Zdraví

Poprvé v posilovně a spousta chlapů! Pomoc!


První lekce Lenky začíná večer, krátce po převzetí jídla v redakci. Všechno pěkně jedním vrzem. Vcházím do tělocvičny, kde jsou jen zrcadla. „Mirko, kde jsou stroje?“ ptám se vyděšeně trenérky. „Toto je místnost pro boxery,“ směje se, „posilovna je vedle.“
„Jsou tam samí chlapi“ šeptá mi Lenka, kterou to trochu vyděsilo.

 

Zrcadlový sál pro boxery

Cvičit budeme dneska tady, bude to napoprvé poněkud volnější hodina. Mirka se Lence věnuje opravdu velmi pečlivě. Kontroluje každý pohyb a dbá na to, aby se cvik prováděl se správným držením těla. Nikdo kromě nás tam není, což je určitě pro první dojem příjemné.

 

Nejsou zvyklé makat!
Zdá se, že Lenka někdy nezapojuje ty svaly, které jí Mirka ukazuje. „To přijde později, svaly nejsou zvyklé se zapojovat, to se zlepší pravidelným cvičením,“ upozorňuje.

 

Mirka volí i cvičení na balonu – zejména pro protahovací cviky, před samotným cvičením.

Lenka významně zatěžuje jednu část těla. Určité svalové dysbalance bude třeba vyrovnat, ale více se ukáže až po vyšetření fyzioterapeutkou, které má Lenka teprve před sebou.

 

A k baru! Baru flexi-baru…

Chodím do posilovny pravidelně, ale to, co Mirka přinesla na posilování, jsem ještě neviděla. Říká se tomu flexi-bar a je to dlouhá tyč, která má uvnitř skleněná vlákna. Samotné cvičení vypadá tak, že se v určité pozici těla tyč v ruce (rukou) rozkmitá, a tím se zapojují určité svaly na rukách, zádech, na břiše, a efektivně se tím posilují.

 

A na kolo!

Po hodině cvičení a závěrečném protažení ještě následuje jízda na kole nebo jiná svižná aerobní aktivita. Minimálně by měla trvat půl hodiny. Rychlost šlapání a zátěž ovlivňuje to, jestli chceme trénovat spíše kardiovaskulární systém nebo spíš kontrolovat svou váhu.

 

Pokud tedy chcete chodit do posilovny, počítejte alespoň se dvěma hodinami. Nezapomeňte, že čas vám zabere převlékání, sprcha a odpočívání mezi jednotlivými cvičebními sériemi.

 

 

 

 

 

Blanka bude trénovat 4x týdně. Ráda by znovu získala svou kondici, posílila břicho, zadek a záda. Před samotným začátkem se musí svaly zahřát. Trenérka Veronika jí nabídla vzhledem k potížím s kolenem pás, na kterém 5 minut šlapala. Poprvé v životě. Byla to docela legrace.

 

Poté následuje protažení. Využíváme balón i podložku.

 


Důležité je, říká její trenérka Veronika, správně při cvičení dýchat a soustředit se hluboce na prováděný cvik. Zvlášť důležité je to u posilování břišních svalů. Ukažme si dva cviky, které můžete cvičit i vy doma.

 

 


Ležíte na podložce, nohy pokrčené, mírně od sebe, ruce podél těla. S výrazným hlubokým výdechem podsazujete pánev, pozor – nezapojujete rozhodně svaly zadních stran stehen, používáte pokud možno pouze přímý sval břišní. Opakujete ve třech sériích 12x.

 

 

 

 
Opět ležíte na zádech. Zvednete obě nohy nahoru. Jednu pokrčíte, druhá je mírně natažená. S nádech nohu pokládáte (zastavíte se asi na 45 % od země) a s výdechem vracíte do původní polohy. Opět opakujete 12x v každé ze tří sérií.

 

 

 

Pokud máte doma balon, na posílení břicha i drobných svalů kolem páteře je vhodný cvik, který ukazuje přiložená fotografie. Nakulíte se na balon (nezapomeňte si nechat dost prostoru před sebou J) . Opírají se o něj pouze nárty a část holení. Zbytek těla je zpevněn (pozor, neprohýbat se v zádech!), opíráte se o natažené ruce a několik vteřin v této pozici držíte. Hlava je v prodloužení páteře. Opakujete 3x.

 

 

Blanka se netěšila hlavně na to, jak ji bude druhý den bolet celé tělo, ale nezoufá si, doplňuje, že to tak přece sama chtěla. Další cvik provádí pod dozorem kluka z plakátu J.

 

 

Při cvičení je velmi důležité doplňovat tekutiny. K nim si řekneme více někdy příště.

Hodina Blanky byla stejně jako Lenčina zakončena aerobní půlhodinovou aktivitou.

 

 

 

 

A co bude příště?
Přineseme už přesné míry a váhy obou dívek a vysvětlíme si diagnostiku pohybového aparátu obou soutěžících od fyzioterapeutky!

 

POZOR POZOR!
V průběhu tří měsíců můžete sledovat obě naše soutěžící, jak si plní svůj cíl, mění svůj životní rytmus a hubnou (nejen) do plavek. V průběhu této akce proběhne hlasování o to, která dívka je Vám sympatičtější! Ta, která získá v hlasováních celkově největší počet bodů, získá od společnosti Diet Plus jako bonus šek v celkové hodnotě 3.000 Kč, za který si bude moci volně vybrat zboží z jejího sortimentu až do výše této hodnoty. Váš hlas je slosovatelný a můžete vyhrát balík luxusní kosmetiky!

Hubnete s námi? Pošlete nám fotky! My vás odměníme drobným dárkem! 

 

 

   

 

 
           Čtenářky cvičí s osobní trenérkou Mirkou Vošickou a Veronikou Ščukovou v příjemném prostředí salonu Centra krásy na Václavském náměstí.

   
04.05.2007 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [24] marketa.brenikova [*]

  Obě soutěžící se samozřejmě před protažením zahřejí jízdou na rotopedu nebo na běhacím pásu.

  superkarma: 0 04.05.2007, 18:02:47
 2. avatar
  [23] barkl2 [*]

  kareta: no to já taky, ale snažím se, já necvičím pro sexy vzhled...atd. ale proto abych ráno vstala z postele a došla do práce a v ruce udržela kabelku....nemám na rukách a zádech skoro žádny svaly...a hrozí mě borcení páteře. Tak jsem si řekla, že než vysedávání po ortopediích zkusím cvičení.... zatím to funguje, je mi líp

  superkarma: 0 04.05.2007, 16:25:55
 3. avatar
  [22] kareta [*]

  artepa: ano, je mi známo, já bych to snad už pažema utáhla, instruktorka říkala, že když vydržím kraulovat pravidelně hodinu, už na to ty ruce budou připravené, ale já si už tenkrát řekla, že ve 40ti. Dávám si načas

  barkl2: nenávidím činky

  superkarma: 0 04.05.2007, 14:50:21
 4. avatar
  [21] barkl2 [*]

  kareta: já mám taky slabý ruce, tak do těch činek právě musím:-((( ale těch 20min "schodování" mě stačí na to vypnutí

  superkarma: 0 04.05.2007, 14:15:44
 5. avatar
  [20] artepa [*]

  kareta: jako bývalá plavkyně, ti můžu říct, že na motýlka potřebuješ silnější ruce. Jenom nohama to neutáhneš.

  superkarma: 0 04.05.2007, 14:12:16
 6. avatar
  [19] kareta [*]

  barkl2: ano, tyhle stroje mi nevadily, mým oblíbeným byl crosstrenažér, ke konci jsem v posilovně 1,5hodiny střídala cross- stepper a cyklotrenažer, nejstrašnější byly pro mě činky- mám slabý ruce, na bowlingu mám problém s nejlehčí koulí, ale záda, břicho, nohy, mám v kondici.

  superkarma: 0 04.05.2007, 12:39:35
 7. avatar
  [18] barkl2 [*]

  kareta: já si čistím hlavu na steeperu, jenom šlapeš a taky nemusíš přemýšlet stejně jako u toho plavání

  superkarma: 0 04.05.2007, 12:09:37
 8. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Amálie: No já jsem si naposled natáhla šlachu při protahování po cvičení, takže ono to asi bude jedno

  superkarma: 0 04.05.2007, 11:52:02
 9. avatar
  [16] kareta [*]

  Ch.Z. Kochanská: neumím motýlka, toho se naučím ve 40ti, teď pořád piluju kraula a užívám si. Ale umím motýlkový nohy - je to takový srandovní pohyb

  superkarma: 0 04.05.2007, 11:12:37
 10. avatar
  [15] Ch.Z. Kochanská [*]

  kareta: já jsem zas trenérce vděčná za to, že mě u toho pohlídá...
  Navíc mám ověřeno, že žádná jiná pohybová aktivita nemá na mou postavu lepší vliv, než posilování...
  Jiný sporty provozuju hlavně pro zábavu.
  Umíš motýlka? Já teda zvladnu dvě tempa a topím se

  superkarma: 0 04.05.2007, 11:03:44
 11. avatar
  [14] kareta [*]

  Ch.Z. Kochanská:
  To mě docela nebavilo, to soustředění se na správně provedení cviku. Na plavání jsem si vzala instruktorku, aby mě to naučila dobře (a já mohla posléze machrovat ), a za 2 hodiny mé tělo pochopilo, o co jde. Ve fitku tohle nehrozí a já nesnáším dozor.

  superkarma: 0 04.05.2007, 10:56:05
 12. avatar
  [13] Ch.Z. Kochanská [*]

  kareta: to máš pravdu, já se musím soustředit na provedení cviku, abych si neublížila, cvičím už s větší zátěží. A přizám se, že mě posilování baví, těším se na něj. Na vyčištění hlavy používám mou oblíbenou trojkombinaci: já - kolo - les
  nebo jinou: já - můj chlap - několik lahví červeného

  superkarma: 0 04.05.2007, 10:44:04
 13. avatar
  [12] kareta [*]

  Ch.Z. Kochanská: já teda bývám v bazénu "bazénově zpocená", plavu v kuse hodinu celkem intenzivně (kraul a prsa), ale běda, když se zastavím- to je opravdu chladno. Ono je zima i když potom doplavávám lážo plážo bez brýlí (aby zmizely otlaky ). Holt to chce makat a zahřeješ se. Mě posilovna nebavila, kromě objemnějších svalů a vyšší hmotnosti jsem si tam nevyčistila hlavu jako ve vodě- tam se dá přemýšlet a tupě dělat otočky - já už plavu jako automat, jen občas soutěživě zrychlím, když se objeví nějaký dobrý plavec nebo plavecká škola. V posilovně se musíš soustředit co děláš. Teda já

  superkarma: 0 04.05.2007, 10:29:32
 14. avatar
  [11] Ch.Z. Kochanská [*]

  Taky se nikdy neprotahuju za studena, vlastně ani před cvičením na strojích, až po něm...
  kareta: 3 měsíce 2x týdně v posilovně už začínám na postavě vidět a to mě motivuje k dalšímu cvičení. V bazéně mi bývá dost zima...i když plavu ráda.
  A v holčičí posilovně, kam chodím, smrad není

  superkarma: 0 04.05.2007, 10:14:52
 15. avatar
  [10] kareta [*]

  Proč pomoc? Snad Hurá!!, ne?
  Moje zkušenost s pohybem je ta, že doba, kterou strávím cvičením v posilovně je mnohem méně účinná na fyzičku, tělo a duševní pohodu než stejná doba intenzivního plavání v bazénu. A navíc to v posilovně smrdí potem a vydýchaným vzduchem, lidé tam mají nezdravou barvu....

  superkarma: 0 04.05.2007, 09:59:03
 16. avatar
  [9] Lesana [*]

  Evikus: co chodím cvičit, tak tam je postup - nejdřív zahřát na kole (jízda bez zátěže), pak protáhnout, potom cvičit (tedy třeba jízda na kole se zátěží, mimo jiné) a nakonec zase protáhnout. Zrovna tak mi to vtloukal před lety do hlavy trenér v posilovně.

  superkarma: 0 04.05.2007, 09:46:17
 17. avatar
  [8] Amálie [*]

  Evikus: Nejvíc prasklých/natržených/natažených šlach, úponů a svalů je z protahování před cvičením, "za studena". Nemám na mysli profi sportovce, ale běžného konzumenta fitka. Zahřívání by mělo začímat minimálně 5 minutami chůze/šlapání/veslování, dokud se cvičenec nezačne mírně zadýchávat. Pak teprv může zvýšit aerobní zátěž a spalovat nebo vydržet dalších 5 min, opatrně se protáhnout a jít cvičit na stroje. Zahřátí je nejdůležitější před cvičením, protahování všech cvičených partií až po nem. Jedno, jestli na závěr celého cvičení či rovnou u stroje po odcvičeném setu.

  superkarma: 0 04.05.2007, 09:45:56
 18. avatar
  [7] barkl2 [*]

  já bych řekla, zahřát, pak trochu protáhnout, pak cvičit a další protažení buďto po celým cvičení, nebo po svalové partii

  superkarma: 0 04.05.2007, 09:45:52
 19. avatar
  [6] Evikus [*]

  kaatja: já jsem si koupila rotoped a tam je v návodu napsáno, že se máš nejdřív protáhnout než začneš cvičit, pak si zacvičit a pak se protáhnout po. Tak nevím

  superkarma: 0 04.05.2007, 09:04:15
 20. avatar
  [5] kaatja [*]

  Evikus: pred tim protazenim se fakt doporucuje trochu se zahrat, treba 10 min na kole, protahovat nezahrate svaly je akorat na to si nektery zranit...

  superkarma: 0 04.05.2007, 08:59:40
 21. avatar
  [4] Evikus [*]

  Amálie: nejdřív se máš protáhnout, pak se zahřát na kole, stepperu,apod, pak na stroje a pak protáhnout - podle mě teda, nevím

  superkarma: 0 04.05.2007, 08:54:34
 22. avatar
  [3] artepa [*]

  super akorát nevím ,kde bych vzala 4 x týdně 3 hoďky času

  superkarma: 0 04.05.2007, 08:16:19
 23. avatar
  [2] Amálie [*]

  Co to?

  Jsem překvpena. Nás učili, že protahovat tělo "na studeno" je tak o nějaké zranění (hlavně u začátečníků), protahuje se hlavně po cvičení (klidně po každém stroji tu cvičenou partii svalů). Taktéž nejdřív tělo zahřát (běhací pás-chůze, na kole, stepperu, veslováním,...) a pak, se zahřátými svaly, teprve na stroje.

  superkarma: 0 04.05.2007, 08:12:05
 24. avatar
  [1] barkl2 [*]

  no dobrý.. nemohla by redakce udělat ty fotky zvětšovací, já na nich vidím kulový natož jak vypadá nějaký cvik vzhledem k tomu že to má sloužit jako inspirace pro ostatní, tak by to asi nebylo od věci...

  superkarma: 0 04.05.2007, 08:03:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme