Rodina

Poprvé s miminkem na očkování? Na tyto nežádoucí účinky buďte připraveny

Chystáte se s miminkem na první očkování? Pláčem v ordinaci to často nekončí. Po aplikaci vakcíny se u řady malých pacientů vyskytnou i reakce na ni. Poradíme vám, co je ještě v normě, a kdy raději vyhledat lékaře.

První vakcínou, se kterou se vaše miminko setká, je takzvaná hexavakcína. Jde o povinné očkování proti šesti nemocem - záškrtu, tetanu, dávivému kašli, haemophilu typu b, žloutence typu B a dětské obrně. Lékaři ji aplikují mezi 9. a 12. týdnem věku dítěte. Jelikož ale ještě není jeho imunitní systém zcela vyzrálý, mohou se následně objevit i nežádoucí reakce. Lékaři hovoří o třech typech.

babe

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Lokální reakce

Tou nejlehčí formou je takzvaná lokální reakce. Miminko jen pociťuje bolestivost v místě vpichu, kde může vzniknout i mírný otok, případně lehké zarudnutí. Stačí přikládat na toto místo studené obklady a počkat, až reakce odezní. To bývá většinou během 1 až 2 dnů.

Celková reakce

Druhým typem je celková reakce. Miminko začne být během pár hodin po očkování rozmrzelé, plačtivé a stoupne mu teplota, která by ale neměla přesáhnout 39 °C. Může jej bolet nejen místo vpichu, ale také hlava. Někdy se objeví dokonce i zažívací potíže, jako je zvracení a průjem. Možné je i zduření mízních uzlin. To vše by ale mělo odeznít do 1 až 2 dnů. Do té doby nezapomínejte na zvýšený přísun tekutin (častější kojení) a miminko více pozorujte. Teplotu můžete snížit podáním čípku, popřípadě sprchováním miminka vlažnou vodou (nikdy ne studenou, a to ani v případě zábalů).

Vážná reakce

Stává se to sice jen výjimečně, ale po očkování se mohou vyskytnout i velmi vážné reakce. Kdy se raději neprodleně vydat k lékaři?

 • Pokud teplota miminka vystoupá nad 39 °C a nedaří se vám ji žádným způsobem srazit.
 • Miminko usedavě bez přestání pláče déle než tři hodiny.
 • V místě vpichu se objeví velký otok a zarudnutí.
 • Při kožní vyrážce, křečích, dušnosti, přechodných obrnách a krátkodobých stavech bezvědomí.          

Jak časté jsou výše uvedené nežádoucí účinky? Tyto údaje uvádí výrobce vakcíny v příbalovém letáku:

Velmi časté (více než 1 z 10) - pocit únavy, ztráta chuti k jídlu, teplota 38°C a vyšší, plačtivost, pocit podráždění, neklid, otoky, bolest a zarudnutí v místě vpichu.

Časté (méně než 1 z 10) - průjem, nevolnost - zvracení, teplota nad 39,5°C, nervozita, otok v místě vpichu (větší než 5 cm), zatvrdnutí v místě vpichu.

Méně časté (méně než 1 ze 100) - kašel, ospalost, rozsáhlý otok končetiny, kde se aplikovala vakcína.

Vzácné (méně než 1 ze 1 000) - vyrážka.

Velmi vzácné (méně než 1 z 10 000) - zduření uzlin (krk, podpaží, slabiny), delší pauzy během dýchání u předčasně narozených, apnoe, otoky obličeje a s tím spojené obtíže při polykání a dýchání, svědění kůže, puchýřky v místě vpichu.

Mějte na paměti:

 • Miminko by mělo být před očkováním zcela zdrávo.
 • Po očkování posečkejte ještě zhruba půl hodiny v čekárně pro případ, že by došlo k závažné alergické reakci či kolapsu, který vyžaduje okamžitou pomoc lékaře.
 • Očkování představuje pro miminko zátěž, proto s ním pár dní po očkování nechoďte mezi nemocné, ani do míst s vysokou koncentrací lidí.
 • Po očkování se miminku věnujte, chovejte jej a udržujte v klidu.

Čtěte také:

   
09.06.2017 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [4] Jana 01 [*]

  dadma — #1 http://www.ceskatelevize.cz/porady/10782831463-nedej-se-plus/215562248410019-utajena-data/

  superkarma: 0 10.06.2017, 18:09:55
 2. [3] MARIE MATEJKOVA [*]

  Je dobré vědět s čím rodiče po očkování musí počítat. Přeji,ať jsou ty potíže minimální,nebo spíše žádné

  superkarma: 0 09.06.2017, 14:48:11
 3. [2] Bébina [*]

  dadma — #1oba syny mám očkované, ale nikdo mi neodpověděl rozumně na otázku, proč se kojenec očkuje na hepatitidu B, která se přenáší krví nebo pohlavním stykem. Ano je nebezpečná, přesto riziko nákazy kojence je nulové a stejně to do nich perem.

  superkarma: 0 09.06.2017, 09:52:48
 4. [1] dadma [*]

  Já tedy nevím co je to dneska za módu , nenechávat děti očkovat? Moje generace i generace mých dětí jsme byli očkováni všichni a neznám případ ze svého okolí ,že by nějaké dítě po očkování mělo závažný zdravotní problém. Občas se v den očkování objevila třeba zvýšená teplota.A to si myslím, že by dnešní očkovací látky měly být ještě kvalitnější.

  Pokud se dneska děje ,že některé děti špatně reagují a nebo dokonce mají nějaké zdravotní následky, tak pak je to tím, že dnes děti mají oslabenou imunitu a je to životním stylem. I když je dnes všeho dostatek ,vlastně až nadbytek ,tak ale jaké kvality?

  Já osobně bych nikdy své dítě nevystavila nakažlivým nemocem ,tím že ho nenechám očkovat.

  1. na komentář reaguje Bébina — #2
  2. na komentář reaguje Jana 01 — #4
  superkarma: 2 09.06.2017, 08:04:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme