Kdy je dobré nechat dítě naočkovat proto pneumokokům? Chrání toto očkování například i proti častým zánětům středního ucha? Na tyto i jiné otázky odpoví pediatr Doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.

Doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.

syn

Praktický lékař pro děti a dorost

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám syna (2 měsíce) nechat očkovat proti pneumokokové infekci nebo ne? Má smysl ho zatěžovat dalším očkováním, když jich v prvních týdnech a měsících života musí absolvovat tolik?
Určitě ano, invazivní (tj. závažné, život ohrožující) pneumokokové infekce totiž nejvíce ohrožují právě kojence do 1 roku. Očkováním také můžete do určité míry předcházet akutním i chronickým zánětům středního ucha. Zátěž organismu spojená s infekcí, je ve srovnání s očkováním neporovnatelně větší, moderní očkovací látky jsou šetrné, očkování se z tohoto důvodu rozhodně není třeba obávat.

Jaká onemocnění způsobuje pneumokok? Je to opravdu tak rozšířené a nebezpečné onemocnění? Jak se jimi dítě může nakazit? Je třeba dítě nechat očkovat?
Pneumokok je tak nebezpečný, protože je jednou z hlavních příčin život ohrožujících invazivních onemocnění - např. meningitidy (hnisavé záněty mozku a mozkových blan), invazivní (závažné, život ohrožující) záněty plic či sepse (těžké infekce postihující celý organismus). Mnohem častěji však způsobují pneumokoky dětem mírnější formy infekce - např. zánět středního ucha, jednu z nejběžnějších dětských onemocnění.
Pneumokoky se šíří kontaktem s lidmi, kteří nemocí trpí nebo jsou jejími přenašeči. Nejčastěji jsou přenášeny kapénkovou infekcí při kašli a rýmě. Děti se mohou nakazit například od svého staršího sourozence nebo ve školce.

Vyplatí se při očkování proti pneumokokům investovat do placené vakcíny, která je na více sérotypů? Jak důležitý je počet sérotypů, na které nechám dceru očkovat?
Je třeba si uvědomit, že existuje více než devadesát různých sérotypů bakterie Streptococcus pneumoniae, neboli pneumokoka, ale pouze několik z nich je zodpovědných za převážnou část invazivních (závažných, život ohrožujících) pneumokokových onemocnění u dětí. Všechny vakcíny na našem trhu nabízí pokrytí většiny těchto invazivních sérotypů pneumokoka, kterými jsou malé děti v České republice ohroženy. Při volbě očkování je vhodné zvážit např. stupeň ochrany proti zánětu středního ucha, který je mnohem častějším problémem a proti kterému může pneumokoková vakcína pomoci chránit, a jiné přínosy očkování.

Bojím se a váhám, zda bych měla nechat svou dceru očkovat proti invazivním pneumokokovým onemocněním. Není to bolestivé? Jak to děti snášejí?
Očkování proti pneumokokům je dětmi velmi dobře snášeno. Po očkování se může vyskytnout zvýšená teplota, nebo zarudnutí či otok v místě vpichu. Tyto reakce jsou však známkou toho, že očkování vyvolalo požadovanou imunitní odpověď, a většinou rychle odezní.

Naše dětská doktorka nám nabídla dvě různé vakcíny proti pneumokoku, na jednu se doplácí a na druhou ne. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Jak už jsem psal výše, obě vakcíny poskytují dostatečnou ochranu proti invazivním pneumokokovým onemocněním.

Kdy bych měla nechat svého syna naočkovat proti pneumokokům? Je třeba hlídat, kdy ho nechám očkovat?
Závažná, život ohrožující, pneumokoková onemocnění nejvíce ohrožují kojence mladší jednoho roku. Proto doporučuji s očkováním neotálet a poradit se s vaším pediatrem co nejdříve po porodu. V případě, že je očkování zahájeno mezi třetím a pátým měsícem věku, a pokud jsou tři dávky vakcíny aplikovány do sedmého měsíce věku, je očkování hrazeno zdravotními pojišťovnami. Hrazeno je pak i přeočkování ve druhém roce života. Pokud uvedená kritéria váš syn nesplní a jsou mu méně než dva roky, je třeba vakcínu uhradit.

Slyšela jsem, že očkování proti pneumokokům chrání i proti zánětům středního ucha. Je to pravda? Jako malá jsem toto bolestivé onemocnění trpěla a tak bych před ním chtěla naší dcerku ochránit.
Zánět středního ucha může být způsoben různými mikroorganismy. Ale pneumokoky patří mezi nejčastější z nich, takže očkování proti pneumokokům pomáhá chránit i proti zánětům středního ucha.

Jaká nepovinná očkování byste nám kromě očkování proti pneumokokům doporučil?
Kojenci a batolata jsou také ohroženi infekčními průjmy, které můžou skončit hospitalizací dítěte v nemocnici. Proti rotavirovým průjmům lze malé děti očkovat. U starších dětí je vhodné zvážit očkování například proti neštovicím, žloutence typu A, meningokoku C nebo chřipce či klíšťové meningoencefalitidě. Výhodou očkování proti rotavirům je, že je bezbolestné. Podává se totiž ústy. Aplikace je možná již od 6. týdne věku dítěte.

Reklama