Domácnost

Pomožte Marianě s alergií

Alergie je pěkná potvora. Rozdělila naši rodinu na dvě nesmiřitelné názorové skupiny.
To je tak: moje jedenáctiletá dcera Tereza trpí alergií na pyly. Ovšem teď, v poslední době, je zřejmě alergická i na prach a na roztoče. Jak jinak si vysvětlit její dráždivý kašel a zarudlé oční spojivky, když v posledních týdnech nic, tedy ani ona pomyslná pšenka, nekvete :-).
Z místnosti, kde Tereza spí, musíme odstranit všechno, co může vyvolávat alergii. S tím přišla jedna polovina naší rodiny. A jako první měl jít z dětského pokoje koberec.
Plyšáky jsme exportovali do sklepa před časem, kdy dcera prohlásila, že už je velká. Dobře. Tak jsme tedy koberec svinuli a odnesli ho pryč.
Jenže ouha. Koberec sice zmizel, kašel však nikoli. A zatímco dceru večer co večer cosi dráždilo k úpornému kašli, mě zase dráždilo pomyšlení, že jsem neschopná, když s tím nedokážu nic dělat.
Pak jsem potkala kamarádku, kterou jen tak na kolena něco nesrazí. Kdy jsem jí řekla, co mě trápí, rázně mávla rukou a zavelela: koberec musí zpátky do pokoje. A vysvětlila proč. Koberec prý vytváří statickou elektřinu a ta drží při zemi všechen prach a nečistoty. A pokud koberec v místnosti není, tak droboučká smítka poletují ve vzduchu. Dokud je Tereza nevdechne...A tak jsme zase koberec stěhovali zpátky.
Babička teď například přišla s nápadem, že koupíme čističku vzduchu. Zatím jsme se nerozhodli, jestli ji pořídíme. Ovšem já už teď slyším argumenty, které naši rodinu rozdělí. Jedni budou tvrdit, že z dosahu dítěte je nutné odstranit všechny alergeny a vyhlásit jim nelítostný boj. Ti pro čističku jistojistě zvednou ruku. Zbytek rodiny bude oponovat, že tím uděláme z dětského pokoje laboratoř, nicméně první bacil, který číhá na ulici, skolí naši Terezu na kolena.

A tak nevím, co mám dělat. Hledám zlatou střední cestu, ale nevím přesně, kudy vede. Může mi někdo poradit?
   
24.03.2003 - Dům a byt - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Vivian [*]

  Xym:

  superkarma: 0 24.03.2008, 20:29:01
 2. avatar
  [32] Cher [*]

  koukám, že jsem se tu rozepsala pod starým článkem.

  superkarma: 0 24.03.2008, 16:20:33
 3. avatar
  [31] Cher [*]

  Řekla bych, že jako první bys měla z dcerou zajít na alergologii s tím kašlem. Také mám dceru alergickou hlavně na roztoče a pelyněk. Vloni v létě se jí kašel objevil a hodně zhoršil na dovolené u moře. Asi roztoči + vrátili jsme se do sezony pelyňku. Nakonec jsme skončili u alergologa, který ji předepsal nějaké stříkadlo a kašel ustal během 3 dnů. Žádné razatní přestavby pokoje jsme nedělali, plyšáky nevyhazovali (dceři bude 10 let) - jen je častěji peru. A dcera je OK.

  superkarma: 0 24.03.2008, 16:18:53
 4. avatar
  [30] Ťapina [*]

  Simba: Alergie na co? Na kočičky to asi nebude, co,

  superkarma: 0 07.12.2003, 23:53:32
 5. avatar
  [29] Simba [*]

  Landriel: díky za tip, já i dcera jsme alergici, i když naštěstí ne nějak moc. Ale v určitých obdobích rýma jak hrom. Tak ten připravek zkusím sehnat.

  superkarma: 0 10.11.2003, 11:52:25
 6. avatar
  [26] Landriel [*]

  K.: kdybys nesehnala, dej vědět, nějak to uděláme.

  superkarma: 0 27.03.2003, 16:04:28
 7. avatar
  [23] Landriel [*]

  K.: Není to na předpis, dá se to koupit u Energy nebo někoho, kdo to prodává, viděla jsem to např i na vánočních trzích, a ten konkrétní přípravek na játra a okolí je Regalen. Cena tehdy byla kolem 350,-.

  superkarma: 0 25.03.2003, 17:57:24
 8. avatar
  [16] Landriel [*]

  Taky jsem měla alergické potíže, hlavně sennou rýmu, svědění očí, alergie na prach, pyly, roztoče. Chodila jsem pravidelně na injekce, ale léto jsem bez prášků nepřestála. Pak mi známý léčitel poradil takový sirup (na podobném principu jako homeopatika) zaměřený především na pročištění jater a příslušných energetických drah. Vybrala jsem toho dvě lahvičky a světe div se, už řadu let žádné problémy nemám - na injekce nechodím, léky neberu. Prostě mi to pomohlo.

  superkarma: 0 24.03.2003, 14:38:09
 9. avatar
  [13] megrin [*]

  Rozhodně bych nepodceňovala alergie ani astma. Hrozný choroby, vzlášť v dnešní době, kdy je všude smog, prach a jiný sajrajty ve vzduchu.
  Ale určitě souhlasím také s Blues. Viz moje švagrová
  - alergička ale taky hypochondr. Dostane alergický záchvat i z toho, když někdo v televizi roztrhne péřový polštář. FAKT Svojí dcerušku vláčela na alergologii bez zjevných potíží již ve 4 letech. Máma je předsi alergik, takže je jasný, že dítě bude taky. Výsledek? Nemá zjevné alergické reakce, ale pokud by měli pocit, že jí něco dráždí, tak jí můžou podávat nějaký bobule - bere tuším tři denně. A rozhodně to nejsou homeopatika, ale hnusná chemie.
  A co na to holčička? Tak to je teprve psina - v sedmi letech nemusí nic uklízet, neboť se při uklízení několikrát snažive rozkašlala, nemusí konzumovat nic, co jí nechutná, protože jí po tom minule vyskočila neviditelná vyrážka a desně to svědilo a vůbec. Jak dostane rýmu, tak má podle mámi okamžitě náběh na zápal plic a které jí sama ordinuje různý hnusy a umělý vitamíny, protože holčička nemá ráda zeleninku
  Tchýně tento přístup zkoušela i na mého muže - a světe div se, co žijeme spolu, neměl žádnou alergickou reakci a ani jiné potíže.
  Tak nevím

  superkarma: 0 24.03.2003, 13:20:58
 10. avatar
  [6] Blues [*]

  No, pokud vím, astma a možná i spousta alergií má taky psychický původ a skutečně co znám ve svém okolí alergiky a astmatiky (dospělé), tak všichni jsou úzkostliví, nervózní, všechno si moc berou, ale neumějí na problém říct jasné "ne, nesouhlasím", raději se užírají sami v sobě. A dnešní doba, kdy i ve škole je všechno zaměřené na úspěch, vítězství a na druhé straně se nesluší říkat "ne" - nebude on problém jinde, než v kobercích?
  Když k tomu připočtu onu módu dezinfekcí a vychovávání dětí odmalička ve sterilním prostředí, kdy imunitní systém nedostane šanci vyzrát...

  superkarma: 0 24.03.2003, 11:36:31
 11. avatar
  [5] Saturninka [*]

  Ještě jsem si vzpomněla na radu mé alergoložky ohledně koberců - kdysi před 15 lety mi řekla, že až si budu zařizovat domácnost a budu chtít koberce, pak jedině "bukláky". To bývaly dřív takové ty hruběji tkané hadrové koberce (jestli se nepletu) a hlavně nebyly PODLEPENÉ gumou ani ničím jiným, takže ten prach propadal na podlahu a nezůstaval tolik v tom koberci. Alespoň takhle mi to tehdy tvrdila. Jinak my koberce doma nemáme a budu-li někdy v budoucnu nějaký pořizovat, nebude to "odezdikezdi", ale jen takovej ten volně pohozenej kus, který se dá prát!

  superkarma: 0 24.03.2003, 11:29:40
 12. avatar
  [4] piškotek [*]

  Ahoj, taky mám syna alergika. Pomalu letos začíná kašlat a to chodí na vakcíny. Určitě bych koupila čističku vzduchu (plánujeme ji taky, viděla jsem ten rozdíl u kamaráda)a pořádný vysavač. My teda chceme letos právě ty koberce vyhodit, ale asi se někde ještě poradím.Protože je fakt, že se po zemi válejí chuchvalce prachu a to během pár hodin.
  Důležité je aby byla pod lékařským dohledem, protože alergie a potom vzniklého astma se asi už dcerka nezbaví. Naopak stav by se mohl jen zhoršovat. Švagr nebyl 10let u alergologa a dopadl prachbídně.Prostě se to nesmí podceňovat. Ono to není lehký mít alergika doma. Taky pamatuju na časy než pí doktorku napadlo, že je pravděpodobně syn alergický. Trvalo to 6 let a do té doby se čím dál více dusil hlavně v noci.

  superkarma: 0 24.03.2003, 08:42:12
 13. avatar
  [1] Saturninka [*]

  Milá Mariano - když mi bylo asi jako Tvé dcerce, lékařka doporučila odstranit z pokoje vše - koberec, záclony i naprosto nové tapety , vyměnit péřové přikrývky za molitanové a denně několikrát vytírat podlahu, zvlhčovat vzduch mokrými ručníky... - takže rodiče udělali vše - a já se dusila dál , za 5 let se to vystupňovalo natolik, že jsem byla nejhorší astmatik na našem okrese. A nepomáhalo nic. navíc jsem paradoxně měla pylové a prachové a ostatní testy jednou mírně pozitivní na všechno, za 1/2 roku všechny negativní. Doporučovali jeskyně, tam mi bylo ještě hůř, procházky v dešti - naopak při každém blížícím se dešti jsem měla záchvat.... Bylo mi bezmála 19, když tyo problémy ustaly po nasazení hormonální léčby a pak tak nějak odezněly samy a časem nastoupily jiné formy alergie.
  Takže jestli likvidovat koberce a jiné lapače prachu, kupovat čističky vzduchu a podobné věci, vám neporadím.
  Ale nezmínila ses, zda je Terezka vedená na alergologii a má udělané testy - to je první cesta, kterou bych se vydala! A potom - není pravda, že nyní nic nekvete - pylová sezona začíná již v lednu , v únoru kvete líska a olše....
  Přeju dcerce, aby jí bylo brzy líp!

  superkarma: 0 24.03.2003, 07:59:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme