OBIHrabání listí, to není žádná věda, říkáte si. A máte pravdu, opravdu není, ale přesto pro vás máme několik tipů, jak si tuto tradiční podzimní aktivitu usnadnit a zpříjemnit. Poradíme vám také, jak shrabané listí zpracovat.

Hrabání listí není jen otázkou estetickou, ale i hygienickou. Pod vrstvou neshrabaného listí se totiž vytváří vlhké a temné prostředí. To vůbec nesvědčí vašemu trávníku. Pokud byste listí včas neshrabali, trávník by nemohl dýchat a po několika dnech by se pod vrstvou listí začala tvořit plíseň. Kromě toho ve spadaném listí může přebývat mnoho chorob a parazitů, které vašemu trávníku rozhodně neprospívají. Ty přečkají i tuhou zimu a na jaře mohou napadnout stromy na vaší zahradě. Proto je nezbytné trávník hrabat průběžně, nečekejte až na konec sezóny. Předejdete tak problémům, které by se na jaře mohly objevit.

OBINa shrabání menší zahrádky vám postačí obyčejné hrábě na listí, které mají doširoka rozevřené prsty, nazývané také švédské hrábě. Pokud máte větší zahradu a leží na ní pouze nízká vrstva listí, poradí si s ní i sekačka se sběrným košem. Ta listí rozdrtí, promíchá s posečenou trávou a navíc několikanásobně zmenší jeho objem. Pro větší plochy lze stejným způsobem použít i zahradní traktor.

Elektrický vysavač a foukač výrazně usnadní práci

V současné době jsou ale k dispozici i speciální foukače a vysavače listí, a to buď motorové, nebo elektrické. S nimi se pro vás hrabání zahrady stane zábavou spíše než povinností. Počítejte ale s tím, že jejich kapacita není neomezená a listí, které vysají do vaku, je třeba často vysypávat. Vysavač je proto ideálním řešením pro menší plochy a poté pro místa, kde není možné sekačku a hrábě použít, jako např. na dlážděné terase. Pokud nechcete s vakem plným listím neustále běhat na kompost, zvolte foukač, kterým listí nafoukáte na hromadu, kterou potom snadno na kolečku odvezete. Dobrým řešením je také vysavač s rozmělňovačem, který nasbíraný materiál nadrtí a výrazně tak zmenší jeho objem.

Pokud se obáváte o drobné živočichy, kteří by v rozmělňovači mohli také skončit, existuje řešení - pořiďte si tzv. injektor. Díky tomuto zařízení se živočichové dostanou přímo do sběrného vaku, neprolétnou přes ventilátor a přežijí tedy bez úhony.

Foukač využijete nejen při zpracování listí, dobrým pomocníkem vám bude i při úklidu všeobecně. Kromě listí si totiž poradí i s drobnými větvičkami, štěrkem či prachem. Tento přístroj navíc využijete celoročně, můžete s ním uklidit i čerstvě napadaný sníh. Velký výběr foukačů je například v hobbymarketech OBI.

Při jeho výběru se orientujte podle několika základních parametrů. Pozornost věnujte jeho výkonu, tomu, zda lze snadno nastartovat a rychlosti větru. Foukač by měl být vybaven účinným systémem tlumení vibrací pro váš vyšší komfort.

OBITip odborníka:
„Na zahradě existují i místa, kde bude prospěšné, pokud listí neshrabete, ale naopak ho necháte přes zimu ležet na svém místě, bude působit jako ochranná vrstva. Platí to například u okrasných cibulovin a trvalek,“ radí Otto Bezděk z olomouckého OBI marketu.

Co se shrabaným listím?

OBIShrabané listí nevyhazujte do popelnice, ani ho nepalte na zahradě, použijte ho do kompostu. Nejen, že tak vyřešíte svůj problém, kam se shrabaným listím, ale také budete mít zdarma kvalitní kompost. Pokud máte spadaného listí větší množství, nedávejte do kompostu vše najednou, je lepší tvořit vrstvy, kdy se střídá „hnědý“ a „zelený“ bioodpad. Velmi vhodné pro kompostování je listí bukové, které je kvalitní a dobře se rozkládá. Možná jste se doslechly, že není vhodné dávat do kompostu listí z ořešáku, protože je toxické. Není to ale pravda, pouze se pomaleji rozkládá, proto je lepší jej nejprve nadrtit. Do kompostu jej ale bez obav přidejte. Více o kompostování se můžete dočíst v článku Založte si na zahradě vlastní kompost. Pokud v rohu zahrady ale necháte „zapomenutou“ hromádku shrabaného listí, rozhodně to nevadí - může se stát zimním úkrytem pro různé živočichy, například pro ježky.

Co vy, milé Ženy-in, patří hrabání listí k vašim oblíbeným podzimním činnostem? A co říkáte na nápad pořídit si elektrického pomocníka v podobě vysavače listí?

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama