovala v drcení betonu a já už neměla sílu ani brečet. Po šestnácti hodinách to konečně přišlo a já poměrně v bolestech porodila krásnou holčičku.

Tam ještě asi dvacet minut doktorka asistovala, a pak už jsem ji nikdy neviděla. Ještě předtím mi stačila znovu několikrát vyhrožovat císařským řezem a vynadat do zbabělých hysterek. Tak neosobní a hulvátský přístup mě dostal. Když budu rodit příště, tak můžu klidně doma, protože tam budu mít v mnohém ohledu lepší komfort i servis, který mi takzvaná přední porodnice v ČR nebyla schopná poskytnout. Navíc jsem přesvědčená, že kdyby mi porod nevyvolávali, mohla jsem úplně v pohodě porodit o den či dva později a vše by šlo lépe. Ale kam by to porodnice přišla, kdyby se musela řídit potřebami rodiček, že?“

 

Máte také nějaké negativní zkušenosti z porodnice? Myslíte, že neosobní přístup personálu je v pořádku? Má cenu si zpětně stěžovat, když doktoři drží vždycky spolu a sedí i v komisích?

 

   
03.03.2008 - Těhotenství a porod - autor: Michal Chalupa

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [86] edith1975 [*]

  mohu potvrdit, že spontánní porod je nejlepší. První mi vyvolávali a skončilo to císařem. Druhý se rozběhl sám a za 5 hodin byla malá na světě.

  superkarma: 0 17.03.2008, 17:23:22
 2. avatar
  [85] Sfings [*]

  No to je síla, tady je vidět, že jméno instituce ještě nic neznamená.

  superkarma: 0 16.03.2008, 14:28:06
 3. [84] variel [*]

  Jejda, tak to bych nechtěla zažít, rodila jsem před 6 měsíci v Ústí nad Labem a nemůžu si stěžovat, jejich ochota mi pomáhat jak s porodem, tak následnou pomocí s miminkem byla skvělá. Tento příběh bych zažít nechtěla.

  superkarma: 0 11.03.2008, 14:14:32
 4. avatar
  [83] alibaba47 [*]

  Mé negativní zkušenosti se netýkají pouze porodnice, ale celého zdravotnictví! To, co se děje v současné době je naprostý úpadek. Pro srovnání - veterinář, kam chodím se svými psíky se chová lépe, než mnozí zdravotníci - tímto je nechci házet do jednoho pytle, ale většina se chová k lidem jako k "housce na krámu". A stížnosti!? To si nikdo nedovolí - zpětná a dost krutá vazba!

  superkarma: 0 11.03.2008, 08:54:49
 5. avatar
  [82] Vivian [*]

  Kasandra: jsem původní profesí zdravotní sestra a mám 4 měsíce po porodu

  superkarma: 0 05.03.2008, 21:03:50
 6. avatar
  [81] Bába Bára [*]

  Vivian: dík za radu, dcera nemá žádné komplikace, proto jí vadí, že chtějí porod vyvolávat už 2 dny po termínu - bohužel jsme zjistili, že na Mělníku se o to prostě takhle snaží. Ale ještě má před sebou skoro týden, tak to třeba nebude muset nakonec ani řešit

  superkarma: 0 03.03.2008, 23:31:43
 7. [80] Kasandra [*]

  Vivian: Ale jinak dobrý, souhlasím.

  superkarma: 0 03.03.2008, 23:29:58
 8. [79] Kasandra [*]

  Vivian: Ty jsi buď čerstvá maminka (načteno a nedávno odkoukáno z porodnice) nebo zaměstnankyně nemocnice (porodnice)nebo redaktorka Betynky. C je správně?

  superkarma: 0 03.03.2008, 23:29:22
 9. avatar
  [78] Vivian [*]

  Bába Bára: ahoj, odmítnout samozřejmě může, ale ať si nechá vysvětlit, proč to chtějí vyvolávat. To, že uplynul vypočtený termín, není samo o sobě indikace k vyvolání porodu. Pokud není ohrožený plod, tak se dá dál vyčkávat, třeba i čtrnáct dní :) Ale chce to častější kontroly.
  Podepsání reverzu se bát nemusí; ten jí dají podepsat, pokud nebude souhlasit s postupem, jaký jí navrhnou, ale oni ji předtím právě musejí seznámit se svými důvody k vyvolání porodu. Pokud miminko není ohrožené, tak ji do toho snad ani nebudou nutit... A pokud je tam i nějaký další důvod, tak by se zase neměla za každou cenu bránit.
  Jinak ten vypočtený termín porodu nemusí být přesný, takže s eventuelním vyvoláváním se čeká minimálně týden (za předpokladu, že je dítě v pořádku), protože indukce s sebou nese vyšší riziko komplikací, takže lékaři zpravidla raději vyčkávají na spontánní nástup kontrakcí. Ovšem co lékař, to názor A na to vyhrožování ať se taky připraví. Někteří radši vyhrožují, než aby s pacientkou pohovořili jako s člověkem.

  superkarma: 0 03.03.2008, 22:40:18
 10. avatar
  [77] rek11 [*]

  MEK: když s mimčem je to dobrý

  superkarma: 0 03.03.2008, 21:48:14
 11. avatar
  [76] MEK [*]

  já se snažila z porodnice vždy co nejdřív s mimčem odejet

  superkarma: 0 03.03.2008, 21:45:59
 12. avatar
  [75] rek11 [*]

  Bába Bára: řezacova je ta doktorka co pretrhla tu pupeční šnuru je to pi.a na druhou já si to myslela,že to tak bude že ji to nerekla osetrujici lekarka,ale nejake z tech individui tam

  superkarma: 0 03.03.2008, 20:48:22
 13. avatar
  [74] Bába Bára [*]

  rek11: Chdoí k nějaký prý skvělý mladý doktorce (jméno jsem teď zapomněla), jenže ta má od včerješka 14 dní dovolenou. A dneska ji tím vyvoláním porodu vyděsila Řezáčová (tu pamatuju ještě já - mě taky kdysi dávno při prvním těhotenství pěkně děsila).

  superkarma: 0 03.03.2008, 20:46:47
 14. avatar
  [73] rek11 [*]

  Bába Bára: jak je to bez problemu,je to prima,to odrodi i blb at se informuje,proc ji to chtej vyvolavat....a at se jim postavi,oni to zkousej takze pokud nejsou nize zminene komplikace tak je tam nejaky standart a ten se dodrzuje.Vyhrozovat muzou...a mozna by bylo lepsi zkusit bulovku ke kteremu chodi doktorovi?

  superkarma: 0 03.03.2008, 20:42:26
 15. avatar
  [72] Bába Bára [*]

  Může to odmítnout? Bojí se, že po ní budou chtít podepsat revers a budou ji děsit, že ohrožuje dítě.
  To víš, já s tím žádné zkušenosti nemám, když jsem rodila já, nikdo se mě na nic neptal, nic neřekl. Ale přestože jsem rodila taky na Mělníku (2x) a u tý nejpříšernější primářky, tak proběhlo vše bez problémů. Tak doufám, že to vyjde i dceři

  superkarma: 0 03.03.2008, 20:38:53
 16. avatar
  [71] Hrozinka [*]

  Vivian: V Brně je výběr taky dost nejistá záležitost. A to tady navíc jednu ze tří přecpaných porodnic chtějí rušit.

  superkarma: 0 03.03.2008, 20:19:08
 17. avatar
  [70] rek11 [*]

  Bába Bára: na par mych kamaradek to taky zkouseli a nejen tady ale vsude,vyvolavany porod je to nejhorsi,co muze mit a zbytecne tahat prcka ven mi prijde ujete... kde bydli?

  superkarma: 0 03.03.2008, 20:17:43
 18. avatar
  [69] rek11 [*]

  Bába Bára: klasika, at to nebere, pokud nema prasklou nebo zakalenou vodu....jinak se vyvolava tusim 14 dni po terminu...

  superkarma: 0 03.03.2008, 20:07:26
 19. avatar
  [68] Bába Bára [*]

  Protože odtud pochází, teď bydlí nedaleko, já to mám 5 minut a před 2 lety tu rodila moje snacha bez problémů. Porodu doma se bojí. Teď ji hlavně vyděsilo, že po ní chtějí už dva dny po termínu nástup do porodnice a vyvolat porod, tak teď zjišťujeme, jakou má možnost to odmítnout

  superkarma: 0 03.03.2008, 20:03:01
 20. avatar
  [67] rek11 [*]

  Bába Bára: neboj ten posledni porod mé kamarádky byl před dvěma lety když se dostane pod ruku hradeckymu nebo krchovi-doufam,ze tam jeste delaji,bude to mit dobry,jinak doporucuji porod doma Ještě tam je možnost,že se obměnil personál za profesionalni za ty dva roky.....modli se,aby ano...Treba Nymburská nemocnice se zvedla moc hezky Jinak dceri drzim palce,aby to probehlo bez problemu a nikdo nic nemusel resit-radsi jen nechapu proc si vybrala nemocnici v mělníku

  superkarma: 0 03.03.2008, 19:57:34
 21. avatar
  [66] Bába Bára [*]

  rek11: Teď jsi mě dost vyděsila, dcera by měla tenhle týden právě na Mělníku rodit. Snad už se to tam zlepšilo...

  superkarma: 0 03.03.2008, 19:29:05
 22. avatar
  [65] Vivian [*]

  átéčko: kdyby se k tobě chovali výše uvedeným způsobem, tak bys držela hubu a říkala by sis, že "jiné maminy to měly horší"?

  superkarma: 0 03.03.2008, 19:05:56
 23. avatar
  [64] Vivian [*]

  átéčko: já si nechci stěžovat
  Ale kdybych chtěla, tak vedení porodnice, ne? Případně vrchní sestře na daném oddělení apod. Podle toho, kde by byl problém.

  superkarma: 0 03.03.2008, 19:05:12
 24. avatar
  [63] átéčko [*]

  kominice: Souhlasí, s tím, že jiné maminy už zažily i horší přístup, horší porody a za to, že někdo něco venku opravuje, za to fakt nemohli
  Mám kamarádku, která při porodu také byla tak ukňouraná a hysterická.

  superkarma: 0 03.03.2008, 18:55:18

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [62] átéčko [*]

  Vivian: Kam si chceš stěžovat???
  Můžeš mi říct, kam si můžu jít stěžovat na doktory??

  superkarma: 0 03.03.2008, 18:48:03
 2. avatar
  [61] Chameleonka [*]

  No, drsnej je na tom celým fakt, že podobným způsobem mě povzbuzoval doktůrek při mém prvním porodu taky.. skutečnost, že jsem hysterická a obtěžuju, jsem vnímala o dost intenzivněji jak fakt, že mimo to také rodím
  Blbý je ale to, že mně se to stalo před dvaadvaceti lety

  superkarma: 0 03.03.2008, 17:18:46
 3. avatar
  [60] Vivian [*]

  Jistěže MÁ cenu si stěžovat, Michale Chalupo. Kdyby všechny rodičky držely hubu, tak by naše porodnictví vypadalo pořád jako před třiceti lety. Doufám, že Kristýna A. si stěžovala. Jestli to napsala jenom do magazínu a ne šéfovi kliniky, tak je to na nic

  Jinak výběr porodnice je v Praze dost nejistá záležitost Vybrat si člověk sice může, ale o tom, kde bude rodit, nakonec stejně rozhoduje osud (pokud nemáte ve vedení vybrané kliniky někoho z příbuzenstva). Pražské porodnice jsou chronicky přecpané (snad jen s výjimkou vinohradské, která má pověst skanzenu československého porodnictví a nikdo se tam tudíž nehrne) a žádnou záruku neskýtá ani registrace.

  superkarma: 0 03.03.2008, 17:02:33
 4. [59] Pavla_b [*]

  liva99: pana Bože, číslo jak v koncentráku

  superkarma: 0 03.03.2008, 15:49:34
 5. avatar
  [58] liva99 [*]

  teď jsem ležela v nemocnici a když jsem šla na vyšetření, tak volali 10/1 na ultrazvuk! 10/1 je č. pokoje/č. postele...

  superkarma: 0 03.03.2008, 15:44:26
 6. avatar
  [57] Mirly [*]

  Vzpomínám ve špatném na porod.Bolesti jsem celkem neměla,porod byl lehký.Bohužel,to co následovalo,to bylo horší.Skoro jsem vykrvácela a to jen pro nezájem personálu,který neměl zájem mi pomoci.

  superkarma: 0 03.03.2008, 15:01:36
 7. [56] Yvaine [*]

  Jak to tak pročítám, říkám si, raději se na mateřství vykašlat, než toto

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:37:50
 8. avatar
  [55] augustyna [*]

  ..porad tvrdim, ze zalezi na konkretnich lidech a vubec ne na porodnici, sama jsem zazila dve relativne dobre zkusenosti v porodnici, na kterou si jine maminky dokazaly dost stezovat, samozrejme, ze i ja jsem se tam setkala i s mene ochotnym personalem, ale stejne tak jsem zazila na vlastni kuzi takovy pristup, ze az clovek zasnul, co vsechno je ve verejnem zdravotnictvi mozne, sestricky uplne zlate, doktori mili, take si myslim, ze pokud clovek neni hysterickej a nema komplikace, tak to asi proziva jinak a vnima pristup jinak, nez kdyz je komplikaci vic nez dost..rozhodne se nastavajici maminky tim vsim tady napsanym nenechte nervovat, urcite to bude v pohode ..vsem drzim palce

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:36:05
 9. avatar
  [54] tyrkys [*]

  Vzpomněla jsem si, jak jsem zase minulý týden rodila ve snu . Poprvé to byla dvojčata a byla to celkem pohoda . Jen jsem pak odešla domů a úplně na ně zapomněla . Máma mi na to řekla, že je to úplně normální, že na mě zapomněla po porodu taky .

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:30:26
 10. avatar
  [53] kareta [*]

  Lesana: jsi mi připomněla, jak jsem v r. 2000 vyrazila s šátkem ven a vzbudila rozporuplné reakce- od "to děcko udusíš" od soudružky v teplákovce po "takovou plachetku jsem měla na děti" od sedmdesátileté babinky

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:17:05
 11. [52] Lindaa [*]

  Lesana: já se ptala, protoze holky v porodnici vyfasovaly pidi postylku (neco jako na obrázku) a perinku, vetsinu casu stejne prolezely u me na brise nebo u manzela v nárucí a po 24hodinách jsme sli domu. A ty 3 zavinovacky, které jsem zdedila po príbuzenstvu, jsem nikdy nepouzila. Doma jsem je zabalila do perinky, ale to spís aby jim nebyla zima, jinak (hlavne starsí) se stejne porád chovala - ne ze bych byla matka nosicka, ale novorozenecká kolika je desný svinstvo a slecna dcera ji mela skoro 5 mesícu.

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:14:10
 12. avatar
  [51] gerda [*]

  o zavazování miminek jsem taky něco četla, nemají ještě koordinaci pohybů, takže rozhazují rukama, nohama a zneklidňuje je to. Je jim líp, když mají všecko pohromadě

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:13:21
 13. avatar
  [50] Lesana [*]

  Pavla_b: a mi ten článek ani nepřijde ani jako strašení, na to jsem za posledních osm let přečetla až příliš porodních příběhů... tohle mi přijde jako popis z takové o něco málo lepší než průměrné porodnice

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:06:22
 14. avatar
  [49] Lesana [*]

  kareta: jak které. Já si v porodnici mohla vybrat, jestli radši budu používat zavinovačku nebo miminkovský spací pytel - zavinovačka se neosvědčila ani u jednoho ze tří dětí, tak skončily v pytli a byly spokojené. Ale zas jsem je hodně nosila v klubíčku v šátku, takže si to zavinutí asi vynahrazovaly u mne

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:02:02
 15. [48] Lindaa [*]

  kareta: ok. Tak jsem se zase dozvedela neco nového. Díky

  superkarma: 0 03.03.2008, 13:49:51
 16. avatar
  [47] kareta [*]

  Lindaa:bojí se toho prostoru, cítí se bezpečněji "na housku"

  superkarma: 0 03.03.2008, 13:42:47
 17. [45] Lindaa [*]

  barasv: proc? Vzdyt se nemuzou ani protáhnout. Kdyz vezmu jak kopou a protahujou s v brise a pak najednou nic.

  superkarma: 0 03.03.2008, 13:24:39
 18. avatar
  [44] barasv [*]

  lindaa: mimča jako housky se balí pořád, prý je to pro ně nejlepší...

  superkarma: 0 03.03.2008, 13:17:13
 19. [43] Lindaa [*]

  Kdyz vidím ty fotky a procítám komentáre, tak jsem tak ráda, ze uz to mám za sebou. Mimochodem to jeste nekde balí mimca jako housky?

  superkarma: 0 03.03.2008, 13:05:19
 20. avatar
  [42] Meander [*]

  tyrkys: Přemýšlím o tomtéž.
  závislá na čokoládě: To víš, když se ženské staví do role ocelových golemů, co všechno vydrží, není divu, že sadistická prasata v porodnicích mají pré.

  superkarma: 0 03.03.2008, 12:59:51
 21. avatar
  [41] tyrkys [*]

  závislá na čokoládě: a k čemu tam ten manžel byl, když je na tebe nechal řvát ?

  superkarma: 0 03.03.2008, 12:54:50
 22. avatar
  [40] závislá na čokoládě [*]

  Mám také špatnou zkušenost z porodnice v Brně. Vyšetření při příjmu odflákli, potom si mě nikdo na sále nevšímal. Byla jsem tam s manželem a asistentka vždycky ode dveří "poznala", že je čas a přišla za 2 hodiny. Nakonec na mě řvala, protože dítě přestávalo dýchat. Nakonec mi pověděla, že pár takových, jako já a může se na to ..., takhle že zaplacené nemá. Doktor byl hulvát a nadával mi, že se cukám při šití. Ještě, že tam byl manžel, jinak nevím nevím

  superkarma: 0 03.03.2008, 12:36:12
 23. avatar
  [39] Meander [*]

  Když to tak někdo chce, ať to tak má.

  superkarma: 0 03.03.2008, 12:17:16
 24. [38] Pavla_b [*]

  Solei: nabádat k opatrnosti lze i jinak než strašením ono už tak koluje dost hrůzostrašných historek o nemocnicích a porodnicích

  superkarma: 0 03.03.2008, 12:00:35
 25. [37] alena5 [*]

  toto je naše zdravotnictví za kreré máme platit čím dál víc

  superkarma: 0 03.03.2008, 11:57:35
 26. avatar
  [36] Solei [*]

  Pavla_b: ale neee, oni to mysleli dobře. Článek měl za úkol nabádat nás k opatrnosti při výběru nemocnice.

  superkarma: 0 03.03.2008, 11:57:07
 27. [35] Pavla_b [*]

  super článek opravdu redakci lze jen pochválit..vzhledem k tomu, že sem chodí spousta nastávajících maminek a mladých žen, které třeba dítě plánují
  Že by se nám zvedla porodnost až moc a je třeba ji zase malinko stlačit dolů?

  superkarma: 0 03.03.2008, 11:41:02
 28. avatar
  [34] rek11 [*]

  femme: takto je fajn,no u prvního porodu,když jsem viděla dvojnásobnou hlavičku dcerky,tak mě malem kleplo,naštěstí ultrazvuk mozkových komor byl OK,aletam se to nedalo ovlivnit.měla holt na mě moc velkou palici u druhé to doktor nestihl..ale byl tam za tři minuty od vykriku uz..v jednu rano cily a nerozespaly a usmevavy...jen prohlasil,ze sestricky porodily holku hezky

  superkarma: 0 03.03.2008, 11:31:40
 29. [33] Dagminka [*]

  Ahoj, máte prosím někdo zkušenost s porodnicí v Hořovicích? Pokud možno dobrou...

  superkarma: 0 03.03.2008, 11:30:13
 30. avatar
  [32] femme [*]

  "bude" tam nemá být

  superkarma: 0 03.03.2008, 11:23:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme