Bulvár

Pomůže ovoce zdarma dětským tlouštíkům?

   

V České republice každým rokem přibývá dětí, které kvůli nedostatku pohybu a nevhodné stravě trpí nadváhou, a nejen to, přibývá také obézních dětí. Statistiky hovoří jasně: 20 % dětí ve věku od 6–12 let trpí nadměrnou hmotností, třinácti- až sedmnáctiletí teenageři jsou na tom o něco lépe – je jich okolo 11 %. Čísla jsou to přesto alarmující, a je třeba se zamýšlet nad tím, jakým způsobem je snížit, neboť vysoká hmotnost má samozřejmě dopad na zdravotní stav organismu.

Jednu z možností, jak zlepšovat zdraví dětí, snižovat jejich hmotnost, ale také zkvalitňovat jejich jídelníček, předkládá Evropská komise. Podle jejího návrhu by se děti brzy mohly těšit na ovoce a zeleninu zdarma ve školách či na dětských táborech. Otázkou však zůstává, zda o zdravější stravu vůbec projeví zájem a upřednostní ji před bezesporu lákavějšími hranolkami, hamburgery, čokoládovými tyčinkami, bonbóny a sladkými limonádami, jejichž výrobci reklamními taháky na děti útočí ze všech stran. Bude třeba zamýšlet se také nad tím, jakým způsobem děti přesvědčit, aby své stravovací návyky změnily.

Evropská komise se domnívá, že je nutné ovoce a zeleninu propagovat tak, aby se zvyšoval její přísun, a to zejména u dětí. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje denně zkonzumovat zhruba 400 gramů ovoce a zeleniny. V současné době ale této úrovně dosahuje pouze Řecko a Itálie, zbytek Evropy v konzumaci zelinářských potravin velmi zaostává. Proto bude EU usilovat o to, aby se tyto zdraví prospěšné produkty více propagovaly, a to zejména ve školách, kde děti tráví hodně času.

O celém projektu Ovoce do škol zatím není rozhodnuto a záleží i na jednotlivých státech, jaké k tomu zaujmou stanovisko. Pravdou je, že v Británii se tažení proti nezdravým potravinám osvědčilo, a tak můžeme doufat, že tomu tak brzy bude i u nás. Některé evropské státy (např. Francie) se rozhodly bojovat s nevhodným stravováním u dětí po svém tím, že regulují nebo úplně ruší prodejní automaty ve školách, neboť jejich nabídka je nedostatečná, a pouze zanedbatelnou část tvoří nápoje s nízkým obsahem cukru, ovoce a zelenina. Česká republika podle vyjádření Ministerstva školství o takovém kroku zatím neuvažuje, i když Národní rada pro obezitu zaznamenává stále se zvyšující tlak z mnoha stran na vytěsnění prodejních automatů ze školních prostor, popř. změnu sortimentu na méně energetické a zdravější produkty.
 

Stravování dětí ve školách je však jen část jejich kompletního jídelníčku. Rodiče by měli začít především u sebe a zvážit, zda svému dítěti nepředkládají nevhodné potraviny, které zapříčiňují zvyšování váhy. Existuje také řada programů a kurzů pro rodiče a děti, kteří již nadváhou trpí a jsou ochotni svěřit se do rukou odborníků, kteří jim mohou pomoci bojovat s nadbytečnými kily, a zlepšit tak jejich celkový zdravotní stav.

Zdroj: Evropská komise, www.vyzivadeti.cz, www.stob.cz

 


Čtvrtá otázka k taneční soutěži:

Který tanec nepatří mezi standardní?

a) quickstep

b) rumba

c) tango

K soutěži více ZDE.

   
30.03.2007 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [74] barkl2 [*]

  ovoce zdarma je nesmysl. viděl někdo z vás film "Super size Me"? dávám sem první odkaz co mi o něm vypadl. http://www.csfd.cz/film/166969-super-size-me/ Tam tuto problematiku mapují a snaží se jiřešit a samozřejmě jak jinak než v Americe. Byla tam řečena jedna věta která mne dosti zaujala,nevím již kdo to tam řekl, ale nějaký politický představitel, možná i prezident. "máme sice děti, které umí číst, ale zase jsou obézní" Byly tam ukázány převratné projekty, že ve školní jídelně je dětem místo hranolků a hamburgerů (což je tam prý jinak běžné)nabízena vařená strava, se zeleninou. Tudíž si myslím, že ovoce zdarma problém v naší zemi neřeší,a je to snaha kopírovat něco, co bylo vymyšleno pro jiné vstupní podmínky.

  superkarma: 0 02.04.2007, 18:13:13
 2. avatar
  [73] Gamibo [*]

  stasha: Nemám potřebu nikomu nic přičítat,mé děti dostávají všechno podle mého nejlepšího vědomí a svědomí,jsem zatraceně dobrá máma.Možná můj příspěvek vyzněl jako stížnost na celý
  svět,ale chtěla jsem pouze říct,že nezmněníli se celý přístup tak je naprosto zbytečné,aby děti dostávaly ovoce zdarma.To považuji za naprosté plýtvání.

  superkarma: 0 02.04.2007, 09:02:30
 3. avatar
  [72] Lotka [*]

  Stejně nechápu, proč by měly mít děcka ovoce zdarma, aby netloustly. Vždyť ti tlustí, když mají na hambáče, hranolky, zákusky, tak budou mít i na ovoce Chyba je asi jinde, než v penězích

  superkarma: 0 31.03.2007, 20:15:38
 4. avatar
  [71] Julča [*]

  Když jsem si chodila pro syna do školy,tak jsem už z dálky věděla,co dostali při obědě.Jestli měli pomeranč,banán,jablko,jogurt,okolí školy bývá hezké

  superkarma: 0 31.03.2007, 19:59:15
 5. avatar
  [70] Julča [*]

  Proč jako za to můžou rodiče? Mladší syn NIKDY nepozřel odmalička jedinou přesnídávku,radši byl hladný.Trvá to dodneška.Nic,co má vitamíny nesní.Co s níkm mám dělat? Starší má rád ovoce i zeleninu,ale ml. nic Ale oba jsou jak podvyživení

  superkarma: 0 31.03.2007, 19:48:29
 6. avatar
  [69] Eva_CZ [*]

  ..... meho starsiho syna v zivote nenapadlo koupit si vubec neco k jidlu. Ten by snad nejedl, kdyby bylo po jeho.
  Mladsi? Jedu nakoupit a on na me vola : kup mi nejakou zeleninu. Fakt jo. U McD si dava salat, vsude asi dava salat... Nejaky sladkosti ho v zivote nebraly a neberou.
  Myslim, ze je to vsechno model z rodiny.
  Ja jsem sladke zacala jist az cca pred 10ti lety. Bohuzel. Do te doby bych si nikdy nekoupila ci neupekla kolace, buchty, dort... Jen vetrnik. Cca 1 za 2 tydny. Pro ten jsem mela slabost. Ale taky to zacalo az jsem se zbavila svych zavislosti.

  superkarma: 0 31.03.2007, 15:33:17
 7. avatar
  [68] Ťapina [*]

  stasha: To jo

  superkarma: 0 31.03.2007, 12:30:47

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [67] stasha [*]

  Ťapina: No, ale pak se smířím s tím, že si něco sladkého koupí s ostatníma dětma, domu už mu teda sladké nedám, když mám pocit, že to stačí. A nebudu z toho vinit reklamu, družinářku, stánek před školou apod.

  superkarma: 0 31.03.2007, 12:14:57
 2. avatar
  [66] Ťapina [*]

  stasha: Konkrétně já jsem to nedělala, já jsem vždycky nějaké peníze pro svoji potřebu měla, i když ne moc, ale pár kamarádek pravidelně. Ale myslím si, že když dítěti peníze nedáš, tak ho k tomu prakticky doženeš, protože jak dlouho se vydrží koukat na to, že ostatní si něco koupí a on jediný nemůže?

  superkarma: 0 31.03.2007, 11:55:07
 3. avatar
  [65] stasha [*]

  Ťapina: Já jsem si tohle nikdy nedovolila. A tak bych to asi naivně očekávala od svých dětí. U nás byl nejhorší prohřešek lhát nebo podvádět. Takže utratit peníze za něco, na co jsem je nedostala, jsem si netroufla. Taky jsme si každý den povídali, jak jsme se měli, co bylo ve škole a dost čato padla i otázka, jaký byl oběd.

  Gamibo: Z tvého příspěvku mám pocit, že všechnu vinu přičítáš jiným - reklamám, družinářce, stánku blízko školy To moc nechápu. Snažila bych se to řešit sama. Buď bych přizpůsobila jídelníček dítěte tak, aby si teda mohl kupovat sladkosti sám a doma bych už mu nic sladkého nedávala. Nebo bych mu dala peněz míň, aby si sladkostí nekupoval tolik ..... ale jak to tady sleduju, tak u mne bude nejlepší si žádný dítě nepořizovat

  superkarma: 0 31.03.2007, 11:52:24
 4. avatar
  [64] Ťapina [*]

  Jsem to nějak pomotala - na sladké se peníze našly, nebo na sladké jsme peníze našli - vyberte si

  superkarma: 0 31.03.2007, 10:54:43
 5. avatar
  [63] Ťapina [*]

  stasha: Ty to vidíš dobře jednoduše Na sladké se peníze za mého dětství vždycky našli. Rodiče nám museli dát na oběd, tak se na oběd nechodilo a místo toho se chodilo do sámošky pro sladkosti (to už je teda lepší, aby děti chodili na oběd a sladké si dali až navíc). Mohli obědy zaplatit ve škole sami, no ale museli nám dát na jiné věci, třeba na legitku na MHD - no tak se jezdilo na černo a zase bylo sladkostí dost

  superkarma: 0 31.03.2007, 10:54:12
 6. avatar
  [61] Lotka [*]

  Žábina, tohle je normální i u nás - co dítě doma nejí, to si s gustem dá jinde, tohle není zrovna dobrý příklad na pomlouvání rodičů

  superkarma: 0 31.03.2007, 08:04:42
 7. avatar
  [60] Eva_CZ [*]

  ..... budte rady, ze se v ceskych sk.jidelnach vari.
  Tady maji stanek s pizzou, hambacema, hranolkama atd. OTRESNY! Jasne, muzou si dat i salat. Myslim, ze jedini, kdo si ho davali, byl muj syn a par anorekticek.

  superkarma: 0 31.03.2007, 02:14:57
 8. avatar
  [59] Gamibo [*]

  Suzanne: Děkuji

  superkarma: 0 30.03.2007, 19:13:40
 9. avatar
  [58] Gamibo [*]

  stasha:Já jsem zažila dobu kdy jsem peníze nedostávala a nic dobrého to nepřineslo.Svou reakcí na tento článek jsem chtěla říci něco jiného.Svým dětem dávám i ovoce a přesto ho nejedí a těch sladkosti doma moc nenajdou,přesto po nich touží,protože je to lákavější a propagovanější než ovoce.Proč si kupovat pomeranč,který je zdravější a levnější, když si můžeme koupit hotový džus.Tudy cesta asi nevede.

  superkarma: 0 30.03.2007, 19:12:57
 10. avatar
  [57] Suzanne [*]

  stasha: To přece není řešení

  superkarma: 0 30.03.2007, 19:06:31
 11. avatar
  [56] stasha [*]

  Gamibo: Pokud si dítě kupuje sladkosti, když si to nepřeješ, tak mu nedávej peníze, ne?

  superkarma: 0 30.03.2007, 18:06:51
 12. avatar
  [55] Gamibo [*]

  mindulinka:S tímto mi nezbývá než souhlasit,ale opět zde narážíme na další problém společnosti a ten se týká špatně zabezpečených míst pro dětskou hru.Pocházím z města nedaleko Prahy.Dětské hřiště odpovídající evropským normám je zde pouze jedno,takže čekací lhůta na houpačku je poněkud delší.Ostatní hřiště v parcích jsou v takovém stavu,že se bojím sama tím parkem projít,jsou plná fetující mládeže a narkomanů.Kam mám tedy pustit své děti na kole,brusle a další.Přes obec nám teď dali značku povolená rychlost 30 km.Nikdo tu rychlost nedodržuje,ale ani to nikdo nehlídá,ale to bych tady mohla být do rána a popsat stohy papíru,někde se stala chyba a těžko se teď napravuje.Jsem ráda,že se mi alespoň podařilo prosadit dopravní značku "Pozor děti" před naší školkou.

  superkarma: 0 30.03.2007, 17:52:38
 13. [54] mindulinka [*]

  Souhlasím, že ve většině případů je obezita daná stravovacími návyky v rodině. Pokud má dítě dostatek pohybu, tak mu občas nějakou tu kalorickou neřest dopřát. A dávat příkladné dárky - kolo, brusle, lyže, míč. Dneska jsou to mobily, počítače atd.

  superkarma: 0 30.03.2007, 16:15:02
 14. avatar
  [53] Gamibo [*]

  Osobně si myslím,že je jedno jestli to ovoce bude zdarma či nikoli.Když čekám před školní jídelnou na syna a oni dostanou ovoce tak je plný odpadkový koš a spoustu ovoce se povaluje na zemi.Když dám synovi do školy ovoce tak ho nejenomže nesní,ale přinese ho zpět v takovém stavu,že je nepoživatelné.Doma má chuť na jablko každé když není.Myslím si,že uspěch tohoto projektu by byl pakliže by se snížil počet reklam na sladkosti a vzrostla reklama na ovoce.Děti jsou ovlivňováni reklamou a chuťové buňky pracují očima,co nevidí to nechtějí.Pro společnost je dětská obezita veliký problém,ale čelem se k tomu postavit a přijmou odpovědnost nikdo nechce.Sama se snažím,aby mé děti měly stravu vyváženou,ale stejně to neuhlídám.Když jdu synovi prát oděv,který nosí do školy,tak je až zarážející kolik papírku od těch cukrátek(lízátka apod.) má po kapsách a to jeho kapesné na týden činí 25 Kč.Cestou z jídelny se s nimi družinářky zastaví v potravinách a děti nakupují(brambůrky,coca-coly,lízátka,tvrdé bombóny a jiné).Je tedy jedno školství,které bude ovoce propagovat a druhé,které tento projekt zazdí?Nebo bude opět platit co si sám neuděláš to nemáš?Mám tedy nad svými dětmi stát jako policajt a hlídat každé sousto.Naproti jejich škole otevřeli rychlé občerstvení a nemusím říkat co asi děti nakupují.Jak se poprat s tímto problémem?To asi ovoce zdarma nevyřeší.

  superkarma: 0 30.03.2007, 15:42:28
 15. [52] a.... [*]

  puca: Ano, následky se snažil léčit nadměrnou promiskuitou, holotropním dýcháním, chozením "do skupiny" u psychiatra a trávou svařenou s mlíkem. Ta mu podle jeho slov opravdu pomohla a traumatu z dětství se zbavil.Nutno říct, že jsem ho už pár let neviděla, tak nevím, zda to bylo trvalé.

  superkarma: 0 30.03.2007, 15:01:53
 16. avatar
  [51] Vivian [*]


  Jsem skeptik. Základ jsou podle mě stravovací návyky z rodiny. Pokud si dítě zvykne svačit čokoládu nebo smažený brambůrky, tak pochybuju, že ho zaujme ovoce zdarma... Maximálně bude k hamburgru přikusovat banán
  Ovoce zdarma samo o sobě nic neřeší . Chce to hlavně osvětu. Natlouct rodičům do hlav zásady normálního dětského jídelníčku a rizika nadváhy a obezity.

  Nemám nic proti tomu, aby děcka mlsala sladké, ale nesmí to být základ jídelníčku...

  superkarma: 0 30.03.2007, 14:57:24
 17. [50] puca [*]

  Meander: kdyz ja proste nedokazu potlacit tu zvedavost i kdyz je mi jasny ze kdybych se to nahodou dozvedela, budu trpce litovat

  a....: prave proto, treba je to neco takovyho a to je vzdycky dobry vedet btw zanechalo to na tom tvem znamem nejake vazne/viditelne nasledky?

  superkarma: 0 30.03.2007, 14:56:43
 18. [49] a.... [*]

  Jinak k tomu ovoci. Ovoce určitě nepomůže, pomůže dlouhý bič a honit dítě kolem baráku. Jako dodatková pomoc je ještě dobrý zámek na lednici a špajz.

  superkarma: 0 30.03.2007, 14:33:25
 19. [48] a.... [*]

  Meander: JO, na to bych to typovala.

  superkarma: 0 30.03.2007, 14:30:35
 20. [47] a.... [*]

  puca: Když ty životní útrapy, to je věc někdy dost relativní. Jeden můj známý se cítil celoživotně narušen tím, že ho matka dávala do jeslí.

  superkarma: 0 30.03.2007, 14:29:13
 21. avatar
  [46] Meander [*]

  puca: Mě ani ne. Protože podle těch postojů to bylo minimálně prenatální zneužití a na to nemám žaludek.

  superkarma: 0 30.03.2007, 14:27:56
 22. [45] puca [*]

  Meander: kdyz me by to hrozne zajimalo co teda prozila kdyz tim porad ospravedlnuje sve ponekud vystredni postoje

  superkarma: 0 30.03.2007, 14:18:11
 23. avatar
  [44] Meander [*]

  puca: Kuš, nebuď taková necita.

  superkarma: 0 30.03.2007, 14:10:52
 24. [43] puca [*]

  Meander: no v kazdym pripade by to bylo zajimavy

  superkarma: 0 30.03.2007, 14:08:48
 25. avatar
  [42] Meander [*]

  puca: Bojím se, že spíše rány z milosti.

  superkarma: 0 30.03.2007, 14:02:42
 26. avatar
  [39] Kadla [*]

  pajda: Jééé, to je jako bys mluvila o nás

  superkarma: 0 30.03.2007, 13:11:59
 27. avatar
  [38] Suzanne [*]

  pajda: můj mladík taky žere jenom to, čeho je málo

  superkarma: 0 30.03.2007, 12:40:09
 28. avatar
  [37] Suzanne [*]

  gerda: a vo tom to je

  superkarma: 0 30.03.2007, 12:38:58
 29. avatar
  [36] pajda [*]

  Žábina: ovoce máme doma taky pořád, ale končí pravidelně vyhozené. Mladej jí zásadně to, čeho je doma málo - když je tam poslední litr mlíka, vypije ho celý, ale když jsme po nákupu z Makra a máme doma 12 litrů, tak se ho ani nedotkne...a s ovocem a zeleninou je to stejné. To samé třeba se sladkým...a vypadá jak Somálec i přesto, že se už rok nesmí hýbat kvůli potížím s nohou.

  superkarma: 0 30.03.2007, 12:32:09
 30. avatar
  [35] šája [*]

  Žábina: odmalička dávám dětem ovoce a zeleninu. Jako mrňata to jedly, pak přišlo vzdorovitý období, kdy začali odmítat a třeba klukovi to zůstalo Malá už objevila kedlubny, má ráda rajčata, salátové okurky...a kluk? Ani, kdyby měl umřít hlady. Jako mimino miloval brokolici. Teď mi oznámí, že to nejí a nejede přes to vlak.

  superkarma: 0 30.03.2007, 12:23:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme