Rodina

Pomoc, moje dcera jezdí stopem

hitchike

Moje dcera se mi nedávno svěřila, že poměrně často jezdí stopem. Dokonce to přede mnou odmítá tajit a nahlásí mi to 15 minut před odchodem na plánovaný výlet s kamarádkami. A já nemám žádné páky, jak jí to zarazit.

Vždy se jí snažím v rychlosti vyjmenovat všechny nebezpečí, varovat ji před úchyly i nezdrženlivými individui, ale moc to nezabírá. Tak se aspoň snažím zjistit přesnou trasu a adresy a telefony všech zúčastněných, abych pak měla pro policii dostatek informací.

A sebe proklínám za to, že jsem jí před lety vyprávěla svoje stopařské historky. Jezdila jsem stopem totiž taky a strašně se mi to líbilo.

To dobrodružství, adrenalin, nejistota, ty nečekané zážitky, zajímaví lidé, neplánované končiny. Ten absolutní pocit volnosti, svobody a štěstí… ano, na všechny tyhle pocity si vzpomínám.

A nevadilo mi tenkrát ani to, že jsme s kamarádkou čekaly hodiny v dešti, krčily se v noci na lavičce (ze zásady jsme v noci nestopovaly), měly hlad a byla nám zima. Patřilo to zkrátka k dobrodružství. Ve dvaceti letech jsem si pořídila dalmatina, a ten chudák musel jezdit s námi. Schovala jsem ho vždy u silnice do příkopu nebo do křoví a pak s psíma očima škemrala na řidiči, aby ho svezl taky. Musím říct, že se ani jednou nestalo, že by odmítl. S kamarádkou jsme se stopem vypravily k Balatonu, do Budapešti i na Rujánu do NDR a nikdy se nám nic nestalo. Naposledy jsem jela stopem jako těhotná s břichem. Bylo to sice asi jen 10 kilometrů, ale dnes si říkám, co si asi o mně ten řidič myslel.

Z blogu stopaře

Holka jede dvanáctkrát rychleji než kluk. Dvě holky šestkrát. Voják třikrát. Holka a kluk dvakrát. Stejně tak tři holky. Dva kluci jedou třikrát pomaleji než jeden. Tři kluci neodjedou vůbec. Z toho vyplývá, že je-li vás větší počet, rozdělte se a dejte si někde sraz.

Bát jsem se začala až po narození dcery. Ne o sebe, ale o to, že by se něco stalo její mámě. A teď se strašně bojím o ni. Ale jak jí to můžu zakazovat, když jsem na sebe prozradila, co se dalo? Já jsem to tenkrát před rodiči tajila, věděla jsem, že by mě pak nikam nepustili. Dcera se ale neptá. Prostě jde.  A tak mně nezbývá než ji jenom poučit  a pokusit se zabránit nejhoršímu:

Rada 1

 • Vždy měj s sebou pepřový sprej nebo jiný obranný prostředek (pozor na nůž, bodneš-li agresora a ublížíš mu, jdeš za mříže).

Rada 2

 • Nikdy nejezdi sama, ale aspoň s jednou kamarádkou. Ztížíte tak lumpovi práci.

Rada 3

 • Nikdy nestopuj v noci.

Rada 4

 • Neoblékej se do minisukně a vyzývavých topíků. Nevoň se. Příliš se nemaluj.

Rada 5

 • Neveď s řidičem žádné dvojsmyslné žertíky, nevykládej mu svůj životopis ani adresu bydliště, buď přátelská, ale odtažitá.

Rada 6

 • Vyplatí se zalhat, že na tebe v cílové stanici čeká přítel, tatínek… a ty musíš dorazit včas, jinak tě začne shánět.

Rada 7

 • Není špatné tvrdit, že tatínek je kriminalista či policajt.

Rada 8

 • Jestliže řidič odbočí na lesní cestu, braň se tvrzením, že jsi odeslala jeho SPZ kamarádce ještě před nástupem do auta. Prostě to tak děláš vždycky z bezpečnostních důvodů. Není-li bystrý, dá se nachytat.

Rada 9

 • Nic si od řidiče neber, nedělej si žádné pohodlí. Mohlo by to být vnímáno jako výzva.

Rada 10

 • Pokud to jde, dělej ze sebe intelektuálku. Taková je méně lákavá než model prostoduché husičky. 

Rada 11

 • Nikdy při stopu nepij alkohol!

Vyzkoušet můžete i návod, jak stopovat relativně bezpečně pomocí takzvané spolujízdy. Na internetu je několik serverů, kde řidiči nabízejí svezení za malý peníz do všemožných destinací u nás i po Evropě.  Není to sice takové dobrodružství, ale vyeliminuje se riziko nemilého překvapení na minimum.

Jezdí vaše dítě stopem? Jezdily jste někdy i vy? S jakými zkušenostmi?

   
31.03.2010 - Děti - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [29] Tobbi [*]

  (pozor na nůž, bodneš-li agresora a ublížíš mu, jdeš za mříže).

  Kristova noho... Existuje moudré pořekadlo: lepší bejt odvedenej v poutech, než odnešenej na prkně.

  Podle zákona platí, že obrana nesmí být ZJEVNĚ NEPŘIMĚŘENÁ útoku. Pokud vás bude chtít někdo znásilnit, určitě řekne, "jestli cekneš, zabiju tě". V ten okamžik už se nebráníte znásilnění ale vraždě. A to taky musíte policii FURT opakovat. "Bála jsem se, že mě zabije, říkal, že mě zabije, snažil se mě zabít..." furt, jako kolovrátek. Čím víckrát se to v protokolo objeví, tím líp. Pokud to bude jen trochu možné, nevypovídejte bez právníka. Řekněte, že jste rozrušená, omdlete, nechte si píchnout uklidňující injekci... V takovém stavu vás nesmí vyslýchat. Druhý den přijďte s právníkem a poslouchejte jeho rady.

  Pokud byl násilník cizinec, nezapomeňte to zdůraznit. Tím se s ním policisté přestanou identifikovat (jako s chlapem) a začnou být na vaší straně (co má co takovej xindl znásilňovat naše baby?).

  Ano, zákony straní násilníkům, ano, policajti jsou často na jejich straně, ano, můžete narazit na soudce debila...

  superkarma: 0 08.04.2010, 21:25:51
 2. avatar
  [28] gerda [*]

  nikomu autostopo nedoporučuji. Dnes obzvlášť ne, za volantem sedí kdejaké hovado.

  superkarma: 0 02.04.2010, 09:08:09
 3. avatar
  [27] Irad [*]

  Ne, nejezdila. Bojím se. Ono je fakt, že se nikomu nic nestane - do té doby, než se to stane.

  superkarma: 0 01.04.2010, 00:06:44
 4. avatar
  [26] peetrax [*]

  Ani za zlatý prase. Sml24

  superkarma: 0 31.03.2010, 22:08:51
 5. avatar
  [25] majdulína [*]

  S kamarádkou jsem občas stopem jela. Jednou nám pan řidič oznámil, že odbočíme a dáme si kuřátko od maminky. To jsme v tu ránu měly oči navrch hlavy. Dlouho se nic nedělo, až opravdu odbočil. Vystoupili jsme a my dvě jsme byly zděšené. Začal cosi tahat z auta a opravdu - kuřátko, okurky, chleba. Zval nás, ale my si sedly v uctivé vzdálenosti a čekaly jsme až se posilní a pojedeme dál. Dopadlo to dobře, byl to jeden  z hodných Sml58.

  superkarma: 0 31.03.2010, 21:12:50
 6. avatar
  [24] Linde [*]

  jako mladinká jsem často stopovala na krátké vzdálenosti - do 6km. Tehdy jsem si připadala fakt nesmrtelná, nezranitelná a velmi v pohodě. Dnes bych na to neměla už nervy a odvahu. Teď už to odsuzuji. Stopaře zásadně neberu - nejen kvůli tomu, kdo mi vleze do auta ,ale také pro ten pocit zodpovědnosti, co kdybych bouralaSml80

  superkarma: 0 31.03.2010, 21:08:54
 7. avatar
  [23] majdulína [*]

  komiau — #11 No, to byla hrůza, našli ji v Ketni (všude psali v Keteni), je to malá vesnička, pocházi odtud moje maminka a ta z toho byla dlouho celá špatná.

  superkarma: 0 31.03.2010, 20:58:11
 8. avatar
  [22] Vivian [*]

  jastura — #6  klid. Toto by jistě nebyla nepřiměřená obrana.

  superkarma: 0 31.03.2010, 16:29:01
 9. avatar
  [21] Vivian [*]

  Já stopem (už) nejezdím, ale stopaře beru.

  superkarma: 0 31.03.2010, 16:17:06
 10. [20] Rikina [*]

  Jo, jezdila jsem, v době střední školy běžně, později jen občas příležitostně. Do dneška neváhám se svézt, je-li mi to nabízeno. Nikdy se mi nic nestalo, nikdo mě neohrožoval, žádnou kamarádku ani známou při stopu nikdo nepřepadl a nezavraždil, takže zkušenosti jen dobré. Sml80 Synové, pokud vím, též občas stopem jeli, a taky bez úhony. Sml57

  superkarma: 0 31.03.2010, 15:03:08
 11. avatar
  [19] Dante Alighieri [*]

  Nikdy jsem nestopovala. Ale málem se tak stalo. Byli jsme s přítelem na výletě a v určenou dobu nám nejel autobus zpátky. Čekali jsme hodinu, když tu přítele napadlo, že si někoho stopneme. Musela jsem udělat přímo hysterický výstup, aby pochopil, že to radši půjdu pěšky, než abych sedla k někomu cizímu do auta! Potom ten autobus naštěstí přijel. Teď už mám auto a stopaře teda neberu. Ale jednou mě na samotě mezi lesy a poli stopovala asi tak 15letá holka s igelitkou, bylo asi 35 stupňů, byla úplně vyřízená. A já jí nezastavila a pak mi jí bylo hrozně líto, tak jsem se pro ní vrátila, ale už jí asi někdo nabral, nebyla tam.

  superkarma: 0 31.03.2010, 14:33:04
 12. [18] Milanka [*]

  Jezdila jsem stopem často, byla to móda. Po 68.roce se zvýšila kriminalita a bylo to dost nebezpečné. V dnešní době by děvčata stopovat neměla, myslím, že ani mladý kluk nemá jistotu, když vidím, co se stále děje. Člověk nemá jistotu, ani když jde po ulici.

  superkarma: 0 31.03.2010, 14:20:15
 13. avatar
  [17] mio [*]

  Zázvorka — #7 se mnou moje matka stopovala fakt často v době když jsem byla malá (už je to ale cca 20 let zpátky) a jelikož táta bydlel v jiné obci než my, každý víkend jsme jezdily za ním a nejednou se stalo, že autobus prostě ujel nebo vůbec nejel. Takže tomu věřímSml30

  Já stopovala s kamarádkou pouze jednou, v 16 letech z Mušova do Brna a dali jsme si jasné pravidlo: stopujem pouze osobáky a Čechy. Jak to asi dopadlo?? Jely jsme polským tirákemSml52 ale pr.el to přestala být, když nás v Brně ten šofér odmítal vysadit..Spustily jsme takovej virvajs, že zastavil, ale až za Brnem, takže jsme se vracely cca 3 km zpátky do města pěšky. Stopovat od té doby pouze v dámském složení jsem si netroufla..

  superkarma: 0 31.03.2010, 13:58:40
 14. avatar
  [16] femme [*]

  moje děti už stopem nejezdí a nemyslím si, že měly někdy potřebu stopovat Sml80

  já jsem nikdy stopem nejela, bo jsem se bála Sml24

  superkarma: 0 31.03.2010, 13:57:47
 15. [15] manola [*]

  Já jsem jezdila dříve stopem pořád,ze školy,z diskoték...i s kamarádkou na prázdniny.Kolikrát jsem se dostala do takové situace,že sama dnes nechápu,že se mi nic nestalo.Kdybych jednou zjistila,že má dcera jezdí stopem,tak ji asi přerazímSml31Sml31Sml31.Proto jí také rozhodně nebudu vykládat,že jsem to dělala já.Když nastoupí k nějakému uchylákovi,tak jí nepomůže vůbec nic.Jen bych chtěla vidět,co by vám na té policii jako matce řekli......to myslím obrazně,samozřejmě bych vám nic takového nepřála

  superkarma: 0 31.03.2010, 13:41:11
 16. avatar
  [14] wich [*]

  komiau — #11 Trasa, kde hojně jezdí studentky a mladé stopařky, si o to vyloženě říká Sml22 Pro výchyláka sázka na jistou "kořist".

  superkarma: 0 31.03.2010, 11:56:08
 17. [13] Marie Dymackova [*]

  Já jezdila občas ze školy s holkama byly jsme na řidiče 4 holky.Moje děti nestopují, já si pro ně zajedu

  superkarma: 0 31.03.2010, 11:44:31
 18. avatar
  [12] ahoi [*]

  Stopem jezdia domů většina mých spolužaček ze střední, já nikdy, bála jsem se. Autobusy ze školy jezdily každou chvilku, někdy mě vzal kamarád autem. Znám lidi, co projezdili stopem celou Evropu a nic se jim nestalo

  superkarma: 0 31.03.2010, 10:56:47
 19. [11] komiau [*]

  Stop je super do té doby než se člověku stane. Kámoška stopovala pravidelně na úseku, kde je "bezpečno", cesta pouhých 20km a tak nějak vůbec se to zdálo nevinný, protože tuhle cestu jezdilo hodně stopařek, studentek, bez jakékoliv újmy. No teda do té doby než mé spolužačce z gymplu nějaký úchyl brutálně podřezal hrdlo. Žádné stopy po znásilnění, jen prachsprostá brutální vražda. Kompletně uříznutá hlava která visela jen na obratlech. Skvostné je, že viníka dopadli až po 4 letech, vůbec ji neznal a šlo mu o to prostě ochutnat jaké to je když někoho zabije. V takové situaci nepomůže žádný pepřák, výhružka ani hra na intelektuálku, protože ona intelektuálka bezesporu byla. Kdo má zájem, určitě se na netu najde pár odkazů, stalo se to mezi Novou Pakou a Jičínem.

  Nezbývá než veselým stopařkám popřát good luck!Sml67

  1. na komentář reaguje wich — #14
  2. na komentář reaguje majdulína — #23
  superkarma: 0 31.03.2010, 10:37:50
 20. avatar
  [10] mare81 [*]

  Ja jsem jeste pred par lety stopovala o 106... prostopovala jsem tisice a tisice kilometru... nektere cesty byly fajn, jine naproste psycho, ze doted nechapu, jak jsem se vubec z tech situaci zvladla vyvleknout. Ted uz nestopuju vubec, nejak u me prevladl strach nakumulovany negativnimi zazitky. Jestli bude moje dcera stopovat, tak z toho budu mit infarkt;-)

  superkarma: 0 31.03.2010, 10:25:02
 21. avatar
  [9] wich [*]

  * Nikdy jsem nestopovala ani nebrala stopaře Sml38 Od konce střední mám ŘP, po autoškole si hned koupila 1. auto a jezdím doteď.

  * Na stopu mne odrazuje, že jako řidička nevím, koho si beru do auta. A jako stopařku, že nevím, ke komu lezu, neumím se doprošovat a když vidím, jak špatní řidiči dostávají ŘP Sml80

  superkarma: 0 31.03.2010, 10:24:57
 22. avatar
  [8] Alenka0010 [*]

  Zázvorka — #7 Jj, většinou o víkendu, když nejede autobus.

  superkarma: 0 31.03.2010, 09:54:02
 23. avatar
  [7] Zázvorka [*]

  Alenka0010 — #5 Maminky s dětmi stopují?? Sml80

  1. na komentář reaguje Alenka0010 — #8
  2. na komentář reaguje mio — #17
  superkarma: 0 31.03.2010, 09:42:27
 24. [6] jastura [*]

  Já umírám z našich zákonů. Nědko mě napadne a já se ani nemůžu pořádně bránit. Síly dost, na to abych přeprala chlapa, nemám, ale když ho bodnu tak půjdu do basy za ublíženíSml31. nejsou ti naši zákonodárci totální idioti (mělo tu být mnohem sprostší slovo, protože chránit kriminálníka více než obět mi přijde zvrhlé)

  1. na komentář reaguje Vivian — #22
  superkarma: 0 31.03.2010, 09:39:28
 25. avatar
  [5] Alenka0010 [*]

  Dcera taky jezdívala stopem do školy a úplně stejný případ, nedokázala jsem jí to vymluvit, vždycky to nějak okecala. Chtěla si tak ušetřit korunky za cestovné na hadříky. Naštěstí ji to po matuře přešlo, teď už jezdí svým autíčkem.

  Jinak my stopaře bereme jen výjimečně, většinou to bývají maminky s dětmi.

  1. na komentář reaguje Zázvorka — #7
  superkarma: 0 31.03.2010, 09:11:59
 26. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Stopem jsem jezdila, z dcery jsem byla nepříčetná.

  Občas stopaře vezmeme v neděli nebo ve svátek. To nám jsou vděční.

  superkarma: 0 31.03.2010, 07:52:27
 27. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  enka1 — #1 Sml22 jj je tam zodpovědnost Sml22

  Jednou  jsem jela stopem s kamarádkou.

   Co vím moje děti nejezdily, ale třeba mi to neřekly.

  superkarma: 0 31.03.2010, 07:32:38
 28. avatar
  [2] skolacka [*]

  Prostopovala jsem celý studentský život, většinou jen po ČR, ale v 18ti jsme se vydali s kámošem stopem do švédska-dodneška je to pro mě jedna z nejlepších dovolených. Na vejšku jsem jezdila v neděli vlakem s báglem plným jídla a domu v pátek stopem jen se špinavejma věcma... Vlastně poslední rok stopu byl rok, když jsem jezdila do práce a neměla ještě auto. Pak jsem ještě párkrát jela stopem na větší vzdálenost, když jsem nechtěla jet sama autem, ale to už jsem se začla trochu bát, takže po nastoupení do auta jsem odesílala SMS s SPZtkou a info kde nastupuju Sml24

  superkarma: 0 31.03.2010, 07:20:54
 29. avatar
  [1] enka1 [*]

  Po jisté zkušenosti už nikdy. Ani stopaře neberu. Náhoda je blbec a zodpovídáte za jeho zdraví. Aspoň si myslím.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #3
  superkarma: 0 31.03.2010, 06:57:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme