Domácnost

Popínavkami rozjasníte zašedlé stěny!

popinavkyJsou silné, plné života, rostou bleskovou rychlostí a dokážou si podmanit vše ve svém okolí. Takové jsou popínavé rostliny. Pod krásou jejich svěžích listů a pestrých květů získá atmosféru i polorozpadlá zeď nebo neudržovaný plot. Květiny, ač na pohled křehké, mají obrovskou sílu a na přítulných stoncích popínavek je to znát! Ovíjí se, drží se pomocí výhonků nebo se dokonce přisávají přísavkami a nakonec svými květy vytvoří živou stěnu. Chrání nás tak před sluncem, zvědavci z ulice, ale především z našich zahrad a domů dělají zase o něco příjemnější místo.

Opora je základ

Primárním pudem popínavých rostlin je ovíjet se a pnout. Možná si vzpomenete na Sherlocka Holmese a mlhu válející se v údolích britského venkova. Přesně do této krajiny patří tmavě zelené domy - ne barvou omítky, ale břečťanem, který je za ta léta stačil celé obrůst. Stěna je jedna z možností, kterou některé druhy využívají jako oporu pro svůj růst. U nás se setkáme častěji s pergolami, altány, speciálními konstrukcemi či mřížkami a s lamelovými ploty nebo pletivy, které všechny mohou sloužit jako perfektní kostra pro vytvoření naší organické stěny.

popinavkyKdy vysadit?

Pokud jste si vzpomněla už v březnu a začala pěstovat své popínavé letničky od semínka, gratulujeme! Myslíte doopravdy na všechno a jste skvěle připravená. Pokud jste stejně jako my měla spoustu jiných starostí, nemusíte se bát - například v OBI si můžete koupit i předpěstované sazeničky a vysadit je právě teď. Důležité je, aby měly rostlinky hned od začátku pevnou a dostatečně vysokou oporu a mohly tím pádem rychle růst. Výhonky navedeme k opoře tak, aby byly rovnoměrně rozmístěny. Některé druhy sice perfektně rostou, ale nemají schopnost sami se přichytávat. V tom případě je to už na nás, poradíme si ale snadno. Stačí rostlinky opatrně připevnit k opoře drátkem nebo provázkem.

popinavkyNezapomeňte ani na výživu a zálivku. Ideální je při výsadbě do půdy zapracovat hnojivo s dlouhodobou působností, které uvolňuje živiny postupně a tak není třeba každý týden rostlinu přihnojovat. Vhodné je například hnojivo pro balkónové rostliny. Půda by také neměla vysychat, ale být stále mírně vlhká (ne však přemokřená!).

Každá se pne trošku jinak

Ovíjivé popínavé rostliny, jako jsou třeba vistárie nebo zimolez, se spirálovitě obtáčí okolo konstrukce. Pro tyto druhy se tedy hodí spíše svislé prvky v konstrukci, nejrůznější tyčky a sloupky. Jiné typy se zase přichytávají pomocí úponků, které přidržují hlavní výhon rostoucí rovně. Patří mezi ně například plamének, který má rád mřížky, sítě nebo lamelové ploty. Některé z rostlin dokonce používají přísavky nebo kořínky, kterými se přichytávají k podkladu. Je to například břečťan, který ke svému růstu nepotřebuje žádnou konstrukci, ale pouze drsnější zeď, ideálně i s prasklinami.

Druhy popínavek

Plamének - ovíjivá, kvetoucí, opadavá

 • má nádherné květy mnoha barev, od červené, přes fialkovou, až k modré či bílé
 • květy plaménku potřebují hodně slunečního záření, jinak nejde o rostlinu náročnou na polohu nebo speciální skladbu půdy

Břečťan popínavý - samopnoucí, stálezelený, okrasný květem

 • vyhovují mu polostinná až stinná stanoviště, dokáže obrůst velké plochy

Zimolez ovíjivý - ovíjivý, kvetoucí, opadavý

 • na atraktivitě mu přidávají sytě červené bobulovité plody
 • prosperuje na polostinném stanovišti, hustě obrůstá jakékoliv konstrukce

Vistárie - ovíjivá, kvetoucí, opadavá

 • vistárie má nádherné světle fialové věty, které připomínající hrozny vína
 • rychle rostoucí, poměrně vysoká, patří mezi nejatraktivnější popínavky

Přísavník pětilistý - ovíjivý, okrasný květem, opadavý

 • známý také pod názvem psí víno, není vůbec náročný, na podzim výrazně zbarvuje své listy do červena

Hortenzie popínavá - samopnoucí, kvetoucí, opadavá

 • hortenzie vyniká svými něžnými bílými kvítky
 • prosperuje na stinných zdích, nepotřebuje prořezávání

popinavkyTip odborníka:

„Většinu druhů popínavek je potřeba zastřihnout. Například u vistárie zkrátíme v půli léta postranní výhonky asi o 15 cm, u zimolezu zase můžeme po odkvětu odstřihnout starší dřevnaté stonky,“ radí Jan Smékal, ředitel OBI marketu Praha Štěrboholy.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

   
06.06.2011 - Zahrada a květiny - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. [12] musilovahana [*]

  Popínavé rostliny se mi líbí, ale neumím je moc pěstovat.

  superkarma: 0 06.09.2012, 19:40:59
 2. [11] Saritka [*]

  NMelíbí se  mi břečťan na zdi, vidím to u sousedů a nic moc.Sml16

  superkarma: 0 09.03.2012, 18:15:16
 3. [10] free [*]

  moje vistárie je překrásná.... a to začala kvést až osmiletá, teď nám to vraci

  superkarma: 0 02.02.2012, 19:46:37
 4. [9] sludka [*]

  Břečťan na domě to je něco. Když se rozhrne, hrůza.Nehkedě k tomu, že ničí omítku.Sml31Sml31Sml31Sml31

  superkarma: 0 14.06.2011, 19:26:53
 5. [8] dwolfova [*]

  Tak břečťan před 30 lety, když jsme jej zasadili na dvě stěny chalupy (štítovou) a ze dvora) byl úžasný, ale jen do té doby, než dorostl do výšky rýn, kde jsme jej museli pravidelně 3x ročně stříhat a samozřejmě stříhali a toho tedy bylo - následně odvézt na kolečkách na příkopu, nechat zaschnout, spálit. Práce na mnoho hodin. Vloni jsme se rozhodli udělalat novou omítku, neboť po povodních v roce 1996 začal celý dům se loupat, vyjma stěn, kde byl zasazen břečťan a to jsem se rozhodla, že jej zlikvidujeme. Nepřeji nikomu vědět, co s tím bylo práce. Museli jsme jej rozřezávat na kusy motorovou pilou, aby jsme blok naložili na kolečka, vyvezli stovky metrů na konec zahrady (tak jsme strávili celé 2 víkendy), potom za zaschnutí plálili jeden celý víkend. Vydržím mnoho - jsem trénovaná, ale po tomto víkendu jsem tehdy byla úplně havarovaná a vyštavená. A to se mnou prosím pracoval manžel i syn - prostě hrůza.

  superkarma: 0 08.06.2011, 13:55:40
 6. avatar
  [7] polla [*]

  pinokio — #3 S břečťanem opatrně. Ten na rozdíl od přísavníku, který drží na jakémkoliv podkladu - i skle- pomocí přísavných terčíků, zakořeňuje do sebemenší škvíry v omítce. A pokud ta omítka není opravdu hodně kvalitní, tak ji za pár let odtrhne. Zkušenost mám s obojím a břetan už nikdy. Jedině na opěrné zdi. Ale zase je neopadavý. No všechno má pro a proti.  

  superkarma: 0 08.06.2011, 13:16:00
 7. avatar
  [6] polla [*]

  átéčko — #4 já mám dobrou zkušenost s přísavníkem. Roste dobře z jakékoliv světové strany, jenom ze severu trochu pomaleji. A kromě vrabců v něm nic nebydlí (žádní pavouci,myší atd)

  superkarma: 0 08.06.2011, 13:11:03
 8. [5] Klára Křížová [*]

  átéčko — #4 Před několika lety jsem dala psí víno podél plotu a pak jsem ho loni likvidovala, protože to byl normálně nájezd Trifidů bylo úplně všude. Už ho nechci ani vidět. Zalezlo i k sousedovi, tak ho stříhám, aby nelezlo zpátky Sml15

  superkarma: 0 06.06.2011, 22:07:56
 9. avatar
  [4] átéčko [*]

  pinokio — #3 Něco tam zkusím dát. Chtěla jsem psí víno.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #5
  2. na komentář reaguje polla — #6
  superkarma: 0 06.06.2011, 18:43:13
 10. [3] pinokio [*]

  átéčko — #2 Nejlepší je břečťan,jestli tam máte stín,tak to bude pro Vás nejlepší.My jsme tam zkoušeli dávat i popínavé s květy a všechno chcíplo.Ale máme tam fakt skoro tmu.Sml15

  1. na komentář reaguje átéčko — #4
  2. na komentář reaguje polla — #7
  superkarma: 0 06.06.2011, 12:36:09
 11. avatar
  [2] átéčko [*]

  Poradí mi někdo čím popnout severní zeď domu?

  1. na komentář reaguje pinokio — #3
  superkarma: 0 06.06.2011, 11:40:02
 12. [1] Klára Křížová [*]

  Máte někdo zkušenosti s popínavými hortenziemi?

  superkarma: 0 06.06.2011, 09:15:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme