Rodina

Poporodní inkontinence. Jak jí předcházet, nebo alespoň zmírnit?

Inkontinence nebo-li samovolný únik moči je velmi nepříjemný jev, který trápí až čtvrtinu žen ve věku nad 35 let. Jednou z častých příčin inkontinence je ochabnutí a pokles pánevního dna, který může způsobit řada faktorů. Od pasivního způsobu života, přes hormonální změny, až po porod a několikanásobné těhotenství.

Zvlášť těhotenství a porody kladou na pevnost svalstva pánevního dna vysoké nároky. Nejen že dochází k jeho poškození během těhotenství a porodu, ale i hormonální změny a tlak dítěte na močový měchýř způsobují časté potíže s únikem moči.

cvičení

U většiny žen inkontinence po porodu přirozeně odezní, ale může se stát, že v některých případech přetrvává i po další období.

Proto je důležité vědět, že těmto potížím, které ovlivňují kvalitu života člověka a omezují ho v oblíbených aktivitách se dá buď předejít, nebo je výrazně zmírnit, pokud už vznikly.

Pomůže pravidelné posilování svalů pánevního dna, které se musí posilovat cíleně a nestačí žít aktivní život a věnovat se pohybu. Tyto cviky je nejlepší začít preventivně cvičit co nejdříve, ideálně ještě před těhotenstvím, ale je dobré je praktikovat i během těhotenství.

Problém je v tom, že většina žen ani neví, kde se svaly pánevního dna nachází, a proto je nedokáží správně ovládat. Svaly pánevního dna vedou od přední strany pánve až po kostrč. Nejlépe si je uvědomíme, když je stáhneme způsobem, jako když potřebujeme na záchod a  zadržujeme moč. Nebo zkuste pochvu jakoby stáhnout dovnitř, jako kdybyste uvnitř tahali výtah nahoru (nebo zapínali zip). Pokud si nejste jisté, jestli používáte při cvičení správné svaly, poraďte se s fyzioterapeutem.

Výhodou tohoto jednoduchého cviku – stahování a povolování svalů pánevního dna - je, že se dá provádět kdykoli během dne – při sledování televize, sezení u počítače, jízdě autobusem atd., aniž by si toho někdo všiml. Cvičení je nenáročné, ale pokud se provádí správně a pravidelně, tak přináší výrazné zlepšení zdravotního stavu. Navíc posílení svalů pánevního může pomoci zlepšit i váš sexuální život.

Je studiemi prokázano, že velice učinnou metodou posilování svalů pánevního dna je technika Pelvicore. Tato technika je velice účinná, studie potvrzují, že pomocí cvičení technikou Pelvicore je možné vyléčit stresovou inkontinenci až u 70% žen.  Základem úspěchu je pravidelnost, je třeba cvičit několikrát denně v krátkých časových intervalech. Díky tomu  docílíte buď úplného odstranění komplikací, nebo minimálně výrazného zlepšení.

 

Technika PELVICORE

PELVICORE – cvičební technikou na posílení (nejen) svalstva pánevního dna, ověřenou několikátými studiemi, si můžete stav pánevního dna velmi rychle zlepšit.

PELVICOREje jednoduché a nenáročné cvičení pro ženy a muže, bez ohledu na věk a fyzické dispozice.

PELVICORE se nejen posilní, ale i zpevní svaly a tím se zlepší držení těla. Základní přínos této cvičební techniky spočívá v tom, že předchází oslabení močového měchýře a pomáhá léčit stresovou inkontinenci. Proto by měl každý (ženy i muži) preventivně posilovat svalstvo pánevního dna. I v případě, že nemá žádné problémy s únikem moči. Navíc je dokázáno, že toto cvičení má vliv na kvalitu sexuálního života.

Předtím než začnete cvičit…

… musíte nejprve lokalizovat svalstvo pánevního dna a pochopit, jak ho správně stáhnout. Svaly se nacházejí od stydké kosti až po kostrč.

V rámci přípravy si sedněte na židli nebo na okraj stolu, nohy mírně roznožte a pokuste se nazvednout svalstvo uvnitř pánve, aniž byste pánví skutečně pohnula. Hýžďové, stehenní a břišní svaly uvolněte. Zkuste svaly v okolí pochvy a močového měchýře sevřít zdola nahoru a potom uvolnit. Svaly uvolněte bez tlaku. Pro lepší uvědomění, kde pánevní dno je a jak funguje, pomáhá přirovnání k výtahu, který taháme nahoru a dolů. Cviky provádějte vždy s prázdným močovým měchýřem.

Jednotlivé cviky pro zpevnění pánevního dna a střední části těla najdete v galerii:

/users/1/galerie/files/img/PR/Tena/middle_1.jpg
Cviky na zpevnění pánevního dna a střední části těla 1.Posilování ve stoji vzpřímeném • Rozkročte se na šířku boků. Začněte krátkými stahy svalů pánevního dna. Stáhněte svaly kolem močové trubice, pochvy a konečníku jak nejvíce můžete směrem do břicha. Poté uvolněte a cvik zopakujte 4x • Pokračujte dlouhými stahy svalů. Stáhněte a poté vtáhněte svaly směrem do břicha, vydržte tak pár sekund. Poté uvolněte a cvik zopakujte 4x • Nakonec přidejte intenzivní stahy svalů. Stáhněte svaly a vtáhněte je směrem do břicha, vydržte. Přidejte ještě další krátké stahy svalů dovnitř břišní dutiny. Poté uvolněte a cvik opakujte 2x. Sérii cviků opakujte několikrát denně. Cvičení můžete nepozorovaně provádět kdekoliv a kdykoliv. 2.Poloha na břiše Lehněte si na břicho a pokrčte pravou nohu tak, aby pro vás pozice byla pohodlná. Čelo si položte na ruce. Co nejvíce stáhněte svaly pánevního dna a vydržte 10 sekund. Uvolněte a opakujte 8x. Následně vyměňte nohy. Pro pokročilé: Stáhněte svaly pánevního dna, vydržte a dodatečně stahujte v krátkých intenzivních kontrakcích ještě 4 – 5x.
/users/1/galerie/files/img/PR/Tena/middle_2.jpg
3.Postranní výtah Lehněte si na levý bok a své levé předloktí opřete o podlahu, aby byl loket pod ramenem. Břišní svalstvo zatahujte ve směru k páteři. Zvedejte pomalu hýždě od podlahy a držte několik sekund nahoře, poté opět uvolněte. Cvičení posiluje postranní svalstvo trupu a pánevní dno. Opakujte šestkrát a poté změňte stranu.
/users/1/galerie/files/img/PR/Tena/middle_3.jpg
4.Palcová pozice Klekněte si tak, aby se palce na nohou dotýkali a kolena byly od sebe. Hlavu položte na ruce. Stáhněte svaly pánevního dna, vydržte několik sekund. Uvolněte, cviku opakujte 10 – 12x. Pro pokročilé: Opět můžete dodatečně v malých intenzivních kontrakcích 4 – 5x svaly rychle stahovat.
/users/1/galerie/files/img/PR/Tena/middle_4.jpg
5.Pozice na čtyřech Klekněte si na kolena a opřete se o ruce (všechny čtyři). Vtáhněte břicho a napněte hluboké břišní svalstvo. Pomalu zvedejte pravou paži a současně levou nohu. Vaše tělo je v jedné linii (paže, záda, noha). Poté pomalu i nohu spusťte a vyměňte stranu. Opakujete 10 až 12 krát po dvou sériích. Toto cvičení posiluje především hýžďové svalstvo.
/users/1/galerie/files/img/PR/Tena/middle_5.jpg
6.Most cvičení sedacího svalstva Lehněte si na záda, postavte chodidla na šířku boků od sebe na podlahu, paže položte volně podél těla. Zvedejte pomalu hýždě a spodní část zad z podlahy. Lopatky zůstávají na podlaze. V této pozici vydržte několik sekund a pomalu se opět vraťte do výchozí pozice. Celkem 10 až 12x opakujte. Poté si udělejte pauzu a provádějte 10-12 opakování.
 


Cvičení pro každý den a okamžitou kontrolu

Tyto cviky by vám měly pomoci zautomatizovat vědomé kontrakce pánevního dna v situacích jako je kýchání, kašel, smích nebo zvedání břemen.

Kýchání

Rozkročte se na šířku boků. Stáhněte svaly pánevního dna, vydržte, pak zakašlete a pak uvolněte. Cvik několikrát opakujte.

Zvedán břemen

Zkuste zvednout židli – chodidla dejte těsně vedle židle, pokrčte kolena, stáhněte svaly pánevního dna, vydržte a zvedněte židli do výšky, přičemž se narovnejte a poté ji opět položte.


Ještě, než se vám podaří inkontinenci porazit cvičením, existuje řešení, jak si užívat život bez omezení  s pomocí inkontinenčních produktů značky TENA.

Podle závažnosti inkontinence máte na výběr například z těchto produktů:

Tena

   
26.11.2014 - Těhotenství a porod - autor: Komerční článek

Komentáře:

  1. [2] Čahojová [*]

    Pěkný kalhotky Sml67 Hlavně dobrej nápad, určitě tam ta vložka bude dobře sedět.

    superkarma: 0 26.11.2014, 11:03:42
  2. [1] Zlata Bláhová [*]

    O teto technice jsem doted neslysela, je to zajimavy tip, reknu o tom kamaradce, ktera zrovna resi poporodni potize s uvolnenym svalstvem. Znacku Tena znam, ta je overena.

    superkarma: 0 26.11.2014, 11:01:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme