Při pěstování stromů a keřů je pravidelné zastřihávání větví důležitou činností, která má podstatný vliv na další plodnost, kvalitu ovoce a růst rostliny. Abychom však nezpůsobili více škody než užitku, je potřebné tento radikální zásah provádět správně a co možná nejodborněji.

nůžky

Pozornost je třeba věnovat zejména výběru vhodného období, které se u jednotlivých stromů a keřů liší.

Nyní na podzim většina z nás zastřihává okrasné keře, které se přes léto bohatě rozrostly. Je potřeba dát jim tvar, aby vypadaly hezky, sestřih staré větve omladí a na jaře vyraší nové větvičky.

nůžky

Při řezu vždy používejte kvalitní a ostré zastřihávací nástroje, díky kterým snadno provedete přímý řez bez podrcení a tím pádem i poškození zastřihávané větve. Pokud dojde k řezu většímu než 1 cm, ošetřete místo včelím voskem. Zabráníte tak možné infekci. Pro zastřihávání keříků a tenkých větví u mladých stromů Vám skvěle poslouží jednoruční zastřihávací nůžky. U silnějších větví zvolte dvouruční prostřihávač, který si hravě poradí i s větví do průměru 5 cm.

nůžky

Naším tipem pro dobré pomocníky pro stříhání stromů jsou výrobky Fiskars – můžete si vybrat z několika druhů nůžek, které vám pomohou při tvarování keřů stromů.

Reklama