Co se plísní v domácnosti týká, listopad a prosinec patří každoročně mezi kritické měsíce. Za okny je mráz a vy se snažíte ušetřit za topení, přičemž větráte co nejméně a doma vám vzniká vlhko. Přesně to jsou ideální podmínky pro vznik plísní. Víme, jak nad nimi vyzrát!

1. Základem je pořádné větrání, a to alespoň jednou denně. Jestli máte pocit, že byste u toho zmrzla, můžete plíseňtřikrát denně udělat větrání kratší. Na druhou stranu se nesmíte bát v domě přitopit. Sice vás to přes zimu vyjde trochu dráž, ale výsledek stojí za to. Je totiž prokázáno, že dlouhodobější pobyt mezi plísněmi má vliv na zdraví. Organismus pohybující se mezi plísněmi trpí záněty sliznic, alergiemi a někdy až astmatem. Nechceme „malovat plísně na stěnu“, ale vyrostou-li vám doma ty nejjedovatější z nich, můžete z toho v krajním případě dostat i rakovinu.

2. Není tedy radno plísně ignorovat. Při jejich odstraňování byste vždy měla mít roušku a postupovat velmi obezřetně a hygienicky. Nedělejte to nasucho. Tím byste docílila leda tak většího rozšíření postiženého prostoru. Plísně vždy odstraňujte namokro, ideálně dezinfekčním prostředkem určeným proti nim. Postižené místo nastříkejte, chvíli počkejte a nakonec vše setřete.

Čtěte také:

3. V místnosti byste měla uvolnit prostor kolem zdí, aby mohl vzduch volně proudit. Na stěnách se totiž plísním extrémně daří. Nábytek proto nestavte přímo na stěnu, nechejte tam raději až pěticentimetrovou mezeru. Proti plísním na stěnách pomáhá i nové vymalování. Použít k němu můžete některý z antibakteriálních nátěrů. Pravidelně uklízejte i na méně dostupných místech.

4. Pro správně „dýchající byt“ byste měla mít také kvalitní odvětrávání v koupelně, kde se vlhkost obyčejně drží nejvíce. Víte-li, že budete měnit okna, pořiďte si je rovnou s možností mikroventilace. Nová těsnící okna by vám totiž s plísněmi mohla dost zavařit. Se snadno nastavitelným odvětráváním se oproti tomu vyhnete nejen plísním, ale i velkému úniku tepla.

Reklama