Číst malým dětem knížky přiměřeně jejich věku je bezesporu správné a velmi důležité. Rodiče by se již od útlého věku měli snažit vést děti k lásce ke knihám. A když dítě povyroste, pomoci mu, aby si knihy vyhledávalo a četlo samo.

Takovýmto životním předělem většinou bývá období, kdy jde dítě poprvé do školy. Ve škole se naučí číst, a tudíž již není vázáno na rodiče. Chce-li, může si knihu kdykoli přečíst samo. Aby se ale dítě naučilo samo číst knihy, je vhodné mu nějak pomoci. Rodičům v tom může být nápomocna například knihovna.

Letos již poosmé pořádá brněnská Knihovna Jiřího Mahena projekt „Poprvé do školy - Poprvé do knihovny“. Smyslem tohoto projektu je samozřejmě podpora dětského čtenářství.

Součástí projektu je ovšem i množství nejrůznějších hlavních i doprovodných akcí.

V období 1. 9. - 10. 10. 2010 probíhá bezplatná registrace prvňáčků. Ve čtvrtek 7. 10. budou všichni noví malí čtenáři knihovny slavnostně pasováni na rytíře knih. Pasování bude probíhat v čase 13-18 hodin téměř na všech pobočkách automatizované sítě knihovny a na některých pobočkách mimo automatizovanou síť. Přesný seznam poboček naleznete v textu na této stránce.

Doprovodných programů je opravdu mnoho. Děti, které rády kreslí a mají 6-10 let, by mohla zaujmout výtvarná soutěž Co ukrývá makovice?, která probíhá v termínu 9. 9. - 17. 10. 2010. Vyhlášení vítězů a předání cen proběhne 21. 10. 2010.

Další doprovodné programy jsou pro každou pobočku individuální. Některé pobočky (hlavně ty velké) nabízí akcí poměrně hodně. Doprovodných akcí se mohou zúčastnit nejen noví prvňáčci, ale v podstatě každá rodina s jakkoli starým dítětem. Nabídka je totiž pestrá, takže pro každý věk se nějaká zajímavá akce jistě najde.

Některé akce již proběhly, ale i tak je ještě z čeho vybírat:

  • Pobočka Staré Brno, Křížová 20

Od 5. do 8. 10. můžete navštívit program s názvem Pojďte s námi za pohádkou. Připraveny jsou soutěže a hádanky pro děti, čtení pohádek či malování pohádkových bytostí. Časy programu se každý den liší: 5. 10. v čase 9-12 hod, 6. a 8. 10. v čase 9-15 hod a 7. 10. v čase 13-18 hod.

  • Pobočka Židenice, Stará osada 15

Ve dnech 4. a 6. 10. od 9 do 11 hodin na vás čeká Království pohádek - hry, záhadné úkoly, čarování a jiné.

  • Pobočka Nový Lískovec, Oblá 75a

6. - 7. 10. proběhne Soutěžení se zvířátky - zábavné soutěže a skládání zvířátek z papíru.

Kompletní program jednotlivých poboček je ke shlédnutí na již zmíněné stránce či si jej můžete vytisknout jako leták, kliknete-li na tento odkaz.

Hravá forma čtení knih může děti povzbudit v jejich zájmu o vlastní čtení. Je ale nutné děti podporovat i nadále a pomáhat jim s výběrem vhodných knih. I proto knihovna připravila krátký seznam knih, které doporučuje k prvnímu čtení. Jejich seznam najdete zde.

Projekt Poprvé do školy - Poprvé do knihovny je poměrně velkým a známým projektem, který je podporován například Jihomoravským krajem, primátorem města Brna či městskými částmi, kde proběhne slavnostní pasování prvňáčků. Zájem o tento projekt dokládají i čísla - loni se v rámci projektu zaregistrovalo skoro tisíc prvňáčků (přesně 919), což oproti registracím z roku 2008 bylo o necelých 400 nových čtenářů více.

Podobný projekt lze najít i v Ostravě a možná i dalších městech ČR.

Reklama