Domácnost

Pomoc, ukradli mi služební věci!

Moje kamarádka Dáša měla opravdu velké štěstí, po dvou letech nezaměstnanosti sehnala konečně místo, jaké si přála. Žije na menším městě na severu Čech, pracovních příležitostí je málo. Je sice absolventkou VŠE, ale její věk - 50 let - je dnes velice diskriminující. Nic neplatí mnohaletá praxe, ani to, že děti už vlastně dětmi nejsou...


Nastoupila jako obchodní zástupce do společnosti s ručením omezeným. 
Dostala klíče od skladu, kde jsou uložené vzorky zboží pro nabídku zákazníkům. Vzorky jsou neprodejné, takže po návratu ze služební cesty se musí vracet do skladu.

Dostala i laptop, se kterým bude navštěvovat zákazníky a uzavírat smlouvy. Pro práci v kanceláři má k dispozici normální počítač – o který se ale dělí s kolegou.

 

Dáša podepsala pracovní smlouvu a protokol o předání klíčů od skladu. Zaměstnavatel jí zdůraznil, že  tím podepisuje i  hmotnou odpovědnost. Podepsala, moc nepřemýšlela – dnes pro ni neleží práce na ulici…

Práce  jí šla zpočátku  velice dobře, uzavřela řadu smluv na prodej zboží, dostala dokonce prémii a slíbenou provizí. Svět se zdál růžový.

 

Při jedné služební cestě do sousedního města došlo k maléru. Při vystupování z vlaku najednou spolucestující vyrval Dáše kufřík se vzorky a laptopem a zmizel.

Vyděšená Dáša ihned mobilem volala polici a potom zašla i na služebnu a vše nahlásila. Aby toho nebylo dost, v noci se někdo vloupal do kanceláře a odcizil i stolní počítač.

Šéf jí suše oznámil, že podepsala hmotnou odpovědnost a že tady musí vše zaplatit. Že on samozřejmě na to pojištění nemá….

 

Druhý den se vydala k právníkovi. Ten prostudoval doklady a po chvíli Dášu uklidnil. Dohoda o hmotné odpovědnosti se uzavírá jen tehdy, jedná-li se o hodnoty, které jsou předmětem obratu nebo objemu.

Co to znamená? Např. odpovědnost vedoucího prodejny za zboží, svěřené k prodeji, nebo vedoucího skladu za věci umístěné ve skladu, nebo účetního za svěřené finanční prostředky.

Osobní počítač, odcizený z kanceláře  by  musel sloužit pouze Dáše a ta by měla mít možnost ho nějak zabezpečit před krádeží. To v tomto případě nebylo.

 

Co k tomu říká JUDr. Jan Mildner:

Dohoda o hmotné odpovědnosti musí být uzavřená písemně. Zaměstnanci musí být minimálně 18 let.

Dohoda se musí týkat pouze takových věcí, které zaměstnavatel určil k oběhu a obratu, tedy hlavně zboží.

Podmínkou existence odpovědnosti za manko není ale provedení inventury, ta slouží jen jako důkaz o výši vzniklé škody. Při splnění všech zákonných předpokladů odpovídá zaměstnanec za schodek v plné výši.

Odpovědnost zaměstnance za věci svěřené k výkonu povolání je založena  na existenci písemného potvrzení, jímž je jasně označen předmět, který je zaměstnanci svěřen a jež obsahuje potvrzení o převzetí předmětu podpisem.

Odpovědnost za škodu na svěřených předmětech ve výkonu povolání se může týkat pouze věcí, které zaměstnanec používá  výlučně sám  a  které má možnost kvalifikovaným způsobem zabezpečit.

 

Takže, milé dámy, pozor při uzavírání smluv – dávejte pozor na to, co podepisujete.

             
   
03.11.2004 - Dům a byt - autor: Jitka Kubíková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] kubikm [*]

  sunnynka: pokud jsi měoa peníze v tresoru, tak jsi udělala maximum...jsou to darebáci...ale s tím oni počítají, že mladí lidé, nebo ženy s dětma se o práci bojí...to je mi moc líto , to byla pálka

  superkarma: 0 03.11.2004, 22:34:01
 2. avatar
  [8] sunnynka [*]

  V mé práci, kde jsem byla před MD se stalo, že nám přes noc vykradli trezor. V českých korunách + cizí měna tam bylo něco kolem 900 tisíc. A protože vedení naší firmy nechtělo dostat "pojeb" od zahraničního vlastníka, dostala jsem pokutu 10.000 + sebrali mi odměny za celý rok....našli si proto několik nesmyslných důvodů a já jsem byla mladá hloupá káča, která se nechala....dnes bych jim na to neskočila, protože důvod proč mi napařili tu pokutu byly nesmyslné a neopodstatněné....
  - neměla jsem tam mít tolik peněz (přitom byl limit milion)
  - neměla jsem mít peníze ve starém trezoru z plechu, ale v malém, který byl podivuhodně zastrčený za skříní a NIKDY dříve se nepoužíval /ženská co byla přede mnou řekla, že je k ničemu a má tam jen staré techničáky/

  superkarma: 0 03.11.2004, 20:17:41
 3. avatar
  [7] kubikm [*]

  medved: tam je více podmínek, to se nedá takhle jednoduše říct, proto je tam ta formulac"při splnění všech zákonných...atd Je tam možnost se odvolat a pod. mnohdy to řeší až soud.

  superkarma: 0 03.11.2004, 14:52:25
 4. avatar
  [6] medved [*]

  vazne odpovida zamestnanec za celou skodu ? ja mela dojem, ze jen do nejakeho nasobku platu....

  superkarma: 0 03.11.2004, 13:28:39
 5. avatar
  [5] Žábina [*]

  to je dobře, že šla k právníkovi

  superkarma: 0 03.11.2004, 13:24:17
 6. avatar
  [4] kubikm [*]

  kdyby jí totiž nechal zaplatit 5 - 10 tisíc, tak to zaplatila a nešla by k právníkovi...že chtěl podstatně víc, tak nakonec nedostal nic...

  superkarma: 0 03.11.2004, 10:05:44
 7. avatar
  [3] kubikm [*]

  Aja: no právě na ty hmotné odpovědnosti se musí moc dávat pozor, lidi obvykle ani nevědí, že někdy vlastně ani nic platit nemusí...

  superkarma: 0 03.11.2004, 09:57:08
 8. avatar
  [2] Aja [*]

  To je nepříjemná situace

  superkarma: 0 03.11.2004, 09:09:45
 9. avatar
  [1] Vivian [*]

  šikovný článek

  superkarma: 0 03.11.2004, 00:43:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme