Bulvár

Poraďte, můj pes napadá jiné psy


Psí témata probíráme na našem magazínu poměrně často. Rozplýváme se nad krásou, dovedností a věrností našich psích miláčků, protože náš pes je prostě ten nejlepší. Ale co kdybychom se jednou na sebe a svého psa podívali kriticky. Je opravdu všechno tak bezproblémové, jak si namlouváme?

Vybrali jsme si vůbec vhodné plemeno? Dokážeme ho zvládnout? Není náš pes vinou špatné výchovy nebezpečný pro nás a své okolí? Neprošvihli jsme něco ve výchově? A pokud ano, dá se s tím ještě něco udělat?

Když dovolíte, začnu u sebe. Mám samozřejmě úžasného, krásného a skvělého psa, však to znáte, ale...

Než jsme si pořídili psa, půjčili jsme si atlas a listovali. Výběr plemene jsme dlouho a pečlivě zvažovali. Kvůli chalupě jsme rovnou vyloučili teriéry, služební i lovecká plemena, protože sousedi v okolí nemají ploty, zato slepic, králíků, koček a podobné havěti spoustu.

Vyložené gaučáky a kapesní plemena typu jorkšír nebo maltézáček jsme nechtěli.

Volba padla na mírumilovné, dobře cvičitelné a pohledné ovčáky. Ze všech nejvíc se nám zamlouvala sheltie.
Když jsme si přivezli domů dvouměsíčního pejska Alwina, začali jsme ho hned podle příručky o výchově štěněte cvičit. Už jako psí mimino byl bystrý a vše mu šlo snadno. Brzy se naučil přiběhnout na zavolání, povely sedni – lehni – zůstaň a nedělat v bytě loužičky. I jeho psí puberta proběhla celkem bez problémů. Všechno se zdálo být perfektní, růžové až do doby, než dospěl. 

Stal se z něj dominantní pes a začal napadat své psí rivaly. Není to nic příjemného, když míjíte jiného páníčka s pejskem, a ten váš se div neuškrtí, jak se na něj vrhá. Nevím, kde se v něm najednou ta agresivita vzala. Kde je ten mírumilovný a přítulný pejsánek? Zvláště spadeno má na určitá plemena – pudly a yorkshiry, ale troufne si i na podstatně větší psy, než je sám. Nic nepomáhá. Domlouvání, křik, tresty. 

Jednou se stal sám obětí – pokousal ho cizí pes. Myslela jsem, že dostal za vyučenou, ale kdepak. Sotva se otřepal, napadá psy zas.
Jsem z toho zoufalá. Za něj, že nemůže chodit na volno bez vodítka, i za sebe, že mi jeho chování kazí vztahy se sousedy a s ostatními pejskaři.
Dá se tato nepříjemná vlastnost ještě odnaučit? 

Jestli ano, a co pro to musím udělat, se dozvíte ve středu 25. 2. Spolu s příběhy a dotazy, které nám průběžně posíláte, zveřejníme odpovědi na vaše otázky, rady, kam se obrátit a co dělat, aby vám váš pes dělal jenom radost. Oslovili jsme odborníka, který má dlouholeté zkušenosti s výcvikem služebních psů a vede poradnu pro problémové psy. Nebo problémové majitele?

Stále máte ještě šanci svěřit se svým problémem. Pište nám své příběhy na dana.svobodova@zena-in.cz a my se vám prostřednictvím odborníka vynasnažíme pomoci.

   
23.02.2009 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [72] Sluníčko sedmitečné [*]

  Skúste sa spoľahnúť na výcvikové obojky. Mely by vam pomoci, pretože pes sa naučí počúvať. Bude zvládať povely.

  superkarma: 0 02.12.2015, 08:58:43
 2. avatar
  [71] OlgaMarie [*]

  sas: A kdepakže se to toulají kvanta (milióny) těchto zvířat?

  superkarma: 0 26.02.2009, 10:13:38
 3. avatar
  [70] OlgaMarie [*]

  sas: A kdepakže se to toulají kvanta (milióny) těchto zvířat? Pokud máš na mysli lidi, vyjadřuj se přesně. Děkuji.

  superkarma: 0 26.02.2009, 08:19:31
 4. avatar
  [69] Ťapina [*]

  sas: A ještě víc zvířat se toulá volně přírodou. Vybít to všechno.

  superkarma: 0 25.02.2009, 22:46:56
 5. avatar
  [68] sas [*]

  Proč se mě nelíbí současná ochrana zvířat (psů, koček holubů atd.) , má také další důvod - je zde o tom další článek. Všude se toulají kvanta (milióny)těchto zvířat a nikdo si pořádně s nimi neví rady. Pokud by se dala jednoduše usmrtit, tak je velká část problému vyřešena.

  superkarma: 0 25.02.2009, 18:23:53
 6. avatar
  [67] Světýlko [*]

  Simba: Bože, to není pravda, že to bylo neštěstí...Toho psa syn zachránil za 200,--od nějaké praštěné feťačky!Kdoví, kde by mu bylteď konec.Takže jsme mu pomohli !!!

  superkarma: 0 25.02.2009, 11:51:19
 7. avatar
  [66] Solei [*]

  lea: vzali jsme si z útulku boxera...až teprve doma na zahradě jsme zjistili, že je vycvičený na povel kočička a než se mi povedlo docílit toho, že mu pak holky žraly z misky a on na to jen koukal tak minimálně jednu zabil.

  superkarma: 0 25.02.2009, 10:39:45
 8. [65] lea [*]

  Je pravda, ze ti, co vyrostli v domacnosti spolecne se zviraty, maji jiny pohled na ne, nez ti, kteri meli napr. psa na hlidani objektu a domu nesmel.
  Zvire, ktere s Vami travi spolecny cas i doma se Vam tak trochu dostane pod kuzi. Je to clen rodiny a uprimne - vice me mrzi ztrata psa, se kterym jsem travila 15 let zivota, nez umrti cloveka, ktereho sotva znam...

  superkarma: 0 25.02.2009, 07:10:22

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [64] lea [*]

  sas: spolecnost se jiz nejakou dobu vyviji nezdravym smerem - zkuste zakazat nekterym, aby nemeli deti - bohuzel - pravo na zivot ma v teto spolecnosti predevsim clovek.

  superkarma: 0 25.02.2009, 07:03:42
 2. avatar
  [63] sas [*]

  Můj názor mi přijde správný, nemám na něm co měnit. Lidi sem netahej, to do toho nepatří. I když, pokud jde o nás, i lékaři začínají pochybovat o tom, jestli zachraňovat vše , co se narodí, protože popíráme přirozený výběr a společnost se může začít vyvíjet nezdravým směrem.

  superkarma: 0 24.02.2009, 19:00:29
 3. avatar
  [62] Ťapina [*]

  sas: Zabíjení prostě musí mít důvod. "Už se o něj nechci starat" není důvod. Zvířeti, o které se už nechci starat, mám najít jiného majitele a ne ho zabít. Logika "co jsem si odchovala, to si můžu i zabít" je pěkná, doporučuji ji rozšířit i na lidský druh

  superkarma: 0 24.02.2009, 16:58:45
 4. avatar
  [61] sas [*]

  Ťapina: Je to špatné. Celý tento zákon je špatně postaven. Něco jiného týrání, ale o tom řeč není. Některá lesní zvěř také dělá škodu a musí se zabít . Např. divoké prase a nemusí to být k jatečným účelům. Neschvaluji zabíjení jen tak pro nic za nic ,ale mělo by se týkat jen divokých zvířat. Není ale možné, když zvíře uměle odchovám, abych jej podle svého uvážení nemohla zabít. Více se už k tomu snad ani nedá dodat.
  Pozn. Kolem koček a psů se dělá nepřiměřený povyk.

  superkarma: 0 24.02.2009, 16:35:54
 5. avatar
  [60] Ťapina [*]

  sas: Ono je protizákonné usmrcení jakéhokoliv zvířete, protože "už se mi nelíbí", tam nejsou psi a kočky žádná kasta. Rozdíl je v tom, že když se mi přestane líbit prase, tak ho můžu usmrtit z důvodu "získávání jatečných produktů", což je důvod v zákoně povolený. Nevím, co je špatného na zákazu zabíjení jen tak, pro nic za nic.

  superkarma: 0 24.02.2009, 15:54:43
 6. avatar
  [59] kareta [*]

  sas: normální, zdravý názor, v podstatě nelze nesouhlasit

  superkarma: 0 24.02.2009, 15:22:46
 7. avatar
  [58] sas [*]

  aja22: Mám trochu jiný názor než většina z vás. Vyrostla jsem na hospodářství, kde se zvíře bere jako součást života, ale pořád je to jen zvíře. Ono to ani jinak brát nejde. Nikdy nedělám rozdíl mezi myší, psem nebo ovcí. Zvířata k něčemu využíváme. Někdy pro radost, jindy pro jídlo. Nemohu mezi nimi přeci dělat rozdíl, když jsou si všechna rovna. Pokud už je člověk ovládá, tak s nimi nějak zachází a k tomu patří také jejich usmrcování. Ťapina to napsala dobře, i když nevím jestli to byla nadsázka. Také mi vadí, že psi a kočky jsou jiná " kasta". Není správné, že usmrcení psa z nevyhovujících důvodů je protizákoné. Je to jeden z nesmyslných zákonů. V praxi velice často řeším problém, že hospodářské zvíře usmrtím, protože mi prostě nevyhovuje. Je další hloupostí rozdělovat zvířata na hospodářská a jiná. Když už by mělo být nějaké rozdělení, tak pouze mizející (chráněná) a ostatní.

  superkarma: 0 24.02.2009, 15:06:35
 8. avatar
  [56] Ťapina [*]

  sas: Utratit psa proto, že nevyhovuje, je protizákonné, ale co už, že jo. U hospodářských zvířat je to tak jednoduché, potřebujou to, bez čeho chcípnou, dovolit si k nim můžeš to, po čem tě nenaberou na rohy či nevynesou na kopytech. Akorát u těch psů nám do toho furt ochránci vnáší nějaký komplikace, žrát se to nesmí, zabíjet se to smí jenom někdy a jenom nějak, hrůza.

  superkarma: 0 23.02.2009, 22:46:18
 9. avatar
  [55] Natali [*]

  aja22:

  superkarma: 0 23.02.2009, 22:31:19
 10. [54] Sixty [*]

  Kastrace psů a především koček, které nejsou určené k chovu, je podle mě velmi rozumným řešením, jak předcházet spoustě dalších problémů. Především nekontrolovatelnému až obtěžujícímu množení koček spojenému i se zdravotními riziky pro lidi a spoustě trápení především pro majitele fen, na kterých se nechová. Nesrovnávejte zvířata a lidi. Zvířata se páří vždy za účelem plození, nemají sex spojený s představou partnerství, citu. Kastrací zvířete uděláte jen to, že zvíře nemá jistou potřebu - jako když vás neštípne komár, tak nemáte pupínek, který byste si chtěli poškrábat. Obzvlášť voříšci jsou generace vlastně šlechtění na silný sexuální pud (kdyby ho neměli, tak se nepodhrabou, neutečou a tedy nerozmnoží) a takového psího chudáka jsme měli v sousedství. Co se kde nějaká fena hárala nežral, vyl, ničil vše v dosahu, ... Majitel ho nechtěl kastrovat "že by ze života nic neměl". Když jsem se teda zeptala, kolikrát že si švihnul za těch 14 let, tak nic. Tak co z toho života měl? Hlad, touhu, rozedrané tlapy a obroušené zuby.
  U té šeltie vidím dvě části problému, které jsou asi propojené. Jedna je obecně slabá výchova, nedostatečné vymezení pozice ve smečce. Malé štěně poslechne ochotně, dospělý jedinec jen toho, koho bere ve smečce jako výše postaveného. Jestli pes opravdu poslouchá, pak pokud vyjede po psu MUSÍ respektovat povel pána. Druhá je pravděpodobně větší sebevědomí - dominance psa-samce. To je u psích kluků běžné. Pokud podcenili socializaci - žádný pes mu v době dospívání s citem neukázal, jak se chovat - a navíc jsou na něj slabí, sami to nezvládnou. Podle mé letité zkušenosti takto vyjíždějí především malí psí kluci v majetku milujících ale poněkud slabých paniček, které je vodí povětšinou na vodítku, nechodí mezi jiné psy na různé cvičáky. Na vodítku má za sebou i osobu své paničky a troufne si na každého.

  superkarma: 0 23.02.2009, 22:15:42
 11. avatar
  [53] Kassy [*]

  sas: Tobě někdy nějaké zvíře řeklo, že si můžeš dovolit ho utratit? Že si jseš tíhle tvrzením tak jistá.
  Co budeš dělat, až ti přestanou vyhovovat děti, máš-li jaké? Taky je utratíš nebo dáš pryč?

  superkarma: 0 23.02.2009, 21:49:36
 12. avatar
  [52] Motty [*]

  sas: seš úplně stejnej debil jako jedna ženská, jejíž pes před lety napadl našeho psa tak, že musel na operaci a měl šroub v noze, a když jsme to přišli tý rodině sdělit, tak tahle kráva nebeská se jenom podivila - a proč jste TO nenechali utratit? My bysme vám koupili jinýho... Fakt, jako bys jí z mozku vypadla Píšeš, že pracuješ se zvířaty, nejspíš na jatkách, ne?

  superkarma: 0 23.02.2009, 21:33:44
 13. avatar
  [51] evelyn [*]

  sas: teda tve vyroky mi prijdou hodne necitlive. Proc by meli utratit psa, ktery jen obcas vystartuje na jine psy?

  superkarma: 0 23.02.2009, 20:57:48
 14. avatar
  [49] tyrkys [*]

  sas: Tebe měli utratit. Včera bylo pozdě.

  superkarma: 0 23.02.2009, 20:40:42
 15. avatar
  [47] sas [*]

  aja22: Nápodobně. Mám ráda zvířata taková, jaká jsou. Nevidím problém v tom, když mi zvíře nevyhovuje, jej utratit nebo prodat atd. To je život. Pracuji se zvířaty celý život, tak vím, co potřebují a co si k nim mohu dovolit. Utracení psa je stejně přirozené jako zabití králíka.

  superkarma: 0 23.02.2009, 20:36:35
 16. avatar
  [46] cherinka [*]

  aja22:

  superkarma: 0 23.02.2009, 19:39:26
 17. [45] ovenka [*]

  Pes který byl někdy napaden jiným psem , to vrací.

  superkarma: 0 23.02.2009, 19:34:51
 18. avatar
  [44] kareta [*]

  my potkali na procházce vykastrovaného jezevčíka- šmikli ho v dospělosti..tak vyčítavý pohled, co hodil na našeho valibuka jsem neviděla- skoro jsem slyšela "vidíš, co mi to udělali!!" A Arin soucitně čuchal

  superkarma: 0 23.02.2009, 19:34:39
 19. avatar
  [42] sas [*]

  Ťapina: Je to VYKASTROVANÝ pes. Nemám ráda tyto zákroky. Mám ráda zvířata buď taková jaká jsou nebo raději žádná. Chápu to u vepřů, protože ti jdou stejně na porážku a sobecky přiznávám, že jsou chuťově lepší.

  superkarma: 0 23.02.2009, 16:33:09
 20. avatar
  [41] myše [*]

  možná by ten elektrický obojek nebyl zas tak špatný. kamarádka odnaučila tímto způsobem honit zvěř. Ale POZOR!!! je potřeba, aby pes nosil obojek alespon 3 týdny bez "akce", aby si pes nespojil ránu do souvislosti s obojkem, ale aby zapomněl, že má nový obojek a pak při pokusu o rvačku dostal el. ránu. taky je potřeba vyzkoušek sílu na sobě...

  superkarma: 0 23.02.2009, 16:15:23
 21. avatar
  [40] Sirikit [*]

  Vypadá to, že ve štěněcím věku jste prošvihli socializaci - pejsek se velmi málo stýkal s jinými psy a neměl příležitost naučit se "psímu bontónu". Bohužel, tuhle chybu dělá hodně chovatelů, potažmo majitelů psů. I štěně nebo psí dorostenec potřebuje občas dostat "napráskáno" od staršího pesana, musí si uvědomit, jaká je psí hierarchie a hierarchie smečky.

  superkarma: 0 23.02.2009, 15:58:17
 22. avatar
  [39] Ťapina [*]

  sas: A co to je, dinosaurus?

  superkarma: 0 23.02.2009, 15:43:18
 23. avatar
  [38] sas [*]

  Nejlepší bude, když si pořídí ještě jednoho psa. Musí je mít sice každého zvlášť, ale tak aby na sebe viděli. Pokud toto nepomůže, tak se s agresivitou smířit nebo se psa zbavit. Elektrické obojky a pod. je celkem k ničemu.
  Kastrace pomůže, ale to už potom není pes.

  superkarma: 0 23.02.2009, 14:56:05
 24. avatar
  [37] kareta [*]

  Melesia: už máme el. plot a funguje, zkusíme i toto. Jinak bude chodit furt na stopovačce, je to paličák. A nedejbože, když potkáme jiné psy

  superkarma: 0 23.02.2009, 12:45:05
 25. [36] Melesia [*]

  pokud jsem to psa chtěla naučit, tak dostal nejdřív povel, pokud nepřiběhl zpátky ke mě, zkusila jsem ten zvukový signál. a pokud ani v tomhle případě nepřišli, dostali prostě pecku. Tu pecku dostali tak 2x, od tý doby vědí, že přiběhnout mají na povel nebo na ten signál.

  superkarma: 0 23.02.2009, 12:26:09
 26. avatar
  [35] Simba [*]

  kareta: Však ano, chudák bylo, když se dostalo ve dvou měsících k Světýlku.

  superkarma: 0 23.02.2009, 12:24:58
 27. [34] lea [*]

  ... jeste neco - psa kastrovali v jeho 7 letech a i presto to melo smysl

  superkarma: 0 23.02.2009, 12:20:51
 28. avatar
  [33] Ťapina [*]

  Melesia: No, ten bych pro tenhle případ rozhodně nedoporučovala bez tréninku na cvičáku pod dohledem instruktora. Když se používá elektronický obojek, nesmí byť jedinkrát zaskřípat komunikace mezi psem a člověkem, nesmí dojít k tomu, že by pes neměl jasno, co se po něm chce. A když dělá dusno i na vodítku, kdy je pod přímým ovládáním majitele, tak ta komunikace asi skřípe.

  superkarma: 0 23.02.2009, 12:18:55
 29. avatar
  [32] pajda [*]

  kareta: měls kliku. já mám tentýž problém u IS - přesněji - on napdá jen určité psy, asi tak vždycky jednoho ze sta, ale k tomu nesmí ani na sto metrů. Jenže jak mám určit, který to bude? A jak mám vysvětlit majitelům, kteří tvrdí, že přece "IS by nikdy nikoho nenapadal, nechte ho, oni se jen seznámí, ten náš je taky hodnej" že můj IS sežere každého, kdo se mu jen trošku nezdá?

  superkarma: 0 23.02.2009, 12:17:38
 30. avatar
  [31] kareta [*]

  Simba: spíš mělo štěstí, že se dostalo někam, kde pracuje

  Ťapina: snad to i bez kastrace půjde

  Melesia: vyzkouším

  superkarma: 0 23.02.2009, 12:17:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme