žij

Internetový portál ŽijZdravě.cz pro vás připravil další z řady pravidelných online poraden s odborníky. Tentokrát jsme si pozvali obezitoložku, MUDr. Jitku Housovou, aby nás seznámila s nejčastějšími omyly a chybami, kterých se v rámci hubnutí dopouštíme. Dotazy jí můžete pokládat na stránkách www.ZijZdrave.cz již dnes.

Informace o hubnutí, dietách, zaručených způsobech snížení váhy a zázračných nápojích nás obklopují dnes a denně. Díky tomuto nekonečnému „dietnímu" informačnímu toku je pro nás, kteří chtějí zhubnout, téměř nemožné, najít si ten správný způsob trvalého snížení váhy.

žijProto jsme si pozvali paní doktorku Housovou, aby nám pomohla vyznat se v různých dietách a způsobech hubnutí a vysvětlila nám, jak to s nimi ve skutečnosti je. S její pomocí bychom měli být napříště schopni vybrat si takovou dietu, která bude vyvážená, nebude škodit našemu zdraví a pomůže nám v rozumném časovém horizontu shodit přebytečná kila, a to natrvalo. Zde je malá ukázka nejčastějších prohřešků „věčných dietářů“.

Chyba první: Jednostranné diety

Veškeré jednostranné diety (jako např. vajíčková, ananasová, citrusová a mnoho dalších) mají minimálně jeden zásadní nedostatek. Nedodávají našemu organismu všechny látky, které potřebuje ke svému zdravému fungování. Pokud například dlouhodobě nebudeme konzumovat mléčné výrobky, zvyšuje se u nás riziko osteoporózy. Je tedy třeba při výběru diety důkladně přemýšlet nad jejím složením.

Chyba druhá: Časově omezené diety

Na mnoha místech se dočteme o krátkodobých dietách. Tyto diety většinou bývají více redukční, takže během nich opravdu zhubneme, ale co po jejich skončení? Vrátíme se zpět ke svým starým stravovacím a pohybovým návykům a štíhlá linie zmizí stejně rychle, jako se objevila. Snižování váhy je totiž záležitostí na celý život, nikoliv jen na 14 dní před dovolenou.

Chyba třetí: Komerční diety založené na konzumaci speciálního nápoje apod.

Tyto diety sice fungují, nicméně hubnoucího člověka většinou nenaučí správným stravovacím návykům, tj. správnému složení snídaní, svačin, obědů a večeří. Člověk po skončení diety, kdy nahrazuje jednotlivá jídla nápoji, neví, jak se vlastně má stravovat. Proto se většinou vrací ke svým původním návykům. Kvůli tomu bohužel opět dochází k jo-jo efektu.

Chyba čtvrtá: Lze zhubnout bez cvičení a úpravy jídelníčku

Přestože je to chronicky známá věc, stojí za to jí ještě jednou zopakovat - snížit váhu není možné bez úpravy jídelníčku a pravidelné pohybové aktivity. Snižování váhy je o celoživotním přístupu, do kterého zdravé jídlo, stejně jako pohyb jednoduše patří.

Zeptejte se obezitoložky, jak můžete zdravě a trvale zhubnout!

žij

Pokud se snažíte zhubnout, nebo o tom jen přemýšlíte a rádi byste znali názor odborníka, neváhejte a poraďte se v naší online poradně s obezitoložkou MUDr. Jitkou Housovou, Ph.D. Poradna proběhne ve středu 25. srpna 2010 od 13 do 15 hodin na stránkách ŽijZdravě.cz. Své dotazy však můžete do připraveného formuláře posílat již dnes SEM.

Portál ŽijZdravě.cz (link) je součástí stejnojmenného projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky.

lupa

Reklama