Zdraví

Pomozte Monice k novému vozíčku, máme ještě tři dny

Nedávno jsme na našich stránkách zveřejnili příběh Moniky, která se po úrazu ocitla na invalidním vozíčku. Před časem podstoupila náročnou operaci, která se i přes nepříznivé prognózy podařila, a Monika už není odsouzená k trvalému pobytu na lůžku. Potřebuje ale speciální vozíček, na který nemá prostředky... Snažíme se jí proto pomoci, můžete se k nám připojit i vy.

Moničin příběh

Asi to každá znáte – v práci nestíháte uzávěrku, šéf na vás ječí, děti nosí špatné známky, partner si stěžuje na neuklizenou domácnost a do toho vám ještě onemocní rodiče. Říkáte si, že nevíte, kde vám hlava stojí, a pomalu se hroutíte? I já se občas do této situace dostanu. Ale pak si vzpomenu na Moniku, kamarádku na vozíku, kterou jsem potkala na jednom rehabilitačním pobytu, a řeknu si, že když to zvládá ona, tak já musím taky.

Seznamte se s Monikou

mMonika letos oslavila 31 let a od svých 16 opravdu neměla lehký život. Po úrazu páteře na bruslích absolvovala několik operací a rehabilitací, ale zůstala trvale ochrnuta na jednu nohu. Její stav se chvíli lepšil a chvíli horšil, ale i přesto dokázala odmaturovat. V rámci rehabilitace zkoušela i různá zaměstnání, která ale pokaždé musela ukončit ze zdravotních důvodů. V roce 2008, kdy se její zdravotní stav postupně zhoršoval, podstoupila další operace bederní páteře.  V té době ušla v terénu několik málo metrů, ale nestačilo to ani na to, aby došla kamkoli do obchodu, na úřad nebo do společnosti. Zvládla jen přecházet po bytě. Bolest jí nedovolila sedět, a tak musela většinu dne trávit v posteli. Toto období trvalo víc než čtyři roky. Kdykoli potřebovala k lékaři, na rehabilitaci nebo na úřady, musela se objednávat sanita – převoz vleže. Volný čas vyplňovala různými ručními pracemi, čtením knížek, PC a internetem, kreslením, luštila sudoku a skládala origami, prostě vším, co se dá dělat vleže v posteli.

V této nelehké životní fázi jsme se právě potkaly. Již od začátku mě upoutal její optimismus, silná vůle a odhodlání čelit všem přicházejícím problémům. Právě díky těmto vlastnostem si vybojovala další, poměrně drahou operaci s nejistým výsledkem, i když lékaři byli spíše proti, a to nejen z medicínského, ale především z finančních důvodů. Monika to ale nevzdala a po úspěšné operaci a dlouhé rehabilitaci se vrací domů v daleko lepší kondici. Už zase může sedět, a dostat se tak na vozíku, kam bude potřeba.

Jenže ouha... Monika potřebuje speciálně upravený vozí0k, a na ten samozřejmě peníze v pojišťovně nejsou. A protože ona jako invalida žijící u rodičů v důchodu již veškeré úspory utratila za pobyt v nemocnici a v rehabilitačním ústavu, dostala se do nezáviděníhodné situace. Sice už by mohla mezi lidi a případně i do práce, ale nemá na to si vozík pořídit. Klasika fungování systému v ČR...

monika

Můžete také pomoci

Proto jsem se rozhodla,  že jí alespoň trošku vrátím to, co mi ona nevědomky dává svým optimistickým přístupem k životu. Založila jsem pro ni ve spolupráci s Nadací Charty 77 – Konto BARIÉRY účet a sháním pro ni přes kamarády i přes Facebook peníze na vozík. Účet bude aktivní ještě tři dny, do 13. května 2013.

Přes tento odkaz se dostanete na moji facebookovou stránku, kde číslo účtu najdete.

Doufám, že se nám potřebných 50 000 Kč povede vybrat a Monika se bude moci co nejlépe zařadit do běžného života.

Lenka Maloňová

Pokud by se našel někdo, kdo by také rád přispěl, můžete kontaktovat Kláru Wimmerovou z redakce na její e-mail klara.wimmerova@zena-in.cz (předmět: MONIKA), předá vám číslo účtu a potřebné údaje. Za jakýkoliv váš příspěvek děkujeme.

 

   
10.05.2013 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Hanula [*]

  Sml15škoda tento článek mi unikl - byla jsem v zahraničí. Tak někdy příště

  superkarma: 0 17.05.2013, 09:06:54
 2. [25] Phoenix [*]

  paníliška — #23 

  Článek byl napsán 30.4. a 15.5. tam byl dopsán dovětek, do kdy bude účet aktivní.

  Jinak Rikina (24) má pravdu. Pojišťovna hradí pouze základ. Většinu úprav si hradí člověk sám. To samé je, když Vám např. napíší ortézu a polovinu si hradíte sám. Můžete si zvolit i plně hrazenou, ale ta nevydrží používání 2 roky, což je limit pojišťovny. A když danou pomůcku používáte pravidelně, tak si musíte připlatit, aby Vám vydržela danou dobu. To není jako když používáte pomůcku např. při fixaci kolene po lehčím úrazu. Pokud má vozík splnit svojí funkci a člověku částečně navrátit možnost samostatného pohybu, je potřeba dané úpravy na vozíku provést (vozík je psán na 5 let, ale ani po pěti letech nemáte jistotu, že Vám napíší nový). Na víc, převážná většina úprav je v režiji lékaře a fyzioterapeuta. Člověk nemá stále někoho při sobě, aby ho někam odvezl nebo dotlačil. Také není reálné z invalidního důchodu paltit nájem, pobyty v lékařských zařízeních, léky a doplatky na pomůcky. Spousta pomůcek je pacientovi napsána, ale pojišťovna je všechny nehradí. Člověk, který se do této situace nidky nedostal, asi toto nepochopí a právě tomuto se říká solidarita. Když nemusíte povině něco dávat, ale dáte to dobrovolně.

  superkarma: 0 11.05.2013, 12:59:02
 3. [24] Rikina [*]

  dadma — #18 no, ona by Monika zřejmě dostala vozík od pojišťovny. Ale asi takový ten nejjednodušší a nejlevnější typ. Což bohužel ne vždy vyhovuje. Taky jsme museli nechat pro mého otce upravit invalidní vozík, který dostal od pojišťovny, protože tak, jak byl, by ho nedokázal používat. A tu úpravu jsme taky platili "ze svýho". Takže chápu, že někdy není jiná cesta. Taky je ještě možnost vozík si pronajmout, ale to už vůbec pojišťovna neplatí, a není to zrovna levné. Sml80

  Jinak tedy díky za vysvětlení, jak je to s těmi profily a účty. Sml67

  superkarma: 0 11.05.2013, 10:53:31
 4. avatar
  [23] paníliška [*]

  Přiznám se, že tomu nerozumím - článek je s datem 10.5.2013, ale první příspěvek v diskuzi 30.4.2013. Sml80

  A k té solidaritě - co jiného je principem pojišťoven? Právě solidarita, do systému odvádějí všichni, čerpají nemocní. Takže já jako zdravá platím pojišťovně odvody, léčí se za ně ten, kdo onemocněl. Příště zase já budu mít zaplacenou léčbu z odvodů jiných zdravých - to je princip solidarity.

  1. na komentář reaguje Phoenix — #25
  superkarma: 0 10.05.2013, 22:11:20
 5. avatar
  [22] Brixik [*]

  Děkuji všem, kdo přispěly. Určitě se ozveme, jestli se podařilo vybrat peníze (jako že tomu věřím) a hlavně s tím, jak si Monika nový vozík užívá.

  superkarma: 0 10.05.2013, 19:54:40
 6. [21] dadma [*]

  Brixik — #20 Máš pravdu.Já mám ve svém okolí, také pár lidí s nějakým handicapem,tak vím své.Minule jsem poslouchala rozhovor F.R.Čecha s Markem Ebenem a ten to tam řekl na plnou" ústa" ,že je lidi vůbec nezajímají.A je to úplně jedno zda jsou z prava či z leva,samé kecy.

  superkarma: 0 10.05.2013, 16:27:52
 7. avatar
  [20] Brixik [*]

  dadma — #19 No myslím, že on osobně na ten Facebook ani nejde a chodí tam tak maximálně jeho mediální poradci...

  Ale jinak mně to taky štve, prostě solidarita fakt nefunguje. Vláda berev tam, kde to nejmíň bolí ji. Myslím, že většina poslanců nemá o životě běžných lidí vůbec představu. A o tom, co trápí handicapované už ani omylem. Totiž není to zase až tak silná voličská skupina...

  1. na komentář reaguje dadma — #21
  superkarma: 0 10.05.2013, 16:11:18
 8. [19] dadma [*]

  Co kdyby jste oslovili poslance a ministry.Vidím ,že tam máte pana předsedu TOP 09 Schwarzenbergra,tak ten by mohl přispět?

  1. na komentář reaguje Brixik — #20
  superkarma: 0 10.05.2013, 16:01:30
 9. [18] dadma [*]

  A tohle mě strašně štve.Na co by měly být peníze ,tak nejsou.V nemoci a stáří má být solidarita-zdravých s nemocnými a mladých se serniory.Ale tohle u nás již jaksi nenosí.Podle mne by Martina vozík ,pokud ho potřebuje měla dostat od pojišťovny.Hlavně, že pan ředitel VZP má plat 235.000,-Kč měsíčně a roční odměny až 1,5 milionu.A to není ve vedení pojišťovny sám a ještě tu máme další pojišťovny.Lidi už si doplácí skoro všechno a někteří senioři si ani léky nevyzvedávají a nebo jen část, protože jim na to z důchodu nezbývá.Vždy mě v vytočí ,když někteří rodiče prosí o pomoc přes televizní obrazovku.Říkám si kam jsme to dospěli, že není na léčbu pro děti.Kdybych měla nemocné dítě ,asi bych také prosila,ale přijde mě to opravdu od státu a úředníků nehorázné.Vlastně co se divím.Nyní po vydání nové vyhlášky pro posuzování lidí pro přiznání průkazu ZTP či ZTP/P nebo příspěvku,tak je 80% invalidů a lidí nemocných najednou zdravých.Vláda a slavná ministerstva peníze rozkladly a nebo promrhaly a nyní musí šetřit a to na těch nejslabších.

  1. na komentář reaguje Rikina — #24
  superkarma: 0 10.05.2013, 15:54:59
 10. avatar
  [17] Brixik [*]

  Jojo já jsem na tom stejně. Občas konám rychleji než myslím....Ale myslím to dobře Sml32

  superkarma: 0 10.05.2013, 13:01:18
 11. avatar
  [16] Klára Wimmerová [*]

  pajda — #15 Mě to mrzí, že to vypadá tak složitě, přitom je to jednoduché. Ale museli jsme to nějak vybalancovat, jinak to nešlo - nebo jsem to jinak neuměla... jak jsem psala, je to poučení pro příště, chtěla jsem honem honem pomoct a obdivuju Lenku, jak je pro to zapálená a že pro to tolik udělala.

  Neuvědomila jsem si „v zápalu boje“, že to může vyznít zmatečně. To jsem celá já, hrrr!

  superkarma: 1 10.05.2013, 12:58:04
 12. avatar
  [15] pajda [*]

  Klára Wimmerová — #14 jasné...díky za vysvětlení.Sml22

  1. na komentář reaguje Klára Wimmerová — #16
  superkarma: 0 10.05.2013, 12:49:18
 13. avatar
  [14] Klára Wimmerová [*]

  pajda — #12 Monika je slečna, která potřebuje vozíček, Lenka Maloňová je její kamarádka, která iniciovala založení konta a poprosila mě o pomoc na našem magazínu. Protože jsme přímo v článku nemohli zveřejnit číslo účtu, dala jsem pod článek doušku, že se můžete obrátit na mě, a já vám poskytnu informace.

  1. na komentář reaguje pajda — #15
  superkarma: 0 10.05.2013, 12:37:07
 14. avatar
  [13] dasena [*]

  A Vy si myslíte, že by Vás chtěla šefredaktorka mást? co by z toho asi měla?

  superkarma: 0 10.05.2013, 12:37:04
 15. avatar
  [12] pajda [*]

  pajda — #11 ještě tedy otázka. Je Lenka nebo Monika? Pomáhat máme Monice, podepsaná je Lenka...profil je Lenky. Jak to tedy je? Způsob výběru znám, ale tady jde zjevně o víc lidí...

  1. na komentář reaguje Klára Wimmerová — #14
  superkarma: 0 10.05.2013, 12:34:48
 16. avatar
  [11] pajda [*]

  Klára Wimmerová — #7 pokud nevyvdala i křestní jméno, pak profil není její. Ostatně jde jenom o nasdílení stejného textu, jako je tady na stránkách...ani v přátelích doytčnou nemá, jen nějakého Maloně...a vás.

  1. na komentář reaguje pajda — #12
  superkarma: 0 10.05.2013, 12:32:07
 17. avatar
  [10] Brixik [*]

  Takže pokud někdo přispějete, budeme vám moc vděčné.

  Opravdu je to těžké v dnešní době nějaké peníze sehnat a dát o sobě vědět. Jenom takovou lahůdku - přímo Monika měla domluvenou podporu v rádiu, ale nakone z jejího "pseudokamaráda" vypadlo, že by za to chtěl nějaké procento z vybraných peněz...

  superkarma: 0 10.05.2013, 12:30:15
 18. avatar
  [9] Brixik [*]

  Dobrý den

  po vyřešení technického problému se mi konečně podařilo dostat do diskuze a ráda uvedu věci na pravou míru.

  Na Facebooku mám profil jméno ještě před vdáváním a na Time line mám několik výzev i s číslem účtu.

  Ale teď k tomu, proč zde není číslo uvedeno. Když jsem řešila, jak vlastně pomoc zorganizovat, obracekla jsem se na různé nadace s radou o pomoc. A právě v Kontu Bariéry mi vyšli vstříc a zřídili tzv. sponzorský poúčet. Byla jsem ráda, že se to tak rychle vybavilo. Jenže pak mi přišel mail s následujícím zněním:"Na sponzorském podúčtu se shromažďují peníze od sponzorů, které za tímto účelem oslovujete Vy sama svým jménem. Těm sponzorům, kteří se rozhodnou Vám přispět, vystavíme na vyžádání potvrzení/smlouvu o poskytnutí finančních prostředků. Finance ze sponzorského podúčtu vyplácíme oproti faktuře.

  Chtěla bych Vás upozornit, že v případě účtu 777 777 222/0800 se nejedná o veřejnou sbírku. Je tedy protizákonné uveřejňování jakýchkoli inzerátů v médiích, ve kterých byste vyzývali veřejnost k přispívání na tento účet."

   Byla jsem z toho docela nešťastná, protože jsem měla právě na ženě in domluvenou aspoň nějakou propagaci. Nakonec po dohodě s paní Sutnarovou, co to má v nadaci na starosti  schválena teda tato podoba článku, kde se nesmí přímo objevit číslo účtu.

  Tak doufám, že to takhle stačí.

  Chápu, že je to blbé, protože "žebrající o příspěvek" potkáváme každý dnes a denně všude.

  superkarma: 1 10.05.2013, 12:27:37
 19. avatar
  [7] Klára Wimmerová [*]

  Příjmení Maloňová je vyvdané, profil na facebooku zřejmě neměnila. Číslo účtu zde na stránkách zveřejnit přímo nemůžeme.

  Jestli se číslo dá nebo nedá dohledat přímo na stránkách konta Bariéry, jsem nezjišťovala, ale jelikož mám přímý kontakt na Lenku Maloňovou, poprosím ji hned o vyjádření sem do diskuse.

  Opravdu bych nerada, aby to celé vyznělo „netransparentně“ - mrzí mě, že to takto vnímáte. Poučení pro příště, učím se, nikdo mi neporadil.

  1. na komentář reaguje pajda — #11
  superkarma: 0 10.05.2013, 12:10:31
 20. avatar
  [6] peetrax [*]

  Rikina — #5 k tomu se nejspíš dostanou jen lidi, co mají Facebook. Taky nechápu, proč tedy číslo účtu není zveřejněno tady.

  superkarma: 0 10.05.2013, 12:01:52
 21. [5] Rikina [*]

  Sml80 Přes uvedený odkaz jsem se dostala na stránky nějaké Lenky Válkové, zatímco pod článkem je podepsaná Lenka Maloňová. O čísle účtu tam nebylo ani slechu, ani dechu. Proč, když někdo něco chce, nezveřejní číslo účtu rovnou, a to nejlépe číslo účtu transparentního, aby byl přehled? Sml80 Ani na stránkách konta Bariéry jsem nenašla vůbec žádný odkaz na Moniku a její příběh, natož na nějaké konto. Takže se dál přestávám zajímat a doporučuji pro příště méně tajnůstkařit. Sml80 

  1. na komentář reaguje peetrax — #6
  superkarma: 0 10.05.2013, 11:52:49
 22. avatar
  [4] dasena [*]

  Paní Kláro poslala jsem Vám email, děkuju za bližší informace

  superkarma: 0 10.05.2013, 10:48:59
 23. avatar
  [3] Brixik [*]

  Zajímalo by mě, jestli třeba některá další čtenářka má s podobnou aktivitou zkušenosti a jestli se podařilo peníze získat. Případně ještě nějaké tipy, koho třeba oslovit a jak.

  Děkuji.

  superkarma: 0 30.04.2013, 12:02:09
 24. avatar
  [2] Brixik [*]

  Take mě to děsně štve, jak to v našem státě funguje. Nedávno jsem četla článek o mladém klukovi, který byl po mozkové obrně a zůstal na vozíku. Chodil na terapii zaměřenou na aktivaci různých center mozku a pomáhalo mu to. Říkal, že jeho motivací je získat řidičák. Stát to samozřejmě neplatil. No a když jsem četla některé přípěvky v diskuzi, tak mi bylo smutno. Jako že přece nebude stát platit "nějakýmu kryplovi", aby si udělal řidičák a podobně. Naštěstí tam byla většina pozitivních a povzbuzujících komentářů.

  superkarma: 0 30.04.2013, 07:25:31
 25. [1] lidicka [*]

  Hlavně že jsou peníze na operace cizinců a injekční stříkačky zadara pro feťáky... Ti, co poctivě platí ZP nemají na nic nárok - vše si musí ještě jednou zaplatit....Sml80Sml15Sml68

  superkarma: 2 30.04.2013, 06:35:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme