.

Pomsta automobilového boha

Cestování

Pomsta automobilového boha

Od doby, kdy jsem udělala řidičák, a to už je hodně let, prošlo mýma rukama poměrně dost aut. Ale dlouho mi žádné neříkalo „pane“. První auto, které jsem kdy řídila, byla pochopitelně autoškolní Škoda 105. Nikdy nezapomenu na chvíli, kdy jsem v ní na cvičáku seděla poprvé sama a na instruktorův pokyn „nastartujte vozidlo“, který zazněl z jakési vysílačky, jsem zmateně zapnula stěrače. Teď si asi myslíte, že takové jelito nemohlo nikdy získat řidičák, ale musím vás zklamat, mohlo.

První auto, které jsem s čerstvým řidičákem uvedla do pohybu, byla tatínkova oprašovaná „tisícovka“. Pochopitelně mě k volantu pouštěl nerad a vždycky se zděšeně držel palubní desky, jako bych ho měla v první zatáčce vyklepat.

Na vejšce jsem si nabrnkla „motorizovaného“ kluka, a ten mi na rozdíl od tatínka půjčoval auto velmi ochotně. Zřejmě aby si šplhnul. A protože byl do čtyřkolých miláčků blázen, vystřídala jsem „plečky“ různých typů, a docela slušně se vyjezdila.

Nebudu vás nudit výčtem a zastavím se auta, které v mé řidičské kariéře hodně znamenalo. Bylo první, o kterém jsem mohla hrdě prohlásit, že je moje. Ojetý tmavě šedý Golf dvojkové řady. Najezdila jsem s ním spoustu kilometrů a nikdy mě nezklamal. I když mu v zimě praskl chladič a já každých pár kilometrů dolévala vodu, dovezl mě, děti, psa, králíka i morče na místo. Teprve v cíli „vydechl“ naposled a musel do servisu. Tomu říkám automobilová věrnost.

Přestože to byl takový držák, zatoužila jsem (já nevděčnice) po něčem větším, hezčím a modernějším a „vyměnila“ ho za Peugeota 306. Krásný nablýskaný kombík měl super výbavu, skvěle jezdil, ale jednoho dne jsem ho nenastartovala. Odešla „elektrika“. Kam? To ví snad jen automobilový bůh, jehož mlýny melou jistě a rychle. Že by pomsta za Golfíka? Do opravy „pažouta“ jsem vrazila třicet tisíc a šel z domu.

Ale co jiného? Těch radilů a chytrých hlav, kteří chválili jen to své! Nakonec jsem se po dlouhých úvahách rozhodla pro Toyotu Yaris, kterou mi odsouhlasili i ti největší skeptici. Pro fešáka Yardu, tak mu familiárně říkáme, jsem si jela až na Moravu. Byla jsem z něj nadšená.

Yarda

Proč píšu v minulém čase? Po roce odešly vstřiky a turbo. Kam? To ví zase jen ten mstivý automobilový bůh.

Jaké zkušenosti s auty máte vy, milé ženy-in? Které bylo vaše první? Co jste s ním zažila? Máte ho ještě, nebo už jste ho vyměnila? Z jakého důvodu? Na které auto nikdy nezapomenete? Podle čeho si auto vybíráte? Co mu nesmí chybět, a co klidně oželíte?

Dnešní téma se bude točit okolo aut a já budu ráda, když se s námi podělíte o své zážitky, názory, zkušenosti. Své příspěvky, ale i fotografie svých plechových miláčků můžete posílat na adresu:

redakce@zena-in.cz

lupa

   
30.08.2010 - Doma - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [14] macamala [*]

  Dana Svobodová — #12 Tankovat u sítě značkových pump - to jsme si mysleli také, ale spálili jsme se. Každá pumpa má svého provozovatele a ten asi si dělá, jak se mu zachce.

  Problémy, jak jsem psala, jsme pocítili před cestou. Už jsme to pomalu svedli na auto, ale to šlo na servisku, která byla OK. V zahraničí problémy rázem zmizely a vrátily se až s prvním natankováním v ČR. Naštěstí víme, které čerpačce se vyhýbat, tak se snažíme to dodržovat. Když mi švagr popsal problém, tak jsem mu odpověděla: A netankovals u pumpy XY? Jen souhlasně kývl hlavou.

  superkarma: 0 30.08.2010, 15:43:02
 2. avatar
  [13] Milala [*]

  Tak moje první auto,ve kterém jsem samostatně řídila,byl otcův trabant.Řazení pod valantem je jěště dnes po letech pro mne noční můra.První jízda tímto autíčkem nevím proč, byla do lesa.Hned na první polní cestě jsem najela na pařez a utrhla motor.Naštěstí tehdejší a vlastně i současný partner je automechanik,takže se to obešlo bez facek.Sml30

  superkarma: 0 30.08.2010, 13:51:12
 3. [12] Dana Haklová [*]

  macamala — #10 Po opravě mi radili, ať tankuji jen u prověřených a velkých pump. Levná nafta se pančuje vším možným a ničí motor

  1. na komentář reaguje macamala — #14
  superkarma: 0 30.08.2010, 13:41:31
 4. [11] jastura [*]

  heligona — #9 koupili jsme ojetou Octávku 2001 a musím říct, že zatím jsme navýsost spokojeni. Naftu to žere v malém množství a kromě klasiky - oleje, filtry po koupi vyměnit a pročistit startér je auto bez problémů. Pravda, známý nám ho prověřil ve škodovce, takže víme jak se o něj předchozí majitel staral.

  superkarma: 0 30.08.2010, 10:50:53
 5. [10] macamala [*]

  heligona — #9 Jo a abych nezapomněla - momentálně se potýkáme s kvalitou tankovaných paliv. Někdy před létem jsme to začali registrovat, pak jsme odjeli do zahraničí a tankovali jen tam. Po příjezdu jsme naplnili nádrž zase tady a opět je to poznat. Stěžoval si mi i švagr. Za ty prachy a prodávají šunt.

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #12
  superkarma: 0 30.08.2010, 10:37:23
 6. avatar
  [9] heligona [*]

  macamala — #7 To máte: gumy, benzín, olej, filtry, svíčky, nemrznoucí kapalinu, kapalinu do ostřikovačů, baterku, rozvody, vodní pumpu, termostat.... Sml52

  1. na komentář reaguje macamala — #10
  2. na komentář reaguje jastura — #11
  superkarma: 0 30.08.2010, 10:10:47
 7. avatar
  [8] Dante Alighieri [*]

  Já koupila 5 let staré auto a hned s ním byl taky problém. Třeba po týdnu stání v garáži jsem k němu přišla a bylo úplně mrtvý. Koupili jsme novou baterii, ale situace se opakovala. Auto mi stálo dva týdny, protože jsem byla na Krétě a když jsem se k němu vrátila, nešlo ani odemknout centrálem, jak to bylo mrtvý. Pak se přišlo na to, že je třeba vyměnit nějakej "mozek". Oprava stála 8.000 Kč.

  Přesto bych si příště nové auto nekoupila. Je pro mě lepší, když už má auto nějaký ten škrábanec, protože sama se různě otírám o sloupy (teď už naštěstí dlouho ne, ale přesto si trvám na svém) a škrábanec na novém autě by mě hodně mrzel. U toho staršího auta prostě nejsem tak úzkostlivá.

  superkarma: 0 30.08.2010, 10:04:11
 8. [7] macamala [*]

  Věrulinka — #1 heligona — #2 to jsou gumy, pojištění a další a další věci.

  1. na komentář reaguje heligona — #9
  superkarma: 0 30.08.2010, 09:58:55
 9. avatar
  [6] marianaant [*]

  Děvčata tak já jsem si vzpomněla, na své začátky. Po absolvování autoškoly můj první výlet byl s tchánovou Ifou, která měla řazení pod volantem, to byl zážitek. To jsem se musela naučit až jsme vyjeli. Od té doby jezdím jenom se škodovkami, ale sednu do každého auta a s každým odjedu. Je to moc fajn. Každou svojí škodovečku opravdu miluji.Sml30Sml30

  superkarma: 0 30.08.2010, 09:32:43
 10. [5] Anime Otaku [*]

  Jo, proto je lepší ojetiny nekupovat a našetřit na nový, když to jde. Pak nejsou takový výdaje na údržbu a když se to začne s*át tak to honem střelit a koupit jiný.

  Už jsem kolikrát viděla, že lidi, kteří chtěli šetřit a koupili ojetinu, tak pak zaplatili stejnou cenu a někdy i víc za opravy než by je stálo úplně nový auto.

  superkarma: 0 30.08.2010, 08:54:25
 11. avatar
  [4] Májík [*]

  Jo,tak to je riziko kupování ojetin, že se něco v nejbližší době vysype. Dokud jsme kupovali ojetiny s neznámou minulostí,tak jsme na tom byli stejně. 

  superkarma: 0 30.08.2010, 08:43:25
 12. avatar
  [3] femme [*]

  měla jsem nedávno možnost koupit opravdu supervýhodně auto, ale koupí auta to všechno začíná, benzín, pojistky, ručení, opravy.........takže jsem s díky odmítla Sml24

  superkarma: 0 30.08.2010, 08:37:53
 13. avatar
  [2] heligona [*]

  Věrulinka — #1 přesně, jak říká jeden můj kamarád: jak si pořídíš auto, přestáváš šetřit Sml16

  1. na komentář reaguje macamala — #7
  superkarma: 0 30.08.2010, 08:29:22
 14. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml30 jj autíčka jsou dojný kravičky na penízky Sml30

  1. na komentář reaguje heligona — #2
  2. na komentář reaguje macamala — #7
  superkarma: 0 30.08.2010, 08:13:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme