Styl

Populární dieta – proč a která?


Podle odborníky všeobecně přijímaného názoru je dieta nejlépe definována na základě principů zdravého životního stylu jako příjem potravin s vyváženým zastoupením všech důležitých součástí a základních složek potravy, které energeticky odpovídají výdeji energie každého jedince.

 

Taková „dieta“, je-li dodržována dlouhodobě, zabraňuje rozvoji nadváhy a obezity, stejně tak jako rozvoji mnohých civilizačních chorob souvisejících s nezdravým životním stylem.

 

Lékařské průzkumy ukazují, že většina dospělé populace se snaží pomocí určitých dietních opatření zhubnout nebo alespoň udržet svoji hmotnost. Nicméně přes tyto snahy se výskyt nadváhy a obezity za posledních 30 let neustále zvyšuje. Vezmeme-li jako odstrašující příklad severoamerickou populaci, ke které se však populace česká mílovými kroky přibližuje, zjistíme, že v současnosti je 50 % všech Američanů považováno za obézní.

Během posledních 40 let došlo v USA k průměrnému nárůstu tělesné hmotnosti o 12 kg. Tato fakta mají vážné zdravotní důsledky. Nadváha je sdružena se zvýšenou úmrtností a chorobností (obecně výskytem různých nemocí). Pokud budeme hovořit konkrétněji, jedná se zhoubný účinek nadváhy na výskyt kardiovaskulárních onemocnění (nemocí srdce a cév), cukrovky, vysokého krevního tlaku, mozkové mrtvice, nemocí žlučníku, artrózy, poruch spánku a dýchacích problémů, stejně tak jako některých druhů nádorových onemocnění, jako jsou například rakovina tlustého střeva, jícnu, prostaty, jater, dělohy a prsu.

 

Většina lidí, kteří zkouší zhubnout, nepoužívají doporučované postupy založené na kombinaci redukce příjmu kalorií a zvýšení fyzické aktivity. Navíc bylo prokázáno, že ačkoli přes 70 % dospělých osob přiznalo, že nejméně jednou za poslední 4 roky zkusili některý způsob hubnutí, vydrželi to jen velmi krátkou dobu.

 

Přitom je známo, že výskyt a závažnost příznaků onemocnění podmíněných obezitou a nadváhou se významně zlepšují dokonce i při relativně nízkém snížení tělesné hmotnosti o 5 % až 10 %. A to dokonce, i když mnoho těchto jedinců zůstává značně obézní.

 

Na základě těchto dat je jako úspěšné považováno snížení hmotnosti o 5 % z počáteční tělesné hmotnosti, které je udrženo nejméně rok. Takovéto „skromné“ cíle jsou však pro většinu jedinců snažících se zhubnout považovány obecně za nedostatečné.

Je například známo, že velmi obézní ženy chtějí v průměru zhubnout třetinu své počáteční hmotnosti, což je nereálný cíl. Není proto jistě divné, že jedinci s obezitou zkouší neustále nové a zaručené diety, které slibují rychlý a dramatický efekt odpovídající jejich představám. Obzvláště když klasická medicína takové zázračné výsledky není schopna nabídnout.

Typy diet


o Diety s vysokým obsahem tuků (55 % až 65 % z celkového denního příjmu energie) a bílkovin, a nízkým obsahem sacharidů (cukrů) (<100 g sacharidů denně). Do této skupiny patří například známá Atkinsova dieta, Mayo Clinic dieta, a jiné.

o Diety s přiměřeným obsahem tuků (20 % až 30 % z celkového denního příjmu energie) a bílkovin, vysokým obsahem komplexních sacharidů a celkově vyváženým zastoupením jednotlivých živin. Do této skupiny patří například ve Spojených státech známé diety USDA Food Guide Pyramid, DASH dieta, či Weight Watchers dieta.

o Diety s nízkým obsahem tuků (11 % až 19 % z celkového denního příjmu energie) a velmi nízkým obsahem tuků (<10 % z celkového denního příjmu energie), velmi vysokým obsahem sacharidů a přiměřeným obsahem bílkovin. Do této skupiny řadíme například opět v USA populární diety Dr. Dean Ornishův program proti srdečním chorobám; Eat More, Weight Less (Jez více, važ méně); Pritkinova dieta.

Libor Vítek, www.sportvital.cz

Docent lékařské chemie a biochemie na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Odborník v oblasti výzkumu oxidačního stresu, nemocí jater a zdravé výživy. Pracuje na IV. Interní klinice a na Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.


Jakou dietu držíte vy? Neděláte stejnou chybu jako většina ostatních, že se snažíte zhubnout příliš, navíc bez pohybu?

   
11.04.2008 - Krása - autor: Pavel Miškovský

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [40] Pollarka [*]

  No tak já mám o zdravém stravování a dietách přečtených X článků a publikací, vím přesně jak se stravovat, co jíst, jak často, co nejíst a když mi ujede ruka kolikrát pater si mám zaběhnout, aby VÝDEJ>PŘÍJEM... Ale nikde jsem si nepřečetla jak u toho vydržet, kde vzít pevnou vůli. Např. teď mám před těžkou zkouškou a myslím jen na to, jak to všechno stihnout, abych si alespoň neudělala trapas. Myslet ještě na to, jak a které jídlo připravit, aby to bylo "ono", to už je nad mé síly. Takže vytáhnu z ledničky kus vysočiny a ze spížky dva rohlíky...

  superkarma: 0 05.07.2008, 16:15:12
 2. [39] JJJ [*]

  Chci se s Vámi podělit o svoje nové zkušenosti. Jsem již žena něco po 50, pracuji jako asistentka ředitele a tak chci být stále ještě přitažlivá. Jenže znáte to, je méně pohybu, více chutí, a tak se nenápadně zvětšujete a tím, jak se zvětšujete, pořád si říkáte musím už něco dělat. Jo chodila jsem do fitka, vždy jsem byla málem na infarktt a rudá jako záře nad Kladnem, k tomu ještě různé diety, že jsem byla z toho nervózní a musela se děsně držet a odříkat si a stejně jsem ještě pak nabrala víc než předtím. Nehledě na to, že dietami stejně tělo nemělo ty živiny, které potřebovalo.Jo a ty chutě.Pořád jsem šmejdila do ledničky. Pak jsem potkala svojí spolužačku, která byla vždy hodně silná a najednou byla krásně štíhlá. Nedalo mi to a tak jsem se zeptala, jak to dělá.Prý používá koktejly Shapeworks.No byla jsem dost skeptická, ale nakonec jsem to zkusila a musím říci, že jsem s výsledkem spokojená. Snídám koktejl v poledne si zajdu na pořádné jídlo a večer si dám zase koktejl. Když vím, že bude oslava večer, tak si koktejl dám v poledne a večer si dám krásnou večeři. Ještě tedy jezdím doma na rotopedu, ale tak rekreačně 1/2 hoďky denně. Moje BMI je nyní vpořádku. Zhubla jsem tam, kde to nikdy nešlo na zadku a na stehnech. A co dodat více v pase jsem měla 82 a mám 74, přes boky jsem měla 106 a nyní mám 99 cm. Cítím se skvěle a hlavně nemám chutě. Jsem nabitá energií a opravdu se cítím skvěla. Děvčata a kluci, zkuste to, stojí to opravdu za to. A ten pocit, vzít sukni a nebo kalhoty o číslo menší, to stojí za to, a co víc půjdu s chtuí do plavek, už se nemám za co stydět.Vítejte - nabízíme nejen poradenství v oblasti péče o zdraví, vnitřní a buněčné výživy pro redukci váhy, nebo péče o pleť.

  Máte trvalé potíže s nadváhou,chcete zdravě a bezpečně zhubnout,
  nebo chcete zlepšit svoji kondici a zregenerovat svůj organismus,
  zvýšit výkonnost a zbavit se stálé únavy. Využijte našich výživových
  a doplňkových programů ShapeWorks TM buněčné výživy.
  Skvělé tvarování postavy,úbytek výhradně na tucích,velký nárůst energie.
  Stovky spokojených klientů veškeré poradenství zdarma.
  VOLEJTE 721264484, těším se na Vás www.hubnete.cz/h
  Buněčná výživa:
  - redukce váhy
  - úbytek výhradně na tucích
  - posílení a regenerace svalové
  hmoty
  - perfektní vytvarování postavy
  - programy ušité na míru
  - individuální přístup
  - poradenství zdarma

  Pečujte aktivně o svoji pleť:

  Chcete dovyživit,zregenerovat a prozářit svoji pleť.
  Využijte zcela nové řady NouriFusion TM.
  Vitamíny C,D a E ve všech produktech.
  Pro všechny druhy pleti,čištění,
  tonizace i hydratace, skvělé čístící i hydratační masky.
  Široká škála tělové i vlasové kosmetiky na bázi Aloe Vera.
  Testováno na veškeré alergie,není testováno na zvířate.
  Špičkové technologie na přírodní bázi.
  Veškeré poradenství i vzorky zdarma.
  V případě zájmu vejděte na naše firemní stránky kliknutím na
  www.katalogcrv.cz/h
  Péče o pleť:
  - akktivní péče o pleť
  - vnější výživa NouriFusion TM
  - vitamíny C,D,E ve všech produktech
  - čištění,tonizace,hydratace
  - pro všechny druhy pleti
  - skvělé pleťové masky
  - doplňkové přípravky
  - vše vyvíjeno a sladěno s
  vnitřní výživou Shape Works TM
  - poradenství i vzorky zdarma

  superkarma: 0 16.04.2008, 21:03:34
 3. avatar
  [38] alibaba47 [*]

  Tak jsem se po dlouhé debatě s lékařem dala do boje! Začínám - pohyb, lehká dieta + Xenical. Tak jsem zvědavá. Je to v pořadí už xtý pokus. Naďa Konvalinková mi mluví z duše. Hubnutí zdar!

  superkarma: 0 12.04.2008, 09:35:14
 4. avatar
  [37] valesovavera [*]

  valesovavera: Chtěla bych se omluvit nebylo ze 160kg ale ze 120 kg na 63

  superkarma: 0 12.04.2008, 00:50:42
 5. [36] Jenka2 [*]

  Stres u mě nefunguje, stačí náznak a jdu se najíst. Souhlasím s Naďou Konvalinkou - není na světě dieta, po které bych nepřibrala.

  superkarma: 0 11.04.2008, 20:05:53
 6. avatar
  [35] valesovavera [*]

  ToraToraTora: ToraToraTora: Ta pilulka nějakou dobu udržuje to že není hlad.Teď už je to přes půl roku co prášek neužívám a hlad nemám .CHCE TO, Ale i dobrého dietologa.

  superkarma: 0 11.04.2008, 18:03:01
 7. [34] gentiana [*]

  tyrkys: Já spíš čekala stránky nějakýho ujetýho umělce plné něčeho strašně sarkastického.

  superkarma: 0 11.04.2008, 17:46:58
 8. avatar
  [33] Meander [*]

  Ch.Z. Kochanská: Věci na zem spadlé sbírá ON.

  superkarma: 0 11.04.2008, 15:15:02
 9. avatar
  [32] Ch.Z. Kochanská [*]

  Meander: A co když ti spadne drahý šperk na zem a je třeba ho hledat?

  superkarma: 0 11.04.2008, 14:41:34

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] rek11 [*]

  Meander:

  superkarma: 0 11.04.2008, 14:38:07
 2. avatar
  [30] ToraToraTora [*]

  valesovavera: a za jakých podmínek si lze pak váhu udržet, když vysadíš pilule?

  superkarma: 0 11.04.2008, 14:10:37
 3. avatar
  [29] Meander [*]

  Jakou? Jím ještě míň než obvykle.
  Jistěže dělám. Radši umřu hlady, než bych udělala jediný dřep.

  superkarma: 0 11.04.2008, 13:46:11
 4. avatar
  [28] valesovavera [*]

  gentiana: Mě to přišlo taky ,ale musela jsem se zasmát proto že je to blbost.

  superkarma: 0 11.04.2008, 13:44:55
 5. avatar
  [27] valesovavera [*]

  ToraToraTora: za rok.

  superkarma: 0 11.04.2008, 13:32:08
 6. avatar
  [26] valesovavera [*]

  Verbenka*: U mě to zas moc nefungovalo měla jsem nohu v sádře skoro rok i berle a proto že jsem měla méně pohybu tak jsrm ztloustla na 120 kg teď po přísné dietě a prášku proti hladu ,dostatkem pohybu vážím 63kg.

  superkarma: 0 11.04.2008, 13:30:34
 7. avatar
  [25] ToraToraTora [*]

  valesovavera: a za jak dlouho?

  superkarma: 0 11.04.2008, 13:29:58
 8. avatar
  [24] valesovavera [*]

  Já jsem zhubla ze 160kg na 63 kg za pomici prášku Lindaxa 15 a přísné diety s menším obsahem tuku a málo pečiva.

  superkarma: 0 11.04.2008, 13:26:39
 9. avatar
  [23] Kelly [*]

  ... já už zhubla ... ale bylo to drsné.

  superkarma: 0 11.04.2008, 13:10:56
 10. avatar
  [22] gerda [*]

  gentiana: třeba by tam bylo "odlož si nákup"

  superkarma: 0 11.04.2008, 12:40:27
 11. avatar
  [21] ToraToraTora [*]

  Na každého zabírá jiná dieta a co funguje u mě, nebude fungovat u kamarádky. jsem proti těm šíleným Hollywoodským dietám. Myslím, že pokud někdo nemá metabolickou poruchu, tak výše popsaný systém tzv zdravé životosprávy v kombinaci s rozumnými cíly většinou funguje

  superkarma: 0 11.04.2008, 12:34:48
 12. avatar
  [20] Vivian [*]

  EmmCA: především by měl mít každý takovou životosprávu, jaká mu vyhovuje a při jaké se cítí dobře. Spoustě lidí snídání prostě "nesedí". Takže já současný trend "povinné snídaně" nepovažuju za moc rozumný. Přestože sama většinou snídám.

  superkarma: 0 11.04.2008, 12:14:28
 13. [19] Verbenka* [*]

  Už jsem vyzkoušela i další metodu hubnutí: berle, nechodící sádra to vše na 8 týdnů... do ledničky daleko, nemožnost vzít do ruky cokoliv (berle) a každý krok se značnou zátěží ... A pozor - ONO TO FUNGOVALO :-)

  superkarma: 0 11.04.2008, 11:50:00
 14. avatar
  [18] femme [*]

  mně by pomohlo jen zalátání huby, nebo případný dlouhodobější pobyt v kleci na petlici

  superkarma: 0 11.04.2008, 11:39:01
 15. avatar
  [17] tyrkys [*]

  gentiana: třeba by tam byla rada "uřízněte si ruku", nebo tak něco

  superkarma: 0 11.04.2008, 11:06:33
 16. avatar
  [16] Mylady [*]

  a....: tak to já radši hubnu v klidu. Tak ať zvládneš stresový období.

  superkarma: 0 11.04.2008, 11:05:00
 17. [14] gentiana [*]

  Včera mi přišel spamn adepsanej Chcete zhubnout tři kila za den. Bohužel, blog, na kterej to odkazovalo, byl zrušen.

  superkarma: 0 11.04.2008, 09:27:41
 18. avatar
  [13] janatka [*]

  :gentiana:Souhlas s tebou.

  superkarma: 0 11.04.2008, 09:27:10
 19. [12] a.... [*]

  Já nejlépe hubnu stresem. Od včera mám těžký stres, který ještě chvíli potrvá, takže za 2 týdny budu vypadat naprosto úžasně.

  superkarma: 0 11.04.2008, 09:24:25
 20. [11] gentiana [*]

  EmmCA: Kdybych si k snídani dala jogurt, zrno a ovoce, tak strávím odpoledne čtením na hajzlu.
  A protože nehodlám trávit život čtením na hajzlu, jím nevyváženě a nezdravě.

  superkarma: 0 11.04.2008, 09:18:05
 21. avatar
  [10] Mylady [*]

  Ch.Z. Kochanská: já taky. Jsem spokojená a nemusím se za sebe stydět.

  superkarma: 0 11.04.2008, 09:12:22
 22. [9] svata [*]

  Nejlépe a s trvalým výsledkem se mi podařilo zhubnout celkem asi 10kg za 3 měsíce metodou jez jen polovinu.Jedla jsem úplně všechno - nekecám - i čokoládu, ale polovinu toho , co dřív.K snídani místo dvou rohlíků k jogurtu jenom jeden.místo celého jablka polovinu.U oběda celé maso ( závodka :-)a polovinu přílohy.odpoledne druhou půlku jablka a třeba zase tmavý rohlík.Večer večeři s rodinou (místo dvou krajíců chleba se sýrem a paprikou, jenom jeden).Jediné, co nemusíte omezovat je čerstvá zelenina :-).V poledne ke kafi proužek čokolády ( ne každý den, ale občas) a ne půl tabulky apod.Sportovala jsem už před tím, takže tady pro mne moc možností na zvýšení výdeje nebylo:-). tedˇuž se přes 5 let držím s výkyvem tak cca 1,5 kg nahoru či dolů .

  superkarma: 0 11.04.2008, 09:03:38
 23. avatar
  [8] Ch.Z. Kochanská [*]

  Moje stravovací a pohybové návyky jsou takové, že nestrádám hladem, ale ani netloustnu.

  superkarma: 0 11.04.2008, 09:00:09
 24. avatar
  [7] kareta [*]

  práce- jak pracuju, nemám čas se najíst a myslet na jídlo, dost se hýbu a kila jedou dolů sama- ustálí se to na MÉ ideální váze.

  superkarma: 0 11.04.2008, 08:59:10
 25. [6] EmmCA [*]

  Ať už se snažíte zhubnout nebo ne, určitě byste měli dodržovat snídani. Nejlépe lehce stravitelnou, která vám ovšem dodá potřebnou energii - např. jogurt, hrst celozrnných cereálií a kousek ovoce. Hubnutí není jen o dietě, ale hlavně o stravovacích návycích a změně životního stylu. To chce ovšem pevnou vůli a vydržet

  superkarma: 0 11.04.2008, 08:42:03
 26. [5] Hanule [*]

  Pohyb a zase pohyb - nic jiného nepomůže. Chodím 3 x týdně na stepy, nejezdím výtahem a všude chodím pěšky. Snažím se omezovat jídlo, ale tam občas ulítnu (sladkosti atd.)

  superkarma: 0 11.04.2008, 07:53:23
 27. avatar
  [4] Florencie [*]

  O hubnutí zatím pořád jen mluvím

  superkarma: 0 11.04.2008, 07:46:53
 28. [3] gentiana [*]

  (1) Držím se doporučení lékaře.
  (2) Vim já?

  Autor zapomněl na jinou věc. Během posledních 40 let došlo ke zvýšení mediální masáže Američanek, podle které je ideálem krásy dost vzácný typ ženy, a to vysoká, hubená a prsatá. A protože doba je zlá, každá, která nedoshuje ideálu, nemá silnou vůli, je líná a kdyby se snažila, tak by byla krásná podle ideálu. Takže když sem autor tahá Ameriku, měl by dodat, že domorodky tam drží dietu spíš proto, aby se staly podvyživenými. Incidenci poruch příjmu potravy hledat nebudu, protože se mi nechce, ale když po jídle zvrací i osmileté holčičky, tak klást otázku, jako držíme dietu - ještě jako by držení diet bylo normální - je trochu mimo.

  superkarma: 0 11.04.2008, 07:43:32
 29. [2] posp [*]

  bez aktivního pohybu a upraveného jídelníčku žádné diety nefungují

  superkarma: 0 11.04.2008, 06:36:52
 30. avatar
  [1] Vivian [*]

  Držím normální redukční - nižší příjem než výdej. (A pomáhám si chromem.) Člověk hlavně musí pochopit, že nic jiného fakt nefunguje, že zázraky se nedějou. Pak to jde docela snadno. Akorát to holt vyžaduje trochu větší úsilí než jen zapít nějakou pilulku... Jenže lidi pořád hledají něco, co by "je zhublo", aniž by se museli nějak snažit... Ale takové snadné a účinné řešení nabízí asi jenom rakovina

  superkarma: 0 11.04.2008, 00:12:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme