Styl

Poradna pro běžkyně: Došlapovat na špičky nebo na paty?

Běh je aktuálně jedním z nejoblíbenějších sportů. Dalo by se říci, že běhání zasáhlo každého z nás. Pokud zrovna neběháte, aspoň posloucháte historky těch, kdo běhají. S nastávajícím jarem přibývá běžců, teplé počasí láká k nazutí běžeckých bot a k radosti k pohybu. Dnes jsme se zaměřili na zajímavé téma, které řeší většina běžců a běžkyň – mám správný došlap? Na naše otázky odpovídá Michal Kulka.

Mnoho začátečníků řeší, zda při běhu došlapovat na špičky nebo na paty – je to pro amatérské běžce vůbec důležité? Není běh o přirozenosti?
Nezdá se to, ale pro začínající běžce je to důležitější než pro pokročilé. Správná technika došlapu je jen jedna a to došlap na přední část chodidla, tím je myšleno ne na špičky, ale na přední polovinu chodidla. Důležité je, aby nedopadla zadní část chodidla (pata) dříve než přední část chodidla. Matematicky:  tvé chodilo je dlouhé 35 cm, došlapovat na předních 28 cm.

Jak to jde zjistit, jaký máme došlap?
Nejpřesnější způsob analýzy došlapu je navštívit Nike ve Slovanském domě, kde vám s analýzou pomůže proškoleny prodavač, který na tzv. footscanneru zjisti, jaký došlapu máte a jaká obuv bude pro vás vhodná.

www.shutterstock.com

Zdroj:www.shutterstock.com

Jde to vlastním pozorováním nebo se to dá někde změřit, otestovat? Jaká je praxe, je většina běžců s došlapem na přední část chodidla nebo naopak?
Dovolil bych si tvrdit, že většina výkonnostních běžců má došlap na přední část chodidla. Došlap přes patu se objevuje občas u začátečníků, ale pravidlem to rozhodně není. Se začátečníkem, který došlapuje na patu, se dělají tzv. speciální běžecká cvičení (tj. skiping, lifting, zakopávání apod.) a běhají se krátké a rychlé úseky, kdy se toto dá odstranit.

Pokud není technika došlapu správná, je těžké se to „přeučit“?
U začátečníků to jde velmi rychle (nemají žádný zafixovaný syndrom), u běžců, co takto běhají celý život, to trvá 2–4 měsíce, ale určitě se toto dá odstranit u každého běžce.

Vadí technice běhu i ploché nohy, popřípadě vybočený palec, který má velké procento žen?
Ze zkušenosti s tréninkem žen, mohu potvrdit, že nejlepší je zajít k ortopedovi, nechat si vymodelovat vložky do bot. Ty používat, jak do běžeckých bot, tak i v denní obuvi.

Co s tím palcem, pokud jej žena má, jaké boty byste jí doporučil?
Doporučil bych volnější bezešvé a pletené boty – např. Nike flyknit kolekce – pletené z jedné „nitě”. A bota běžce neobtěžovalo.

Je dobré naučit se nějaké relaxační cviky pro chodidla a prsty a cvičit je po doběhu? (nebo během relaxace) 
Zde je vhodně úplně vše, co vás napadne – počínaje, automasáží vašich chodidel, přes odbornou masáž, balančních overbalech a konče saunou, bazénem, během nebo chůzi na boso v písku nebo trávě. To vše chodidlům ulevuje a pomáhá.

Máte nějaký tip na takový jednoduchý cvik? 
Osobně se mi nejvíce osvědčuje automasáž chodidel a kotníku. Každý den 10 minut po běhu a také, kde je to jen možné, chodit bos nebo v běžecké obuvi – chrání a regeneruje.

 

Michal Kulka

 • Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu UK a zde také získal trenérkou aprobaci nejvyšší úrovně.k
 • Osmým rokem je NIKE coachem.
 • S přáteli je členem koloběžkového klubu ULTIMA K.LAP TEAM, kromě mistrovství ČR a Evropy vyhrávají i ta světová.
 •  Jako první člověk na světě před 3 lety úspěšně absolvoval s týmem Tour de France na koloběžce (3 479 km).
 • O rok později se stal v Plzni mistrem světa v koloběhu.
 • V roce 2015 se vydal zdolat Peklo severu – trasu Paříž – Roubaix na kočičích hlavách v délce 250 km, taktéž na koloběžce.
 • Ve volném čase běhá nebo učí běhat své okolí, v pracovním době (mimo jiné) běhá se spolupracovníky a o víkendech se svou přítelkyní rád kdekoliv na světě. Intenzivně se připravuje na letošní mistrovství světa v Austráli.i
 • http://www.ceskatelevize.cz
 • http://www.sport.cz
 • http://www.kickfrance2013.com

Jaké téma spojené s během by vás zajímalo? Napište nám pod tento článek do diskuse, připravíme na to článek.

Naše další články k tématu

   
14.04.2016 - Sportem ke kráse - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Ty woeSml15

  superkarma: 0 14.04.2016, 14:41:45
 2. [3] bobani [*]

  Sml23

  superkarma: 0 14.04.2016, 08:49:46
 3. [2] pajakr [*]

  Sml30Sml30

  superkarma: 0 14.04.2016, 08:38:15
 4. [1] magic11 [*]

  "A bota běžce neobtěžovalo." Sml52Sml52

  superkarma: 0 14.04.2016, 08:11:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme