.

Poprvé na vodu? Tohle doma rozhodně nezapomeňte!

Cestování

Poprvé na vodu? Tohle doma rozhodně nezapomeňte!

Nikdy jste nesjížděla řeku, ale partner se to letos rozhodl změnit a udělat z vás vodáka. Možná se těšíte, možná čekáte, až pomine prvotní šok. Každopádně se máte na co těšit. Ovšem pouze v případě, že víte, co si s sebou zabalit.

Vodácké půjčovny jsou na každém rohu, takže teď nechme stranou zásadní výbavu typu loď, pádlo, záchrannou vestu či barelu. Zásadní je teď to, čím onen barel naplnit. Ano, musí se do něj vejít veškerá vaše garderoba i potřeby pro pohodlné přežití těch pár dní na vodě. Ne, opravdu není velký. Jeho objem je většinou pouhých 50 litrů.

Na co pamatovat

 • Čím těžší barel, tím větší ponor, a čím větší ponor, tím větší riziko úplného ponoření, pokud z lodi vypadne.
 • Část věcí sice můžete dát k partnerovi, který zpravidla potřebuje věcí méně, ale raději na to příliš nespoléhejte. Zavání to totiž hádkou ještě před vyplutím.

Co s sebou

Peníze a doklady jsou tím nejdůležitějším i na vodě. Mějte s sebou dostatek drobných, protože po cestě minete spoustu stánků s občerstvením. Zmrzlině nebo vychlazenému pivu se těžko odolává, i když s sebou máte zásoby. Platit budete i za půjčovnu a kempy. „Cena za noc činí 70 Kč za osobu a 50 Kč za stan. Připlatit si můžete za sprchu, elektrickou přípojku nebo za parkování,“ uvádí provozovatel jednoho z nejznámějších kempů na řece Vltavě ve Vyšším Brodě.

Telefon vám snad ani nemusíme připomínat. Jen jej dejte pro jistotu do dvou uzavíratelných sáčků.

rega

Zdroj foto: Regatta

Spacák, karimatku a stan si vzít můžete a nemusíte. Záleží, kde budete nocovat. Někde je možné pronajmout si v kempu chatičku, která je vybavená, takže máte po starostech. Dobrodružnější povahy mohou spát i pod širákem, ale počasí je nevyzpytatelné a zvláště k ránu bývá u vody celkem chladno. Nezapomeňte, že i toto vybavení musíte vměstnat do barelu.

Oblečení. Tady zachovejte chladnou hlavu a střízlivě uvažujte, kolik toho budete skutečně potřebovat. Záleží samozřejmě na počasí, ale rozhodně přibalte plavky, lehčí oblečení s krátkým rukávem (to raději ve dvou sadách, pro případ neplánovaného koupání) a na večerní posezení u táboráku také kalhoty a mikinu. Spodní prádlo, tričko na spaní a ponožky na noc se už rozumí samo sebou. Pokud začne pršet, oceníte i pláštěnku.

lod

Boty potřebujete dvoje. Jedny boty do vody a do lodě, druhé na souš. V obou případech je lepší pevná obuv. Pantofle bývají to první, co vodákovi uplouvá.

Doplňky jsou nejen povoleny, ale také vítány. Klobouk či kšiltovku oceníte, jakmile začne pražit slunce a vy se nebudete mít kam schovat. Nezbytné jsou i sluneční brýle, které ochrání nejen před paprsky neustále se odrážejícími od vodní hladiny. „I při oblačnosti se sluneční paprsky, včetně UV záření, tříští a odrážejí do očí. Takže pokud je oblačnost jen mírná, jistě mají sluneční brýle svou ochrannou funkci,“ varuje primářka oční kliniky DuoVize Lucie Valešová.

Kosmetický kufřík zbytečně nepřeplňujte, ale před cestou jej protřiďte. Vyplatí se pořídit kosmetiku v malém cestovním balení, které nezabere tolik místa. Každopádně nezapomeňte na krém na opalování i po něm, tyčinku na rty a deodorant. Samozřejmostí jsou hygienické potřeby a mini lékárnička. Přibalte i repelent! Nic vám neznepříjemní plavbu i spánek tak jako dotěrní komáři.

Vychytávky, které vám usnadní pobyt mimo civilizaci, nemusíte vůbec využít. Ale když je potřebujete a nemáte…  Baterku, ideálně čelovku, oceníte například tehdy, když se budete muset vypravit v noci vypravit přes kemp plný zákeřných šňůr od stanů. „Na víkendové akce doporučuji čelovku s dobíjecím zdrojem energie, kterou před odjezdem strčíte do zásuvky a máte jistotu, že vydrží, aniž byste s sebou vozili záložní tužkové baterie,“ radí Jakub Steiner ze společnosti Led Lenser, která je vyrábí. Na škodu není ani takzvaný Multitool, tedy více „nářadí“ v jednom. Ostrý nůž doplněný o kleště, otvírák na konzervy i láhve a další nářadí se zkrátka hodí. Pokud spoléháte, že „nůž má mít každý správný muž“, a tedy i ten váš, raději se o tom ještě před odjezdem přesvědčte.  

celovky

Jídlo s sebou berte také s rozvahou. Pokud vám pořád ještě zbývá dost místa v barelu a máte v plánu v kempu vařit, proč ne. Ale nejlepší bude stravovat se po cestě, v rámci stánků a restaurací. Přibalte si jen tu nejnutnější rezervu jako pár tatranek a láhev s vodou.

ALE! Univerzální seznam vybavení na vodáckou výpravu neexistuje. Vždy se zákonitě najde něco, co budete zrovna vy postrádat. Věřte ale, že ve většině případů se krizové scénáře nekonají a povezete spoustu věcí zbytečně.

Čtěte také:

   
02.07.2015 - Tipy - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] vodilulu [*]

  Jen kdyby tam kazdy nechtel jen chlastat... to pak postrada podle me ten pravy smysl

  superkarma: 0 09.07.2015, 20:24:03
 2. avatar
  [12] cibulicka [*]

  Jedině koupaliště a plout po vodě,to se bojímSml15

  superkarma: 0 04.07.2015, 12:58:28
 3. [11] myska1 [*]

  tak tohle nemusím, vody se bojím..........

  superkarma: 0 02.07.2015, 18:36:45
 4. avatar
  [10] gerda [*]

  ráda o tom čtu, ale vím, že potřebuju pořádnou postel, sprchu, záchod...nic pro mě. I když kondice by asi pořád ještě byla. Radši to kolo.

  superkarma: 0 02.07.2015, 14:09:55
 5. avatar
  [9] RenataMor [*]

  my si užili na táborech...

  superkarma: 0 02.07.2015, 11:36:56
 6. [8] bayerova [*]

  Jezdívali jsme celá rodina, teď už děti jezdí se svou rodinou, vnučka byla letos prvně a z lodě nechtěla ani vylézt - superSml30

  superkarma: 0 02.07.2015, 09:36:04
 7. [7] bobani [*]

  nic pro mě

  superkarma: 0 02.07.2015, 09:17:56
 8. avatar
  [6] delfi.na [*]

  na vodě je super, kdo nezažil, nepochopí Sml16

  superkarma: 0 02.07.2015, 09:05:03
 9. [5] assaly [*]

  taky jsem kdysi párkrát byla a bylo to super, i přes spálená ramena a kolena, poštípaného celého člověka a bolavé ruce. Ta pohoda, příroda, legrace, to stojí za to Sml22

  superkarma: 0 02.07.2015, 07:46:45
 10. [4] manislava [*]

  na vodě jsem nikdy nebylaSml80

  superkarma: 0 02.07.2015, 06:25:35
 11. avatar
  [3] renda4141 [*]

  Každý rok jedeme Ohři na raftu a je to paráda Sml59

  superkarma: 0 02.07.2015, 05:49:29
 12. [2] Rikina [*]

  Jo, kde jsou ty časy... i s malými synky jsme jezdívali na vodu... dávno tomu. Loď je mnoho let prodaná a z vodácké výbavy už nezbylo nic. Něco se opotřebilo a zničilo, něco lumpi vykradli ze sklepa, a něco jsme pak i rozdali, protože kvůli jednomu týdnu v roce to nestálo za to, nebyl čas, ani peníze, a dnes už není to nadšení a hlavně síla a odolnost...

  superkarma: 0 02.07.2015, 02:55:07
 13. avatar
  [1] rendvo [*]

  Dokud jsme neměli dítě tak jsme jezdili sjíždět Vltavu na raftě každý rok a musím říct že to vždy pro mě byla ta nejlepší dovolenáSml59Až malý povyroste tak zas určitě vyrazíme už se moc těším.

  superkarma: 0 02.07.2015, 02:39:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme