Bulvár

Poplach! České tradice vážně ohroženy


Skláři nechtějí dotace, chtějí změnu zákonů!

„Z některých sklářů se stali de facto nevolníci,“ uvedli dnes odboráři spolu s výzvou vládě, aby zajistila vyšší provázanost insolvenčního zákona a zákona o ochraně zaměstnanců.

Jsou to tři měsíce, kdy se sklárny a porcelánky ocitly v insolvenci (platební neschopnosti), jsou nuceny propouštět a přestože doufají v obnovení výroby, jejich zaměstnanci jsou už týdny bez výplat.

Ministr financí Miroslav Kalousek v reakci na jejich stížnosti nevyloučil nějakou formu podpory odvětví.

 

Zástupci společností Crystalex, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou, Sklárny Kavalier, Sklárny Bohemia Poděbrady a Karlovarský porcelán dnes vystoupili po čtvrt roce, kdy se jejich firmy ocitly v krizi, s požadavky na vládu.

Ty ale nemíří na přímou pomoc, ale spíše legislativní úpravy ve prospěch postižených firem. „Musíme si ale uvědomit, že stát je většinovým vlastníkem jak ve sklárnách, tak v porcelánu,“ upozornil předák sklářských odborů Vladimír Kubinec.

 

Přesto ministr financí Kalousek, byť původně odmítal jakoukoliv konkrétní podporu odvětví, dnes nevyloučil finanční pomoc krachující skupině výrobců skla Bohemia Crystalex Trading (BCT). „Intervence veřejných prostředků na podporu financování musí být podložena jednoznačnými údaji, které vyloučí prohlubování další ztráty a zajistí návratnost.“

 

„Provoz sklárny nelze ukončit ze dne na den,“ uvedl Kubinec. Skláři tak musejí pracovat minimálně po dobu dalších deseti týdnů, kdy trvá výpovědní lhůta. Firmy skupiny BCT jsou přitom v insolvenčním řízení nebo v úpadku a první na řadě v uspokojování pohledávek jsou banky. Na provoz firem a mzdy potom podle odborářů nezbývají peníze.

 

Odboráři proto napsali otevřený dopis premiérovi Mirku Topolánkovi, kde popisují situaci ve skupině a žádají změnu insolvenčního zákona. „Změny jsme navrhli s cílem zlepšit postavení zaměstnanců při uspokojování jejich pracovněprávních nároků,“ píše se v dopise.

 

Novoborský Crystalex BCT už oznámila úřadům práce propuštění řádově 1600 zaměstnanců. „Stále ve firmě zůstává 1200 zaměstnanců. Nepracují, ale neobdrželi ještě ani výpověď. V celém Crystalexu pracuje asi 70 lidí,“ popsal situaci předseda odborů Crystalexu František Kuric.

   
13.01.2009 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [8] machos [*]

  Tak ono se musí vědět jak na dotace z eu. Když je správně požádáno a i následně správně zužitkováno, tak nejsou dotace problémem, ale výhodou Sml22

  superkarma: 0 04.06.2012, 11:16:46
 2. avatar
  [7] Zázvorka [*]

  Já nechápu, že když je stát většinovým vlastníkem ve všech sklářských a "porcelánských" firmách, tak proč od nich dává ruce pryč a nesnaží se jim pomoct! Tím na tom má též vinu!!

  superkarma: 0 14.01.2009, 07:47:57
 3. avatar
  [6] Altamora [*]

  Nestačí umět věci vyrobit, je třeba vyrobit to, co lidé koupí. Sklářů jako lidí je mi líto, ale pokud je jejich vedení nechalo vyrábět neprodejné věci nebo věci, které neuměli prodat, pak bohužel přišli o práci. S tím nelze nic dělat.

  superkarma: 0 13.01.2009, 23:02:59
 4. [5] Rikina [*]

  Pozdě. Při privatizaci se mělo koukat, co se děje se sklárnami. Konec konců i s jinými fabrikami. Teď už je to nejspíš i s tradicemi v pytli.

  superkarma: 0 13.01.2009, 21:55:19
 5. [4] gentiana [*]

  Pavlik: já jim řikám už dlouho, že potřebujou slovník i gramatiku, ale furt nic. Možná i zakoupili knihy, ale pak si jimi vyšprajcovali viklavý kávový stoleček nebo co.

  superkarma: 0 13.01.2009, 19:10:22
 6. avatar
  [3] Pavlik [*]

  "Češtin" všeobecně není na Žena-in dobrý. Doporučuji redaktorům a redaktorkám koupit Pravidla českého pravopisu a Základní mluvnici českého jazyka. Zajímavé čtení, budete se divit, redaktorky.

  superkarma: 0 13.01.2009, 17:41:33
 7. avatar
  [2] Deafina [*]

  Brzy opraveno.

  superkarma: 0 13.01.2009, 16:13:16
 8. avatar
  [1] Deafina [*]

  Poplach! Česká tradice vážně ohroženy (13.1.2009)

  Poplach! I čeština je vážně ohrožena!

  superkarma: 0 13.01.2009, 16:00:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme