Vztahy

Pomoc! Policie!

V našem domě žije podivný pár - nesezdaní, ona s mladým dítětem, on starší pán, oba volnějších mravů. Oba si rádi přihnou, oba mají svoje známé, kteří se vzájemně nesnáší. A občas u nich padne nějaká ta facka.  

Když nás v noci probudilo zoufalé zvonění, nechtělo se nám z postele ani jednomu. Nakonec jsem přece jen otevřela - uplakaná paní v nočním oblečení, dlouhou košili narychlo nacpanou do kalhot, žádný svetr... Vzala jsem ji dál a začala z ní opatrně dolovat, co ji vede k tomu, aby se v noci potulovala po domě. Jak už tušíte, byla napadena svým druhem - výjimečně střízlivým. Ten jí udělil pár "výchovných" facek, zamknul byt a prohlásil, že už ji dovnitř nepustí, protože ji tam nechce. A jestli se tam přece jen dostane, tak ji na místě zabije. Řešit tuhle situaci ve tři ráno bylo nad naše síly - paní jsme uložili kam to šlo a uznali, že ráno budeme moudřejší.

Nebyli. Byt zamčený, za dveřmi agresivní chlap, venku polonahá a zoufalá ženská a do toho malé dítě, zavřené v bytě dožadující se snídaně. Po půl hodině jsme dokázali přesvědčit onoho "chlapáka", aby aspoň odemkl. Stoupl si mezi dveře a opakoval svoje. Paní mu několikrát pohrozila, že zavolá policii - nakonec vyběhla do budky před dům a skutečně policii zavolala.

Přijeli asi za hodinu. Dva policisté - jeden muž a jedna žena. Mezitím jsme neustále mluvili s oběma aktéry, aby náhodou zase nedošlo k tomu, že se jeden z nich zabarikáduje v bytě a hlavně abychom viděli, že dítě je v pořádku. Policisté situaci rozebrali poměrně poctivě s oběma stranami - to jest ověřili totožnost (pokud to šlo, protože pán prohlásil, že žádné doklady nemá a mít nebude), a pak udělali totéž, co my - dali se do diskuze. Spočívala ve velmi trpělivém vysvětlování, že vlastně nemohou nic dělat, protože nikdo není viditelně zraněný. Po asi půl hodině si zapsali i naše údaje, slíbili poslat sociální pracovnici a odjeli, aniž by jakkoliv zasáhli. Je pravda, že paní se mezitím dostala do bytu a stihla se obléci, ale je také pravda, že za dvacet minut po odjezdu policistů byla opět vyhozena ven a domů se vracela oknem ... naštěstí ve zvýšeném přízemí.

A jaký byl můj dojem? Značně zmatený - čekala bych rozhodně "úřednější" zásah. A tak se ptám: opravdu je u nás tak nemožné zasáhnout, nebo aspoň začít vyšetřovat? 

V současné době platí novela zákonů, týkajících se dané problematiky a policie by měla mít možnost zasáhnout proti pachateli domácího násilí razantněji než dřív. Přiznám se ale, že jsem od té doby policii volat nepotřebovala...

   
   
23.04.2004 - Láska a vztahy - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [13] pajda [*]

  Brambůrka: víš, já si vždycky myslela, že když je jasné, že padla facka a ne jedna, a jsou na to svědci, tak je jaksi případ dost jasný na to, aby toho chlapa aspoň odvezli s sebou a začali něco šetřit...nějak se mi debata na schodech zdá poněkud málo...ale s policií mám zkušenost jedinou, a to velice kladnou - kupodivu.

  superkarma: 0 25.04.2004, 20:04:03
 2. avatar
  [10] Kocicka [*]

  že policie nic nesmí je hloupost! SMI!!!Ale proč by se do toho hnali, že jo, když tam jde o jejich zdraví a náhodou by za to mohli být ještě popotahováni! Ale smí!!!

  superkarma: 0 23.04.2004, 15:49:18
 3. avatar
  [9] marta-b [*]

  Taky jsem jednou musela v noci volat policii, když na nás doma zvonila sousedka v pyžamu (a taky dost nametená), že ji její druh zmlátil. Soused byl zamčený v bytě a neměl povinnost nikoho pustit do bytu, takže nepustil ani policisty. Ji nakonec jo a byl pak nějakou dobu klid, ale pak se zase ozývaly šílený hádky a rány talířů a padajícího nábytku. Ta ženská si ho nakonec vzala i když už je jednou rozvedený, tíhne k alkoholu a z prvního manželství má 4 děti, o který se nestará a neplatí na ně. Achjo ...

  superkarma: 0 23.04.2004, 15:15:56
 4. avatar
  [7] liman [*]

  Problém je opravdu v tom, že policie nesmí !!! podle dnešních zákonů takřka nic. V rámci ochrany osobních práv a svobod nemůže vejít do bytu bez vyzvání majitele nebo nájemníka, pokud se v tu dobu nekoná nic, co by ohrožovalo život, zdraví nebo majetek nemůže nic vyšetřovat, i když je zřejmé, že se v bytě rozbíjelo nádobí, děti jsou v šoku a manželka mimo sebe. Jednoduše to nejde,
  Paradoxem ale, je, že pokud by došlo ke zranění,pak by ti příslušníci policie byli trestně odpovědní, protože nezasáhli, i když podle zákona nemohli.

  Jinak souhlasím s tím, že dobře mířená facka je někdy u nás v česku silný argument.

  superkarma: 0 23.04.2004, 13:14:33
 5. [6] Reponina [*]

  Já osobně si myslím, že by se vůbec nic nestalo, kdyby policie mohla takového bídáka pořádně vzít po letech, stejně, jako když vychovájí nějaké výtržníky na ulici. Zvlášť takové, který je schopen řádit ještě před jejich zraky a dělat ze všech lidí okolo prolhané blbce, kteří si nějakou tu ránu zaslouží. Myslím si, že kdyby strážci zákona mohli takové dobráky včas a důkladně umravnit (ať ví, jaké to je), příště už by si své agrasivní chování alespoň rozmysleli. Jak moje babička říká: na hrubý pytel-hrubou záplatu!

  superkarma: 0 23.04.2004, 09:39:23
 6. avatar
  [5] Radu [*]

  Taky jsem pro větší pravomoce policie....byla jsem těchto scén svědkem a vždy to dopadlo tak,že vyhrál ten, kdo byl horší..pokřivenější...bezcharakternější....v tomto případě manžel...

  superkarma: 0 23.04.2004, 09:38:02
 7. avatar
  [4] Žábina [*]

  pabouk: odsoudit je lehký, ale oni to taky mají těžký...nemají žádné pravomoce, jsou to defacto loutky...musí udělat jen bubububu a toho se nikdo nelekne...vždyť nemůžou sebrat ani řidičák ....

  superkarma: 0 23.04.2004, 09:04:13
 8. avatar
  [1] Léthé [*]

  ajajajajaj

  superkarma: 0 23.04.2004, 01:09:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme