Inkontinence nebo-li samovolný únik moči je velmi nepříjemný jev, který trápí až čtvrtinu žen ve věku nad 35 let. Jednou z častých příčin inkontinence je ochabnutí a pokles pánevního dna, který může způsobit řada faktorů. Od pasivního způsobu života, přes hormonální změny, až po porod a několikanásobné těhotenství.

Zvlášť těhotenství a porody kladou na pevnost svalstva pánevního dna vysoké nároky. Nejen že dochází k jeho poškození během těhotenství a porodu, ale i hormonální změny a tlak dítěte na močový měchýř způsobují časté potíže s únikem moči.

cvičení

U většiny žen inkontinence po porodu přirozeně odezní, ale může se stát, že v některých případech přetrvává i po další období.

Proto je důležité vědět, že těmto potížím, které ovlivňují kvalitu života člověka a omezují ho v oblíbených aktivitách se dá buď předejít, nebo je výrazně zmírnit, pokud už vznikly.

Pomůže pravidelné posilování svalů pánevního dna, které se musí posilovat cíleně a nestačí žít aktivní život a věnovat se pohybu. Tyto cviky je nejlepší začít preventivně cvičit co nejdříve, ideálně ještě před těhotenstvím, ale je dobré je praktikovat i během těhotenství.

Problém je v tom, že většina žen ani neví, kde se svaly pánevního dna nachází, a proto je nedokáží správně ovládat. Svaly pánevního dna vedou od přední strany pánve až po kostrč. Nejlépe si je uvědomíme, když je stáhneme způsobem, jako když potřebujeme na záchod a  zadržujeme moč. Nebo zkuste pochvu jakoby stáhnout dovnitř, jako kdybyste uvnitř tahali výtah nahoru (nebo zapínali zip). Pokud si nejste jisté, jestli používáte při cvičení správné svaly, poraďte se s fyzioterapeutem.

Výhodou tohoto jednoduchého cviku – stahování a povolování svalů pánevního dna - je, že se dá provádět kdykoli během dne – při sledování televize, sezení u počítače, jízdě autobusem atd., aniž by si toho někdo všiml. Cvičení je nenáročné, ale pokud se provádí správně a pravidelně, tak přináší výrazné zlepšení zdravotního stavu. Navíc posílení svalů pánevního může pomoci zlepšit i váš sexuální život.

Je studiemi prokázano, že velice učinnou metodou posilování svalů pánevního dna je technika Pelvicore. Tato technika je velice účinná, studie potvrzují, že pomocí cvičení technikou Pelvicore je možné vyléčit stresovou inkontinenci až u 70% žen.  Základem úspěchu je pravidelnost, je třeba cvičit několikrát denně v krátkých časových intervalech. Díky tomu  docílíte buď úplného odstranění komplikací, nebo minimálně výrazného zlepšení.

 

Technika PELVICORE

PELVICORE – cvičební technikou na posílení (nejen) svalstva pánevního dna, ověřenou několikátými studiemi, si můžete stav pánevního dna velmi rychle zlepšit.

PELVICOREje jednoduché a nenáročné cvičení pro ženy a muže, bez ohledu na věk a fyzické dispozice.

PELVICORE se nejen posilní, ale i zpevní svaly a tím se zlepší držení těla. Základní přínos této cvičební techniky spočívá v tom, že předchází oslabení močového měchýře a pomáhá léčit stresovou inkontinenci. Proto by měl každý (ženy i muži) preventivně posilovat svalstvo pánevního dna. I v případě, že nemá žádné problémy s únikem moči. Navíc je dokázáno, že toto cvičení má vliv na kvalitu sexuálního života.

Předtím než začnete cvičit…

… musíte nejprve lokalizovat svalstvo pánevního dna a pochopit, jak ho správně stáhnout. Svaly se nacházejí od stydké kosti až po kostrč.

V rámci přípravy si sedněte na židli nebo na okraj stolu, nohy mírně roznožte a pokuste se nazvednout svalstvo uvnitř pánve, aniž byste pánví skutečně pohnula. Hýžďové, stehenní a břišní svaly uvolněte. Zkuste svaly v okolí pochvy a močového měchýře sevřít zdola nahoru a potom uvolnit. Svaly uvolněte bez tlaku. Pro lepší uvědomění, kde pánevní dno je a jak funguje, pomáhá přirovnání k výtahu, který taháme nahoru a dolů. Cviky provádějte vždy s prázdným močovým měchýřem.

Jednotlivé cviky pro zpevnění pánevního dna a střední části těla najdete v galerii:


Cvičení pro každý den a okamžitou kontrolu

Tyto cviky by vám měly pomoci zautomatizovat vědomé kontrakce pánevního dna v situacích jako je kýchání, kašel, smích nebo zvedání břemen.

Kýchání

Rozkročte se na šířku boků. Stáhněte svaly pánevního dna, vydržte, pak zakašlete a pak uvolněte. Cvik několikrát opakujte.

Zvedán břemen

Zkuste zvednout židli – chodidla dejte těsně vedle židle, pokrčte kolena, stáhněte svaly pánevního dna, vydržte a zvedněte židli do výšky, přičemž se narovnejte a poté ji opět položte.


Ještě, než se vám podaří inkontinenci porazit cvičením, existuje řešení, jak si užívat život bez omezení  s pomocí inkontinenčních produktů značky TENA.

Podle závažnosti inkontinence máte na výběr například z těchto produktů:

Tena

Reklama