.

Pořád na cestách

Cestování

Pořád na cestách

Ráno jsme se místní superlinkou přesunuli z Khoratu do Bangkoku. Hned z autobusového nádraží jsme se dopravili na Khao San a koupili jízdenky na večer na cestu do Krabi. Cesta potrvá přes dvacet hodin.
I když je duben v Thajsku většinou deštivý měsíc, zatím nespadla ani kapka. To je na jedné straně dobré znamení, období dešťů se opozdí. Může to ale také znamenat, že to začne náhle a bude pršet třeba tři dny v kuse, což by významně zkomplikovalo vnitrostátní dopravu.


Od rána mě bolelo v krku. Vinu přikládáme klimatizaci. Klima je totiž dost nebezpečná. Vždy, když někam cestujeme klimatizovaným busem, do dvou hodin cesty se někdo rozkašle a rozsmrká. Hlavně ti, kteří do podobných dálkových busů lezou v kraťasech a v tričku. Po pěti hodinách cestování je to v klidu na spacák, klima bývá nastavena na 16 až 18 stupňů.

 

Při čekání na večerní spoj jsme byli svědky neskutečného chování. Na křižovatce zabrzdilo auto, vyskočil z něj úplně vytočený Thajec – otec. Utíkal k palmě. Utrhl jeden z největších listů, ten otrhal, takže mu zbyl jen jakýsi bič. Poté vytáhl z auta tak tříletou holčičku, kterou začal oním provizorním palmovým bičem mlátit ukrutnou silou hlava nehlava. Ačkoliv jsme s Davidem z českých poměrů na nějaké to plácnutí po zadku, když dítě zlobí, zvyklí, byli jsme z toho úplně konsternovaní. Děťátko leželo na zemi, intuitivně si schovávalo hlavu a skoro ani neplakalo. V autě všemu přihlíželi další tři dospělí lidé. Neumím si představit, co tak strašného mohlo dítě v autě provést, aby si zasloužilo takovýto trest. Američané, kteří cestovali v buse s námi, to nevydrželi, běželi holčičce na pomoc. Ale znáte to, v tu chvíli ji otec popadl a hodil ji do auta. A odjeli… Nejsem žádná cíťa, ale tohle bylo i na mě moc.

Na cestu z Bangkoku do Krabi jsme tentokráte nepoužili statní busové linky, ale ilegální bus vypravovaný cestovkou z Khao San. Autobusu se nedalo nic vytknout. Ale ty lidi, myslím tím místní. Řidič i jeho pomocník byli dva arogantní blbečkové. Pán, co se staral o zavazadla, si s nimi vůbec nezadal.  Za celých 13 hodin jízdy jsme stáli jen dvakrát. Jednou hned po dvaceti minutách jízdy ještě v podstatě v Bangkoku u pumpy a potom asi patnáct minut před přestupem v Surat Thani. Na přestup jsme měli dvě minuty, kdo nestíhal, na toho thajsky křičeli. A to už ani nemluvím o tom, že bágly vyházeli doprostřed ulice za plného provozu.

 

Vrchol však nastal v buse ze Surat Thani do Krabi.

V Surat Thani se sjíždějí autobusy z celého Thajska a lidi se tam dělí podle toho, na kterou část pobřeží kdo jede. Náš bus do Krabi neuhlídali organizačně a doplatila na to jedna skupinka amíků, kteří nastupovali poslední. Bylo jich asi třicet a všichni celé čtyři hodiny stáli. Představte si zájezdový super bus s klimatizací a záchodem, jak má úzkou uličku, aby byla sedadla pohodlně široká. A v té se tísnilo třicet vytočených a přiopilých Američanů. A to jsme je ještě v Suratu asi 45 minut hledali, protože bus, který je vezl z letiště z Phuketu, je vysadil úplně někde jinde, než měl. Jako velmi slabá útěcha pro ně bylo to, že se řidič zastavil u nějakého obchodu, a tam si vypůjčil plastové židličky-bobky bez opěradla, které dal za sebe do uličky a na které si pár lidí sedlo.

 

Po dojezdu v Krabi byl bus na vybuchnutí, zvláště potom, co opět zavazadla házeli z metrové výšky na zem hlava nehlava. To už pár lidem došla trpělivost a začali na Thajce křičet. Ti však neuměli anglicky ani slovo a bylo jim to jedno. Naše doporučení – ve všech průvodcích se dočtete, že ilegální autobusovou dopravou se jezdit nemá – ale znáte to, je to levnější, nemusí se dělat rezervace dopředu… Přesto, pokud chcete dojet domů zdraví a živí, nejezděte jimi. 

 

 

 

 

   
20.05.2004 - Zahraničí - autor: Eva Ceradská

Komentáře:

 1. [12] Sluníčko sedmitečné [*]

  Co se týče cest, byla jsem jednou dodávkou v Bangkoku. Byl to úžasný zážitek a to vše díky půjčovně dodávek. Půjčovna dodávek Praha má skvělé portfolio služeb, půjčí i mikrobus.

  superkarma: 0 20.08.2015, 10:32:42
 2. avatar
  [10] medved [*]

  hezky clanek
  osobne bych se v tak "jine" zemi taky do vychovy deti nemichala

  superkarma: 0 20.05.2004, 17:22:02
 3. avatar
  [8] *modrá [*]

  Žábina: mě taky

  superkarma: 0 20.05.2004, 12:23:19
 4. avatar
  [7] Žábina [*]

  do Thajska by mě nikdo nedostal ani zadarmo ...

  superkarma: 0 20.05.2004, 10:10:42
 5. avatar
  [6] Aja [*]

  superkarma: 0 20.05.2004, 09:43:12
 6. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  Irka1: Asi si řekli, jinej kraj, jinej mrav...

  superkarma: 0 20.05.2004, 03:42:52
 7. avatar
  [2] Irka1 [*]

  To je desny.....presny priklad toho jaky je rozdil mezi disciplinou/ placnutim ditete a tyranim ditete.
  Proc jste nevybehli na pomoc vy, Ivo a Davide?

  superkarma: 0 20.05.2004, 02:11:37
 8. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  moooooc hezky se to cte...

  superkarma: 0 20.05.2004, 01:52:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme