Porodní asistentka J. Weisová-Boros kritizuje současnou praxi, kdy lékař předepíše hormonální antikoncepci a neobtěžuje se s vysvětlováním plusů a negativ jejího užívání.

Dobrý den,

Hned zkraje mám dotaz. Máte na mysli hormonální antikoncepci nebo antikoncepci jako takovou? (přirozenou, mechanickou, hormonální, dočasnou, trvalou apod?).Pokud hormonální pak bych měla příspěvek.

Hormonální antikoncepce vyrazila před 50 lety do světa v výkřikem Svobodu ženám. Jistě, vyvíjela se a dneska je preparátů na výběr dost a dost. Kdysi byla i určitá omezení pro užívání. Pracuju v oboru (porodní asistentka), a tak trochu vidím do zákulisí.

Hormonální antikoncepce má své nesporná pozitiva- kromě zábrany početí třeba vylepšuje i pleť. Svým způsobem ji můžeme pojmout i léčebně, protože odstraňuje různé nepravidelnosti menstruačního cyklu, bolesti, snižuje tvorbu cyst.Ale má také svá nesporná a neoddiskutovatelná negativa. Každý lékař ta negativa zná ( nebo měl by znát).  Pokud chce pacientka hormonální antikoncepci, měl by jí vysvětlit jak plusy, tak mínusy tohoto počinu, případná omezení, dát prostor na dotazy a čas na rozmyšlenou. Pak ať se paní či slečna rozhodne, co v jejích očích převáží- jestli klady a nebo zápory. Za celou svoji 30letou kariéru jsem žádného takového lékaře nepoznala a nikdy jsem nic takového neslyšela. To je smutné. Naopak jsem slyšela mnohé stesky mnohých pacientek, které vzdychaly, že jim lékař nic takového neřekl. A to už ani nemluvím o zjišťování rizikových faktorů, anamnézy a případně laboratorních vyšetřeních. Podle mého názoru je tohle naprosto trestuhodné. Ono při „dobré“ kombinaci se dá i umřít, a už jsme se s tím párkrát setkali. Bohužel. S negativními následky se setkáváme téměř denně.

Ovšem musíme s podívat i na druhou stránku- lékaři jsou farma firmami bonifikováni, když doporučují a předepisují jejich výrobky. Ať chceme, nebo ne, prostě to tak je. Takže předepisují a předepisují a hájí se větou: “Když to chtějí a lepší HA než UPT“- což je sice pravda, ale jen poloviční. Mnohokrát jsem se ale setkala i s přístupem typu: “Vy nic neužíváte? Proč? To byste měla, jednak jste chráněná a pak, antikoncepce vylepšuje pleť, nebudete mít menstruační bolesti, velkou ztrátu krve, atd“ a nacpe holce nejlépe od 15 let nějaký preparát. S tímhle teda bytostně nesouhlasím. Podle mého názoru chybí důkladná osvěta a pravdivé informace. Zde je prostor pro komunitní péči, kterou ovšem náš stát nepodporuje, či spíše zatracuje. Lékaři jsou údajně přetížení a pojišťovny neplatí. Ale nutno podotknout, že žádost o antikoncepci se řadí do vyžádané péče, tudíž se pojišťovnám nevykazuje a pacientky si ji hradí. Jistě, dělá a šulí se to všelijak, ale jsou i lékaři, kteří si nechávají platit.

Víceméně vnucování a jen jednostranná osvěta už nese svoje ovoce - stále více žen hormonální antikoncepci užívá a neuvažuje nad ničím jiným. (už jsou také studie, kdy nějak mutují ryby ve vodě, ve které jsou nějaké metabolity z moče žen, užívajících hormonální antikoncepci). Co ale horšího, muži se přestávají starat a vše nechávají na ženách. Dokonce byl nějaký výzkum, kdy se mužům nabízely hormonální preparáty (fiktivní, protože ty ještě nejsou a podle mého ani nebudou zapotřebí, protože počet spermií rapidně klesá) a kolem 95 % mužů je odmítlo užívat. Takže před 50 lety to bylo Svobodu ženám, a teď by to mohlo být Svobodu mužům. 

J. Weisová-Boros


Děkuji Vám paní J. Weisová-Boros za příspěvek k dnešní diskusi. V mnohém máte pravdu, jen mi přijde neuvěřitelné, že by nějaká, byť mladá žena neslyšela o možných negativních následcích užívání hormonální antikoncepce. Mám za to, že hlas odpůrkyň je velmi hlasitý.

Dnes máme téma dne ANTIKONCEPCE

Co si myslíte vy?

redakce@zena-in.cz

Reklama