Domácnost

Pořiďte si setra!

Když se moji rodiče před šesti lety rozhodovali, jestli si koupí, či nekoupí psa, pomohla jim náhoda. Na jednom výletě na hradě Helfštýn je úplně uhranul irský setr Lord. A shodou okolností, jeho majitel zrovna nabízel štěňátka, která se narodila Lindě a jejichž otec byl právě Lord. Naši neváhali ani chvíli a na štěňátka se jeli podívat. Odvezli si domů malý rezavý uzlíček, fenku, která dostala jméno Sindy.
Bylo to už hodně dávno, a naší Sindy se před několika dny narodilo patnáct štěňat. Čtyři bohužel zemřela, ale zbylých osm holčiček a tři chlapečci se mají čile k světu.

"Takhle krásné štěňata irského setra jsem dlouho neviděl. Už vůbec počet štěňat, která se Sindy narodila, je nezvyklý. Setr jich obvykle mívá tak maximálně jedenáct," řekl náš veterinář doktor Hruška.

Setr je pes neobyčejně krásný, ušlechtilý, elegantní, inteligentní a vysoce temperamentní. Vyniká také svými loveckými vlastnostmi. Proto je vyhledávaný jak do rodin, k dětem, tak jako lovecký pes. V každém případě se s jeho výchovou musí začít už v raném mládí a jen ze správně vychovaného setra můžete mít ničím nezkalenou radost. Jinak se vám taky může stát, že vám setr na procházce uteče a několik hodin jej neuvidíte. To proto, že jej zláká pach zvěře, kterou jeho velice citlivý nos rychle odhalí.

"Při výchově musíte postupovat důsledně, ale nesmíte na psa jít příliš tvrdě. Je totiž velice citlivý. Raději než s trestem, pracujte s pochvalou a odměnou a uvidíte, že váš pes se bude učit velice rychle."

Vybírat můžeme ze tří samostatných plemen - irský, anglický a skotský neboli gordonsetr. Plemena se liší barvou srsti, ale i stavbou těla a temperamentem.

Pokud hledáte psa do rodiny, můžu vám doporučit právě irského setra. Je to pes velice společenský, přátelský, mírný, přítulný, spolehlivý a co je důležité, postrádá jakékoliv projevy agresivity.

"Setr se velice dobře snáší s dětmi. Chová se k nim velice ohleduplně a přátelsky. Velice rád se s nimi mazlí. Dejte ale pozor, aby mu děti neubližovaly, aby se jich setr nezačal bát. Není dobré nechávat velice malé děti samotné v jeho přítomnosti. I když pes není agresivní, zbytečně neriskujte."

"Jestliže se rozhodnete pro koupi setra, je dobré vědět, že se mu opravdu musíte hodně věnovat. Poměrně častou a důslednou péči vyžaduje jeho dlouhá hustá srst, kterou musíte pravidelně vyčesávat. Navíc je tento pes náročný na pohyb a nestačí mu jen výběh na dvorku, měl by pravidelně chodit se svými pány na procházky. Pes, který tráví všechen svůj čas na dvorku, se časem otupí, protože mu chybí podněty zvenčí. Potřebuje zkoumat a objevovat pořád nové věci," upozorňuje veterinář Hruška.

Základní výbava pro psa
1. matrace nebo košík s polštářem
2. jídelní miska, miska na vodu (obě těžké, odolné proti převrácení)
3. obojek a vodítko
4. kartáč a hřeben na srst
5. žvýkačky pro péči o zuby
6. hračky
7. ochranná mříž nebo síť do auta

Co si musíte ujasnit před koupí setra?
1. Souhlasí s jeho koupí všichni členové rodiny?
2. Máte pro něj vhodné životní podmínky?
3. Hodí se vaše okolí k vycházkám se psem?
4. Máte dost volného času a také energii se tomuto psovi věnovat?
5. Počítáte s měsíčními náklady asi 600 až 1 000 Kč?
6. Chcete raději fenu nebo psa?        

Pro podrobné informace doporučuji knihu, kterou napsal Horst Bielfeld a jmenuje se Setr. Vydalo nakladatelství Art Area. Právě z této knihy jsem čerpala některé odborné informace.

Chcete se ptát? Ptejte se, ráda vám odpovím...                   

       
   
29.10.2004 - Dům a byt - autor: elly

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [92] mačka [*]

  ja bych setra brala, ale nevim co by na to rekl zbytek rodiny

  superkarma: 0 02.11.2004, 19:09:54

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [89] sunnynka [*]

  ginile: díky

  superkarma: 0 29.10.2004, 23:15:27
 2. avatar
  [88] sunnynka [*]

  jooooo nevlastní matka našich štěňat vyšla z anonymity

  superkarma: 0 29.10.2004, 23:12:42
 3. avatar
  [85] ginile [*]

  krasny clanecek

  superkarma: 0 29.10.2004, 21:39:14
 4. avatar
  [84] Lucimo [*]

  Amálie: Dogu jsme měli, slintal jen když pochtíval...

  superkarma: 0 29.10.2004, 19:45:34
 5. avatar
  [81] Amálie [*]

  Bisou: Boxer je krásnej a dá se na něm poznat, jak ho kdo opečovával, protože slintá. Ale stačí (stejně jako u dogy)mu od malinka co nejčastěji otírat tlamku a slinivé žlázy výrazně omezí tvorbu slin a bude to v klidu. Když se mu slinění nezastaví, může v dospělosti trpět mykozamam v kožních záhybech tlamy. Strašně to smrdí Ale s kamarádem veterinářem jsme vyzkoušeli Canesten krém a

  superkarma: 0 29.10.2004, 17:15:26
 6. avatar
  [80] Amálie [*]

  Bisou: Nejdůležitější je mít na hafíka čas a vnímat ho. Snadno se dá vypozorovat, na co jak hafan reaguje, co už považuje za trest, co ho baví a tim ho naučit i něco nového. Některého pejska stačí důrazně napomenout hlubokým hlasem a ví, že co udělal je špatně, jiný potřebuje k důraznému hlasu vytřepat za kožich na krku. Nikdy psa nebij, ničeho tim nedocílíš, leda tak toho, že se pak někde lekne nějakého pohybu a může i zaútočit v sebeobraně. A donuť ho důsledně poslechnout i tehdy, když ti to nebude připadat až tak nutné, protože až ve chvíli stresu oceníš, že pes poslechne na poprvé a třeba zabráníš vběhnutí pod auto.

  Šmankote, jsem se nějak rozepsala, ale když hafani jsou prostě nezištná zlatíčka

  superkarma: 0 29.10.2004, 17:09:33
 7. avatar
  [79] Amálie [*]

  Princezna Filomena: Filomenko, náš labroušek neznal vodítko a poslechl na slovo. Bohužel ho v 5ti 6ti měsících pokousala fena rotvajlera přímo na veterině, která byla zrovna po narkoze a on na velký hafany začal útočit až po téhle zkušenosti. S výcvikem u labrouše je to pohodička, jen se nesmí fyzicky trestat (narůstá jeho dominance), ale ovládat tónem hlasu a být důsledný. S tim stopováním je to s labradorkama brnkačka, ten náš zvládal ve 5ti měsících 4lomy a strašně ho to bavilo. Teď máme kokra a musim přiznat, že bych už labradora nechtěla. Tolik srandy, jako s kokrem, jsem si vživotě s žádným psem neužila. Umí i agility, jen mu nejde slalom Ale na lávce se přímo promenuje

  superkarma: 0 29.10.2004, 17:04:23
 8. avatar
  [72] Amálie [*]

  Bisou: Nikdy jsi neměla psa a chceš rovnou argentinku? No, docela velké sousto Jsou prima, ale pevné vedení a hlavně důslednost u nich platí 100násobně víc, než třeba u šeltie.

  superkarma: 0 29.10.2004, 16:36:26
 9. avatar
  [67] Lucimo [*]

  Bisou: Argentiny jsou krásné, nicméně doporučovala bych pevnou ruku, spoustu pohybu a nějaké zkušenosti. Radši ne jako prvního psa... Nicméně ty jsi psala že děláš v útulku tak jsi asi už pejsky měla, že?

  superkarma: 0 29.10.2004, 15:53:09
 10. [66] Rikina [*]

  Bisou: argentinskou dogu neznám, málokdy se vidí. Můj sen je irský vlkodav, což ovšem do paneláku teda ne...

  superkarma: 0 29.10.2004, 15:41:09
 11. [63] Rikina [*]

  Amálie: ono každé plemeno má něco... a navíc se najdou psi, co zcela odporují obecné charakteristice svého plemene. Taky mám léta praxe z cvičáku.
  tidris: no jo, pes na hory a do lesa, a ještě k tomu do bytu, to je těžký, to chce spíš střední velikost, malí psi mají v zimě problémy. Buď je jim zima, nebo se jim ve sněhu špatně chodí, moc zapadají. Taky namrzá sníh na tlapky, když mají delší srst, a vzniknou sněhové bambule, co překáží psovi při chůzi. Půjčila bych si atlas psů, takový, kde jsou i stručné charakteristiky plemen, a za sychravého podzimního večera bych listovala... nebo zajít do útulku, jestli tam není nějaký hezký a chytrý voříšek přiměřené velikosti. Někdy jsou voříšci lepší než nejčistokrevnější pes. Útulky taky někdy dávají psy domů na zkoušku, kdyby to nevyšlo, aspoň ten u nás ano.

  superkarma: 0 29.10.2004, 15:12:02
 12. avatar
  [58] Amálie [*]

  tidris: Kdybys se náhodou rozhodla pro zlatého kokra, tak jedině s rodokmenem. Je prokázáno, že kokři s němeským původem jsou ke stáří kousaví a bručouni. Maj přešlechtěním zatíženou genetickou výbavu. Já mam kokrouše švédsko-slovenskýho a je to v pohodě. Jinak nevim, co bych ti doporučila, obecně se dá říct, že: A) velkej pes je psychycky vyrovnanější, tudíž tolik neštěká a nevyjíždí na okolí, nadruhou stranu potřebuje moře pohybu i stravy, víc demoluje domov, za B) malej pes má nízké sebevědomí a proto vidíme na ulicích šňafat, kousat a štěkat mrňavý psy, líp se s nimi cestuje, fyzicky je zvládnou venčit i děti, za C) střední pes je kompromis, vydrží i túry, ale každodenně nepotřebuje tolik moc lítat (nepleťme si potřeby fyzična a psychična!), dobře se s nim cestuje, zvládnou ho i děti, ...

  Z teriérů bych doporučila tak westíka, protože to jsou paličatí a velmi temperamentní psi, takže fakt něco menšího. Dalmatin je jednoduchej pes(vyšlechtěn jako běžící ozdoba ke kočárům), takže nečekej žádný zázraky ve výcviku, chrtík je v pohodě, ale nemá pořádnou srst, takže je náchylnej na nastydnutí, ... Určitě bych se nebránila jorkšírkovi, te to temperamentní pes, neni s nim nuda (přece jen je to teriér), je "skladnej", pro děti vhodnej, a když plánuješ do budoucna děti, nebude mít komplex "prvního v rodině", jako některá střední a většina velkých plemen. Jezevčík tak brání svého pána, že je schopnej pokousat kohokoliv v okolí a je hodně štěkavej, to samé platí o malém knírači. Podotýkám, že tohle jsou obecné charakteristiky plemen, které mi bohužel praxe na cvičáku potvrdila.

  superkarma: 0 29.10.2004, 14:39:28
 13. [53] Rikina [*]

  tidris: jestli to nemá být něco vyloženě maličkého pokojového ( tyhle chlupáče já taky moc nemusím ), tak co třeba dalmatin, italský chrtík, šeltie, různí teriéři ( i když ti bývají taky dost temperamentní ), nebo jezevčíci ?

  superkarma: 0 29.10.2004, 14:20:16
 14. [50] Rikina [*]

  Manx: no, dneska bych už do toho taky nešla, mít v bytě v paneláku velkého psa. Je pravda, že s prvním ovčákem, kterého jsme měli, nikdy nebyl problém, ostatní psy jsme neměli v bytě, pak jsem měla afghánku, s kterou jsme jezdili na dostihy, taky nebyla problematický pes, vyběhala se dost při tréninku a závodech. Teď mám druhou afghánku, ta už nezávodí, a problémy jsou, sice ne tak drsné, ale jsou. Až si příště budu pořizovat do paneláku psa, tak to bude nejspíš siamská kočka :-)))

  superkarma: 0 29.10.2004, 13:59:12
 15. avatar
  [49] Amálie [*]

  Manx: Jako bych to psala já My našeho labrouše nechávali pak už jen v hale, protože tam nábytek nebyl. Došlo to tak daleko, že se málem prohlabal k sousedce zdí, vykousal půlmetrovou díru do dveří do koupelny, odtrhal lišty kolem parket, díky tomu se dostal k drátu od telefonu a vyrval ho ze zdi až ke stropu, odkousal ozdobné lišty kolem dveří....

  superkarma: 0 29.10.2004, 13:58:32
 16. avatar
  [46] Amálie [*]

  tidris: A strašně pouští chlupy, bohužel je má krátký a trvdý a nejdou od nikud vyluxovat. Teď máme kokra a to je proti labroušovi pohoda.

  superkarma: 0 29.10.2004, 13:47:20
 17. avatar
  [45] Amálie [*]

  tidris: Měla jsem labradora a tak dominantního psa jsem ještě nezažila. Lítat venku potřeboval od rána do noci, když nemohl ven, tak doma zdemoloval, co se dalo a když ho pokousala fena rotvajlera, tak se začal rvát s hafanama velkých plemen. Byl zlatíčko, hodnej, přítulnej, krásně vycvičitelnej - poslechl na slovo, neznal vodítko, neutíkal.. Na retrívry musí mít člověk pevnou povahu, tihle psi se nesmí uhodit nebo jinak fyzicky trestat, ale musí se vést hlasem. A hlavně důsledně dodržovat jednou daná pravidla!!! Je příliš inteligentní a velmi snadno "vyhmátne", kde je vaše slabina či kde jste zakolísali v povelu a okamžitě toho využije. (podotýkam, že jsem cvičila služební plemena a pár zkušeností s výcvikem psů mam)

  superkarma: 0 29.10.2004, 13:42:08
 18. avatar
  [44] Amálie [*]

  Setři se mi moc líbí, ale neměla bych čas ho tolik venčit a hodně cestujeme, takže jsme si pořídili kokouše. Už jsem jednoho měla, takže jsem věděla, do čeho jdu. Je to srandista, v hlavě má jen 2 věci: jak kde co nejlepšího sežrat a jak vymyslet největší lumpárnu. Doma nejvíc miluje odpaďák a venku miluje všechno (někdy se mi zdá, že čim se nám kvůli počasí chce ven míň, tím jemu víc ). Skáče šipky do vody z čehokoliv - klidně i z mola pro lodě a nezná vodítko (cvičila jsem služební plemena, tak snad základní výcvik náš kokr taky má ).

  Zrovna včera jsme přišli domu a náš mazlíček si odněkud vyhrabal pytlík se skořápkama a tu spoušť bych vám nepřála zažít

  superkarma: 0 29.10.2004, 13:32:54
 19. [43] Rikina [*]

  Bisou: my měli předtím ovčouna v bytě 10 let, a byl vzornej, další byli v kotcích na cvičáku, anžto do bytu by se už nevešli, takže zkušenosti by byly. Ale tenhle z útulku byl zřejmě v rámci své rasy výjimečný exemplář :-))) Ohledně setrů jsem měla příležitost vidět jich několik právě na psím cvičišti, a bylo to dost náročné, aby je tam naučili aspoň základní poslušnost, nicméně, jak šlo o to, že ucítili zvěř, byl konec, mizeli v dáli... do paneláku to určitě není vhodný pes, pokud s ním někdo nebude několik hodin běhat venku...

  superkarma: 0 29.10.2004, 13:29:27
 20. [38] Rikina [*]

  Bisou: "zdemoloval byt nudou" - znám velmi dobře, jednou jsme si vzali psa z útulku ( německý ovčák ) , přes všechna ujištění, jak je to hodný, vychovaný a čistotný pes, vhodný do bytu, jsme ho po týdnu vraceli, a byt bylo nutno vymalovat, zasklít dveře, vyhodit věšák, opravit botník, vyměnit lino ... :-)))

  superkarma: 0 29.10.2004, 12:45:41
 21. [37] Rikina [*]

  Se setry zkušenost vlastní nemám, ale podle toho, co jsem tak různě viděla, je setr stejný průšvih jako chrti ( mám afghánku ). Výcvik je mírně řečeno obtížný, a to honění zvěře se nejspíš neodnaučí nikdy. Přitom běhání nemají nikdy dost, takže venčení pouze na vodítku taky nepřipadá v úvahu. Chce to nekonečnou trpělivost, a velikou spoustu času. Jsou krásní, ale taky svérázní...

  superkarma: 0 29.10.2004, 12:39:48
 22. avatar
  [36] Markýza [*]

  Když náš malý se zhlídl v Bišonkovi, a teď jiného nechce.

  superkarma: 0 29.10.2004, 12:27:07
 23. avatar
  [33] xantypa [*]

  Myslim ze vsichni pejsanci jsou bajencni, kadzy ma sveho oblibence a toho bude preci jenom trochu vyvysovat nad ostatni

  superkarma: 0 29.10.2004, 11:25:23
 24. avatar
  [32] sunnynka [*]

  setr je taky společenský pes, ale třeba naše Sindy si docela zvykla, že když jsou všichni v práci či ve škole, tak je sama doma a opravdu tu dobu celou prospí. Což jsme zjistili, když jsme se třeba náhle vrátili domů Navíc nikdy není doma sama dýl než 6 hodin, protože máma má šesti hodinovou pracovní dobu

  superkarma: 0 29.10.2004, 11:14:38
 25. avatar
  [23] Lucimo [*]

  tidris: Já si teda myslím, že tospělý pes určitě vydrží v klidu 8 hodin sám, psi mají velkou potřebu spánku, no a tak spí, když je doma sám...

  superkarma: 0 29.10.2004, 10:31:55
 26. avatar
  [17] Acinka [*]

  sunnynka: máš pravdu - jeden náš známý - má taky gordona (seznámili sme se s ním díky ) a říkal, že předtím měl irskýho, pak mu umřel a řekl, že chce zase setra, tak si pořídil nynějšího gordona . Já myslím, že až se s broukem někdy do budoucna budem rozhodovat, jakýho pejska si pořídit, tak bude setr na prvním místě

  superkarma: 0 29.10.2004, 09:31:55
 27. avatar
  [16] sunnynka [*]

  Acinka: gordona má otec mé kamarádky a je taky moc krásný Někde jsem četla, že lidi, kteří si zvyknou na setra, už nikdy nechtějí jinou rasu A něco na tom bude

  superkarma: 0 29.10.2004, 09:13:17
 28. avatar
  [15] Acinka [*]

  Ahoj Sunnynko, taky máme setra - gordonsetra - holčičku. Naprostou souhlasím s tvým článkem, bych nevyměnila ani za nic . Je to nejpřátelštější pejsek jakýho znám, děti nemáme, ale občas k nám přijede sestra mýho přítele z dětma a Lola je má strašně ráda .

  superkarma: 0 29.10.2004, 09:01:41
 29. avatar
  [8] Lucimo [*]

  krecka: Určitě vyšla, poptej se u vás v knihkupectví...jsou to žluté knížečky A5, o všech možných plemenech...

  superkarma: 0 29.10.2004, 08:35:06
 30. avatar
  [1] Léthé [*]

  Děkuji,neprosím Já si raději pořídím svetr

  superkarma: 0 29.10.2004, 01:57:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme