Domácnost

Pomoc pro týrané psy - spěchá!!

TV Nova – Občanské judo


TV Nova odvysílala před týdnem v pořadu Občanské judo hrůznou reportáž o smečce psů, kteří jsou zavřeni v polorozpadlém objektu, bez zateplení, dostatku vody a krmiva. Psy, které veterinární správa označila za týrané, nemůže obec (Krupá na Rakovnicku) odebrat a umístit do útulku, protože na to v jejím rozpočtu nejsou prostředky. Péče o tyto psy by podle starosty Krupé totiž vyčerpala zhruba pětinu rozpočtu obce (psů je v objektu několik desítek). 


Právní vsuvka: Zvířata je možné majiteli odebrat pouze v případě, že je inspektoři veterinární správy vyhodnotí jako týraná. Obec pak má možnost, nikoliv povinnost zvířata odebrat a umístit do útulku. Náklady s tím spojené by měl sice uhradit původní majitel, to ale v praxi funguje málokdy – dlužná částka je nevymahatelná. Péči o odebraná zvířata tedy hradí obec z vlastního rozpočtu. Což je problém.


Zmiňovanou reportáž je možné dohledat v archívu TV Nova a pustit si ji. K problematice se v ní vyjadřují zastupitelé obcí, ministerstva zemědělství, ÚKOZu, mluvčí Státní veterinární správy, poslanci… Reportáž bohužel vyznívá v tom smyslu, že je potřeba změnit zákon, najít finanční prostředky na péči o týraná zvířata a že pro tyto konkrétní psy nejde nic udělat.

Nadace na ochranu zvířat

Paní Pavlasová z Nadace na ochranu zvířat se případu týraných psů z obce Krupá věnovala celý pátek a zjistila mimo jiné, že situace se již potřetí opakuje. „Tomu člověku jsou vždy zvířata odebrána, a do půl roku tam má nová,“ píše pracovnice Nadace a dodává: „Situace se jeví dle sdělení starosty bezvýchodná, neboť pokud zvířata umístí na náklady obce do útulku, on za čas nasbírá nová. Samozřejmě se budeme snažit pomoci a v pondělí budeme opět jednat s panem Klátilem (starosta obce Krupá).“ A to není vše. „Ještě podotýkám, že ve zbořeništi, kde zvířata hromadí, je odstřižen přívod el. energie, vody a ostatního. Takže vodu zvířatům by musel nosit v kbelících ze studny, což nedělá a zvířata řeší nedostatek tekutin sněhem.“

Liga na ochranu zvířat

O psy se začíná zajímat též Liga na ochranu zvířat, další nezisková organizace, která se snaží pomáhat zvířatům v nouzi. Ačkoliv je pod hlavičkou Ligy provozováno několik útulků pro psy a jejich provozovatelé jsou ochotni pomoci, nastává další problém.

Deprivanti

Problém spočívá v tom, že psi z Krupé nejsou zvířaty zvyklými na lidskou péči, nejsou to typičtí odložení či ztracení psi, kteří z velké většiny tvoří obyvatelstvo útulků. Jak píše Nadace na ochranu zvířat na svých stránkách: „Deprivovaní psi jsou neumístitelní. Útulky by si takové psy musely vzít na doživotí, což je těžko přijatelné jak pro útulky, tak samozřejmě pro psy samotné.“ Proto byl na pomoc přizván psí psycholog.

Rudolf Desenský, psycholog psů

O panu Desenském jste možná už četli. Jako stručné shrnutí jeho práce nejlépe poslouží citace z jeho stránek: „Otevřeně říká, že má radši vlky než lidi. To je psí psycholog Rudolf Desenský, jehož největší hobby je náprava sebevědomí bázlivých a vystrašených psů. Dalším koníčkem jsou všichni nezvladatelní psi, o kterých se tvrdí, že už nejdou převychovat.“


Tento člověk se tedy uvolil ujmout se týraných psů z Krupé s tím, že po převýchově, až budou schopni komunikace a soužití s člověkem, budou umístěni do útulků Ligy k osvojení.

Co je tedy konkrétně potřeba?

Z výše popsaného je jasné, že pan Desenský je pro psy z Krupé jedinou nadějí. A je také jasné, že péči o tyto psy nezvládne sám. Co všechno potřebuje, se dočtete v jeho příspěvku na Psím fóru. Ve zkratce: 

 

 • Dobrovolníci na stavbu kotců, která proběhne tento víkend.
 • Lidé, kteří jsou ochotni za psy docházet a starat se o ně.
 • Finance a krmení, i když to slíbila dodat Liga na ochranu zvířat.

Pokud není ve vašich silách jet osobně pomáhat do Ovčár se stavbou kotců či převychováváním psů a zároveň nemáte peněz nazbyt, i tak můžete pomoci. Jsou potřeba bytelné obojky a vodítka s převládajícím rozměrem 55 cm. A je jich potřeba hodně. 


Obojky a vodítka můžete koupit ZDE - sekce "Potřeby - pejsci" - Vodítka. Na objednávky pro pana Desenského se tento eShop rozhodnul dávat útulkovou slevu, a navíc dovézt vše až na místo. Pokud se rozhodnete využít této možnosti, napište do objednávky poznámku "pro pana Desenského".

Závěrem
Nebuďte lhostejní k tomuto neuvěřitelnému případu týrání zvířat! Prohlédněte si výše zmiňovanou reportáž TV Nova, přečtěte si pana Desenského na Psím fóru a prostudujte si jeho web Psycholog psů.
Pomozte! Deprivovaným psům z Krupé jde opravdu o život.

Spojení na pana Desenského je:

Email: desensky@psycholog-psu.com
Telefon: 608-623 144 a 721-775 078
Číslo účtu: 175744036 / 0300 (ČSOB)

 
Zuzana S. Fenclová


 

   
10.03.2006 - Dům a byt - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [34] jewelinka [*]

  Tak ten hajl (článek Blesk) je tu už všeobecně známý (stalo se to tady u nás), dokonce ho přitom viděl jeden chlap, co nám to tu podrobně popsal, jenže nic nám nechce podepsat (protože se dotyčného - občana jedné z národnostních menšin - bojí). Když kolegyně šla za zdejší, službu konající (státní) policistkou, že to chce nahlásit, dotyčná jí řekla, že momentálně nemá čas !!! ať to když tak hodí na papír a pak jí to tedy donese. (Podotýkám - byla tam sama, nikoho nevyslýchala..) Já už opravdu nemám slov a hlava mi to nebere!

  superkarma: 0 13.03.2006, 16:54:40
 2. avatar
  [33] *Kotě* [*]

  Ťapina 24: souhlasím. Nevím, kde Blami sebrala, že se nikdo nestará o opuštěné a týrané děti, já můžu spatra vyjmenovat hned několik organizací, které se tím zabývají velmi intenzívně.

  superkarma: 0 12.03.2006, 23:09:15
 3. avatar
  [32] Ťapina [*]

  Blami: Jak, nestará? Je málo nadací a organizací na pomoc dětem, válí se děti po ulících ve špíně? Kdyby to tak bylo, tak se taky podivím nad snahou o pomoc zvířatům, ale jsme civilizovaná společnost, tak pomáháme nejen "svým" dětem, ale i jiným tvorům, kteří trpí v důsledku lidské nadřazenosti. Nemocná zvířata se prostě dneska léčí a ty s tím naštěstí nic nenaděláš

  superkarma: 0 12.03.2006, 15:27:04
 4. avatar
  [31] blami [*]

  Je zajímavé, jak se všichni starají o chudáky pejsky a kočičky(viz p.Srstka, nemá oko, nemá tlapku,chcete mě?).Jsem z dědiny a tady to možná bereme trochu jinak, než lidi z města.Taky máme doma psa, ale ne v bytě.Kočka byla odjakživa ve chlévě, dokud byl a potom ve sklepě.A pokud je zvířátko nemocné, je jedno, čí zaviněním, tak je přece pro něho lepší ho uspat, než ho dál trápit.Je zajímavé, že o opuštěné a týrané děti se takhle nikdo nestará.Možná mě za tenhle názor ukamenujete, ale je to můj názor.Proč upřednostňujeme práva zvířat nad práva dětí.A ono to tak někdy opravdu je.

  superkarma: 0 12.03.2006, 13:58:09
 5. avatar
  [30] pajda [*]

  ZuzanaF: zamyslete se, prosím, nad tím, proč by někdo (kdokoliv) měl suplovat práci policie a státních orgánů, které jsou placené za to, aby dbaly na pořídek? A není náhodou zcela jedno, jestli ty peníze vytáhnu ze státního nebo je vyžebrám od lidí, kteří je dají ze soucitu? Pořád chci po někom peníze za to, že jiní nepracují - a jestli je dám ze společné kasy nebo ze svého je úplně fuk. Naopak mi to připadá ještě mnohem horší, protože si umím představit, že jinde zatím umírají jiní psi, na které se holt v novinách a e-zinech nedostalo. Sama mám psa z útulku - někdo mu podřezal nohy a zavřel ho do kontejneru, do útulku ho přinesli popeláři spolu se stejně ztýranou fenečkou. Fenka se umístla skoro hned, můj bafík si holt musel několik týdnů počkat. Pachatel "není znám", i když kontejner je kousek od partičky bezdomovců, kteří přesně takové psy mají a "nějak přišli o štěňata", nikdo ale nezakročil.

  superkarma: 0 10.03.2006, 18:06:44
 6. avatar
  [27] Sirikit [*]

  Dokud se bude tolerovat násilí na zvířatech (nebo i na jakémkoliv slabším jedinci), můžeme tu mluvit dokola. Většina z nás má děti, zkuste se jich někdy zeptat, jak se chovají ony či jejich kamarádi ke zvířatům. Potom by se nemohlo stát, že děti jen tak z legrace polijí toulavou kočku benzínem a zapálí a mají děsnou švandu z toho, jak ubohé zvíře trpí. Byla jsem svědkem, jak dva chlapci chytili kosa a ukroutili mu hlavu. Když jsem je napomenula, jeden z nich volal do okna na tátu, že je otravuju a požádal ho doslova "..tati, pošli tu p**u do pr****e".

  superkarma: 0 10.03.2006, 14:22:46
 7. avatar
  [24] Ťapina [*]

  ZuzanaF: No myslím si, že půlrok by mu stačil na to, aby si rozmyslel, jestli si bude tahat domů další zvířata s tím, že si kdyžtak půjde sednout na další půlrok Týrání zvířete na veřejnosti je trestný čin s naprosto stejnou váhou, jako opakované týrání zvířete.

  superkarma: 0 10.03.2006, 13:26:48
 8. avatar
  [23] Meander [*]

  Neměl by ten magor být zbaven svéprávnosti?

  superkarma: 0 10.03.2006, 13:00:45
 9. avatar
  [18] Ťapina [*]

  pajda: No fakt je ten, že jestli mu už jednou psy sebrali a vedli s ním přestupkové řízení (toť ona otázka, jestli ho vedli), tak podruhé už je to trestný čin.

  superkarma: 0 10.03.2006, 12:20:25
 10. avatar
  [17] pajda [*]

  Není mi naprosto jasné, proč ten albismus zúčastněných. Ten člověk se jednoznačně dopouští týrání zvířat a zřejmě možná i obecného ohrožení v případě, že by psi mohli utéct - a přesto na něj zřejmě nidko nepodal trestní oznámení??? Pokud by byl za mřížemi (což by být měl), nemohl by si nasbírat zvířata nová. Navíc je otázka, jestli je vůbec psychicky zdráv...jedna věc je, že ti psi jednoznačně potřebují pomoc, druhá je, že doplácíme na něčí neochotu jednat.

  superkarma: 0 10.03.2006, 12:17:42
 11. avatar
  [14] korytar [*]

  Někteří lidé jsou hrozné svině. Já bych jim v žádném případě neudělala to samé,ale něco mnohem horšího. A taky nevím proč se u nás za týrání zvířat nezavírá. Je pěkná ubohost, ublížit tvorečkovi, který se nemůže bránit.

  superkarma: 0 10.03.2006, 10:34:05
 12. avatar
  [11] Věrulinka [*]

  To může udělat jenom zrůda,né člověk.Čemu se divíme,vraždí se na potkání,vraždí děti.Proč?Nikdo se ničeho nebojí,zákony jsou na dvě věci:na h...a nic
  sarume:jsem zvědavá zda Ti alespoň odpoví,ale moc si od toho neslibuj,no i když je před volbama,tak možná.Zdravím

  superkarma: 0 10.03.2006, 10:27:54
 13. avatar
  [8] jewelinka [*]

  Koukám, viz. odkaz pode mnou..

  superkarma: 0 10.03.2006, 09:20:05
 14. avatar
  [7] jewelinka [*]

  Dneska jsem se dozvěděla, že včera tady u nás někdo téměř umlátil psa, hodil ho do kanálu a naházel na něj odpad (hnůj a pod.). Ten pes se pak probral, kňučel, někdo ho objevil, přivolaný veterinář ho bohužel musel utratit. A přitom to prý byl pěkný pes - německý ovčákS těmito lidmi bych snad udělala to samé .

  superkarma: 0 10.03.2006, 09:19:24
 15. [4] r1911 [*]

  http://nacerno.blesk.cz/Clanek47512.htm

  Tyhle "chovatele" bych trestala stejným způsobem. Co způsobili zvířeti, to bych udělala i jim...

  superkarma: 0 10.03.2006, 08:34:21
 16. avatar
  [3] Trinitty20 [*]

  Někteří lidé nemají opravdu srdce Mám psa a je to tak miloučký a upřímný stvoření že nechápu jak jim může někdo ubližovat

  superkarma: 0 10.03.2006, 08:18:29
 17. avatar
  [2] Linde [*]

  smutné, ale najdou ti psi ještě někdy majitele? Já bych takového psa k dítěti nechtěla, i když prošel převýchovou....
  Vím, že každý z nich má smutný osud. A také je mi lto VŠECH těch týraných zvířat, co bývají v reportážích - ať už jsou to vyhublé kravky, týraní koně, podvyživené kočky, želvy s rozbitými krunýřky....:(
  Anebo také ubohé slepice, které byly před cca 3-mi lety v reportáži na železniční zastávce :(
  A také to trávení ptactva ve městech kvůli ptačí chřipce :(

  superkarma: 0 10.03.2006, 06:29:50
 18. avatar
  [1] kemy [*]

  superkarma: 0 10.03.2006, 06:07:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme