Vztahy

Pomstila jsem se!

Stejně jako čtenářka Petra („Na to jsi moc hloupá," řekla učitelka), zažila jsem hned od prvních školních dní v roce 1961 těžkou šikanu. Učitelka k ní naváděla i spolužáky. Žili jsme na pražském předměstí, všichni se znali jako na vesnici a my byli elitní" rodina, která měla vše, co ostatní ne (rodinný dům, auta, maminka vyhlášená krasavice, tatínek populární zpěvák a dědeček vyhlášený zubař). Obvykle mě nazývala Zuzana k ničemu" a fackovala mě před katedrou...
Snažila se mi vsugerovat i to, že špatně píšu a kreslím (opak byl pravdou - pokoušela jsem se o 16 let později dokonce o studia na scénografii a můj portrét prý byl nejlepší). Styděla jsem se a doma jsem se svěřila až po následující události. Téhle jedubabě" jsem se totiž pomstila.

Když jsme opouštěli 5. ročník a šli do jiné školy o km dál, měli jsme napsat anonymní sloh o zážitcích ve škole. Přišla moje chvíle! Ve slohu jsem byla docela dobrá, a tak jsem poctivě a barvitě vylíčila všechny své útrapy za 5 let s onou pedagožkou. Jako třešničku na dortu jsem vylíčila její flirtování s panem ředitelem (oba byli tehdy už v letech, asi tak čtyřicátníci i více) a svoji domněnku, že jsou milenci! Ony slohy patrně došly i k panu řediteli a bůhví ke komu ještě, protože paní učitelka si mě povolala na kobereček" k sobě domů. Pamatuju se, že mě pozvala do prádelny, kde stála u necek a prala na valše a přitom se mě ptala, co mi udělala tak hrozného, že jsem se jí tolik pomstila. Neodpověděla jsem jí.

I další léta byla na druhém stupni jiné základní školy krušná: neměla jsem žádné základy gramatiky, matematiky, nic, žila jsem v neustálém stresu a odporu snad ke všem předmětům... V osmé třídě 8 čtyřek, snad i z toho kreslení a tělocviku. Je fakt, že jsem většinou výuku až na dějepis ignorovala. Takže díky rodině nastoupila četa" soukromých učitelů, kteří mě naučili aspoň tolik, že jsem byla schopná absolvovat rok učňovské a posléze 4 roky střední školy s maturitou. Měli jsme na tom 2. stupni třídní, nebyla špatná, taková průměrná. Učila češtinu a já měla tu čtyřku s odřenými zády. Řekla mamince, že jestli jakž takž uspěju na střední škole s matematikou, tak ona jí GARANTUJE, že z češtiny to bude vždy čistá pětka! Od prvního ročníku svých studií jsem na rozdíl od matiky měla z češtiny vždy pouze jedničku, s níž jsem i odmaturovala.

Když moje maminka přišla na třídní schůzku v páté třídě a pravila, že chce, abych se pokusila o studia, poslala nás do pedagogické poradny a řekla jí, že to snad nemyslí vážně... V PPP mi poradili, ať místo hotelové školy jdu studovat" na řeznici, neboť jim maminka musela sdělit, kdo v rodině vykonává jakou profesi, aby se zřejmě měli čeho chytit. Přestože můj druhý dědeček byl řezník, málem jsem jim tam při představě, jak zabíjím prasátka a bourám maso, omdlela... :-). Uplynulo asi 20 let a dotyčná češtinářka navštívila seminář pro výchovné poradce v ústavu, kde jsem pracovala mj. i na příručce Jak volit povolání". Její úžas, když mě  viděla nejen na této posvátné" půdě, ale hlavně coby spoluautorku příručky, byl opravdu nelíčený a pro mě znamenal obrovskou satisfakci, stejnou, jako tehdy, když jsem si v té prádelně vychutnávala poraženou bestii"...

Víc než 20 let pracuju ve školství, 3 roky jsem i externě učila, a i když moje funkce bývala a je velmi nepodstatná, přece jen mám pocit, že maličko přispívám k tomu, aby se podobné případy stávaly co nejméně a aby se žáci, rodiče a studenti dokázali bránit tím, že nebudou váhat o podobných případech informovat formou podnětu na příslušný úřad!
Anai


Díky za příspěvek!

   
16.04.2007 - Láska a vztahy - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [3] Gizel [*]

  Mám podobný příběh se synem. Na schůzkách na gymnaziu mi řekli, že syn měl jít spíše jen na nějakou střední školu , nikoliv na gymnazium. Odmaturoval za 12 . Vystudoval VŠ ekonomii. Po 3,5 letech pobytu v USA si udělal zkoušku z angličtiny.Nyní pracuje a bydlí v Praze, je ctižádostivý, spokojený . Stále se ve svém oboru i v angl.jazyce i v ekonomice vzdělává. A tak byl podle profesorek na gymplu neschopný.

  superkarma: 0 16.04.2007, 23:01:58
 2. avatar
  [2] Vivian [*]

  superkarma: 0 16.04.2007, 20:05:31
 3. avatar
  [1] gerda [*]

  Život jsou samé kotrmelce. Je klika, kdy sem tam zamelou i Boží mlýny

  superkarma: 0 16.04.2007, 14:24:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme