Založení VOC Znojmo, prvního apelačního systému v Česku, se setkalo s obrovským úspěchem a odezvou. Popularita i prodej certifikovaných vín, která odrážejí unikátní terroir a specifické klima na Znojemsku, výrazně stoupá.

Znojmo

„Značka VOC Znojmo je uznaná jako produkt s „Chráněným označením původu“, což výrazně posílilo naše postavení na trhu s víny, neboť nyní nabízíme zákazníkům víno s jasným a čitelným rukopisem,“ pochvaluje si přijetí apelačního systému předseda VOC Znojmo František Koudela.

Znojmo

Apelační systém se týká pouze vín vyrobených ze tří nejtypičtějších odrůd Znojemska, a sice Sauvignonu, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného, případně jejich cuvée. Navíc veškerá réva, z níž se víno VOC Znojmo připravuje, musí pocházet výhradně z pečlivě vybraných a vinaři spolku uznaných viničních tratí.

Znojmo

V současné době je členem VOC Znojmo osmnáct renomovaných vinařství. „Všichni členové VOC Znojmo dobrovolně přistoupili na dodržování velmi striktních pravidel při výrobě vín, která se týkají omezení zbytkového cukru ve víně, redukce hroznů na keři či zákazu zrání na kalech či barikování vín,“ vypočítává Koudela s tím, že díky jasně nastaveným pravidlům mají certifikovaná vína VOC Znojmo svůj nezaměnitelný charakter, typický pro Znojemsko. Jsou svěží, aromatická, šťavnatá a příjemně pitelná.

Znojmo

Pro vína, která mají dostat označení VOC, platí striktní pravidla. Ještě přísnější, než jaká definuje zákon. Označení VOC ale cílí v první řadě na spotřebitele, který má díky tomuto označení jistotu, že si kupuje kvalitní víno, které je typické pro danou oblast. „Pro Znojemsko jsou to vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, případně jejich cuvée. Každé víno má také svou typickou charakteristiku. Sauvignony s vůni broskví, černého rybízu a angreštu. Ryzlink rýnský s vůní medu a lipového květu. Veltlínské zelené s muškátovým nádechem či mandlovými tóny, kořenité a peprné,“vysvětluje František Koudela.

Znojmo

Založení apelačního systému VOC Znojmo se odrazilo také na zvýšené návštěvnosti samotného Znojma a jeho okolí. Tisíce lidí přijíždějí na květnový Festival vína VOC Znojmo či na tradiční Znojemské historické vinobraní. Vína VOC Znojmo je však možné ochutnat při řadě dalších příležitostí. VOC Znojmo má vlastní informační centrum přímo v srdci Znojma, ve Vlkově věži, kde nabízí nejen prodej svých vín a jejich degustaci, ale také četné informace o vinařských akcích či otevřených sklepích. Ochutnat vína VOC Znojmo je možné také na prestižních veletrzích Wine & Prague či Špilberk Food Festival, nebo ve specializovaných vinných barech, například ve Vin Vin vinném baru v Praze. Novinkami jsou pak Královská řada VOC Znojmo, snížení zbytkových cukrů ve veškerých vínech nebo projekt Vinobus.

Znojmo

Současní členové VOC Znojmo

1.       DV Promotion s.r.o. www.dobravinice.cz

2.       Ing. Josef Dobrovolný – Vinný sklep www.vinarstvi-dobrovolny.cz

3.       Vinařství Piálek & Jäger s.r.o. www.pialek.cz

4.       Vinařství Kořínek, s.r.o. www.vinarstvikorinek.cz

5.       VÍNO VANĚK s.r.o. tel.: 603 324 194, 604 566 175

6.       Vinařství LAHOFER, a.s. www.lahofer.cz

7.       Vinařství Líbal, s.r.o. www.vinolibal.cz

8.       Vinařství rodiny Špalkovy, s.r.o. www.saler.cz

9.       VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC s.r.o. www.waldberg.cz

10.     Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o. www.vslechovice.cz

11.     VINO HORT, s.r.o. www.vinohort.cz

12.     Zemědělské družstvo Hodonice www.zdhodonice.cz

13.     ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. www.znovin.cz

14.     Vinařství Sádek, s.r.o. www.vinarstvi-sadek.cz

15.     VINICE – HNANICE, s.r.o. www.vinice-hnanice.cz

16.     Vinařství HANZEL www.vinarstvihanzel.cz

17.     Arte Vini spol. s.r.o. www.artevini.cz

18.     Josef Kořínek www.josef-korinek.cz

www.vocznojmo.cz

www.facebook.com/vocznojmo

Reklama