Domácnost

Pořiďte si jorkšíra - kamarádského darebáka


Tenhle malý, téměř kapesní pes je jedno z nejrozšířenějších čistokrevných plemen na světě. A není divu, že je oblíbeným společníkem.

Jorkšírský teriér je výborným hlídačem, ale také kamarádem, který vás bude obdarovávat svou láskou spoustu dlouhých let.  Neomylně pozná, když někdo jde a okamžitě stojí za dveřmi a štěká. Brání byt a zároveň hoří zvědavostí, aby zjistil, kdože to stojí přede dveřmi. Skoro by se o něm dalo říct, že co na srdci, to na jazyku. Upřímně a vehementně projevuje své momentální nálady.

Je to pravý rodinný pes, vyžaduje ale dost času kvůli péči o srst. Hodí se i pro starší lidi, kteří si s ním dají tu piplavou práci. I přes svůj nezměrný temperament mu stačí krátké procházky a obyčejné venčení. Ovšem zvládne i několikakilometrovou túru, takže to není žádný choulostivý křehulka.

Kamarádský darebák

Povahově je  ostražitý, tvrdohlavý a samostatný. Miluje hry a má v sobě velké množství energie. Pokud ji potřebuje vybít, bude vás tak dlouho ponoukat ke hře, až mu podlehnete.

Traduje se, že fenka je povahově přítulnější, ale není to zas až tak docela pravda. I pejskové jsou milí a přívětiví. Ale každý chovatel vám poví něco jiného.

Jeho někdy až výbušná povaha ovšem není vhodná pro každého. Pokud chcete psa, který je klidný, mírný a nad svými činy dlouze přemýšlí – pak si nevybírejte jorka.

Malý velký pes

Tento srdce velký pes je velký asi jako větší kočka…. okolo 23 cm výška v kohoutku, váha se pohybuje okolo 2-3 kg. V průměru mají jorkšírové 3 štěňátka na jeden vrh.

Úprava srsti

Na úpravu srsti si pořiďte speciální kartáč a pokud se chcete účastnit výstav, získat bonitaci a sbírat případné ceny, pak potřebujete ještě poměrně dost drahých olejíčků a sprejů. Například výše zmiňovaný kartáč stojí cca 800 Kč.

Cena?

Ono i samotné pořízení jorkšírského teriéra není levnou záležitostí.

Pes s průkazem původu stojí okolo 14.000 Kč a ty, kteří mají špičkové předky, pořídíte i za 25-50.000 Kč. Záleží na kvalitě chovu, hodnocení na výstavách, výsledcích zkoušek a zvláště psi ze zahraničí jsou drazí.

Na stravu není náročný, není dobré ho ale „přikrmovat“ u rodinného stolu, protože mívá sklony k tloustnutí a ztrácí neustálým pamlskováním ochotu k učení nových kousků. A jelikož je to pejsek nadmíru učenlivý, je to škoda.

 

A na závěr pár slov od někoho, komu tito veselí pejskové zpestřují život

Markéta a Michal Bláhovi o svých svěřencích říkají:

„Naše chov. stanice ,,Z Lhůtecké chaloupky" chová pod Českomoravským klubem chovatelů York. teriérů - www.cmkchyt.cz. Naši pejsci milují volný výběh, procházky, rádi se koupají v bazénu, Julinka miluje hraní s míčem, nikdo ji neobehraje, milují vrtat se v zemi a nahánět po zahradě kočky...

Jinak YT jako plemeno je opravdu velký pes malého vzrůstu, nebojácný, hrdý, bránící svoji smečku, ač to k pejskovi s mašlí na hlavě a vážícímu 2 kg příliš nejde, přesto je to výborný hlídač, většina se jich ráda předvádí na výstavách. Na druhou stranu se rádi vyspinkají v postýlce na polštářku, nechají se podrbat na bříšku, vykoupat v luxusním šamponu a vyfénovat, vyčesat culík na hlavě, milují děti - nechají si od nich všechno líbit a maximálně zavrčí a uklidí se do bezpečí.

Mít doma Yorka je mít radost z milého společníka, který přivítá každého příchozího, chce si vždycky hrát, vždycky má dobrou náladu, pomazlí se.

Je to samozřejmě také starost o živého tvorečka, venčení, péče o srst, koupání, česání. To ani nemluvím o péči o výstavního pejska, kterému se srst balíčkuje, aby ji neotrhal při pobytu venku, nosí oblečky pro ochranu srsti, ale i takto ,,luxusní" pes je stále jorkšír, veselý, hravý uličník. Někteří lidé je mají ostříhané, ale pak už to není York.

A s dlouhou srstí jsou tak krásní.“

A co vy? Máte rádi miniaturní kapesní pejsky?

Foto: manželé Bláhovi, chov. stanice "Z Lhůtecké chaloupky" email: 731137043, 606911673, blaha@zachranka.cz, blahova-marketa@seznam.cz

   
28.06.2006 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. [52] MartinaC [*]

  taky mame jorksira 2 roky, ale nejak je vetsi naz 3 kg a povahou pekne vzteklej a jak pisou, ze se chce mazlit tak ten nas to moc nemusi. Taky ted v lete ho mame ostrihaneho neb v tech teplech nechtel ani chodit venku ted sice vypada ze zadu jako cinske prace:o) ale i tak je mu asi lip.

  superkarma: 0 29.06.2006, 09:49:56
 2. avatar
  [49] narciska [*]

  Maši: ježišmarjá, to je horor!!

  superkarma: 0 28.06.2006, 16:21:43
 3. avatar
  [48] Vladunka [*]

  Uz to tady v nejakem prispevku padlo.. nejhorsi je, kdyz si lidi porizuji takoveho psa misto ditete. TO je chudak jak pes, tak ty lidi..mam takovou kamaradku...jeji pritel nechce dite, tak si poridili psa...v zime bundicka s kapucou, dokonce uvazuji o botickach, boji se i vlastniho stinu, porad je z neceho ve stresu..no proste pes obranar.... ale neni to teda jork, ale nejaky manchestersky terier, nebo co...

  superkarma: 0 28.06.2006, 16:20:20
 4. avatar
  [47] tyrkys [*]

  Maši: káně
  Svecova Miluse: hlavně, že "má každej pes nárok na svůj názor"

  superkarma: 0 28.06.2006, 15:24:59
 5. avatar
  [44] erKa [*]

  Maši: dobrýýýýý

  superkarma: 0 28.06.2006, 14:33:19
 6. avatar
  [43] Maši [*]

  Sousedi měli štěně jorkšírka, na prvního spadl tác s krocanem, když ho panička nesla do trouby a druhého jim ze zahrady odneslo káně...Když psa, tak pořádného!!!

  superkarma: 0 28.06.2006, 14:26:55
 7. [42] Daniela_ [*]

  Musím nesouhlasit s manželi Bláhovými v tom, že ostříhaný York už není York. Já mám 2,5letého čistokrevného Yorka a od malička měl dlouhou srst, která vyžadovala moc práce a péče, zvlášť při rošťácké povaze mého Ika. Tak jsem se ho loni v létě rozhodla ostříhat (kvůli dovolené v přírodě).A od té doby je to prostě IKE! Stříhám ho pravidelně a udržuji mu jeho rošťácký vzhled za každou cenu. Samozřejmě je to proto, že ho mám jako mazlíčka a ne pro lítání po výstavách. Ale co se týče povahy musím jen souhlasit. Je to malý pes s obrovským srdcem!!! Za nic na světě bych ho nevyměnila, protože to on vždycky při člověku stojí když je mu nejhůř nebo naopak s ním prožívá i krásné chvíle. Proto všem, co mají rádi malé pejsky s úžasnou a temperamentní povahou mohu doporučit Yorka.

  superkarma: 0 28.06.2006, 14:21:41
 8. avatar
  [37] erKa [*]

  Žábina: spodek od mopu

  superkarma: 0 28.06.2006, 13:15:47
 9. avatar
  [36] Žábina [*]

  Z_U_Z_U: a tohle je co, kočka tedy ne

  superkarma: 0 28.06.2006, 13:12:45
 10. avatar
  [33] Z_U_Z_U [*]

  já chtěla malého psa, ale PSA... vyhrál to border teriér a neměnila bych

  superkarma: 0 28.06.2006, 12:02:48
 11. avatar
  [32] Žábina [*]

  kamarádka ho má rok, dala za něj 5.000 a teprve nedávno zjistili, že je kříženej s pudlem
  když je ostříhanej, tak i jako jork vypadá, ale jak zaroste, je to opravdu smeták
  když jdeme společně na procházku s naší rotvajleří slečnou, lidi se po nás ohlížejí
  tuhle hárala a to bylo něco
  Mates se snažil na ní vyskočit a zahájit akci, ale nějak mu to nešlo a naše Bornie mu v tom vůbec nepomáhala - asi není její typ

  superkarma: 0 28.06.2006, 11:54:46
 12. avatar
  [31] Luciš [*]

  Hodně známých ho má a je to pan pes narozdíl od čivav, maltézáků, shi-tzu atd., ostříhaný vypadá jako rošťák

  superkarma: 0 28.06.2006, 10:17:42
 13. avatar
  [28] Girasole [*]

  Když čtu tady všechny ty názory, napadá mně, že zkazit se dá každý pes a nemusí to být zrovna jork. Pokud majitel nedá psovi to, co potřebuje (nejen stravu, ale i pohyb a vedení), je jedno,jestli má jorka, ovčáka, pitbula či voříška. Rozmazlený, uřvaný nebo agresivní může být skutečně každý hafan. Kuba je zdravý jork, který nepotřebuje trpět žádnými komplexy. Je ostříhaný, protože se často touláme brdskými lesy a srst by měl pěkně pomuchlanou. Znám ve svém okolí paní, která má vlčáka, ale nezvládá ho. Pes je celý den uvázaný na krátkém řetězu. Když ho jde vyvenčit, tak na krátkém vodítku a zásadně chodí blízko stromů. Když se blíží jiný člověk se psem, chytí se stromu, aby psa vůbec udržela a křičí na toho člověka, aby, proboha, šel pryč... Je to smutná ukázka toho, že si člověk pořizuje psa, aniž by přemýšlel nad potřebami čtyřnožce.

  superkarma: 0 28.06.2006, 09:55:16
 14. [27] focuska [*]

  Také máme tohoto mazlíčka. Je mu už 12 roků a ještě jsme nikdy nadali ostříhat. Nerad se češe, ale po učesání už čeká na nějaký pamlsek. Máme doma i kočičku, která k nám zabloudila na chalupě. Náš Denísek ji snáší ale hlavně mu nesmí chodit baštit do jeho mističky. To už pak ukáže kdo je doma pánem. Všem tytopejsky doporučuji. Jsou to zlatíčka.

  superkarma: 0 28.06.2006, 09:51:49
 15. avatar
  [26] Ťapina [*]

  Rikina: My třeba máme v okolí honicího yorkšíra, je to takové správné zpestření oproti těm "obvyklým". Když uvidí našeho Anďáka, tak místo aby zdrhal k paničce, zdrhá dobrých 100 m úplně do pryč, za pět minut se vrátí oba udýchaní s vytlemenýma hubama. Je to výjimka, ale výjimečná je hlavně panička, o kterou se nepokoušejí mdloby, když vidí psa většího, než ten její (tzn. jakéhokoliv ) a neschovává si toho svého do kapsy kilometr dopředu.

  superkarma: 0 28.06.2006, 09:44:12
 16. [25] Rikina [*]

  Ťapina: znám jenom ty exempláře, které se musí oblékat, jinak nastydnou, a musí se nosit, protože neujdou 20m. Nemluvím o pohybu do a ze schodů. To zřejmě vůbec nepřichází v úvahu. Normálního psa této rasy, co by se choval jako pes, jsem fakt ještě neviděla. Jeden obzvlášť odstrašující případ je pes, co nepozře jiného než kuřecí maso do měkka dušené a na malé kostičky nakrájené. Teplé, samozřejmě. Já vím, za všechno můžou lidi, ne ti psi. Přesto ani kdyby mi seděl zmrzlý na prahu, domů něco takového nebrat.

  superkarma: 0 28.06.2006, 09:31:16
 17. avatar
  [24] Ťapina [*]

  Rikina: Normálně vedený york se nemusí ani oblékat ani nosit, když běhá, zahřeje se a nepotřebuje obleček Jenomže je víc těch rozmazlených, které mají lidi místo dětí I co se týče choulostivosti na tom nejsou až tak špatně, zrovna si nevybavuju žádný problém, na který by zrovna tihle trpěli, snad jenom zubní kámen, jako u všech malých plemen.

  superkarma: 0 28.06.2006, 09:24:57
 18. avatar
  [23] Ťapina [*]

  Soudě podle toho hlídače, co bydlel jeden čas nad námi, musel stát někdo za dveřmi takových 18 hodin denně. Naštěstí mají takovej hláseček, že to fakt nevadí
  Nicméně každému, kdo si hodlá yorka pořídit, doporučuju povšimnouti si v názvu plemene zejména slova TERIÉR Sice představa yorka jako loveckého psa je poněkud úsměvná, ale je to lovecké plemeno povahou, potřebuje výchovu. Nejhorší, co může člověk s jiným psem na ulici potkat, je york, který se při pohledu na jiného psa vrhne do náruče svého majitele, aby odtamtud z výšky vyhrožoval. A není to tím, že je malý, tak se bojí, jak je páníčci omlouvají, běhá naštěstí i spousta yorků, kteří si jdou normálně i s většími psy hrát a nemají problém. Jenom se k tomu musí vést.

  superkarma: 0 28.06.2006, 09:22:38
 19. [22] Rikina [*]

  Je to drahé, i bez papírů, choulostivé na kdeco, musí se to oblékat, aby to nenastydlo, nosit, aby mu neupadly nožičky, navíc hloupé, ušňafané, vzteklé a hysterické plemeno. Klasický příklad, kam až šlechtění psích ras nemělo zajít. Ani zadarmo to nechci. Ta fotka s dlouhou srstí - v tom jsou měsíce dřiny s nekonečným česáním a člověk nesmí toho psa vzít ven, protože by měl ze srsti leda chuchvalce a všechna práce s výstavním vzhledem by byla fuč. Většinou to lidi stejně mají různě ostříhané, a vypadá to jak vypelichaný mop.

  superkarma: 0 28.06.2006, 09:21:28
 20. [19] Vlád [*]

  Tak na těchto fotkách se mi vůbec nelíbí. Uvažovala jsem o jeho koupi, protože jsme chtěli malého pejska (často cestujeme na delší vzdálenosti)a nemínili si kvůli psovi kupovat kombika. Ale jorci jsou děsní vzteklouni uštěkaní, tak to vyhrál maltézáček a ten je zlatý.

  superkarma: 0 28.06.2006, 08:56:31
 21. avatar
  [18] sharonka [*]

  O yorkovi jsem přemýšlela pro mamku, až jednou nebude mít svoji pudlici, ale po přečtení několika článků o jejich povaze si myslím, že by to pro ni nebylo to pravé . Ve svém věku potřebuje psa, který je klidný, tichý a snadno zvladatelný, takže to asi nebude ani pudl. Jenom nějak nevím, jaké plemeno vybrat.

  superkarma: 0 28.06.2006, 08:53:05
 22. avatar
  [15] Simba [*]

  Raději jiné psí plemeno.

  superkarma: 0 28.06.2006, 08:39:58
 23. avatar
  [14] Enya [*]

  Mně přijde k smíchu, když vidím, jak tuhle blechu vede na vodítku nějakej chlap

  superkarma: 0 28.06.2006, 08:39:12
 24. avatar
  [11] Girasole [*]

  Já jorka doma mám a před ním jsem měla fenku vlkodava Trošku nepoměr. Po malém pejskovi jsem sáhla z toho důvodu, že jsem chtěla, aby ho venčil i můj syn. A vlkodav by venčil spíš syna. Ze začátku jsem měla strach, že jork Kuba bude hysterický štěkna, jak to znám ze svého okolí. Ale musím se ho zastat. Kolikrát vůbec nevím, že ho máme doma. Jen venku, když je na vodítku, hraje občas hrdinu a z uctivé vzdálenosti zavrčí na mnohonásobně většího psa Je fakt zlatý. Prima kamarád a společník. Strašně rád se mazlí, ale nemá problém s námi vyrazit na několika kilometrové túry. Řekla bych, že po 20km výletě má mnohem více enrgie a elánu než celá naše rodina dohromady.

  superkarma: 0 28.06.2006, 08:21:03
 25. avatar
  [10] Aja [*]

  My máme v baráku jednu malou štěknu a je to brutální. Určitě vím, jakýho psa si nikdy nepořídím!

  superkarma: 0 28.06.2006, 08:11:28
 26. avatar
  [7] erKa [*]

  šílený...rači pořádnýho psa.

  superkarma: 0 28.06.2006, 07:59:18
 27. avatar
  [6] Gabi [*]

  Raději ne

  superkarma: 0 28.06.2006, 07:50:36
 28. avatar
  [5] Laliari [*]

  Roztomilej, ale nechtěla bych ho. Já radši většího a klidnějšího psa. A ne tak chlupatýho

  superkarma: 0 28.06.2006, 07:49:43
 29. avatar
  [4] Amálie [*]

  jorkšír má výhodu, že nemá chlupy, ale vlasy. Proto nelíná a úklid je super. Navíc má, byť jde o minipsa, teriéří povahu a dá se dobře vycvičit

  A ještě lepší je silky teriér, to je exteriérově to samé, ale velikostí dvojnásobný.

  superkarma: 0 28.06.2006, 07:34:13
 30. avatar
  [1] marylin [*]

  ja radeji poradne psy .. takove male piskle .. by me jen tezko zaujalo .. ani moc se mi nelibi .. lidi to tu maji oskudlane .. to vypada tak urousane .. ale ta dlouhosrsta na obrazku vypada i jako pes :-) nase caddy by je mela k svace .. chudak pes .. ten by dostal na frak :-)))

  superkarma: 0 28.06.2006, 02:25:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme