Školní rok už je v plném proudu a s ním i rodičovské schůzky. Školní rok už je v plném proudu a s ním i rodičovské schůzky. Rodičáky jsou pro někoho noční můrou, pro jiného polechtáním ega. V každém případě je to téma, které jistě stojí za řeč.

Ta první zahajovací je vždycky pohodička. Naše dětičky jsou zatím jako nepopsaný list. Nikdo si na ně nestěžuje, ale ani nechválí. Všichni rodiče jsou na jedné lodi, usmívají se a pečlivě zapisují, co ještě musí svým žáčkům či studentům koupit.

Horší to bude na té druhé, až začnou učitelé hodnotit prospěch a chování. S bušícím srdcem budete sedět v lavici a čekat, až na vás dojde řada a vy si před celou třídou vyslechnete, že váš Pepíček opakovaně vyrušuje a vaše Mařenka zapomíná domácí úkoly. Divíte se, jak je to možné, vždyť se každý den ptáte, co bylo ve škole. Většinou se vám dostane standardní odpovědi, že NIC, a vy se uspokojíte, že všechno klape, jak má. 

A vida, najednou zjišťujete, že známek v „žákajdě“ je podstatně méně než v učitelčině notýsku, protože ona si průběžně hodnotí aktivitu a vy jste najednou překvapena. Bohužel, většinou nemile. Proč vám říká, že je vaše dítě na trojku, když průměr, který jste si doma spočítala, vypovídá o jasné dvojce? Tiše svému potomkovi spíláte a přemýšlíte, jak ho potrestat.

A teď si vám dovolím jako zkušená matka udělit jednu dobrou radu: Zachovejte chladnou hlavu. I když prospěch vašeho dítěte neodpovídá vašim představám, vždycky ho napřed pochvalte, než začnete s kritikou. A neříkejte mi, že se nic k chválení nenajde.

Nebo na to máte jiný názor? Budu ráda, když mi ho napíšete na pondělní téma: Třídní schůzky neboli rodičáky. Zavzpomínejte na doby, kdy jste byla dítkem školou povinným a vaši rodiče chodili na třídní schůzky. Jak jste to prožívala? Byla jste vzornou žákyní a učitelé na vás pěli chválu, nebo jste se špatně učila a stěžovali si? Už máte vlastní děti? Jak prožíváte rodičovské schůzky? Trnete hrůzou, nebo se dmete pýchou? Máte nějaké příhody spojené s rodičákem?

Na vaše příspěvky na pondělní téma se těším už teď na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete za svůj příspěvek těšit vy, pokud bude vyhodnocen jako nejlepší, nejzajímavější, nejvtipnější?

Cena

Mám pro vás připraven tento luxusní krém značky Oriflame

Reklama