Novinky

Porod jako spiritualistický zážitek

Čtenářka RosaGloriaDei zná dvě ženy, které rodily doma. A proběhlo to bez problémů. Což je jenom dobře. A jak rodila ona, si můžete přečíst v příspěvku.

Taky bych chtěla „nevědět, že rodím“. :-) I když jsem měla oba porody celkem rychlé. Moc Vám děkuju za příspěvek a ať se Vám v těhotenství daří. Pěkný den.


Pěkný den, přestože ve mně téma domácích porodů nevyvolává pocity vášnivé ani rozporuplné, mám chuť i čas přispět pár řádky k dnešnímu tématu.

Osobně znám hned dvě ženy, které rodily doma. Protože na jménech nezáleží, budu jim říkat třeba Jana a Hana. Jana své první dítě rodila klasicky v porodnici, a protože nic neprobíhalo podle jejích představ, rozhodla se druhý porod uskutečnit doma. Vypráví o něm jako o „tom nejlepším pro ni i pro jejího syna“. Zážitek to byl prý nádherný a jen lituje, že tentýž si nedopřála i s prvorozenou dcerou. Hana domácí porod podstoupila už jako prvorodička. Velkou měrou k tomu jistě přispěl exotický původ jejího manžela a jejich společný, pro průměrného Čecha lehce netradiční, pohled na svět. V létě je čeká narození druhého (neplánovaného) dítěte, chvíli před tím stěhování k moři, rodit budou opět v kruhu rodinném. Hana mi vysvětlovala, že na domácí porod je třeba se systematicky připravovat od samého začátku, jedině tak se může stát tím, co od něj člověk očekává - „nejvyšším spiritualistickým zážitkem“. Když je žena správně připravená, prý ani neví, že rodí....

Ani jednu z dam nepovažuji za blázna, plně respektuji jejich rozhodnutí a jsem ráda, že jej zpětně nemusejí litovat, a proto mohou porod vnímat jako nejkrásnější událost ve svém životě. Upřímně řečeno, také by se mi líbilo „nevědět, že rodím.“ :-)

A tím se dostávám k sobě samé. Mám za sebou jeden porod a druhý mě čeká ke konci letošního roku. Já mám pro změnu to obrovské štěstí, že patřím k ženám, které ani „nevědí, že jsou těhotné“. Poprvé to platilo i ve chvíli, kdy jsem byla 2 týdny po termínu, věřím, že i tentokrát to bude stejné. Co bych mít ale stejné nemusela, je porod samotný. I když, i toto tvrzení je vlastně relativní, pokud bude výsledek dvoudenního snažení stejný jako před třemi lety, řeknu si „dvakrát a dost“ a budu šťastná, že mám dvě krásné a zdravé děti....

Nedávno jsem v televizi slyšela, že 80 % žen je schopno porodit naprosto přirozeně, já sama jsem zatím patřila k té druhé skupině, jsem si naprosto jistá, že rodit doma, nejen, že by šanci na přežití nemělo mé dítě, možná bych ji neměla ani já. Ostatně ani v porodnici nebyli stoprocentně nachystaní, ale o tom třeba zase někdy příště.

RosaGloriaDei

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne je: Domácí porody

 • Co si myslíte o domácích porodech?
 • Kde jste rodily?
 • Co vám vadilo?
 • Rodily byste doma?

Prosím, další příspěvky už neposílejte. V 16 hodin se dozvíte, kdo vyhrál dnešní dárek: dětské čistící mléko PRIMALBA od firmy A-DERMA.

mlik

   
24.05.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] kobližka [*]

  Rikina — #7 Já se snažím ty dnešní matky pochopit s těmi porody,ale stejně mě to do té palice neleze.Co pořád mají s těmi zážitky Sml80,tady přece nejde o žádné divadelní představení,i když u mnohých to tak vypadá,ale o to přivést to dítě co nejrychleji na svět.Porod si stejně každá pamatuje celý život a bolest?Ta ve chvíli,kdy držíš to mrně v náručí,je stejně zapomenutá.Dva,nebo tři dny se snad dají v porodnici přežít.Plastika prsu nebo nosu se taky neprovádí doma a není to nemoc.

  superkarma: 0 25.05.2013, 10:28:14
 2. avatar
  [8] Claire [*]

  Rikina — #7 Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 25.05.2013, 09:52:30
 3. [7] Rikina [*]

  Tak jestli je pro někoho důležitější spiritualistický zážitek, než zdraví nebo i život jeho dítěte a možná i jeho vlastní, a je mu jedno, že kvůli tomu zážitku by třeba taky mohlo být to starší dítě sirotek, kdyby se náhodou věci nepovedly, tak mu to budiž přáno. Ale nechť za to laskavě přijme plnou zodpovědnost, v celém možném rozsahu, a nechodí případně brečet, že má postižené dítě, a žudlat o sociální dávky. Sml68

  1. na komentář reaguje Claire — #8
  2. na komentář reaguje kobližka — #9
  superkarma: 1 25.05.2013, 07:45:47
 4. avatar
  [6] Jindriska8 [*]

  Držím palce ať jste v pořádkuSml22

  superkarma: 0 24.05.2013, 22:22:54
 5. avatar
  [5] marde [*]

  Ať všechno dobře dopadne a jste zdraví obaSml16

  superkarma: 0 24.05.2013, 21:55:16
 6. avatar
  [4] tajnostii [*]

  ekleinovka — #3 já takéSml22

  superkarma: 0 24.05.2013, 21:37:14
 7. avatar
  [3] ekleinovka [*]

  tak budu držet pěsti,ať je druhý porod pohodový a rychlýSml67

  1. na komentář reaguje tajnostii — #4
  superkarma: 0 24.05.2013, 19:55:07
 8. avatar
  [2] daska59 [*]

  Přeji, ať je druhý porod o to snazší, o co byl ten první náročnější Sml67

  superkarma: 0 24.05.2013, 16:18:07
 9. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16já si myslím, že dnešní generace už tu schopnost přirozeně rodit ztratila - vše kolem nás je horší a složitějšíSml68 držím palečky, ať je vše v pořádkuSml67

  superkarma: 0 24.05.2013, 16:02:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme