Rodina

Porodní asistentka má na ženu čas


Péče porodních asistentek je pro stát levnější a pro ženy pohodlnější. Přesto si za porod bez technologických vymožeností musíme připlatit. Proč? Proč dává naše zdravotnictví přednost nákladné lékařské rutině? A proč vlastně vyhledávat službu, která byla běžná před sto lety? Rozhovor o praxi „porodní báby“ i paradoxech současného českého porodnictví s prezidentkou Unie porodních asistentek Dagmar Suchou.
 
Dagmar Suchá si na rozhovor udělala čas v náporu příprav kongresu Normální porod, který proběhne 10.-12. května v Praze. Kvůli němu jí sotva zbývá čas na vlastní soukromou praxi. Ač vystudovaná porodní asistentka, k této práci se vrátila velkou oklikou, na níž nasbírala zkušenosti z nejrůznějších povolání, včetně přivedení na svět a výchovy vlastních dětí. Tahle zkušenosti jí možná propůjčuje nadhled, díky němuž dokáže prosazovat změny v zavedeném porodnickém systému a provětrávat desetiletími ulehlé poznatky. Myšlenka, že k normálnímu porodu vede víc než jedna cesta, totiž u nás není ani zdaleka samozřejmá.

Pracujete jako nezávislá porodní asistentka? Co tahle skoro vymizelá profese ženám nabízí? Profese soukromé porodní asistentky, která se u nás začíná „znovuzrozovat", nabízí péči těhotným ženám, pomáhá jim při porodu i po něm. Jedná se o celou škálu služeb, na jejímž začátku je těhotenská poradna. Její výhodou je, že porodní asistentka má na ženu čas a může si s ní popovídat o všem potřebném.

Součástí naší práce jsou i předporodní kurzy. Ty v současnosti tvoří asi největší podíl. Je to tím, že porodní asistentky neměly možnost odborného rozvoje v rámci porodní praxe, a tak se uchylují k vedení kurzů a zodpovědnost u porodu si na sebe raději neberou. Dále do naší praxe spadá diagnostika těhotenství, vyšetřování během těhotenství, vedení fyziologického porodu, péče o novorozence a péče v šestinedělí…

Znamená to, že žena v péči porodní asistentky nemusí navštěvovat lékaře?
Může i nemusí, to je na její volbě. Ale porodní asistentka vždycky raději volí cestu, kdy žena souběžně navštěvuje i gynekologa. Tahle spolupráce je totiž nutná. Kdyby si i gynekologové uvědomili přínos porodních asistentek, budou s nimi spolupracovat více partnersky. Porodní asistentka totiž mnohdy odhalí víc než oni prostřednictvím svých vyšetřovacích metod. Ale taková spolupráce se zatím děje jen ve velmi omezené míře.

Jak v praxi vypadá poporodní péče?
Poporodní péčí myslíme návštěvy porodní asistentky po návratu ženy z porodnice. V jejich rámci porodní asistentka podporuje ženu při kojení a pomáhá řešit případné potíže. Kontroluje a ošetřuje porodní poranění, sleduje, jak dítě prospívá. Počet návštěv se odvíjí od potřeby dalších ošetření či konzultací, zpravidla jich bývá tak 3-5. Ženy tuto péči jednoznačně vítají. Často se na nás obracejí, když si nevědí rady s kojením – nebyly třeba v porodnici dostatečně zaškolené a kojení se nechce rozběhnout.

Péči porodní asistentky tedy může vyhledat i žena, která nebyla v její péči před porodem?
Samozřejmě. Ženy potřebují v nové životní situaci podporu. Její poskytování je nezbytnou součástí naší práce.

Proč není péče porodních asistentek dostupnější?
To je dáno historickým vývojem. Přibližně do 60. let minulého století působily v našich zemích porodní asistentky, které pomáhaly u porodů doma. Ale postupně byly veškeré porody přesunuty do porodnic, protože tamní podmínky byly lepší, hygieničtější a „celkově socialističtější“. Nicméně i pak existovaly porodní asistentky, které vykonávaly návštěvy po porodu. V 70. letech však vnikla do porodnictví technika a s ní silná vlna maskulinizace. Začaly ultrazvuky, monitorování a podobně, což byl celosvětový trend. Velkou moc u porodu dostali lékaři, svoji roli sehrál také farmaceutický průmysl. Všechny tyhle faktory přispěly k tomu, že porodnictví se stalo jakousi technickou a mužskou záležitostí. Takže od jisté chvíle porodní asistentky už neasistovaly ženám, ale lékařům.

Tento vývoj se odehrál i v jiných zemích, přesto tam existují dostupné alternativy k lékařsky vedenému porodu. Čím to, že třeba v Německu či Rakousku porodní asistentky „nevyhynuly“? Protože tam fungoval privátní sektor a soukromé osoby mohly mít vlastní praxi. To u nás nešlo.

Zaznamenává UNIPA nárůst zájmu o služby porodních asistentek?
Ano. Stoupá zájem o těhotenskou poradnu vedenou porodní asistentkou i zájem o poporodní péči. V souvislosti se současným baby boomem také roste počet porodů mimo zdravotnická zařízení. V Praze jsou však tyto služby snáze dostupné, protože místní populace je lépe finančně zajištěná.
V jiných regionech je zájem také, ale ženy často nemohou žádnou porodní asistentku sehnat, protože se u nich tento typ péče neposkytuje. Anebo je pro potenciální klientky finančně nedostupný, protože pojišťovna hradí pouze jednu návštěvu v těhotenství a tři návštěvy po porodu.

Na kolik ženu přijde jedna návštěva porodní asistentky?
Nemáme žádné interní taxy, ceny jsou smluvní. Částka se pohybuje kolem dvou až tří set korun za návštěvu v poradně, záleží na konkrétní porodní asistentce. Pokud se jedná o návštěvu doma, přičítá se k ceně doprava.

Co brání tomu, aby péči porodní asistentky platily i u nás pojišťovny? Nebylo by to v konečném důsledku pro naše zdravotnictví levnější?
Jednoznačně ano. To vyplývá nejen z celoevropských výzkumů, ale uvědomují si to i zdravotní pojišťovny. Zatím však nevznikl dostatečně silný tlak veřejnosti na to, aby učinily potřebné kroky.

Jak se ve snahách, aby péče porodních asistentek byla hrazená zdravotními pojišťovnami, angažuje UNIPA?
UNIPA se účastní tzv. dohodovacího řízení s pojišťovnami, kde se rozhoduje o výkonech, které budou hrazeny, výších plateb za výkony a podobně. Intenzivně pracujeme na tom, aby bylo více výkonů hrazených pojišťovnou a péče porodních asistentek byla ženám dostupnější.

Za jakým účelem UNIPA původně vznikla?
Unie porodních asistentek vznikla za účelem podpory, vzájemné spolupráce, dalšího vzdělávání porodních asistentek a prosazování náležitého finančního ohodnocení jejich práce. Chceme, aby si stávající zdravotnický systém uvědomil potřebnost porodních asistentek a aby pojišťovenský systém přišel na to, že naše péče je opravdu levnější. Stát tak ušetří a zároveň to bude přínosné pro klienty. V loňském roce proběhl i u nás Světový týden respektu k porodu. Výstava Umění porodit, která se v jeho rámci konala, měla velký úspěch.

Co se chystá letos?
Letošní Týden respektu k porodu naváže na ten loňský, mimo jiné dalším ročníkem výstavy Umění porodit, která se bude skládat ze dvou částí – informačně praktické a umělecké. Jednou z hlavních událostí bude zveřejnění dokumentu „10 kroků k optimálním porodnickým službám“. Tento dokument shrnuje deset vědecky podložených zásad, které jsou k matce i dítěti při porodu nejpřátelštější.

Jaké proběhnou doprovodné akce?
Chystají se besedy a promítání filmů. Středobodem výstavy a veškerého dění v průběhu Světového týdne respektu k porodu bude informační koutek. Výstava je určena především laické veřejnosti, proto je zaměřena převážně osvětově. Odborníci, ale nejen oni, budou mít možnost zúčastnit se kongresu Normální porod. Tam proběhne celá řada zajímavých přednášek odborníků z celé Evropy, dokonce i z Afriky. Světový týden bude doprovázet veletržní expozice Baby expo, kde se budou prezentovat firmy, jejichž výrobky jsou určeny těhotným ženám, rodičkám, miminkům atd., která celé rodině poskytne široké spektrum informací.

Domníváte se, že Světový týden respektu k porodu, respektive kongres Normální porod, by mohl zapůsobit na zákonodárce, kteří rozhodují o nastavení zdravotnického systému?
Světový týden respektu k porodu je zaměřen především osvětově, a proto chceme, aby jeho význam přesáhl pouhých sedm dní v roce a stal se určitým mezníkem. Protože dokud nevznikne tlak ze strany veřejnosti, sami změny těžko prosadíme. Je třeba, aby vznikla poptávka. Naší snahou je představit v rámci Týdne mezinárodní Iniciativu za služby přátelské k matce i dítěti a iniciativu Normální porod, což bude výzva nejen směrem k laické veřejnosti. Informovanost o vývoji v tomto oboru je totiž u nás stále dost špatná.

Zdroj: Genderová tisková a informační agentura www.ta-gita.cz

   
11.05.2007 - Těhotenství a porod - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [36] Vivian [*]

  mindulinka: no snad máš pravdu...

  Gedžitka: no pravděpodobně nevadí... jak říkám, negativní vliv na vývoj embrya/plodu se zatím stoprocentně nepotvrdil, tak není důvod, aby gynekologové děsili pacientky. Ale těch studií se zatím dělalo poměrně málo, věda jde neustále dopředu... takže v současnosti platí, že pokud to není nezbytné, tak ultrazvuk dělat co nejméně. Snad není důvod k obavám, ale opatrnosti není nikdy nazbyt, to víš.

  superkarma: 0 12.05.2007, 14:18:47
 2. [35] mindulinka [*]

  Vivian: jak tak si přihlížím syna - vypadá a chová se (zlobí) úplně normálně a to mi těch ultrazvuků při udržování těhotenství dělali - hrůza.
  Ale určitě naše gynekoligie se svými metodami a přístrojemi více miminek a rodiček zachránila než ohrozila - za to dám ruku do ohně.

  superkarma: 0 12.05.2007, 10:59:35
 3. avatar
  [34] kareta [*]

  Gedžitka: UZ byl původně vyvinut k detekci nepřátelských ponorek a princip, na jehož základě funguje mi nepřijde až tak neškodný. Svůj význam má, ale rozhodně ne kvůli památečním fotkám a záběrům plodu.
  Vivian: kamarádce vyšel špatný AFP, nechala to "koňovi", pak vyšlo najevo, že byla doba dovolených a v laborce to nechali odstát! Tohle je nepřesný screening založený na statistické odchylce. Prý.

  superkarma: 0 11.05.2007, 23:02:32
 4. avatar
  [33] Gedžitka [*]

  Vivian: no vidíš, mě všichni řekli, že to ničemu nevadí no stejně se dělat musely, tak co už

  superkarma: 0 11.05.2007, 22:06:41
 5. avatar
  [32] Vivian [*]

  mindulinka: a víš kolik žen se zbytečně "léčilo" pro různé neškodné odchylky od normálu, mylně vyhodnocené jako patologické, nebo pro falešně pozitivní výsledky testů, nebo kolik žen se rozhodlo nechat utratit svoje dítě kvůli falešně pozitivním výsledkům genetického screeningu? Ono všeho moc škodí... navíc pokud se ta vyšetření dělají tím stylem jako u nás... :-/

  Gedžitka: no zatím se to považuje za bezpečné, rizikovost se zatím neprokázala, ale neexistuje dostatek potřebných studií, takže se raději nedoporučuje dělat ultrazvuk v těhotenství moc často, pokud to není nezbytné...

  superkarma: 0 11.05.2007, 19:48:02

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] Gedžitka [*]

  Vivian: no to víš, kdybych problémy neměla, nenutila bych doktorku - jako no dneska sem si přišla nechat udělat UZ, abych dítě viděla- i když bych byla za každej vděčná, tak nějak sem měla jistotu, že jsou obě v pořádku a vidím to na vlastní oči, že jsou v pořádku, nakonec to ení nijak nebezprčný, tak proč to nezkontrolovat.
  Jinak si to taky neumím představit...., ale to už by bylo taky na domluvě nás obou...

  mindulinka: pravda, pravda

  superkarma: 0 11.05.2007, 18:55:35
 2. [30] mindulinka [*]

  Vždyť to není tak hrozné, nejdříve to zjistíš - to už jsi tak v 6tém týdnu - pak chodíš na kontrolu po měsíci a od 8 měsíce - každých 14 dní a mezitím pár zkoušek krve a asi 3 monitory. Můj doktor má ultrazvuk přímo v ordinaci, takže jsem byla ušetřena návštěv nemocnice. A ke konci už začíná mateřská dovolená a je na to čas.

  superkarma: 0 11.05.2007, 18:12:19
 3. [29] mindulinka [*]

  Vivian: ber to tak, že jsi v pořádku a kontroly ti připadají zbytečné - tak se raduj, ale víš kolika ženám třeba přišli díky "zbytečným" kontrolám na potíže? A také si mysleli, že je všechno v pohodě. Tak právě kvůli těmto ženám chodíme my "zbytečně" na kontroly. Važ si toho, že je tu takový systém. Doktoři chtějí předejí sebemenší komplikaci.

  superkarma: 0 11.05.2007, 18:09:44
 4. avatar
  [28] Vivian [*]

  Gedžitka: však já vím, u dvojčat je to o něčem trošku jiném než u jednoho...
  Na NT jsem byla taky, jak už jsem psala, kvůli manželovi, ale stejně nevím, co bych dělala, kdyby to bylo pozitivní... Neumím si představit ani jednu variantu. Neumím si představit, že budu vychovávat mongolka, stejně jako si neumím představit, že nechám zabít vlastní dítě...

  superkarma: 0 11.05.2007, 15:32:29
 5. avatar
  [27] Gedžitka [*]

  Vivian: však já tam nechodila, abych viděla miminka, ale ze zdravotních důvodů, jen sem byla ráda, že ty děti vidím, když už tam musím jít a musí mi ten UZ dělat
  A jak sem psala, třeba na cukrovku sem nešla, ale NT test nebo jak se tomu nadává sem si nechala udělat sama, protože sem si prostě nedovedla představit mít postižený dítě/děti.

  superkarma: 0 11.05.2007, 15:13:44
 6. avatar
  [26] Vivian [*]

  Gedžitka: však já nejsem vystresovaná, akorát se nechci nechat zbytečně vyšetřovat na všechno možné, nemůžu a nechci strávit těhotenství obíháním doktorů, když jsem zdravá :-) A chodit na ultrazvuk jen proto, abych viděla miminko, mi přijde s prominutím trošku na hlavu.

  mindulinka: vždyť já snad přece nikde netvrdím, že by se nemělo vůbec chodit na kontroly . A už vůbec nemluvím o rizikovém těhotenství.

  superkarma: 0 11.05.2007, 15:02:28
 7. [25] mindulinka [*]

  A že doktoři nemají čas - jak který, záleží na přístupu. Chtěla jsem fotku z ultrazvuku, a protože se hned platí, tak se doktor snažil, aby fotka byla co nejlepší a přehledná a nechal mi vybírat. Vždycky mi zodpověděl všechny otázky - k těhotenství a porodu.

  superkarma: 0 11.05.2007, 14:52:19
 8. [24] mindulinka [*]

  A zkrácený čípek doma nepoznáš - to pozná je doktro.

  superkarma: 0 11.05.2007, 14:49:29
 9. [23] mindulinka [*]

  Vivian: Já má ke gynekologii velkou důvěru, otěhotněla jsem několik let po menším gynekologickým zákroku a měla jsem strach, abych nepotratila. Doktor to nepodcenil, návštěvy jsem měla od začátku po 14ti dnech a ne po měsíci. Ve 30 týdnu jsem chytla nějakou bakterii a během 3dnů se mi totálně zkrátil čípek a jen díky návštěvě u doktora jsem včas skončila v nemocnici, kde mi těhotenství 1 měsíc udržovali. A pak jsem ještě ležela 1 měsíc doma. Nejít k doktorovi, tak jsem mohla o malého přijít. Já si prostě těhotenství neužila, ale nelituju. Lepší než, aby mi pak doktoři bojovali o život dítěte.

  superkarma: 0 11.05.2007, 14:48:24
 10. avatar
  [22] Gedžitka [*]

  gerda: po porodu ti přijde doktorka se sestřičkou i dneska a kontrolujou

  Vivian: no vidíš a já sem byla za ty testy vděčná, vůbec sem nebyla vystresovaná , i sem si zaplatila jeden nehrazenej pojišťovnou navíc, naopak text na cukrovku sem nechtěla a tak mě tam nikdo neposílal, jen říkala, že by byl nutnej, kdyby měl někdo v rodině cukrovku - ne stařeckou a na UZ sem se pokaždé hrozně těšila, že ty drobečky zas uvidím

  superkarma: 0 11.05.2007, 14:26:02
 11. avatar
  [21] kareta [*]

  Vivian: a pak si má člověk těhotenství užívat.

  superkarma: 0 11.05.2007, 13:31:04
 12. avatar
  [20] Vivian [*]

  kareta: genetický screening = 2x odběr krve (double test a triple test) a následně 2x "genetický" ultrazvuk (ve 14. a 20. týdnu)

  superkarma: 0 11.05.2007, 13:24:44
 13. avatar
  [19] kareta [*]

  Vivian: měla jsem v okolí pár starších rodiček (33 a výš) a ty si vymohly v 12 tt genetický ultrazvuk, takže screeningu se vyhly). UZ- já tam nikdy nï;c neviděla, jen sedočerné šmouhy, na kterých se mi doktor snažil něco ukázat a já tam jen přečetla čísla v rohu a v začátku černou fazoli

  superkarma: 0 11.05.2007, 12:23:34
 14. avatar
  [18] Vivian [*]

  kareta: však já se na ně vykašlu :-) Ale je to boj... Když řekneš, že o to a to vyšetření nemáš zájem (na což máš legitimní nárok), už jsi divná...

  Časté ultrazvuky mi taky připadají zbytečné, zdravotní pojišťovna prý hradí UZ v těhotenství 3x a já jsem za sebou měla tři ultrazvuky už někdy ve 14. týdnu... tak nevím, jak to teď budou dělat , ale já už jsem včera doktorce řekla, že mi ho nemusí dělat při každé kontrole, naštěstí to nebyl problém... Ale když jsem řekla, že nebudu chtít genetický screening, tak jsem byla divná... Nakonec na něj chodím jen kvůli Jirkovi, "pro jistotu"

  superkarma: 0 11.05.2007, 12:15:37
 15. avatar
  [17] kareta [*]

  Vivian: tak se na vyšetření, která nejsou podle tebe nezbytná vykašli . Taky jsem koukala, co se dnes všechno vyšetřuje, naposledy jsem rodila před 4,5 lety a to bylo AFP, 3x krevní obraz (protože jsem od přírody aristokraticky bledá, začala jsem to kamuflovat samoopalovákem a dal pokoj ), 20tt ultrazvuk, každou prohlídku tlak a moč, celkem UZ 3x, ke konci ozvy.
  Teď je to prý ještě EKG, diabetický test a UZ pokaždé.

  superkarma: 0 11.05.2007, 12:03:31
 16. avatar
  [16] Vivian [*]

  gerda: když oni tu náležitou zkušenost a odbornost bohužel mnohdy nemají ani lékaři... např. se plošně dělají vyšetření, jejichž provádění bez konkrétní medicínské indikace za prvé nemá prokázaný smysl a za druhé se praktikují tak, že jejich výsledky velmi často vycházejí falešně pozitivní nebo falešně negativní, tudíž jsou stejně k ničemu a těhotná je úplně zbytečně vystresovaná... Mám na mysli třeba genetický screening (nechvalně známé double testy a triple testy) nebo orální glukózotoleranční test.

  superkarma: 0 11.05.2007, 12:02:09
 17. avatar
  [15] gerda [*]

  Vivian: nevím, já pořád jaksi věřím lékařům, kteří mají k dispozici vyšetřovací přístroje a vidí všecko hned. K porodní bábě bych zašla až tehdy, když tady bude desetiletá tradice a budu se moci spolehnout na její zkušenost a odbornost, získanou praxí. Takhle v začátcích všeho bych si připadala jak pokusný králík. Nene, dycinky špitál, i když na něj nadávám. Ale mám záruku, že se nic nepromešká.

  superkarma: 0 11.05.2007, 11:51:13
 18. avatar
  [14] Vivian [*]

  gerda: jenže když chodí ženská k doktorce, tak lítá po vyšetřeních i bez podezření, o to jde Prostě se vyšetřuje pořád a všechno a plošně, bez ohledu na to, jestli to je opodstatněné nebo ne a většinou i bez ohledu na to, jestli o to ta ženská stojí nebo ne...

  superkarma: 0 11.05.2007, 11:48:16
 19. avatar
  [13] gerda [*]

  Vivian: no jo, ale při prvním podezření poletíš beztak na vyšetření tam, kam jsi původně vůbec jít nechtěla. Mně se to nezdá moc práce a času jednou za měsíc zajít na určitou dobu ke gynekologovi do poradny pro těhotné. Ten mě přece za ta léta zná, když bude něco špatně, přijde na to hned. Co všichni blázníte?!

  superkarma: 0 11.05.2007, 11:45:56
 20. avatar
  [12] Vivian [*]

  Já bych to brala, přijde mi divný a zbytečný chodit k doktorce, když nejsem nemocná... Při příštím těhotenství si asi nějakou asistentku najdu, ty dvě, tři stovky nejsou zase tolik. A nebo třeba pojišťovny pochopí, že je to levnější než lékařská péče, a začnou to hradit... :-)

  superkarma: 0 11.05.2007, 11:38:35
 21. avatar
  [11] Meander [*]

  Brrrr!

  superkarma: 0 11.05.2007, 10:54:42
 22. avatar
  [10] gerda [*]

  Lesana: já jsem zmatená taky - myslila jsem to dobře a vyšlo to takhle, tvoje jméno se tam náhodně připletlo, jasně, že to není odpověď na tvůj příspěvek

  superkarma: 0 11.05.2007, 10:45:06
 23. [9] Bellana [*]

  Rodila jsem v osmdesátých letech. Po návratu z porodnice k nám chodila porodní asistentka, zkontrolovala stav dítěte, zeptala se na to, jak se hojím já, jestli nemám problémy s kojením, poradila jak na koupání a celkově byla velmi milá. Pak jsem ji potkávala i na ulici a vždycky byla příjemná a zajímala se o další osud dětí, ale tak hezky, vůbec ne vlezle. Pamatovala si nás asi proto, že jsem přece jen na tehdejší dobu byla poněkud přestárlá prvorodička. Nebrala jsem ji jako někoho, kdo mi leze do soukromí, ale jako někoho, kdo mi pomůže, když to budu potřebovat. A to i u třetího dítěte, kdy už jsem mohla mít pocit, že není nic, co by mě mohlo překvapit.

  superkarma: 0 11.05.2007, 10:39:54
 24. avatar
  [8] Lesana [*]

  gerda: jsi si jista, že odpovídáš mně? Já zatím dneska o domácích porodech nenapsala ani slovov, jsem tedy z tvé odpovědi poněkud zmatena

  superkarma: 0 11.05.2007, 10:34:28
 25. avatar
  [7] gerda [*]

  Lesana: hlavně se z toho dělá úžasná věda!! Když si nerodičky zachovají chladnou hlavu a podívají se do minulosti, tak by přišly na to, že domácí porody převažovaly až do té doby, kdy nastoupilo zdravotnictví vyšší úrovně, Semmelweis objevil horečku omladnic a porodnice se brala jako něco naprosto samozřejmého. Každá vyvádí, jako by měla být v porodnici zbytek života - první den se rodí, personál je k ruce, přístroje pro sichr připravené, porodní binec uklidí taky personál, nic se doma nemusí čisti nebo vyvářet...jídlo je hotové, maminka nemá jiné starosti, než o sebe a o mimino. Proti zdravotnickému zařízení nemám ani to nejmenší a vidím jedině výhody. To, že je některý doktor morous a sestra megera přece neznamená, že kvůli tomu se s porodem zabarikáduju doma

  superkarma: 0 11.05.2007, 10:17:06
 26. avatar
  [6] Lesana [*]

  gerda: no vidíš, já se snažila sehnat porodní asistentku na pojišťovnu na poporodní péči a moje pojišťovna má (nebo měla - nevím,jak teď, je to info dva roky staré) na celou Prahu a okolí jednu jedinou A prý můžu být ráda, znám ženu, která u své pojišťovny neuspěla

  superkarma: 0 11.05.2007, 10:03:43
 27. avatar
  [5] gerda [*]

  Gabi: my jsme šli na první kontrolu ve třech týdnech, to byla první poradna, pak po měsíci a bylo příjemné vidět, jak děťátko prospívá. Taky se dbalo na očkování - matky si mezi sebou v poradně radily, já fakt nevím, co se teď pořád objevuje za Ameriku

  superkarma: 0 11.05.2007, 09:47:24
 28. avatar
  [4] Gabi [*]

  gerda: jéé, máš stejné roky porodu jako moje matka , no tahle péče byla mnohem častější mimo Prahu (zvlášť na Moravě), tady se rovnou zvalo do poradny. Po revoluci to pár lékařů občas dělalo a dělá i zde, ale není to pravidlem (strašně záleží na počtu klientů). Já osobně jsem raději vždycky vyrazila hned ven, než příjímala návštěvy Třeba s dcerou jsem naklusala na privátní návštěvu naší úžasné dětské lekařky den po propuštění z porodnice a pak až v 6 týdnech, kdy už byla řádně vykrmená. A nikdo mě neprudil, že bych tam musela být každý týden.

  superkarma: 0 11.05.2007, 09:00:56
 29. avatar
  [3] gerda [*]

  Zas je to černobílé líčení. Rodila jsem v r. 1972 a 1974, pokaždé k nám přišla domů zdravotnice (bez toho, že bychom ji zvaly nebo si ji objednávaly) a kontrolovala dítě i mě. Bylo to tedy spíš v zájmu dítěte, tehdy se sondovaly poměry v domácnosti, jestli jsou pro dítě dobré. Ale to je jedno - péče byla i tehdy. Automatická.

  superkarma: 0 11.05.2007, 08:04:02
 30. avatar
  [1] liva99 [*]

  A jak mám posoudit, jestli by pro mně byla porodní asistentka vítaná, když jsem žádnou nikdy ani okem nespatřila - myslím tu soukromou... Jsem tvor věřící svému doktorovi - gynekologovi, protože ten můj na mě má čas, když potřebuju - bez příplatku.
  Ale je fakt, že se mi v celku líbí představa porodních domů, protože narození mimi je pro mě opravdu citlivá a soukromá záležitost a pamatuju si, jak mě ze sálu vezli přes čekárnu plnou lidí, kteří na mě zírali... Jak jsem měla strach, že v nemocnici - na patře nemůžu vyjít bez županu, protože tam přece chodí tatínci a ostatní příbuzní, kteří evidentně netuší nic o návštěvních hodinách...

  superkarma: 0 11.05.2007, 07:36:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme