Bulvár

Popel z mrtvého jako kšeft


Vydělávat se dá na všem, smrt nevyjímaje. Pohřebním ústavům už nestačí kšeft ze servisu po úmrtí, počínaje odvozem nebožtíka z domova či nemocnice, přes jeho přípravu na uložení, a konče samotným obřadem. Teď se vydělává i na popelu z mrtvého…

 

Poslední dobou se totiž roztrhl pytel s morbidní nabídkou, která má údajně umožnit mít zemřelého blízkého stále u sebe. Na firemních nástěnkách pohřebních služeb, na jejich webech, se můžete setkat s reklamou na jedinečné památeční předměty – za 6, 10, nebo třeba i 18 tisíc můžete mít šperk na řetízek se špetkou popela, hlínou z hrobu nebo s vlasy zemřelého, či otisky prstů na kovovém přívěsku…

 

„Zhotovíme pro vás přívěsek ze stříbra nebo ze zlata s otiskem zesnulého… Každý otisk je jedinečný svými liniemi a formou, které jsou u každého odlišné, a tyto budou námi zachyceny v pěkném přívěsku…,“ hlásí tabule u vchodu na hřbitov v Chodově u Karlových Varů. A jestliže tato nabídka může někomu znít zvráceně, pak následující popis to jen doráží. „Zesnulému bude otisk sejmut na speciální vosk, odlit do ušlechtěného kovu a následně vykován do přívěsku, druhý otisk prstu nebo litiny...“

 

„Připadá mi to morbidní. Popis, jak z někoho blízkého odebírají pracovníci pohřebky otisky prstů, po kremaci se hrabou v jeho popelu, mi přijde přinejmenším nedůstojný a necitlivý,“ kroutí nad nabídkou firmy Zdeněk Peroutka z Chodova. Na nové trendy si budeme muset zvykat, popel ve šperku patří ještě mezi ty méně podivné způsoby uchování památky po zesnulém…

 

 

 

Dědeček nám byl drahý,

bude z něj diamant

O rozruch se postarala švýcarská firma, která od loňského roku nabízí možnost nechat popel nebožtíka proměnit v diamant. Ve světě je to pro ni jako jednu ze dvou firem, které se tím dobře živí, výnosný byznys. V Česku jej teprve rozjíždí.

 

Využívá technologie, která umělý diamant dokáže vyrobit z uhlíku obsaženého ve zpopelněném těle pomocí vysokého tlaku a teploty.

 

Ten si pak mohou zákazníci dále nechat zasadit do mramorového či žulového kamene nebo do šperku. Klienti firmy už si jej nechávali zasadit i do obrazu.

 

A kolik taková věc stojí? Cena je odstupňovaná dle velikosti diamantu, případně dalších nadstandardních přání klienta. Nejmenší diamant s 0,3 karátu vyjde podle aktuálního ceníku firmy na 90 tisíc korun, jednokarátový diamant stojí 300 tisíc korun.

 

Získávání uhlíku z popela a výroba drahokamu trvá obvykle tři až čtyři měsíce. Doba výroby se může prodloužit ale i na pět měsíců.

 

Z krematoria nejde vždy do urny…

 

Ukradli šperky, ale i popel Kurta Cobaina

Nejen samotná dílka, korespondence či předměty, které již mrtvá slavná osobnost používala, zajímají sběratele. Jejich zájmu neunikne ani popel. Něco o tom ví vdova po frontmanovi slavné skupiny Nirvana, Kurtu Cobainovi (†27) zpěvačka Courtney Loveová (43).

 

Ta ostatky rockové legendy, která před lety spáchala sebevraždu, měla ukryté spolu s pramenem jeho vlasů ve skříni v růžové ozdobné kabelce ve tvaru plyšového medvídka. Jenže na její dům v Los Angeles se letos v červnu zaměřil zlodějský gang, který si kromě šperků a oblečení odnesl také památku na Cobaina.

„Byla jsem zvyklá si popel brát všude sebou, takže jsem cítila, že je pořád se mnou. Takhle mám pocit, že jsem ho znovu ztratila,“ řekla tehdy Courtney.

 

Richards šňupnul tátův popel

Zkušenosti kytaristy legendárních Rolling Stones Keitha Richardse (64) se šňupáním kokainu nejsou žádným tajemstvím. Informace o tom asi jen málokoho překvapily. Když se ale loni objevila zpráva, že si kdysi rozdělal „čáru“ z popela své otce, snad každý se otřásl hnusem. „Prostě jsem nemohl odolat a s troškou koksu jsem si ho dal,”  poznamenal tehdy s nevinným výrazem ve tváři rocker. A jedním dechem dodal: „Bylo to dobré a přežil jsem to.“

 

Richards později odhalení, s ním přišel časopis New Musical Express, dementoval. Údajně šlo o vtip. „Snažil jsem se tím říci, jak jsme si s Bertem (otcem) byli blízcí,“ snažil se to zlehčit. Magazín si však stojí za pravdivostí informace, navíc dlouholeté špatné vztahy mezi Richardsovými byly mediálně otřásané. Válečná sekyra byla zakopána až chvíli před smrtí Richardse staršího. Rockerova extravagance a nezřízenost by navíc nebyla v rozporu s podobným chováním.

 

Manželem naplnila patrony a střílela kachny

Choť Skotky Joanny Boothové byl blázen do balistiky. A na jeho koníček vdova nezapomněla, ani když ji navždy opustil – jeho popelem naplnila 275 patron, které pak s přáteli vystřílela na honu.

„Být náplní patrony sice nebylo jeho výslovné přání v poslední vůli, ale jednou ho nesmírně pobavilo, když se kdysi dočetl, že si někdo přál, aby bylo tímto způsobem naloženo s jeho ostatky,“ vysvětlila Boothová. 
 

Mimochodem, patrony s Jamesovými ostatky slavily úspěch. Během honu bylo skoleno 70 jelenů, 23 bažantů, sedm kachen a jednu lišku.

 

Místo pudinku snědli babiččiny ostatky

Od doby tzv. normalizace v sedmdesátých letech v někdejším Československu se traduje velice morbidní historka. Podle ní zemřela v USA česká emigrantka, která si přála být pohřbena v rodné zemi. Zajistit dopravu jejího popela bylo tehdy velice nesnadné a vykonavatelé jejího přání tedy zvolili jiný než komplikovaný oficiální způsob přepravy - poslali českým příbuzným v předstihu vysvětlující dopis a popel nebožky zabalili do balíčku zvlášť. Kvůli utajení jej nasypali do krabice od pudingu.

V té době však americké poštovní odbory vstoupily do stávky a díky němu se na cestě zasekl vysvětlující dopis. Balík s „pudingem“ dorazil do ČSSR dříve. Adresáti jej obdrželi a přesvědčeni, že si na ně příbuzní vzpomněli s dobrotou, puding podle návodu údajně uvařili. Protože netuhl, dosypali k němu český kakaový. Za pár dní po balíku dorazil i průvodní dopis…

 

Schovali byste si ve šperku popel svého milovaného zesnulého? Představte si, že mluvíte s někým, kdo má takovou slzu na řetízku. Nesvádělo by vám to neustále pohled právě na tento předmět?

   
22.09.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [38] Mab [*]

  Souhlasím docela s tím, že takhle bych funebráky podporovat nechtěla, ale jinak nic hrozného na těchto myšlenkách nevidím. Babička má dědovu urnu doma už několik let a zůstane tam zřejmě do té doby než sama zemře. Prostě chce být s ním. A musím jí dát za pravdu, zvláště poté co zde opakovaně vykradli hřbitov - rozsypali popel mrtvých jen proto, aby urny odvezli do sběru.
  Pokud by z dědy byl malý diamant, který by mohla nosit, bylo by to pro ní možná ještě lepší než popel v obývací stěně.

  superkarma: 0 24.09.2008, 13:28:19
 2. avatar
  [37] gerda [*]

  Juana: tohle myslím dělají někde v Indočíně.

  superkarma: 0 23.09.2008, 08:45:36
 3. avatar
  [36] moruse [*]

  VŠECHNO MA POČATEK A KONEC TO JE NAROZENI A SMTR NIKDY BYCH NIC TAKOVEHO NEDĚLAL LIDE MAJ BYT K SOBĚ HODNY ZA ŽIVOTA A NE PODPOROVT FUNEBRÁCI.

  superkarma: 0 22.09.2008, 21:06:32
 4. avatar
  [35] Juana [*]

  Co ostatky svatých, to je přece úplně stejné. Ten otisk prstu mi náhodou připadá docela zajímavý, o tom bych klidně i uvažovala. Čistě teoreticky by se to dalo pořídit i za života.
  Kdysi jsem viděla nějaký dokument - vůbec netuším, kde to bylo - ale každý rok se tam příbuzní scházejí na hřbitově, kde uspořádají hostinu, vlezou do hrobky, přinesou ostatky mrtvých a ti se pak účastní té hostiny s nimi a nakonec ty pozůstatky přebalí do nových obinadel jako mumie a uloží je zas na rok zpátky do hrobky.
  Jiný kraj, jiný mrav.

  superkarma: 0 22.09.2008, 20:42:33
 5. avatar
  [34] Suzanne [*]

  Mně to připomnělo pohádku od Erbena, kde kralevic zamordoval bratra, aby získal královnu. Ta si ale z kostí mrtvého nechala vyrobit židli, svícen a pohár, vlasy nechala vetkat do šály, s tím, že pozůstalého si vezme, když uhodne hádanku:
  Na lásce sedím, na lásku hledím, láskou se ovíjím, z lásky ti připíjím...
  Tedy nic nového pod sluncem.

  superkarma: 0 22.09.2008, 17:21:33
 6. avatar
  [33] shb [*]

  gerda21: mně zase příjdou směšní ti co se zuby nehty drží aby jim ani slza neukápla... pro mně je třeba smrt někoho blízkýho tak těžká věc, že musím dělat hodně proto abych jej nenásledovala....ale to je o citech každýho jedince

  superkarma: 0 22.09.2008, 16:03:19
 7. avatar
  [32] Odemětobě [*]

  Urnu s dědečkem měla babička doma několik měsíců,než se upravil náhrobek.Babičku pak měla mamka doma na půdě snad 5 let.Dům a hrob zdědila druhá dcera,která na hrob kašlala.Až jí to vytkla nějaká babka na návsi,tak nechala přidělat"dědečka k babičce".Jojo,rodinné vztahy,to je občas na román.

  superkarma: 0 22.09.2008, 16:01:44

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] Odemětobě [*]

  Když tak nad tím přemýšílm,nenechala bych si nic ze svých rodičů ani manžela.Kdyby to bylo dítě,pak asi ano-popel nebo otisk.Zastávám názor,že zemřelého si máme pamatovat za jeho života,nechodím se dívat na vystavené nebožtíky.Nemám ráda pohřby a ani řeči o smrti.Prý to tak má hodně lidí do doby než zemře některý z rodičů.

  superkarma: 0 22.09.2008, 15:58:03
 2. avatar
  [30] gerda [*]

  Ch.Z. Kochanská: to máš teda pravdu! Když mě vhodnější místo na prohlížení posmrtných masek v bytě nenapadlo

  superkarma: 0 22.09.2008, 14:12:09
 3. avatar
  [29] Ch.Z. Kochanská [*]

  gerda: Jo, ale nezmiňuju se ani o nočním stolku.

  superkarma: 0 22.09.2008, 14:08:18
 4. avatar
  [28] gerda [*]

  Ch.Z. Kochanská: a já myslila, že ho máš na nočním stolku, o návštěvě výstavu se přece nezmiňuješ - nejsem jasnozřivá (teda zatím)

  superkarma: 0 22.09.2008, 13:58:52
 5. avatar
  [27] Ch.Z. Kochanská [*]

  gerda: A proč ne? Když byla součástí výstavy o něm.

  superkarma: 0 22.09.2008, 13:39:02
 6. avatar
  [26] gerda [*]

  Ch.Z. Kochanská: a proč jsi to dělala?

  superkarma: 0 22.09.2008, 13:35:25
 7. [25] Tini [*]

  Tak me to nejak nevadi. Nahodou mi to prijde docela pekne. Takovy diamantovy privesek nebo prstynek mit toho cloveka porad na blizku proc ne

  superkarma: 0 22.09.2008, 13:32:33
 8. avatar
  [24] Ch.Z. Kochanská [*]

  Včera jsem si dlouho a zblízka prohlížela posmrtnou masku Maxmiliána Habsburského, císaře mexického a připadlo mi to hodně morbidní!

  superkarma: 0 22.09.2008, 13:30:39
 9. avatar
  [23] gerda [*]

  ToraToraTora: to se dělá myslím ještě na Slovensku anebo u nás v minoritní menšině. Ale tam právě ty rolexky přidávají nebožtíkovi na cestu, spolu s penězi.

  superkarma: 0 22.09.2008, 13:25:55
 10. avatar
  [22] ToraToraTora [*]

  gerda: skáče za nebožtíkem? Třeba si vdova vzpomněla, že mu zapomněli sundat rolexky

  superkarma: 0 22.09.2008, 13:22:10
 11. avatar
  [21] gerda [*]

  ToraToraTora: ano, to je i můj názor - příčí se mi jakákoliv okázalost. Když vidím scény z pohřbů, kde se u otevřených hrobů ječí a skáče za nebožtíkem, myslím si své.

  superkarma: 0 22.09.2008, 13:06:09
 12. avatar
  [20] shb [*]

  gerda: to mi nehrozí, jsem absolutně monogamní ve všech směrech...

  superkarma: 0 22.09.2008, 13:04:33
 13. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  Diamanty z popela jsou zajímavý nápad. I když nic pro mě. Měli bychom se naučit spíš než nosit smutek na venek a zdobit se jím, rozloučit se s mrtvými, nechat je důstojně odejít a nedržet je za každou cenu zde

  superkarma: 0 22.09.2008, 12:58:29
 14. avatar
  [18] gerda [*]

  shb: no jo, ale co pak, až by přišla nová láska? Pohřbít přívěsek? Vyhodit do koše??

  superkarma: 0 22.09.2008, 12:56:18
 15. avatar
  [17] MEK [*]

  nevím,asi o tom budu přemýšlet ,ale už teď mi běhá mráz po zádech

  superkarma: 0 22.09.2008, 12:51:19
 16. avatar
  [16] shb [*]

  já bych si to dala , nechala bych si klidně udělat šperk, aspoň bych věděla, že je pořád se mnou...

  superkarma: 0 22.09.2008, 12:10:11
 17. avatar
  [15] gerda [*]

  Meander: mně teda nehrabe. Fotka a šperk z těla se mi vážně zdají hodně rozdílné věci. Minimálně eticky

  superkarma: 0 22.09.2008, 11:58:40
 18. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Meander: Kamarádka nedostala jeden rok kolej, tak si s dalšíma dvěma sehnaly privát - zařízený byt, ve kterém majitel nebydlel, jen si tam nechal několik věcí. Mimo jiné ve skříni urnu s manželkou

  superkarma: 0 22.09.2008, 11:22:43
 19. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Pentlička: Přesně to jsem chtěla napsat Šperk s trochou popela nebo s otiskem mi přijde celkem v pohodě

  superkarma: 0 22.09.2008, 11:21:24
 20. avatar
  [12] Meander [*]

  gerda: Mně to nepřijde trošku rozdílné
  A vůbec nechápu, proč vytahuješ konzumaci nebožtíků. Hrabe ti?

  Jo, a měla jsem doma urnu s babičkou. Půl roku. Ne snad, že bych se s ní dívala na televizi, ale pokaždé, když jsem jela k příbuzným, co měli na starosti hrob, jsem na babičku zapomněla.

  superkarma: 0 22.09.2008, 11:16:40
 21. avatar
  [11] gerda [*]

  Pentlička: někdy to má prozaický důvod - nechce se jim platit místo na hřbitově

  superkarma: 0 22.09.2008, 11:04:05
 22. avatar
  [10] Pentlička [*]

  Mně přijde mnohem morbidnější, když má někdo doma urnu s nebožtíkem. A že takových lidí je!

  superkarma: 0 22.09.2008, 10:52:48
 23. avatar
  [9] paníliška [*]

  Tak na mě to teda moc dobře nepůsobí. Prohlížení fotek považuju za normální, mít schované vlasy taky pochopím, ale dělat šperky z popela zesnulého je na mě už trochu moc.
  gerda: Vidím to stejně.

  superkarma: 0 22.09.2008, 10:31:13
 24. avatar
  [8] gerda [*]

  Meander: ale to je přece jenom trošku rozdílné . Nemyslím si, že je něco úžasného mít na sobě koncentrát z nebožtíka. Koneckonců, úctu k mrtvým projevují některé kmeny i tím, že rituálně pojídají části jejich těl. Že bychom se přidali? Lásku a úctu máme projevovat živým, mrtvým dát klid. Ledaže by to bylo jejich vroucí přání, viset po smrti někomu na krku.

  superkarma: 0 22.09.2008, 08:52:21
 25. avatar
  [7] Landriel [*]

  Meander: dívat se na filmy s Menšíkem mi teda přijde sakra morbidní

  superkarma: 0 22.09.2008, 08:16:31
 26. avatar
  [6] evelyn [*]

  zrovna pred tydnem jsme se o tom v praci bavili a kolegu napadlo, kdyz se k nam nekdo vloupa a ukradne cely pribuzenstvo

  superkarma: 0 22.09.2008, 07:32:51
 27. avatar
  [4] Canadian [*]

  O diamantovych mrtvych jsem cetla uz pred par lety, dobre rano, pane Exnere a stale na tom neshledavam nic morbidniho.

  superkarma: 0 22.09.2008, 00:57:30
 28. avatar
  [3] Dudlajlama [*]

  Taky mi to prijde docela v pohode

  superkarma: 0 22.09.2008, 00:55:37
 29. avatar
  [2] Meander [*]

  Mno, a když někdo drahý zemře, považuje se za morbidní zábavu prohlížení jeho fotografií? Nebo pouštění jeho neuměle nazpívaných koled z kotoučáku? Není ono nakonec morbidní dívat se na filmy s Menšíkem

  superkarma: 0 22.09.2008, 00:49:18
 30. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Nevím, co je na popelu ve šperku tak strašlivě morbidního, ještě před pár stoletími byla mementa smrti (miniatury či medailony s vlasy zesnulých, fotografie mrtvých) naprostou běžnou součástí života, ostatně stejně jako smrt, kterou dneska usilovně vytěsňujeme, abychom na ni nemuseli myslet. Když někomu šperk s popelem drahého člověka nebo jeho otiskem pomůže lépe se vyrovnat s jeho ztrátou, nevím, co je na tom špatného.

  superkarma: 0 22.09.2008, 00:30:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme