Vzpomínky plné lásky mi přišly od čtenářky s nickem Kopretina3. Ta milovala svou babičku, s níž vyrůstala, a pořád na ni myslí.

To je krásné vyznání, milá Kopretino3, dojalo mě. Věřím, že blízcí lidé jsou tu pořád někde s námi... Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju krásný den.


Dobrý den, milé babičky, matky a dcery.

Babička, jedna z nejdůležitějších osob v mém životě. Žena, která tu se mnou už není 12 let a která mi stále nepřestává chybět. Jak moc mě mrzí, že se nedožila mé dcery, nemohla být ani na mé svatbě, ani na mé promoci.

Se svojí babičkou jsem společně vyrůstala od narození v rodinném domě. Byla jsem její a ona moje. Měla se mnou více trpělivosti než mamka, a taky na mě měla více času. Vždy si ji vybavím, jak jí sedím na klíně a čteme si knížku, nebo si povídáme o obrázcích v ní. Sedíme u stolu a vybarvujeme společně pastelkami omalovánky. Pečeme vánočná cukroví a já si můžu vybrat ty nejkrásnější formičky, i když ty složité jsou pracnější na vykrajování (mamka dělá jen kytičky a kolečka), takže ještě tuhle holubičku, tamtu botičku, panenku... Vanilkové rohlíčky přece mohou být i větší, nemusí to být miniaturní blešky, to nevadí, že je děláš velké. Já už na to, děvče, také nevidím. Pořád jí slyším. Stále cítím tu vytříbenou chuť rajské omáčky a neopakovatelnou chuť kynuté bábovky plněné ořechovou náplní. Babička sedí u stolu a háčkuje mi sukýnku na panenku. Letní zavařovaní okurek a meruněk.

Stále jsem se jí pletla pod nohy a jí to nevadilo.

Vidím jí znovu, tentokrát jí kmitají v rukách 4 jehlice při pletení ponožek. Mám ještě jedny stále schované, ale nenosím je. To už nejsou ponožky na nošení, to jsou vzpomínkové ponožky. Ponožky, které pohladím očima i rukou. Jsou měkké a bezpečné jak babiččino obětí.

Babička, slovo, které mi zní důvěrně, hezky a něžně. Jistě měla i své špatné vlastnosti, těžko odpouštěla druhým, trvalo jí to hodně dlouho. Ale já na ni vzpomínám jen v dobrém.

Občas se mi o ní zdá. Jsou to většinou zvláštní melancholické sny. Před narozením dcery mi řekla ve snu přesně na den, kdy se dcera narodí. Někdy mě varuje, jindy je jen tak se mnou ve snu.

Babičko, pořád mi moc chybíš, měla jsem Tě moc ráda.

Kopretina3

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne zní: Vaše děti a babička

  • Jaké máte vztahy v rodině? Stýkáte se s babičkami?
  • Mají vaše děti rády babičku(y)?
  • Jaké jsou vaše babičky?
  • Jsou vaše babičky spíš ze „staré“ doby, nebo moderní?
  • Chodí do práce, nebo už jsou v důchodu?
  • Jsou ochotné hlídat vaše děti?

Napište mi, na vaše příspěvky se moc těším. Tentokrát mám pro vás jako dárek připravenou knížku Aleny Jakoubkové: Můžeš-li se vdát dnes, neodkládej to na zítřek (nakl. MOBA) a tři detektivní příběhy k tomu. Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je BABIČKA.

bab

Reklama