Domácnost

Pomozte zmapovat světelné znečištění


Zájemci o astronomii se mohou zapojit do projektu, který mapuje světelné znečištění po celém světě. Stačí, když budou od dnešního dne (16. března) do 28. března pozorovat a zaznamenávat hvězdy v souhvězdí Orion.

„Pomocí připravených jednotných mapek může i laik určit, jak slabé hvězdy je schopen na obloze ze svého stanoviště pozorovat. Každé pozorování je unikátní, má smysl a přispěje do celosvětové databáze," uvedl astronom Pavel Suchan. Doplnil, že českou verzi návodu a mapek pro pozorování připravila Hvězdárna a planetárium Mikoláše Koperníka v Brně na adrese http://globe.hvezdarna.cz. Zde najdou pozorovatelé i formulář, který vyplněný zašlou organizátorům.

Suchan vysvětlil, že světelné znečištění ruší přirozenou noční tmu a biorytmy všech živých organismů včetně člověka, které tmu potřebují k efektivnímu spánku, nebo naopak k nočnímu životu. Osvětluje oblohu na desítky kilometrů daleko, a tak je problémem i pro všechny profesionální i laické pozorovatele noční oblohy.

Letošní Mezinárodní rok astronomie se podle astronoma snaží upozornit na zhoršující se stav nočního životního prostředí a na stále méně dostupný pohled na nerušenou noční oblohu. „Některé státy světa problematiku světelného znečištění upravují v zákonech. V České republice je světelné znečištění obsaženo v zákoně ochraně ovzduší, ale regulace svícení není zavedena celoplošně, což je určitý problém," uvedl Suchan.

Projekt mapování světelného znečištění Globe at Night podporuje americká NASA či Ministerstvo zahraničí USA. Je součástí širšího projektu Globe, ke kterému Česká republika přistoupila 20. dubna 1995, dodal Suchan.

Náš tip: Zapojte do sledování oblohy i své malé děti, může to pro ně být zajímavá zkušenost...

   
16.03.2009 - Dům a byt - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [4] shb [*]

  No super, zapojuji se! Zrovna o víkendu jsem na orion koukala

  superkarma: 0 16.03.2009, 15:54:20
 2. [3] rae [*]

  Bugy: kareta to myslela obráceně - doma klidně sviťte, ale zatáhněte si okno, abyste nesvítili ven

  superkarma: 0 16.03.2009, 14:38:19
 3. avatar
  [2] Bugy [*]

  My máme u okna na domě veřejné osvětlení. Takové světelné znečištění nikomu nepřeju. Rolety nebo žaluzie nepomáhají - jen trochu světlo v ložnici utlumí. To asi není článkem míněno

  superkarma: 0 16.03.2009, 14:08:03
 4. avatar
  [1] kareta [*]

  jj, dívat se na hvězdy mimo civilizaci je úplně jiné než vwe městě. A přitom stačí zatahovat závěsy- žaluzie.

  superkarma: 0 16.03.2009, 13:22:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme