Bulvár

Poradna Evy Hurychové k domácímu násilí - díl první

Milé čtenářky,

před dvěma týdny pro vás vznikla poradna s všeobecným úvodem k domácímu násilí. V dnešní části - prvním dílu krátce představím nejen odborníky, kteří se touto problematikou zabývají, ale i sebe.

evaDříve jsem byla zpěvačkou, po narození dvojčat jsem se věnovala pouze rodině. Domácí násilí (DN) jsem zažila po mnoho let a trvalo dlouho, než jsem se odvážila promluvit. Ačkoli se v mém případě jednalo hlavně o psychické týrání a fyzických útoků bylo jen pár, neznamená, že proti DN nebudu bojovat. Začala jsem přes Evinu schránku pomáhat jiným obětem a během tří let se na mě obrátilo přes patnáct set osob. Četla jsem zoufalé příběhy, někdy i soudní spisy, s mnohými oběťmi jsem se sešla osobně. Věnuje-li se člověk jakékoli činnosti, není od věci, má-li i vlastní zkušenost.

Některé z vás debatovaly nad slovem poradna, vznikla proto, že ráda předám, kde jsem udělala sama chybu, čímž chci varovat ostatní. S dalším vás seznámí odborní poradci a společně můžeme k tématu hovořit. Na slově poradna netrvám, budu vděčná, pokud mi s názvem pomůžete. Navrhuji malou soutěž s jednoduchými pravidly. Do příštího dílu můžete napsat nápady, a na kterém se shodne nejvíc čtenářek, tím bude rozhodnuto. Autorce vítězného názvu pošlu svoji knížku Řekla jsem NE tyranovi.

V dávné minulosti byly o DN nekriticky přijímané představy, kdy se tento společensky komplikovaný jev posuzoval jako ryze soukromá záležitost. Až v 19. století se postupně začal měnit pohled na ženu a její práva. Je nutné vědět, že DN nejsou běžné neshody a hádky, jež lidé vyřeší kultivovaně. Současné statistiky uvádějí, že s DN zažila osobní zkušenost každá čtvrtá žena, což je znepokojující. Dnes víme, že všechny druhy násilí jsou trestným činem a nelze se na ně dívat jinak.

Ráda zareaguji na vaše postřehy, líbily se mi všechny - každý má právo na názor. Jedna z vás psala, že jí nikde nepomohli. Někdy se člověk musí ze dna dostat sám, mnohdy je však pomoc druhých nezbytná, jinak by se mohl utopit. Věřte, že jen podaná ruka, která dokáže podržet, má kolikrát zásadní moc.

Odlehčený příspěvek o zákazu počítače - zřejmě nezletilému synovi, je moc hezký. Vždy musí každý rodič uvážit, kam až spadají jeho kompetence a jaká má v této roli práva. K názoru na rozházené prádlo se souhlasně přidávám. U DN se ovšem stává, že agresor práci na počítači znemožní manželce, cenzuruje e-maily, „smsky“, zablokuje pevnou linku, zařídí nebezpečného informátora a jiné, čímž veškerá legrace končí.

Nyní k odborníkům. V pátém dílu vás seznámím s psycholožkou PhDr. Pavlou Vyhlídalovou, která se problematice DN věnuje řadu let. S jejím souhlasem vám již nyní předávám i důležitou informaci:

Pokud někdo akutně potřebuje doprovod k soudu jako nutnou psychickou podporu, paní doktorka Vyhlídalová ho osobně poskytuje, lze se s ní domluvit.

Stačí napsat o kontakt na evinaschranka@email.cz. V některé další „poradně“ vám rovněž představím advokáta JUDr. Mejzlíka, témat je mnoho. Pro dnešek se vámi loučím a budu se těšit na vaše názory.

Vaše Eva

   
04.12.2009 - Blog redakce - autor: Eva Hurychová

Komentáře:

 1. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Nedávno jsem poslouchala Toulky českou minulostí věnované paní Boženě Němcové. I ona se dostavila zbitá na policejní stanici a podala oznámení na svého manžela Josefa Němce. V tomto díle bylo  popsáno domácí násilí od psychického týrání až po bití. Navíc ona již byla velmi nemocná. Doufám jen, že si z toho nějaká žena pouze nepovzdechla, tak i paní Božena Němcová...!

  superkarma: 0 04.12.2009, 12:19:33
 2. [1] jastura [*]

  Když to pomůže třeba jen jedné osobě odrazit se ode dna a uvědomit si, že to není v pořádku a už vůbec to není její vina, bude to dobře. Asi to bude znít blbě, ale přejí Vám co nejméně e-mailů a aby práce spíše nebyla než jí bylo příliš. (tím myslím, aby bylo co nejméně těch, kteří takovou pomoc potřebují:-)

  superkarma: 0 04.12.2009, 11:16:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme